Przesłuchanie / Ryszard Bugajski | Książka w Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie
 • image

Przesłuchanie (miękka)

książka

 • Wydawnictwo Replika
 • Oprawa miękka
 • Ilość stron 192
 • Wysyłamy w 24h - 48h + czas dostawy

Przesłuchanie - opis produktu:

Poruszająca historia prostej, naiwnej dziewczyny, Toni, która z bardzo niejasnych powodów zostaje zatrzymana przez UB. Po absurdalnym oskarżeniu o bycie dywersantką, przyjdzie jej spędzić na Rakowieckiej pięć długich lat, podczas których walczyć będzie nie tylko o swoje życie, ale - przede wszystkim - o swoją godność.
Bardzo realistyczne opisy więziennej rzeczywistości oraz zbrodniczych metod, jakimi posługiwali się śledczy w czasach stalinizmu, przeplatają się z doskonałymi kreacjami psychologicznymi bohaterów. Autor pragnął pokazać historię człowieka miażdżonego przez ekstremalną ideologię tak prawdziwie, tak przekonująco, jak tylko się da. Człowieka słabego, ani dobrego, ani złego, który pozostanie, jakim jest - jednocześnie wspaniałym i potwornym.
Na podstawie tej książki, będącej przejmującym świadectwem tamtych czasów, powstał najważniejszy film w karierze Ryszarda Bugajskiego, uznany przez ówczesne władze za "najbardziej antykomunistyczny w historii PRL-u".
Do niniejszego wydania książki został dołączony specjalny wstęp Ryszarda Bugajskiego, w którym ceniony reżyser i pisarz opisuje, jak powstał film i powieść Przesłuchanie.
S
Szczegóły
 • Dział: Książki
 • Kategoria: literatura piękna,  inne
 • Wydawnictwo: Replika
 • Oprawa: miękka
 • Okładka: miękka
 • Wymiary: 179x160
 • Ilość stron: 192
 • ISBN: 9788376747385
 • Wprowadzono: 27.03.2007

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

 • -20%
Uwierz w Mikołaja + skarpetki

Magdalena Witkiewicz

pakiet
32,40 zł 40.50
 • -34%
Uśmiech losu

Katarzyna Michalak

miękka
26,40 zł 39.99
 • -23%
Pokój motyli

Lucinda Riley

miękka
30,80 zł 39.99
 • -38%
Bądź moim światłem

Agata Przybyłek

22,83 zł 36.81
 • -40%
Tylko raz w roku

Agnieszka Lingas-Łoniewska

miękka
23,94 zł 39.90
 • -39%
Szczęście przy kominku

Gabriela Gargaś

miękka
22,51 zł 36.90

Zobacz również

 • -36%
Gra na wielu bębenkach, Olga Tokarczuk

Olga Tokarczuk

miękka
25,54 zł 39.90
 • -36%
Księgi Jakubowe, Olga Tokarczuk

Olga Tokarczuk

twarda
44,63 zł 69.73
 • -36%
Bieguni, Olga Tokarczuk

Olga Tokarczuk

twarda
31,86 zł 49.77
 • -36%
Opowiadania bizarne, Olga Tokarczuk

Olga Tokarczuk

twarda
24,26 zł 37.91
 • -34%
Nieświęty Mikołaj

Magdalena Kordel

miękka
26,40 zł 39.99
 • -39%
Słuchaj głosu serca

Natalia Sońska

miękka
22,51 zł 36.90
 • RRecenzje
 • Książka
 • Przesłuchanie
4.5/5 ( 6 ocen )
  5
  4
  4
  1
  3
  1
  2
  0
  1
  0
imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

Uwaga!!! Nie jesteś zalogowany. zaloguj się by zgłosić recenzję do konkursu i mieć szansę na wygraną w cotygodniowym plebiscycie!

