Prędkość ucieczki - Remigiusz Mróz - Książka | Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie
przeczytaj fragment

Prędkość ucieczki (miękka)

Parabellum. Tom 1

książka

Prędkość ucieczki, Parabellum. Tom 1 - opis produktu:

W sierpniu 1939 roku sierżant Bronisław Zaniewski, służący w jednostce stacjonującej pod granicą rumuńską, ma znacznie większy problem niż przejmowanie się doniesieniami o zagrożeniu niemieckim. Tym razem nie tylko zadarł, ale i pobił się ze swym przełożonym, chorążym Chwieduszko. A w wojsku podniesienie ręki na starszego stopniem to nie przelewki...
W tym samym czasie młodszy z braci Zaniewskich, Stanisław, myśli przede wszystkim o własnych zaręczynach. Tylko jak ma powiedzieć ojcu, że jego wybranka jest Żydówką?
Pierwszego września bójki i zaręczyny przestają być ważne.
Powieść `Prędkość ucieczki` otwiera cykl `Parabellum`, opisującego niezwykłą tułaczkę obu braci po ogarniętej wojną Europie. Będą walczyć, zabijać, uciekać przed faszystami i bolszewikami, wplątywać się w afery szpiegowskie... Oraz kochać piękne kobiety.
S
Szczegóły
 • Dział: Książki
 • Wydawnictwo: Erica Polski Instytut Wydawniczy
 • Oprawa: miękka
 • Okładka: miękka
 • Wymiary: 140x205
 • Ilość stron: 414
 • ISBN: 978-83-62329-93-9
 • Wprowadzono: 17.09.2013

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

 • -48%
365 dni

Blanka Lipińska

miękka
20,70 zł 39.81
 • -30%
Bieguni, Olga Tokarczuk

Olga Tokarczuk

miękka
27,87 zł 39.81
 • -31%
Teraz albo nigdy

Szymon Hołownia

miękka
24,14 zł 34.99
 • -31%
 • -11%
Wiedźmin Tom 1-8 Komplet

Andrzej Sapkowski

pakiet
266,99 zł 300.00
 • -22%
Pestki

Anna Ciarkowska twarda

31,05 zł 39.81

Remigiusz Mróz - przeczytaj też

 • -34%
Behawiorysta / Iluzjonista

Remigiusz Mróz

pakiet
39,44 zł 59.76
 • -36%
Głosy z zaświatów

Remigiusz Mróz

miękka
25,54 zł 39.90
 • -35%
Iluzjonista

Remigiusz Mróz

miękka
25,94 zł 39.90
 • -39%
Listy zza grobu

Remigiusz Mróz

miękka
24,29 zł 39.81
 • -39%
Nieodgadniona

Remigiusz Mróz

miękka
24,29 zł 39.81
 • -30%
Parabellum Tomy 1, 2 i 3

Remigiusz Mróz

pakiet
55,79 zł 79.70
 • -31%
Umorzenie Cykl: Joanna Chyłka, Tom 9

Remigiusz Mróz

miękka
27,45 zł 39.77
 • -9%
Wyrok Cykl: Joanna Chyłka, Tom 10

Remigiusz Mróz

miękka
36,31 zł 39.90
 • RecenzjeRecenzje
 • Książka
 • Prędkość ucieczki, Parabellum. Tom 1
4.2/5 ( 14 ocen )
  5
  9
  4
  2
  3
  0
  2
  3
  1
  0

Uwaga!!! Nie jesteś zalogowany. zaloguj się by zgłosić recenzję do konkursu i mieć szansę na wygraną w cotygodniowym plebiscycie!

imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

brak oceny

Zaczytany w Książkach

 • 14-04-2015
 • 15:50

Tytuł: Parabellum: Prędkość ucieczki
Autor: Remigiusz Mróz
Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy Erica
Data wydania: 10 września 2013
Liczba stron: 411

Remigiusz Mróz ? absolwent Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie oraz doktorant na tejże uczelni. W jego dorobku znajduje się 6 utworów. Każda jego książka ma wysokie oceny.

Pierwszy tom świetnego cyklu Parabellum.

Powieść wyszła spod lekkiego pióra. Strony bardzo szybko przechodzą z prawej ręki do lewej. Wykonanie jest w stu procentach bardzo dobre. Autor dopracował każdy detal. Wydaje się, że tematyka jest trochę nudnawa, ale utwór został sfabularyzowany, a fakty historyczne ciągle jemu towarzyszą.

Sierżant Bronisław Zaniewski pobił swojego przełożonego, chorążego Chwieduszko. W tym samym czasie jego młodszy brat, Stanisław, zaręcza się z Żydówką. Jego ojcu trudno jest to zaakceptować. Postanawia z nią oraz wujkiem Holzerem uciec do Francji przed wojną. Będą musieli przedrzeć się przez Niemcy, co wydaje się niełatwym zadaniem. Po drodze mają wiele przygód. Czy wszystko pójdzie po ich myśli?

(...) zawsze twierdził, że żołnierze w plotkowaniu biją na głowę nawet siedzące w kościele stare baby.


Bardzo ciekawym zabiegiem było dodanie tabeli stopni w Wehrmachcie oraz SS w latach 1934-1940. Dzięki temu możemy użyć słowa kapitan zamiast Hauptmann.

Głównych bohaterów jest masa, aczkolwiek według mnie warto przyjrzeć się Christianowi Leitnerowi. Bardzo trudno go zdefiniować, ponieważ ludność niemiecka w czasach II wojny światowej znana była z okrucieństwa, lecz on ma swój kodeks moralny, traktując ludzko Żydów. Uważam, że celowo został on stworzony, aby ukazać kontrast pomiędzy dobrym, a złym żołnierzem. Jest on dla mnie najciekawszym bohaterem tej książki.

Przed czytaniem spodziewałem się nudnej historii, która w 99% będzie opierała się na faktach. Na szczęście grubo się pomyliłem, gdyż (jak wcześniej wspomniałem) historia jest tłem, aby pokazać, że postacie muszą walczyć o życie oraz swoją godność. Utwór niesie ze sobą bardzo dużo wartości, m.in. wierną przyjaźń oraz miłość za wszelką cenę. Powieść jest od dziś jedną z moich ulubionych.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

Klaudyna

 • 19-03-2014
 • 23:21

Rok 1939, jest znany każdemu z nas, mimo tego, że wtedy nas na świecie nie było. II Wojna Światowa nie jest terminem obcym i wiele książek na jej temat powstało. Parabellum. Prędkość ucieczki to thriller, który został oparty właśnie na wydarzeniach z tamtych lat. Pierwszy tom dokładnie toczy się na początku owej wojny i przedstawia wizję autora, jak okrutni byli okupanci na naszych ziemiach.Remigiusz Mróz swoją opowieść toczy trzytorowo, gdzie z czasem niektóre postaci i losy się krzyżują. Występują tutaj tacy bohaterowie jak sierżant Bronisław Zaniewski, który jest żołnierzem i stacjonuje przy granicy z Rumunią, jednak już pierwszego września jego jednostka zostaje w większości zabita. Ocalał on i kilku innych ludzi, chorąży Chwieduszko, kapitan Obelt i szeregowy Kiljan. Skierowali się najpierw na Słowację, aby szukać wsparcia i opatrzyć rany kapitana Obelta, a następnie trafili na wieś Beniowa, gdzie znaleźli gospodarza Krammera. Owy mężczyzna dał im schronienie i duże wsparcie w dalszych potyczkach. Ocalała grupa żołnierzy zabiła Niemców, którzy wkroczyli do Beniowej, czym stali się znani zarówno wśród wrogów jak i Polskich jednostek. To nie koniec ich historii w tej książce, jednak więcej zdradzić nie mogę. Kolejnymi postaciami są brat Bronka Zaniewskiego, Stanisław i jego narzeczona Maria. Kiedy wybucha wojna postanawiają uciec do Francji, gdzie kobieta ma rodzinę. Nikt nie spodziewa się, że ktoś może uciekać na zachód, zamiast na wschód, gdyż jest to szalony pomysł, być może jedyny słuszny. Udało im się zdobyć fałszywe dokumenty austriackich dziennikarzy i wraz z Holzerem ? człowiekiem niebezpiecznym i o mrocznej przeszłości, wyruszają ku wolności. Trzecią, dość ważną sylwetką jest Hauptmann Christian Leitner dowodzący Niemieckimi żołnierzami w okupowanym Rawiczu. Widzimy jego wady i zalety, choć te ostatnie mogą być wielkim szokiem. Autor stworzył bardzo specyficznego kapitana mającego swoje słabostki, które dostrzega się po dłuższej analizie tej postaci. Jeszcze w stosunku do niego mam mieszane odczucia, jednak mam nadzieję, że kolejne części wyklarują jego charakter.
Bardzo spodobało mi się właśnie to, że powieść jest prowadzona z trzech punktów widzenia, a zarówno w trzeciej osobie. Pokazuje to więcej epizodów, które z czasem na pewno się skrzyżują i dadzą jeszcze więcej emocji czytelnikowi. Nie ukrywam, że Parabellum. Prędkość ucieczki bardzo mnie wciągnęło i sprawiło wielką radość podczas lektury. Rzadko sięgam po wojenne klimaty, bo się boję ich ciężkiej i nieraz przytłaczającej formy. Tutaj tego nie było. Czytałam szybko tę powieść i nieraz miałam wypieki na twarzy, bo tak wydarzenia mnie wciągały i byłam ciekawa, co przydarzy się bohaterom w kolejnych rozdziałach.Remigiusz Mróz stworzył świetną historię, dobrze napisaną, przystępnym językiem, z dynamiczną akcją i wieloma ciekawostkami dla odbiorców. Całość, owszem, ma trudną tematykę, niektóre wątki szokują i pomimo tego, że ta opowieść jest zmyślona i tylko niektóre wydarzenia są bardziej zbliżone do tych, które faktycznie miały miejsce w 1939 roku, to czytelnik widzi prawdę. Prawdę, którą obserwowali i przeżywali nasi rodacy końcem lat 30. XX wieku. Okropna wizja, a najgorsze jest to, że realna. Osobiście jestem ciekawa tego, co przyniesie kolejny tom Parabellum i jakie przygody czekają na braci Zaniewskim oraz Hauptmanna Leitnera. Autor całkowicie mnie przyciągnął do siebie swoim stylem pisania i prowadzeniem akcji. Serdecznie polecam.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

