Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Przyjaciółka   Książka 37,28 zł
Paderborn Langer Tom 2   Książka 32,93 zł
Tajemnica domu Uklejów   Książka 37,99 zł

Przy stole z Hitlerem

książka

Wydawnictwo W.A.B.
Oprawa miękka
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Międzynarodowy bestseller oparty na prawdziwej historii z czasów II wojny światowej.

Rodzice dwudziestosześcioletniej Rosy Sauer odeszli, a jej mąż Gregor walczy na wojnie. Zubożała i samotna podejmuje decyzję opuszczenia rozdartego wojną Berlina, by zamieszkać z teściami na wsi. Wydaje jej się, że znajdzie tam schronienie. Pewnego ranka do ich drzwi pukają esesmani, aby oznajmić jej, że została powołana do bycia testerką Hitlera: trzy razy dziennie, ona i dziewięć innych kobiet udają się do tajnej siedziby Hitlera w Wilczym Szańcu, aby próbować jego potraw, zanim on to zrobi.

Zmuszone do jedzenia tego, co mogłoby je zabić, degustatorki zaczynają dzielić się na dwie grupy: fanatyczki lojalne Hitlerowi oraz kobiety takie, jak Rosa, upierające się, że nie są nazistkami, pomimo tego, że każdego dnia ryzykują własne życie dla Hitlera. W pewnym momencie wszyscy zaczynają się zastanawiać, czy stoją po złej stronie historii.

Przy stole z Hitlerem budzi prowokacyjne pytania o współudział w zbrodniach, poczucie winy i przetrwanie.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: W.A.B.
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wprowadzono: 01.10.2019

RECENZJE - książki - Przy stole z Hitlerem

4.8/5 ( 5 ocen )
  • 5
    4
  • 4
    1
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0

PopKulturowy Kociołek

ilość recenzji:1082

13-10-2019 10:56

Bohaterką książki jest Rosa Sauer kobieta, która w wyniku bombardowań Berlina straciła zarówno najbliższą rodzinę, jak i dach nad głową. Przenosi się ona na wieś do rodziców męża, który walczy na froncie wschodnim. Jej z pozoru spokojne wiejskie życie, pewnego dnia zostaje przerwane przez rekrutację do nowej bardzo ważnej pracy. Wraz z grupką innych kobiet zostaje ona przewieziona do Wilczego Szańca, gdzie staje się degustatorką potraw przygotowywanych dla Hitlera. Niemiecki przywódca od zawsze był paranoikiem i dość mocno obawiał się otrucia. Wzorem dawnych starożytnych władców postanowił on utrzymywać stałe grono osób, które jako pierwsze będą sprawdzać jego posiłki.

Tytuł książki może być dość sugestywny i wzbudzać pewne złe wyobrażenie o treści dzieła. Powieść ta nie wiele ma wspólnego z Hitlerem, trudno doszukać się tutaj nawet tematyki czysto wojennej. Niemiecki przywódca przedstawiony jest tu niczym mityczna bestia, potwór, o którym każdy słyszał, każdy go szanuje albo się go boi, ale tak naprawdę mało kto go widział. Rosella Postorino postanowiła stworzyć książę o mało znaczącym wojennym epizodzie, gdzie główną rolę ogrywają kobiety, codziennie ryzykujące życie dla Fűhrera. Główną postacią jest tutaj wspomniana Rosa, ale tak naprawdę każda z degustatorek odgrywa tutaj znacząco rolę i każda ma zupełnie inne podejście do otaczającego ją świata. Jedne oddały się tej pracy ze strachu inne z czysto prozaicznych powodów, jakim bym głód a jeszcze inne były dumne z nowego zajęcia i były gotowe oddać życie za swojego przywódcę. Ich praca nazbyt angażująca nie była, a nawet dostawały za nią sowite wynagrodzenie oraz niekiedy wolne weekendy, ale musiałby być również gotowe na wielkie poświęcenie, nawet jeśli były w danej chwili jedynymi żywicielkami swoich rodzin. Oczywiście teraz z perspektywy czasu można śmiało stwierdzić, że paranoja Hitlera w kwestii otrucia była kompletnie bezpodstawna (na pewno były lepsze sposoby jego uśmiercenia), ale wtedy strach był wszechobecny.

