Propaganda - Edward L. Bernays - Książka | Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie

Propaganda (miękka)

książka

 • Wydawnictwo Wektory
 • Oprawa miękka
 • Ilość stron 144
 • GRATIS! Do każdego zamówienia zakładka mola książkowego!
 • Wysyłamy w 24h - 48h + czas dostawy

Propaganda - opis produktu:

Edward L. Bernays (1889-1995), uważany oficjalnie za twórcę public relations, jedna z najważniejszych szarych eminencji XX wieku. Doradca rządu USA i największych amerykańskich korporacji, człowiek, za którego ucznia uważał się sam Joseph Goebells, był jednym z teoretyków i praktyków totalitarnych metod formatowania świadomości i precyzyjnego kontrolowania jednostek za pomocą propagandy medialnej, a jego wpływ na naszą cywilizację jest porównywalny z tym, jaki mieli najgłośniejsi twórcy systemów totalitarnych, tacy jak Lenin, Trocki, Hitler czy Stalin. PROPAGANDA, to najgłośniejsza i najbardziej wpływowa praca Bernaysa, w której prostym językiem opisane są mechanizmy formowania świadomości mas. Demokratyczne społeczeństwo to, zdaniem Bernaysa, pierwotnie nieuformowana i mało rozgarnięta masa, pozbawiona trwałego spoiwa, której powinna przewodzić garstka inteligentnych nadzorców. Nadzorcy ci, korzystając z naukowych badań nad psychologią jednostki i psychologią tłumu, a także z rozmaitych metod indoktrynacji i manipulowania ludzkimi pragnieniami, powinni ustalać system wartości i główne cele społeczne, popychając ludzi w tę czy inną stronę. Pokazując ludziom pewne pomysły jako naukowo udowodnione, postępowe, demokratyczne czy emancypacyjne, powinni sterować ich zachowaniem, osiągając własne cele. Mniejszość odkryła potężne narzędzie, pomagające jej wywierać wpływ na większość. Okazało się, że jest możliwe kształtowanie umysłu tłumów tak, że swoją nowo nabytą władzę skierują we wskazanym kierunku. Obecna struktura społeczna sprawia, że praktyka ta jest nieunikniona. Jeśli robi się cokolwiek, co ma społeczne znaczenie, czy dotyczy to polityki, finansów, przemysłu, rolnictwa, dobroczynności, edukacji, czy innych obszarów, trzeba to robić przy pomocy propagandy. Propaganda stanowi władzę wykonawczą niewidzialnego rządu []. Starałem się opisać przyczyny, sposoby i osoby, za pomocą których niewidzialny rząd, nadzorujący nasze myślenie, kieruje naszymi uczuciami i kontroluje nasze działania.

Książka Propaganda pochodzi z wydawnictwa Wektory. Autorem książki jest Edward L. Bernays. Należy do gatunków: nauki humanistyczne, kulturoznawstwo, sztuka. Książka Propaganda liczy 144 stron. Jej wymiary to 145x210. Oprawa jest miękka.
S
Szczegóły

Recenzje
image Nie wiesz, czy kupić? Sprawdź recenzje
Książka
Propaganda

4/5 ( 1 ocena )
  5
  0
  4
  1
  3
  0
  2
  0
  1
  0

Zaloguj się i napisz recenzję na min. 700 znaków. Akceptując regulamin bierzesz udział w cotygodniowym plebiscycie. Do wygrania kupon 50 PLN i 15 punktów klienta.

imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

Twórca Recenzji Tygodnia! - nagroda w ramach cotygodniowego konkursu "Zdobądź punkty za recenzje" Gandalf.com.pl

Froszti

 • 27-10-2020
 • 14:54

Propaganda ? dla wielu osób określenie nieodzownie kojarzące się ze światem polityki. Prawda jest jednak taka, że manipulacja tłumów dotyka przeróżnych obszarów funkcjonowania świata, kształtując tym samym ludzkie zachowania i poglądy. Jeśli więc chce ktoś dowiedzieć się na ten temat więcej, to zdecydowanie powinien sięgnąć po książkę autorstwa Edward L. Bernays.

Edward L. Bernays ? austriacko-amerykański specjalista od manipulacji tłumów, nazywany ojcem ?public relations?, swoją wielką karierę rozpoczynał u boku prezydenta Woodrowa Wilsona. Szara eminencja XX wieku, o której mało kto wie, a to właśnie on odpowiedzialny był między innymi za koncept polityki USA, która ma odgrywać rolę ?strażnika świata?. Swoje ?zdolności? formowania świadomości i kontrolowania jednostki, wykorzystywał on nie tylko w polityce, ale również w szeroko pojętym biznesie. Nie ma więc lepszej osoby, która na temat ?propagandy? mogłaby powiedzieć więcej.

Recenzowana publikacja pierwotnie została opublikowana w 1928 roku. Dość szybko stała się ona przysłowiowym kamieniem węgielnym do wielu technik manipulacji w polityce, biznesie, grupach interesu, edukacji czy kształtowaniu światopoglądu ludzi. Pomimo mijającego czasu zawarte w książce spostrzeżenia są nadal mocno aktualne, a wiele z owych technik wykorzystywana jest w niezmienionej formie do dnia dzisiejszego.

Książka została podzielona na jedenaście rozdziałów, których można znaleźć tematykę między innymi kształtowania się znaczenia słowa propaganda, psychologicznych aspektów kontaktów międzyludzkich, sfery biznesowej, polityki, działalności przeróżnych zrzeszeń/ugrupowań, edukacji, polityki społecznej, sztuki czy mechanik propagandowych. Treść może więc wydawać się dość wymagająca, całość jest jednak napisana bardzo przystępnym językiem, z którego przyswojeniem nie będzie żadnych problemów.

Czytelnik, poświęcając swój czas na poznanie niektórych opisanych tutaj mechanik manipulacji tłumem, uświadamia sobie sam sobie, jak owe techniki są skuteczne i jak wypływają na niego samego (czego można być kompletnie nieświadomym). W książce Bernays przedstawia również (jak można przeczytać we wstępie do rodzimego wydania) ?myśl, w której demokratyczne społeczeństwo to pierwotnie nieuformowana i mało rozgarnięta masa, pozbawiona trwałego spoiwa?. Dlatego pojawia się tutaj pewna dostrzegana przez autora, kiełkująca w tamtych czasach teza (której notabene jesteśmy sami teraz świadkami), że ?masa ludzka? musi być kierowana przez wyselekcjonowane ?inteligentne? elity, które będą decydować o wszystkim. Jest to przerażające, ale jak bardzo prawdziwe.

Propaganda jest więc pozycją, mającą szansę otworzyć oczy wielu potencjalnych czytelników. Jeśli jednak ktoś potrafi obserwować otaczający go świat z dużą dozą chłodnego umysłu, to wiele zawartych w publikacji elementów nie będzie dla niego bardzo zaskakujących. Na pewno tytuł godny jest polecenia każdemu, kto pragnie rozumieć mechaniki światowej manipulacji, która ma już wpływ na każdy aspekt naszego funkcjonowania.

Czy recenzja była pomocna?