Pozycja kobiety w świecie Majów w okresie klasycznym (250-900 n.e.) - Boguchwała Tuszyńska - Książka | Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie

Pozycja kobiety w świecie Majów w okresie klasycznym (250-900 n.e.) (miękka)

Acta Humanistica Gnesnensia 6

książka

 • Wydawnictwo Contact
 • Oprawa miękka
 • Ilość stron 417
 • GRATIS! Do każdego zamówienia zakładka mola książkowego!
 • Wysyłamy w 5 - 7 dni + czas dostawy

Pozycja kobiety w świecie Majów w okresie klasycznym (250-900 n.e.), Acta Humanistica Gnesnensia 6 - opis produktu:

Rozprawa doktorska, wynik skrupulatnej analizy źródeł epigraficznych, ikonograficznych i archeologicznych, poświęcona jest znaczącej roli, jaką odgrywały kobiety w życiu religijnym, społecznym i politycznym Majów w okresie klasycznym (lata 250-900 n.e.). Chociaż świat Majów zdominowany był przez mężczyzn, to jednak w korpusie inskrypcji glificznych znajdujemy setki wzmianek o kobietach. Przede wszystkim wspominane były jako matki w podawanych przez władców więzach pokrewieństwa. Jednym z najważniejszych osiągnięć pracy jest zebranie używanych przez kobiety tytułów, związanych z pozycją społeczną, z funkcjami pełnionymi na dworze królewskim oraz tak zwanych "tytułów boskich". O roli kobiet w życiu politycznym świadczą małżeństwa o charakterze międzydynastycznym, dostarczające informacji na temat relacji pomiędzy królestwami. Na podkreślenie zasługuje również aktywne uczestnictwo kobiet w najróżniejszych rytuałach, które odgrywały ogromną rolę w złożonym świecie wierzeń dawnych Majów. W rozprawie zebrano i omówiono zachowane wizerunki kobiet jako matek i żon, a przede wszystkim jako protagonistek przedstawianych scen, co świadczy o ich wielkim prestiżu, gdyż takiego zaszczytu dostępowali zazwyczaj tylko władcy. Znaczenie kobiet z elity w życiu majańskiego społeczeństwa nie kończyło się w momencie ich śmierci. Wówczas dołączały one, podobnie jak najwięksi królowie, do grona ubóstwianych przodków, których kult znajdował wyraz w bogatych darach grobowych, szczególnym traktowaniu zwłok po śmierci i w rytualnym okadzaniu grobowców.

Książka Pozycja kobiety w świecie Majów w okresie klasycznym (250-900 n.e.) Acta Humanistica Gnesnensia 6, pochodzi z wydawnictwa Contact. Autorem książki jest Boguchwała Tuszyńska. Należy do gatunków: historia, archeologia, starożytność. Książka Pozycja kobiety w świecie Majów w okresie klasycznym (250-900 n.e.) liczy 417 stron. Oprawa jest miękka.
S
Szczegóły

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Recenzje
image Nie wiesz, czy kupić? Sprawdź recenzje
Książka
Pozycja kobiety w świecie Majów w okresie klasycznym (250-900 n.e.), Acta Humanistica Gnesnensia 6

4.7/5 ( 9 ocen )
  5
  7
  4
  1
  3
  1
  2
  0
  1
  0

Zaloguj się i napisz recenzję na min. 700 znaków. Akceptując regulamin bierzesz udział w cotygodniowym plebiscycie. Do wygrania kupon 50 PLN i 15 punktów klienta.

imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

Podobał Ci się ten tytuł? Zainspirował Cię? A może nie zgadzasz sie z autorem, opowiedz nam o tym, opisz swoje doznania związane z lekturą.