O ile większość degustatorek od samego początku miała jasno określone poglądy dotyczące zarówno wojny, jak i samego Hitlera, to główna bohaterka Rosa, nie jest już taka łatwa do zaszufladkowania. Młoda Niemka będąca dumna ze swojego narodu, dostrzegająca jednak bezsensowność wojny i odczuwająca jej skutki (tak jak wszyscy). Sama do końca nie wie, czy Fűhrer ją fascynuje, czy przeraża, a jej zachowanie jest momentami mocno dziwne. Raz budzi się w niej chęć zobaczenia ponownie męża, zaczyna dostrzegać tragizm tego konfliktu, aby chwilę później wdać się w romans z oficerem SS i pielęgnować w sobie mieszankę strachu i miłości. To, co najbardziej przeszkadzało mi w tej postaci to zbyt często powtarzanie stwierdzenia, że nie była ona dobrą i godną Niemką. W pewnym momencie zaczęło to mieć wymiar próby wewnętrznej rehabilitacji zarówno jej samej, jak i niektórych Niemców, którzy przecież popierali Hitlera i jego wojnę tylko z powodu strachu a tak to byli dobrymi ludźmi. Dodatkowo zupełnie niepotrzebnie autorka umieściła w swoim dziele dość sporo fragmentów, które nie tylko kompletnie nic nie wnoszą do podstawowej treści, ale również dają wrażenie zapchania tematu wojny na drugi, a nawet trzeci plan na rzecz wątków obyczajowych.

Na samym końcu książki możemy przeczytać, że książka inspirowana jest życiem Margot Woelk, która w czasie II Wojny Światowej, była jedną z osób odpowiedzialnych za testowanie posiłków dla Hitlera. Autorka książki nie miała jednak okazji spotkać się ze wspomnianą osobą, a całe jej dzieło oparte jest na dostępnych dokumentach oraz pomocy osób odpowiedzialnych za konsultacje naukowe i historyczne. Należy więc podchodzić do pewnych umieszczonych tutaj treści z pewną dozą niepewności, szczególnie jeśli niektórych faktów nie da się zweryfikować w łatwy sposób. Dodatkowo biorąc pod uwagę styl autorki, są momenty, w których ciężko stwierdzić gdzie kończy się prawda historyczna, a zaczyna fikcja literacka.

czytanie.na.platanie

ilość recenzji:1006

2-10-2019 12:37

Miałam pewne obawy przed lekturą tej książki. Ile można pisać o degustowaniu potraw? Ależ się myliłam. Owszem, praca degustatorki Hitlera stanowi trzon historii, jednak fabuła rozszerza się zarówno o ukazanie życia zwykłych Niemców w okresie wojny, poddawanych próbie lojalności, moralności i charakteru, jak i o tło historyczne.

Rosa wraz z dziewięcioma innymi kobietami pełni funkcję testerek posiłków Hitlera. Ich zadaniem nie jest oczywiście ocena walorów smakowych serwowanych potraw. Czy powinna czuć się szczęśliwa jedząc do syta, smakując rarytasy niedostępne w czasie wojny zwykłym śmiertelnikom? Zapewne by tak było, gdyby nie świadomość, że każdy posiłek może być jej ostatnim. "Kiedy się je, walczy się ze śmiercią" często powtarzała matka Rosy, ale dopiero tu, w Wilczym Szańcu, nabiera to dosłownego znaczenia.

Książka oparta na prawdziwej historii z okresu II wojny światowej pełna trudnych wyborów i ich konsekwencji, przyjaźni, ale i zazdrości. Ile w niej prawdy historycznej, a ile fikcji, oceńcie sami. Ja zapraszam Was do lektury. Częstujcie się, smacznego.