brak oceny

recenzentka doskonala

 • 14-12-2018
 • 17:55

Przyznam, że na samym początku niechętnie sięgałam po tę książkę, ale z racji tego, iż musiałam ją przeczytać, ponieważ była to książka recenzencka, to i tak w pewnym momencie zabrałam się za nią. To naprawdę tak mocna i chwytająca za serce książka... przyznam, że wcześniej słyszałam bardziej o filmie, coś obiło mi się o uszy, ale nie oglądałam go w całości, bardziej były to jedynie jakieś urywki, które gdzieś tam widziałam, gdzieś tam usłyszałam.
Historia ,,Przesłuchania" pokazuje nam przeraźliwą prawdę o ludzkim losie w tamtych czasach. Straszne jest to, że w czasach zagłady, odpowiednie służby potrafiły znaleźć na niewinnego człowieka masę ,,haków", za które później byli okrutnie torturowani. Nie ma co tutaj ukrywać, doskonale wiemy ile takich przesłuchań kończyło się śmiercią...
Ta książka doskonale pokazuje i udowadnia nam jak kiedyś funkcjonowało państwo, a przede wszystkim śledczy. Przyznam, że to wszystko co przed nami pokazuje Autor przeraża mnie do tego stopnia, że aż miejscami byłam wstrząśnięta i przerażona lekturą. To naprawdę bardzo brutalne i realistyczne opisy.
Przykre jest, że w okresie stalinizmu nikt nie mógł być sobą, nikt nie mógł walczyć o własne ja. Lecz prawda jest jednak taka, że ludzie stale próbowali i walczyli, jednak nie zawsze im się to udawało. Ta książka w genialny sposób pokazuje również wspaniałe kreacje psychologiczne bohaterów. Co nimi kieruje, jakie są ich pobudki i działania... Zachowanie tych funkcjonariuszy, głównej bohaterki, to co dzieje się w ich głowach. To coś niesamowitego. Dobrze, że powstają takie książki, ponieważ dzięki nim możemy przywołać obraz tego jak właśnie kiedyś wyglądało życie w takich okresach czasowych, dlatego cieszmy się i doceniajmy to co obecnie mamy.
Kochani, to nie tylko obrazowe pokazanie świata więziennego, tutaj bardziej w tej książce widnieje opis realistyczny, który miejscami jest aż zbyt uwypuklony. Ogromnym plusem dla Autora są również przemyślenia głównej bohaterki dotyczące tego co dzieje się wokół niej.


Opis fabuły

Pewnego razu nasza bohaterka Antonina Dziwisz, zostaje schwytana przez funkcjonariuszy. Najlepsze jest jednak to, że nikt do końca nie jest pewien jakie były ku temu powody. Po prostu władze jednogłośnie stwierdzyły, że czyniła ona niestosowne kroki przeciw swojemu państwu.
Jej życie jednak zamienia się w koszmar. Dziewczyna wybudza się ze snu, co nie przychodzi jej łatwo, ponieważ okazuje się, że dzień wcześniej bawiła się ze znajomymi. Problem jest jednak całkiem spory, ponieważ Tonia nie jest u siebie w domu, w swoim łóżku, a w celi więziennej i to na dodatek takiej najgorszej, obskórnej i niemiłej, do granic możliwości.
Dziewczyna jest pewna, że to tylko kiepski żart. Próbuje rozmawiać z ludźmi, z którymi się tam spotyka, jednak po dłuższej chwili orientuje się, że to nie jest śmieszne, jest pewna, że nikt z niej nie kpi. Ktoś celowo ją schwytał.
Tonia myśli, że niebawem wyjdzie na wolność, że jeszcze jakoś się z tego wykręci, ale nie ma szans. Prawda jest niezwykle brutalna, ponieważ będzie musiała spędzić tutaj bite pięć lat. Tak, całe pięć lat będzie musiała walczyć o swoje życie, o zakończenie sprawy, o swoje dobre mienie.
Najgorsze są jednak tortury jakie czekają na Antoninę. Dziewczyna zostaje przesłuchiwana z dnia na dzień i to nie tylko psychicznie ale również i fizycznie. Autor tutaj pokazuje nam ostatecznie jak działa właśnie ten stalinowski system, jaki kiedyś funkcjonował. Pokazuje jak silne były władze, które nie cofnęły się przed niczym...

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

Qultura słowa

 • 11-12-2018
 • 18:47

Paragraf się znajdzie
Są takie książki, w przypadku których trudno mówić o ich aspekcie jakościowym, które trudno zrecenzować. O wiele bowiem ważniejsza jest w nich warstwa merytoryczna, aspekt historyczny bądź emocjonalny, czy konstrukcja fabuły czy dialogów. Co więcej, niekiedy trudno też mówić o fabule jako takiej, mamy bowiem wrażenie, że ważniejsze niż ciągłość akcji czy pomysł na książkę, jest przekazanie pewnych idei, odzwierciedlenie faktów.
Do takich właśnie książek należy ?Przesłuchanie? Ryszarda Bugajskiego, którego tematyka znana jest już może niektórym z filmu o tym samym tytule. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Replika książka, ?powieść-niepowieść?, jak określa ją sam autor, to wstrząsające studium manipulacji, upodlenia oraz terroru fizycznego i psychicznego, z którym mieliśmy do czynienia wcale nie tak dawno.
?Dajcie mi człowieka, a paragraf się znajdzie" ? ta maksyma z okresu PRL-u doskonale oddaje zarówno klimat książki, jak i zawiera w sobie niemal całą prawdę o wydarzeniach przez Bugajskiego opisanych. Realizm historii sprawia, że jest to lektura trudna emocjonalnie, szczególnie dla ludzi zaangażowanych w przeszłości w politykę oraz ich bliskich, dotkniętych represjonowaniem, upodlonych i to nie tylko przez Urząd Bezpieczeństwa. To również książka dla tych, którzy nie chcą żyć w zakłamaniu, którzy są przekonani, że o tamtych czasach wciąż warto wspominać chociażby po to, by nigdy się nie powtórzyły. To również doskonała lektura dla młodzieży, lepiej oddziałująca na wyobraźnię, niż niejedna lekcja historii.
Sama idea książki powstała, według autora, w 1980 roku, po spotkaniu z Lechem Wałęsą w Gdańsku, w formie pamiętnika głównej bohaterki, Antoniny Dziwisz. Tonia (z domu Jabłonowska), urodzona we Lwowie, to kobieta z trudną przeszłością ? już jako dziecko straciła całą rodzinę. Po wywiezionych w 1940 roku w głąb Azji: rodzeństwie, rodzicach i wujostwie, słuch zaginął. Ona sama ostatecznie trafiła do Warszawy, gdzie zarabiała na życie wykorzystując swoją urodę i wątpliwe umiejętności wokalno-aktorskie. Związek z Dziwiszem, ubogie mieszkanko, chałtury, które pozwalały im utrzymać się na powierzchni i seks, od którego dziewczyna nie stroniła, były jej codziennością. W najgorszych koszmarach nie przypuszczała, że powrót z jednej z suto zakrapianych imprez może skończyć się ? więzieniem.
Co więcej, przez pewien czas, trzymana niczym zwierzę w piętnastometrowej celi wraz z trzydziestoma innymi oskarżonymi, nawet nie wie, o co jest podejrzana. Choć początkowo samo aresztowanie wydaje się świetnym dowcipem przyjaciół, albo też koszmarem z którego można się obudzić, to jednak wszystko wskazuje na to, że ktoś doskonale wie, co robi, trzymając ją w celi, że jej uwięzienie nie jest pomyłką. Wkrótce też z Koszykowej zostaje przewieziona do więzienia śledczego na Rakowieckiej, gdzie podczas przesłuchań próbuje się od Toni wyciągnąć informacje, których nie posiada. Jako mająca bujne życie, zarówno artystyczna jak i seksualne, Tonia ma nieszczęście znać wielu mężczyzn, w tym kilku uznanych za wrogów systemu, jak na przykład handlujący dewizami Lemański. Czy jednak noc spędzona z kochankiem rzeczywiście może posłużyć do posądzenia o dywersję?
Pięć długich lat spędzonych w więzieniu za niewinność każde nam się dobrze zastanowić, zanim odpowiemy na to pytanie. Podobnie zresztą, jak lektura budzi refleksję na temat człowieczeństwa, a właściwie zezwierzęcenia ludzi, którzy czerpią niebywałą przyjemność z dręczenia innych, którzy zaślepieni polityczno-socjologiczną ideologią są gotowi deptać i niszczyć godność drugiego człowieka. Dlatego właśnie ?Przesłuchanie? to książka trudna i bolesna, która każe nam się wstydzić ? zarówno przeszłości, jak i faktu, że jesteśmy reprezentantami gatunku zdolnego do tak wyrafinowanych form przemocy!

