Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Pożegnanie z Afryką (twarda)

książka

Wydawnictwo Muza
Oprawa twarda
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Powieść autobiograficzna, jedna z najpiękniejszych książek o Afryce, z wyczuciem wydobywająca różnice między kulturą a naturą, obalająca obiegowe opinie i mity o prymitywizmie mieszkańców Czarnego Ladu. Dzieje duńskiej baronowej, siostry Szeherezady jak zwykła o sobie mówić autorka, przeniósł na ekran Sidney Pollack. W nagrodzonym siedmioma Oscarami (1986) filmie niezapomniane kreacje stworzyli Meryl Streep i Robert Redford.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Muza
Oprawa: twarda
Okładka: twarda
Wprowadzono: 10.01.2009

RECENZJE - książki - Pożegnanie z Afryką

4.5/5 ( 2 oceny )
  • 5
    1
  • 4
    1
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0

kajkosz

ilość recenzji:52

brak oceny 1-06-2009 16:33

,,Siostra Szeherezady”, dobry przydomek oddający literackie zacięcie autorki. Blixen lubi i potrafi wciągająco ,,snuć opowieść”, to się po prostu czuje. ,,Pożegnanie” czyta się jak wyznanie starego i doświadczonego gawędziarza, który potrafi połączyć wiedzę, wrażliwość i doprawić to nieustającym zachwytem nad otaczającym go światem. Ponadto, jest to gawędziarz znakomicie wykształcony i lubujący się w literackich porównaniach. Blixen potrafi ,,stworzyć bohatera”, ukazać go w odpowiednim świetle i wprowadzić ,,na scenę” tak, żeby opisywana postać w pełni zajęła uwagę czytelnika. I nie chodzi tu o pierwszoplanowe postaci (takich zresztą nie ma…). Każda z opisywanych osób zasługuje na miano bohatera swojej własnej historii, czy jest to niesforny służący, zapracowana sąsiadka czy też zaprzyjaźniony myśliwy (podjęty w ekranizacji wątek romansu, tutaj na szczęście schodzi na drugi plan). Ba, pełnoprawnymi bohaterami są też ukochane przez autorkę zwierzęta (psy, lwy, oswojona antylopa), przedmioty i sama przyroda.
Afryka Blixen hipnotyzuje kolorami, zapachami, jest porażająco piękna i niebezpieczna. Aby ją zrozumieć, trzeba przyjąć stoicką filozofię mieszkańców, wierzących, że są zdani na łaskę kapryśnego bóstwa, które dowolnie – może obdarzyć ich dobrobytem lub zesłać żywiołową klęskę. Nieurodzaj i susza wygnały też autorkę z ukochanej farmy. Dzięki jej wspomnieniom można prawie że namacalnie doświadczyć klimatu kolonialnego życia u podnóża gór Ngong. Krótko: przeczytajcie koniecznie. Moja ocena 10/10.