Przemyśleć z Michelem Foucaultem edukacyjne dyskursy o młodzieży - Helena Ostrowicka - Książka | Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie

Przemyśleć z Michelem Foucaultem edukacyjne dyskursy o młodzieży (miękka)

Dyspozytyw i urządzanie

przeczytaj fragment przeczytaj fragment przeczytaj fragment

książka

Przemyśleć z Michelem Foucaultem edukacyjne dyskursy o młodzieży, Dyspozytyw i urządzanie - opis produktu:

Tytułowa fraza "Przemyśleć z Michelem Foucaultem" w intencji Autorki przybliża cel, jaki przyświecał napisaniu oddawanej do rąk Czytelników książki. Autorka podejmuje próby zaangażowania dla własnych celów badawczych koncepcji, kategorii i tropów wskazanych przez francuskiego filozofa. W tym sensie publikacja ta pomyślana jest jako skromny wkład w dyskusję nad możliwościami recepcji idei Michela Foucaulta w rodzimej pedagogice oraz ukazania, co Foucaultowskie i postfoucaultowskie podejście do badania dyskursów, władzy i wiedzy może wnieść do badań pedagogicznych.

Prezentowana książka jest kolejnym krokiem i rozwinięciem wcześniejszych przedsięwzięć badawczych Autorki, mieszczących się w obszarze badań nad dyskursami o młodzieży. Podstawowy problem, który ukierunkował prowadzony tutaj wywód, sprowadza się bowiem do pytania o to, w jaki sposób Foucault pozwala "przemyśleć" i poddać krytycznej analizie te dyskursy, strategie i instytucje, których zbiór w najbardziej ogólnym ujęciu określono mianem "urządzania młodzieży".
Pytania postawione w niniejszej monografii dotyczą m.in. możliwych pól badawczych i problematyzacji, które otwierają wybrane ujęcia definicyjne dyskursu edukacyjnego, dyspozytywu i urządzania.

Fragment z Przedmowy


Książkę tę uważam za oryginalne osiągnięcie naukowe wielce obiecujące dla otwierania nowych dróg badań edukacyjnych. Jest ona przejrzyście sproblematyzowana, wewnętrznie spójna, dobrze i jasno napisana. Bez wątpienia zasługuje na opublikowanie i dobrą promocję...

Książka Heleny Ostrowickiej [...] jest próbą wykorzystania całkowitego dorobku jednego z najwybitniejszych humanistów XX wieku, Michela Foucaulta, do metaanaliz polskich dyskursów o młodzieży, edukacji i polityce wobec młodzieży na europejskim tle porównawczym. Jest to duże wyzwanie nie tylko ze względu na rozmach i wielotematyczność dorobku Foucaulta, ale także wysoki stopień swoistości jego języka i kontrowersji znaczeń podstawowych kategorii jego teorii. Autorka bardzo dobrze poradziła sobie z tymi trudnościami i w rezultacie jej studiów krytycznych powstała zwięzła objętościowo, ale niezmiernie bogata problemowo i heurystycznie monografia, która może odegrać znaczącą rolę w rozwoju polskiej pedagogiki krytycznej i studiów nad młodzieżą. Książkę tę uważam za oryginalne osiągnięcie naukowe, wielce obiecujące dla otwierania nowych dróg badań edukacyjnych. Jest ona przejrzyście sproblematyzowana, wewnętrznie spójna, dobrze i jasno napisana...[...]

Z recenzji prof. zw. dra hab. Zbigniewa Kwiecińskiego

Książka Przemyśleć z Michelem Foucaultem edukacyjne dyskursy o młodzieży Dyspozytyw i urządzanie, pochodzi z wydawnictwa Impuls. Autorem książki jest Helena Ostrowicka. Należy do gatunków: nauki humanistyczne, filozofia, pedagogika. Książka Przemyśleć z Michelem Foucaultem edukacyjne dyskursy o młodzieży liczy 263 stron. Jej wymiary to 160x230. Oprawa jest miękka. Publikacja dostępna jest również w formie elektronicznej.
S
Szczegóły

Helena Ostrowicka - przeczytaj też

RECENZJE - Książka - Przemyśleć z Michelem Foucaultem edukacyjne dyskursy o młodzieży, Dyspozytyw i urządzanie

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.5/5 ( 10 ocen )
 • 5
  7
 • 4
  2
 • 3
  0
 • 2
  1
 • 1
  0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję: