Przemoc seksualna wobec dziecka - Krystyna Marzec-Holka - Książka | Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie
przeczytaj fragment przeczytaj fragment

Przemoc seksualna wobec dziecka (miękka)

Studium pedagogiczno-kryminologiczne

książka

Przemoc seksualna wobec dziecka, Studium pedagogiczno-kryminologiczne - opis produktu:

`Przemoc seksualna wobec dziecka. Studium pedagogiczno - kryminologiczne`, prezentuje współczesną analizę podejścia do przestępstw seksualnych naruszających nietykalność osobistą dziecka. Autorka ukazuje rozmiar krzywd wyrządzonych dziecku przez jego seksualne wykorzystywanie, popełnianych w środowisku wychowawczym; rodzinnym i dziecku środowisku lokalnym. W części teoretycznej pracy zostały omówione; przestępstwa seksualne dokonywane na nieletnich w świetle kodyfikacji prawnej Kodeksu Karnego, aktywność seksualna sprawców czynów lubieżnych, gwałtów i dewiacje społeczne z perspektywy patologii, kryminologii, teorii przemocy w rodzinie, kazirodztwo i pedofilia, strategie przeciwdziałania wykorzystywaniu seksualnemu w środowisku lokalnym.

Część empiryczna zawiera analizę jakościową dokumentów osobistych oraz oficjalnych dokumentów sądowych i prokuratorskich sprawców przestępstw seksualnych oraz ich ofiar. Zastosowanie tej metody pozwoliło Autorce na rekonstrukcję pogłębionej diagnozy etiologii przestępstw seksualnych - funkcjonowania sprawców w okresie popełnianych czynów i dramatu ofiary przemocy seksualnej. Na uwagę zasługuje konstrukcja rozdziałów empirycznych, bowiem prezentowane indywidualne przypadki zawierają analizę retrospektywną działalności przestępczej jednostek na tle ich biografii i wskazuje, iż wykorzystywane seksualne dzieci to działalność zaspokajająca potrzeby badanych sprawców, których nie mogli bądź nie potrafili zaspokoić w sposób społecznie akceptowany. Analiza przebiegu zachowania przestępczego badanych pozwoliła na ukazanie wiedzy o dziecku ofierze przestępstwa, jego bezradności i traumy trwającej niejednokrotnie latami, bowiem osobą krzywdzącą był ojciec kazirodca lub znana osoba z sąsiedztwa. Praca ukazuje koncentruje się na diagnozie przemocy seksualnej i innych formami krzywdzenia ukrytych głównie w rodzinie. Należy dodać, iż wartość opracowania wynika także na przedstawieniu materiału kryminologicznego dotyczącego sprawcy, ustaleniu danych z postępowania sądowego w przypadkach skazujących i wyroków skazujących. Z treścią i uzasadnieniem wyroków Czytelnik może się zapoznać, bowiem zostały zamieszczone w pracy.

Na uwagę zasługują także treści zawierające diagnozę i możliwości współczesnego leczenia psychiatrycznego pedofilii (zgodnie z nowelizacją Kodeksu Karnego z 8 czerwca 2010) oraz treści poświęcone resocjalizacji penitencjarnej.

Książka Przemoc seksualna wobec dziecka Studium pedagogiczno-kryminologiczne, pochodzi z wydawnictwa Impuls. Autorem książki jest Krystyna Marzec-Holka. Należy do gatunków: nauki humanistyczne, pedagogika, inne. Książka Przemoc seksualna wobec dziecka liczy 322 stron. Jej wymiary to 160x235. Oprawa jest miękka. Publikacja dostępna jest również w formie elektronicznej.
S
Szczegóły
 • Dział: Książki
 • Kategoria: nauki humanistyczne,  pedagogika,  inne
 • Wydawnictwo: Impuls
 • Oprawa: miękka
 • Okładka: miękka
 • Wymiary: 160x235
 • Ilość stron: 322
 • ISBN: 978-83-7587-607-9
 • Wprowadzono: 06.09.2011