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

czytanie.na.platanie

 • 20-11-2018
 • 14:54

Wydaje Ci się, że nie zrobiłeś nic złego, więc również nic złego nie może Cię spotkać ze strony państwa i wymiaru sprawiedliwości? Spójrz zatem ile mamy sytuacji ludzi niewinnie osadzonych w więzieniach, którzy tracą całe lata zanim udowodnią swą niewinność. Tak jest dzisiaj, gdy panuje ustrój demokratyczny, a jak było za czasów socjalizmu, gdy o życiu człowieka decydowało państwo?

"Dajcie mi człowieka, a paragraf się znajdzie". Ta słynna, choć przygnębiająca maksyma z okresu PRL-u najlepiej oddaje klimat książki Ryszarda Bugajskiego. W szczególności bezbronności jednostki wobec aparatu państwa. Główną bohaterką jest młoda dziewczyna absurdalnie oskarżona przez UB o dywersję, która po zakrapianej imprezie budzi się nagle w więzieniu. Świadoma swojej niewinności jest przekonana, że to nieporozumienie i zostanie wkrótce wypuszczona. Przyjdzie jej jednak trwać i walczyć o własną godność długie pięć lat w brutalnej więziennej codzienności. Nieludzkie traktowanie, tortury psychiczne i fizyczne w celu wymuszenia odpowiadających przesłuchującym zeznań, pokazują pełen obraz systemu, w którym człowiek znaczył tyle co nic.

Realizm wręcz bijący ze stron książki, sprawił, że reagowałam bardzo emocjonalnie towarzysząc Toni w jej walce. Buzowały we mnie emocje począwszy od bezsilności, po smutek i wściekłość.

Dawno nie czytałam tak przejmującej książki, dającej tyle do myślenia. Warto przeczytać ku pamięci, ale i ku przestrodze, ponieważ nic nie jest nam dane na zawsze.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

red_sonia

 • 5-11-2018
 • 14:07

?Przesłuchanie? jest obrazem człowieka, w czasach kiedy władza decydowała o ludzkim być albo nie być ? znajdź człowieka, a ja znajdę na niego paragraf. Ta krótka powieść, czy niepowieść, jak autor sam o niej mówi, obnaża działania funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. Metody, jakimi się posługiwali, aby wydobyć z zatrzymanego odpowiednie zeznanie, takie, które obciąża upatrzonego człowieka. Łapanka, strach, ból, głód, wszystko to by złamać, by pokazać, że człowiek jako jednostka, wobec aparatu państwowego nie znaczy zupełnie nic, że jedynym wyjściem jest współpraca.


Autor, który jest reżyserem, pokazuje więzienny świat bardzo realistycznie, momentami sami czujemy się, jakby to nas przesłuchiwano. Dopełnieniem obrazów jest wewnętrzny monolog głównej bohaterki Antoniny, jej przemyślenia, spojrzenie w przeszłość, a także wydarzenia, które rozgrywają się już po opuszczeniu murów. I choć może zaburza to tok narracji, jednak daje szerszą perspektywę, wyjaśnia czemu Tonia w ogóle do więzienia trafiła oraz co się z nią działo, kiedy została zwolniona.


Ryszard Bugajski nakreślił bohaterów niejednoznacznych, bo czy funkcjonariusz UB mógł mieć jakiekolwiek wyrzuty sumienia? Sądząc po tym jak traktowali więźniów, nie wygląda na to, a w powieści autor zaryzykował i pokazał, że nawet diabeł może mieć ludzkie odruchy.


W 1982 roku powstał film ?Przesłuchanie?, jest on oparty na scenariuszu, z którego wywodzi się książka. Nie oglądałam go (jeszcze), jednak powieść poruszyła mnie do głębi. To lektura dla ludzi o mocnych nerwach, bo choć nie ma tu potoków krwi, groza więzienia na Rakowieckiej bije z każdej kartki.

Czy recenzja była pomocna?
image

Rekomendowane

 • -35%
Instytut

K.C. Archer

miękka
26,00 zł 39.99
Zapowiedź - 3.2.2020
 • -30%
Świt legend

Mariusz Walczak

miękka
17,50 zł 25.00
 • -35%
Łowca

Marek Zatwardnicki

miękka
17,48 zł 26.90
Zapowiedź - 23.12.2019
 • -35%
Nieugięty. Przestrzeń zewnętrzna Zaginiona flota, Tom 4

Jack Campbell

miękka
29,13 zł 44.80
Zapowiedź - 31.1.2020
 • -35%
Przyjaciel człowieka

Andrzej Pilipiuk

miękka
29,18 zł 44.90
Zapowiedź - 20.1.2020
 • -32%
Ucieczka w dzicz Wojownicy

Erin Hunter

twarda
33,23 zł 48.88
 • -35%
 • -37%
Kolory Ognia

PRACA ZBIOROWA

miękka
28,90 zł 45.87

Ciekawe pomysły Gandalfa

 • Przedstawiona publikacja stanowi pierwsze w Polsce opracowanie poruszające problematykę przeprowadzania dowodu osobowego przed sądem w ujęciu pragmalingwistycznym. Bogaty materiał egzemplifikacyjny - pochodzący z transkrypcji przesłuchań oskarżonych, świadków i biegłych - przeanalizowano nie tylko...

 • Książka jest pierwszą tego rodzaju publikacją na rynku wydawniczym, która stanowi kompendium wiedzy na temat problematyki przesłuchiwania terrorystów. Książka przedstawia w sposób kompleksowy uwarunkowania psychologiczno-taktyczne przesłuchania podejrzanego w sprawach przestępstw o charakterze...

 • W monografii przedstawiono procedurę przesłuchania dziecka w krajowym porządku prawnym w trybie art. 185a i 185b k.p.k. oraz w systemach prawnych wybranych państw. W książce ukazano także sytuację prawną dziecka jako ofiary i świadka przestępstwa w świetle standardów europejskich, w tym aktualnych...

 • Książka analizuje problem podatności małoletnich świadków na sugestię i wiarygodności ich zeznań. Autorka przedstawia: - charakterystykę oddziaływania sugestywnego, zniekształcającego wspomnienia - mechanizmy wpływania na treść zeznań świadków - problemy z oceną wiarygodności zeznań...

 • Proces docierania do prawdy w świecie kłamstw jest zadaniem trudnym i żmudnym. Psychologia sądowa dostarcza szeregu wskazówek jak kłamstwo zdemaskować. Profesjonalny śledczy musi z tych osiągnięć naukowych korzystać, by oprzeć się pokusie sięgnięcia po prymitywne narzędzie, jakim są tortury, które...

 • Praca stanowi rzetelne i kompleksowe opracowanie zagadnienia przesłuchania jako czynności dowodowej. Ma ona charakter interdyscyplinarny. Autor przedstawił problematykę przesłuchania na płaszczyźnie ustawy karnoprocesowej oraz w ujęciu kryminalistycznym i psychologicznym. Przeanalizował...