Sylwia Węgielewska http://magicznyswiatksiazki.pl

 • 13-03-2014
 • 15:19

Historia opowiedziana w powieści "Parabellum. Prędkość ucieczki" rozpoczyna się w sierpniu 1939 roku. Na początku jesteśmy świadkami nieprzyjemnej sytuacji rozgrywającej się w jednej z jednostek wojskowych stacjonujących pod rumuńską granicą. Oto bowiem sierżant Bronisław Zaniewski dopuścił się karygodnego czynu, który może mieć dla niego poważne konsekwencje - podniósł rękę na wyższego stopniem chorążego Chwieduszko. Kapitan Obelt świadom jest tego, iż Bronek ma trudny charakter, jednak jest on jego najlepszym strzelcem w batalionie i szkoda by było stracić tak świetnego żołnierza. Wie również, że Chwieduszko nie był bez winy. Uwziął się na Zaniewskiego od czasu, kiedy ten zawrócił w głowie dziewczynie, która i jemu wpadła w oko. Obelt mógłby przymknąć oko na całe zajście gdyby nie fakt, że świadkami zajścia byli inni żołnierze. Jaką decyzję podejmie? Tymczasem w Warszawie młodszy brat Zaniewskiego, Stanisław planuje oświadczyć się Marii Herensztad. Martwi się jednak, że ojciec nie zaakceptuje jego decyzji, gdyż wybranka jego serca ma żydowskie korzenie. Jednak zarówno jego problem, jak i Bronka, przestaje być ważny z dniem pierwszego września, kiedy to wojska niemieckie przekraczają granice państwa polskiego... Teraz liczy się tylko jedno - przeżyć, za wszelką cenę.