Recenzje
image Nie wiesz, czy kupić? Sprawdź recenzje
Książka
Przemoc seksualna wobec dziecka, Studium pedagogiczno-kryminologiczne

4.4/5 ( 8 ocen )
 • 5
  5
 • 4
  1
 • 3
  2
 • 2
  0
 • 1
  0

Zaloguj się i napisz recenzję na min. 700 znaków. Akceptując regulamin bierzesz udział w cotygodniowym plebiscycie. Do wygrania kupon 50 PLN i 15 punktów klienta.

imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

brak oceny

Aga CM

25-02-2014 16:09

Każdy z nas pragnie zapewnić swoim pociechom bezpieczeństwo. Jednak coraz częściej słyszy się o przemocy seksualnej wobec dzieci. Skalę tego zjawiska w Polsce ujawniły organizacje pozarządowe dopiero po 1989 roku. Niestety jest to tematyka nadal bardzo rzadko podejmowana w badaniach naukowych. Pozycja ta to już drugie, nieco zmienione i poszerzone wydanie książki tej autorki, w której porusza temat przemocy seksualnej wobec dziecka. Nie jest to jednak nowe zjawisko. Już w czasach średniowiecznych nakładano karę za stosunki płciowe pomiędzy dorosłymi mężczyznami a dziewczynkami. Także obecnie sprawcy grozi kara pozbawienia wolności.

W części pierwszej - teoretycznej autorka omawia przestępstwa seksualne wobec nieletnich według regulacji prawnej Kodeksu Karnego, zachowania seksualne sprawców czynów nieobyczajnych, gwałcicieli i dewiantów, kazirodców i pedofilów. Opisuje również wykorzystywane techniki prewencji.

Część praktyczna zawiera analizę dokumentacji prywatnej, sądowej i prokuratorskiej dotyczącej sprawców oraz ich ofiar. Autorka przeprowadziła tu szczegółową ocenę przyczyn przestępstw seksualnych, zachowania się sprawców w trakcie czynów karalnych i tragedii ofiar. Z zaprezentowanych przypadków wynika, że głównym motywem przemocy seksualnej wobec dzieci jest to, że złoczyńcy nie zdołali lub nie umieli nasycić swoich potrzeb w inny sposób. Analiza tych przypadków dostarcza również obszernej wiedzy o pokrzywdzonym dziecku, jego bezsilności i wieloletnim urazie.

Wielką zaletą tej publikacji jest również przeprowadzona diagnoza i opis sposobów terapii psychiatrycznej pedofilii oraz informacje o procesie resocjalizacji więziennej. Publikacja unaocznia także ogromne niedociągnięcia w systemie kompetentnej opieki i wsparcia psychoterapeutycznego dla pokrzywdzonych i przestępców.

Język publikacji jest zrozumiały. Pozycja zawiera bardzo wiele cytatów z licznych źródeł. Każdy problem jest bardzo szczegółowo opisany. Autorka omawia zagadnienia w sposób złożony, całościowy, różnokierunkowy. Wyniki badań skłaniają do głębszej refleksji. Może pomogą w przyszłości w sporządzeniu efektywnych metod postępowania wobec sprawców i ofiar. Książka stanowi zachętę do kolejnych badań naukowych, obala stereotypy. Jej treść pozwoli wszystkim na bezstronną opinię na ten temat oraz na rozpoznanie w porę prawdopodobnego niebezpieczeństwa grożącego naszym dzieciom.


Krystyna Marzec-Holka jest kierownikiem Katedry Pedagogiki Społecznej Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Laureatka Nagrody Ministra Edukacji Narodowej i Sportu RP za publikację "Dzieciobójstwo - przestępstwo uprzywilejowane czy zbrodnia". Do tej pory opublikowała wiele artykułów naukowych, książek. Redaktor naukowy prac zbiorowych. Od lat bada problemy związane z przemocą, agresją i krzywdzeniem dziecka.

Czy recenzja była pomocna?