Przedwiośnie żywych trupów

książka

Wydawnictwo Runa
Oprawa miękka
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Wiecznie (nie)żywa klasyka.
O śmierci Cezarego Baryki marzyło wielu - było w nim po prostu coś niezwykle denerwującego, co sprawiało, że praktycznie każdy miał ochotę przyłożyć mu czymś ciężkim w łeb i nigdy więcej o nim nie słyszeć.
Okazuje się jednak, że złego diabli nie biorą. Ugryziony przez krwawego komisarza młody Baryka staje przed serią coraz bardziej niepokojących problemów: żuchwa mu kłapie, z ust wydobywa się monotonny bełkot, a jego zapach... nie mówmy już lepiej o zapachu. A co najgorsze, dokucza mu straszliwy głód, który może zaspokoić tylko potrawka z ludzkich mózgów.

Czy Cezaremu uda się najeść do syta?


Stefan Żeromski - Klasyk literatury polskiej, autor m.in. "Przedwiośnia", "Wiernej rzeki", "Syzyfowych prac", "Popiołów" oraz licznych opowiadań, które kształtowały pokolenia Polaków.

Kamil Śmiałkowski - urodzony w 1971 r. w Kłodzku (dalszy szlak życiowy: Kętrzyn, Kraków, Warszawa); badacz kultury popularnej, dziennikarz, krytyk i publicysta. Pierwszy tekst opublikował w 1986 r. w "Świecie Młodych". W sumie publikował w ponad 50 tytułach prasowych, pracował w działach kultury "Newsweek Polska" i "Wprost", był redaktorem naczelnym "Misia", "Chichotu" i "Premier" oraz zastępcą redaktora naczelnego (przy wakacie na tej funkcji) w "Nowej Fantastyce".
Scenarzysta komiksów, reklam oraz programów i koncertów telewizyjnych. Jego autorski Szybki Magazyn Popkulturalny "ZAP" był emitowany w TVP1 w latach 2006-7. Obecnie współpracuje z Radiem Roxy.
Mąż i ojciec (w sumie to jego jedyna motywacja do jakiejkolwiek aktywności zawodowej). Fascynat amerykańskiej kultury popularnej pod każdą postacią (p. zdjęcie). Kiedyś napisze sam jakąś książkę, ale na razie żeruje na twórczości innych.
Publikacje: "Bond. Leksykon", "Wampir. Leksykon".
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Runa
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wprowadzono: 05.10.2010

RECENZJE - książki - Przedwiośnie żywych trupów

4.4/5 ( 15 ocen )
  • 5
    12
  • 4
    0
  • 3
    1
  • 2
    1
  • 1
    1

Mu-erte

ilość recenzji:54

brak oceny 3-02-2011 13:01

Stefan Żeromski w swym niezmierzonym kunszcie literackim w roku 1924 ukończył jedno ze swych ważniejszych dzieł niepodległościowych Przedwiośnie. Pozycja ta po dzień dzisiejszy jest nie tylko perłą literatury polskiej, ale też na stałe wpisała się w kanon lektur szkolnych. Wiele lat później, bo w roku 2010 nieznany szerszej publiczności Kamil M. Śmiałkowski postanowił zmutować pierwotną wersję książki. W efekcie popełnił Przedwiośnie żywych trupów. Główny bohater został w niej przedstawiony nie tylko jak młody buntownik, ale jako krwiożercze zombie. Ponieważ z naturą jednak nie da się walczyć, biedny żywy, lub może raczej nieumarły Baryka musi żywić się ludzkimi mózgami. Można go za to potępiać, aczkolwiek każdy z nas zna to ssanie w żołądku z powodu głodu. Niech drżą bohaterowie stworzeni na kartach Przedwiośnia przed ciągłym głodem głównego bohatera. Bardzo szybko zostają pożarci, głód wymaga wszakże ofiar. Pomimo wielu zabiegów urozmaicenia skostniałej klasyki: księża z różkami, kobiety z anielskimi skrzydłami, czy rzesze nieumarłych nic nie wnoszą one do fabuły utworu, są jakby nic nieznaczącym dodatkiem. A biednemu czytelnikowi pozostaje w ostateczności albo to przeczytać, albo nie. W momencie przebrnięcia przez to karkołomne dzieło zadać sobie pytanie, czy aby Stefan Żeromski nie przewraca się teraz w grobie?