Remigiusz Mróz jest absolwentem Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie oraz doktorantem tej samej uczelni. Jest niezwykle płodnym autorem. Co prawda do tej pory opublikowano zaledwie dwie jego powieści ("Wieża milczenia" oraz "Parabellum. Prędkość ucieczki"), jednak w jego szuflady kryją kilkanaście innych ukończonych historii, które być może pewnego dnia ujrzą światło dzienne trafiając do rąk czytelników. Nie zamyka się w jednym gatunku literackim. Rzec można, że jest autorem wszechstronnym. Pisze zarówno książki z tłem historycznym, jak i horrory, sensacje, kryminały, a nawet sci-fi. "Parabellum. Prędkość ucieczki" otwiera cykl Parabellum. Pod koniec marca 2014 przewidziana jest premiera drugiej części - "Parabellum. Horyzont zdarzeń". Czy sięgnę po kontynuację? Jeśli tylko nadarzy się ku temu okazja, to czemu by nie? Co prawda niezmiernie rzadko sięgam po książki z tego gatunku, jednakże tym razem mogłabym zrobić wyjątek. Dlaczego? Bowiem mimo tego, że nie przepadam za tego typu historiami, autorowi udało się wciągnąć mnie w wir wydarzeń rozgrywających się na kartach jego powieści.

Historia rozgrywa się wielotorowo. Mamy tu trzy główne wątki. Jednym z nich są losy Marii i Staszka, którzy po wybuchu wojny postanawiają przedrzeć się do Francji, w której dziewczyna ma rodzinę. Pomysł wydaje się być czystym szaleństwem, gdyż będą zmuszeni podążać w kierunku, z którego nadchodzą wrogie wojska. Z pomocą przychodzi im człowiek o wątpliwej reputacji, niejaki Holzer, który już w przeszłości pomógł rodzinie Marii zatuszować pewną dość kłopotliwą sprawę, która mogłaby zniszczyć życie dziewczynie oraz jej bliskim. Czy plan przedstawiony przez mężczyznę ma szansę powodzenia? Z drugiej strony śledzimy to, co dzieje się na południu, gdzie stacjonuje brat Staszka, Bronek. Już po pierwszym niemieckim ataku jego oddział zostaje rozbity. Przeżywa zaledwie garstka ludzi - Zaniewski, Chwieduszko, żółtodziób Kiljan oraz poważnie ranny kapitan Obelt. Nie mając znikąd wsparcia, pozostawieni na pastwę losu na wrogim terenie, będą musieli robić wszystko, aby przeżyć i móc dołączyć do jakiejś innej sojuszniczej jednostki wojskowej. Czy im się to uda? Oprócz losów Polaków przyglądamy się również poczynaniom jednego z Niemców, kapitanowi Christianowi Leitnerowi. Muszę przyznać, że jest to jedna z najciekawszych postaci w całej historii. Stanowi zaprzeczenie utartego wizerunku typowego żołnierza Wehrmachtu. Co prawda Adolfa Hitlera oraz jego wizję przyszłego świata traktuje niemal z boską czcią, jednakże kwestionuje to, w jaki sposób działają co niektórzy Niemcy, a zwłaszcza grupy specjalne SD i SS. Nigdy nie czuł się nadczłowiekiem i dlatego nie traktuje innych jako podludzi. Wyznaje zasadę, że to czyny świadczą o człowieku, a nie krew płynąca w jego żyłach. Jest on jednym z najbardziej ludzkich Niemców zasiadających na wyższym szczeblu w hierarchii wojskowej, o jakich dane mi było dotąd czytać. Owszem, kiedy trzeba potrafi być okrutny i bezlitosny, jednakże nigdy nie robi tego bez powodu, tylko dlatego, aby pokazać swoją wyższość, bądź dla własnej przyjemności. Postępuje honorowo i zgodnie z obowiązującymi zasadami. Tegoż samego oczekuje od podwładnych, a wszelkie odstępstwa i wybryki dotkliwie karze.

"Parabellum. Prędkość ucieczki" to opowieść o trudnej walce z niemieckim najeźdźcą - pełnej poświęceń, wyrzeczeń, przelanej krwi, śmierci bliskich nam osób. To historia o tym, że nawet w obliczu ataku wojsk przewyższających nas nie tylko liczebnie, ale również pod względem wyposażenia, naród polski się nie poddaje i do samego końca walczy ze swoim ciemiężcą. Choćby nie wiem jak ciężko było my się nie poddajemy i nie prosimy o litość. Lepsza bowiem jest śmierć, choćby najboleśniejsza, niż wizja życia w świecie rządzonym przez fanatyka, jakim był Adolf Hitler. Ale nie tylko o zmaganiach wojennych przeczytamy w powieści Remigiusza Mroza. Będzie również o przyjaźniach, miłości, bezgranicznej lojalności oraz o nadziei na lepsze jutro.

Moja ocena: 4/6

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

www.paulinakwiatkowska.pl

 • 21-12-2013
 • 11:39

Dość dawno nie czytałam już żadnej książki osadzonej w czasach II wojny światowej. Dlatego też miłym zaskoczeniem okazało się dla mnie ,,Parabellum. Prędkość ucieczki?, które pochłonęłam praktycznie w jedno popołudnie. Remigiusz Mróz prywatnie jest wykładowcą na jednej z warszawskich Akademii, jednak cieszę się, że podjął się także pisarstwa, gdyż jego książka jest naprawdę dobra! Jeden z braci Zaniewskich, Bronek, służył w wojsku. Nic nie zapowiadało nadchodzącej wojny, a wraz z tym tego, co miało się zdarzyć. Wielokrotnie był zmuszony do narażania własnego życia, czy udało mu się je do końca ocalić? Tymczasem jego brat Stanisław spotykał się z Żydówką Marią i choć ojciec nie był z tego powodu zbytnio zadowolony postanowił jej się oświadczyć. Zaczęły się przygotowania do ślubu, jednak niedługo potem wybuchła wojna, która miała zmienić życie każdego z bohaterów... Książki wojenne czytam od czasu do czasu, jednak osobiście bardziej wolę takie fabularne, niż historyczne z samymi faktami. Pozycja Remigiusza Mroza doskonale wpasowała się w moje gusta i już od początku wprost nie mogłam się od niej oderwać. Najchętniej czytałabym ją cały czas, gdyż byłam bardzo ciekawa, jak potoczą się losy każdego z bohaterów. Na zakończenie pojawiła się zapowiedź drugiego tomu, którego jestem bardzo ciekawa i mam nadzieję, że nie będzie mi dane na niego zbyt długo czekać. Styl autora jest prosty, naturalny, a strony wprost przelatują jedna za drugą. Powieść czyta się błyskawicznie. Ja nawet za bardzo nie wiem, kiedy tak szybko minęła mi cała ta lektura. Nie jestem sama w swojej znakomitej rekomendacji. Książkę przede mną przeczytała babcia, której ,,Parabellum. Prędkość ucieczki? również bardzo się podobało. Wojna to z pewnością straszny okres, który ludzie żyjący w tamtych czasach musieli przeżyć. Jak podkreśla sam autor postacie są fikcyjne, jednak niektóre z nich są wzorowane na postaciach historycznych. Sama nie wiem, z którym z bohaterów związałam się najsilniej. Każdy z nich jakoś wyróżniał się na tle innych i w jakiś sposób zapadł mi w pamięci. Żydzi w tamtym okresie na pewno nie mieli łatwego życia. Możliwa była jednak miłość między wybrankami rożnych grup. Moim zdaniem są oni ludźmi tak, jak każdy z nas i nie należy ich traktować inaczej tylko z powodu ich pochodzenia. Związek Stanisława i Marii miał szansę bytu, tylko czy bohaterowie dobrze ją wykorzystali? ,,Parabellum. Prędkość ucieczki? to doskonała i pełna napięcia historia o wojnie przedstawiona w bardzo przystępny sposób. Sprawia, że wciąż chce się ją czytać i cały czas ma się ochotę na więcej. Mi osobiście się bardzo podobała i z niecierpliwością wyczekuję dalszej części. Mam nadzieję, że zapoznając się z nią także się nie zawiodę. Moja ocena: 9/10

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

malutka_ska

 • 22-11-2013
 • 18:04

Upalny sierpień 1939 roku członkowie rodziny Zaniewskich spędzali w różny sposób. Sierżant Bronisław stacjonujący z Korpusem Ochrony Pogranicza w okolicach Burkutu popadł tego lata w konflikt ze swym przełożonym chorążym Chwieduszko. Ostra wymiana zdań i bójka między żołnierzami zapowiadała poważne konsekwencje dla obu stron. W czasie, gdy młody żołnierz drżał z obawy, że przyjdzie mu opuścić szeregi KOP-u, jego brat Stanisław, świeżo upieczony lekarz, przygotowywał się do zmiany stanu cywilnego. Pewnego sierpniowego popołudnia 1939 roku oświadczył się Marii Herensztad, warszawskiej Żydówce i wraz z ukochaną rozpoczął planowanie zaślubin. Temu pomysłowi nie przeciwstawił się nawet Władysław, ojciec obu bohaterów i głowa rodziny Zaniewskich, nieskory do przyjęcia Żydówki w krąg swego rodu. Wspólnie ze swą małżonką Różą, matką Staszka i Bronka wierzył w rychły powrót Bronka i świętowanie ślubu drugiego syna w kręgu całej najbliższej rodziny. 1 września 1939 roku wszystkie plany naszych bohaterów przerwał wybuch II wojny światowej, który na zawsze odmienił ich losy. O przygodach członków rodziny Zaniewskich w pierwszych dniach kampanii wojennej przeczytacie w książce Remigiusza Mroza pt.: "Prędkość ucieczki", która otwiera nowy cykl na temat światowego konfliktu lat 1939-1945 pt.: "Parabellum".

Wojna to taki czas, w którym ludzie pod wpływem impulsu podejmują różnego rodzaju decyzje. Żołnierze w jednej chwili decydują się na walkę z wrogiem, cywile planują ucieczkę z okupowanych terenów. Nie inaczej pragnie postąpić Stanisław i jego narzeczona Maria. Dziewczyna przedstawia przyszłemu mężowi kuriozalny plan ucieczki na Zachód. Czy młoda Żydówka chce trafić prosto w ręce Niemców? Absolutnie nie. Wierzy, że przy pomocy "znajomego rodziny" Holzera, zakochanym uda się przedostać do Francji, gdzie zamieszkają u wujostwa Marysi. W pierwszych dniach września 1939 roku bez podejrzanego bagażu i z niewielką ilością jedzenia przyszli państwo Zaniewscy wyruszają w kierunku zachodnim. Nasi bohaterowie nie spodziewają się jednak tego, co napotkają na swojej drodze. Wszechobecny strach wśród ludności cywilnej, zniszczenia i terror wprowadzony przez niemieckich żołnierzy na okupowanych terenach widzą już w pierwszych mijanych miejscowościach. Dalej może być tylko gorzej.

Fabuła "Prędkości ucieczki" składa się w zasadzie z trzech różnych, choć w pewien sposób związanych ze sobą historii. Narrator tej powieści przedstawia nam zdarzenia pierwszych dni września, w których bierze udział Bronek, Stanisław i Maria oraz Christian Leitner - kapitan Wehrmachtu okupujący okolice Rawicza. Leitner to typowy Niemiec ślepo wierzący w nazistowską ideologię, który walczy po to, by zbudować potęgę III Rzeszy. Przy całej miłości do swojej ojczyzny, niemiecki żołnierz jest też człowiekiem z zasadami, który nie pozwoli, by w szeregach jego armii panowała samowola. Z tego powodu Christian nie cieszy się uznaniem swoich podwładnych. Bardzo szybko zyskuje jednak szacunek w oczach Marii Herensztad. W jaki sposób tych dwoje stanie na swojej drodze i co wyniknie ze spotkania Żydówki z wiernym Führerowi kapitanem? Tego właśnie dowiecie się podczas lektury tej znakomitej powieści.

Często zdarza mi się czytać powieści historyczne, to fakt. Rzadko jednak mam po zakończeniu lektury uczucie, że książka spełniła moje wymagania. Nie zrozumcie mnie źle, nie oczekuję zbyt wiele. Wystarczy sensownie skonstruowana fabuła, utrzymane w porządku chronologicznym wydarzenia, minimum prawdy historycznej i zaskakujące zwroty akcji. To dużo i niedużo zarazem. Nauczona doświadczeniem podchodzę do każdej powieści, która w jakiś sposób traktuje o historii, z dużym dystansem. Tak było również w przypadku książki Remigiusza Mroza, która okazała się dla mnie dużym zaskoczeniem. Trzy historie połączone w jedną powieść początkowo wprowadzały pewien chaos. Po przeczytaniu kilku kart tej książki byłam jednak pewna, że nie odłożę jej na półkę przed szczęśliwym lub nieszczęśliwym zakończeniem. Po drodze autor kilkukrotnie wywołał uśmiech na mojej twarzy i za sprawą kilku dramatycznych scen powieści dostarczył mi niemałych emocji. Wreszcie zafundował takie zakończenie pierwszego tomu, że nie sposób oprzeć się przed lekturą następnego. Mogę więc z czystym sumieniem powiedzieć, że Remigiusz Mróz wie, jak napisać dobrą powieść historyczną.

Dodatkowym atutem tej książki jest rzecz, którą jako historyk bardzo sobie cenię. Mianowicie tuż przez lekturą tekstu powieści, autor umieścił zamiast wstępu tabelę, w której przedstawił czytelnikowi stopnie w Wehrmachcie i SS w latach 1934-1940 wraz z ich polskimi odpowiednikami. Myślę, że to znakomity pomysł, przydatny zwłaszcza osobom niezorientowanym w meandrach szczebli wojskowych III Rzeszy, który pozwala w razie wątpliwości powrócić do tabeli i sprawdzić, z kim mamy w danym momencie powieści do czynienia. W końcu lepiej znać potęgę wroga, prawda?

Nie chcę zbyt długo rozwodzić się nad "Prędkością ucieczki", bo ta książka właściwie nie potrzebuje żadnej rekomendacji. Mam tylko nadzieję, że kolejne tomy cyklu "Parabellum" będą równie dobre, jeśli nie lepsze od najnowszej książki Remigiusza Mroza, czego sobie i Wam życzę.

Czy recenzja była pomocna?
image

Rekomendowane

 • -39%
Dom z niebieskiego szkła

Anna Lubczyk

miękka
18,29 zł 29.99
 • -34%
Mrok we krwi Kroniki Dwuświata

Paweł Kopijer

miękka
26,33 zł 39.90
 • -35%
Władca marionetek Tajemnica Askiru Tom 3

Richard Schwartz

miękka
29,18 zł 44.90
Zapowiedź - 22.3.2020
 • -35%
Światła i Cienie Tir Alainn, Tom 2

Anne Bishop

miękka
25,94 zł 39.90
Zapowiedź - 21.6.2020
 • -35%
Ostatnia walka Czarny Mag. Tom 4

Rachel E. Carter

miękka
27,24 zł 41.90
Zapowiedź - 27.3.2020
 • -40%
Beksiński Tom 1 - 4

Zdzisław Beksiński

twarda
239,94 zł 399.89
 • -35%
Te wiedźmy nie płoną

Isabel Sterling

miękka
25,94 zł 39.90
Zapowiedź - 13.3.2020
 • -33%
Klub Czerwonych Trampek Tom 1

Ana Punset

twarda
26,73 zł 39.90

Ciekawe pomysły Gandalfa

 • Pierwszy tom kultowej sagi historycznej Remigiusza Mroza! Misternie skonstruowana fabuła, której wątki łączą się ze sobą w najmniej oczekiwanych momentach. Jest sierpień 1939 roku, nad Polskę nieuchronnie zbliża się widmo wojny. Życie dwóch braci zmienia się z dnia na dzień, kiedy staje się...

 • 32.82 zł
  27.57 zł

  Prędkość i polityka jest najważniejszym dziełem Paula Virilio. Wychodząc od prac Moranda, Marinettiego i McLuhana, autor przedstawia wizję znacznie bardziej polityczną niż którykolwiek z jego francuskich kolegów - w tej radykalnej wizji prędkość jest motorem destrukcji. Virilio zdaje sprawę z całej...

 • Idealna zabawka dla każdego pasjonata motoryzacji! Auto na radio w skali 1:14 z kamerą, osiągające prędkość 15km/h. Pojazd z łącznością WIFI i napędem na cztery koła. Przeznaczone dla dzieci powyżej 6 roku życia.

 • Auto na radio 30 cm z kamerką i łącznością Wi-Fi, prędkość maksymalna 20 km/h, napęd na cztery koła. Zabawka wymaga 2 baterii AA. Przeznaczone dla dzieci powyżej 6 roku życia.

 • Auto na radio 30 cm z kamerką i łącznością Wi-Fi, prędkość maksymalna 20 km/h, napęd na cztery koła. Zabawka wymaga 2 baterii AA. Przeznaczone dla dzieci powyżej 6 roku życia.