Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Poza horyzont. Polscy Podróżnicy (twarda)

książka

Wydawnictwo Fronda
Oprawa twarda
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Awanturnicy, badacze, tajni wysłannicy, szpiedzy i mnisi. Opowieści o Polakach i mieszkańcach Rzeczpospolitej, którzy docierali do nieznanych zakątków świata.

Tajny wysłannik papieski, Benedykt Polak w dramatycznych okolicznościach dotarł do Mongolii - na długo przed wyprawą Marco Polo.

Kasper z Poznania okazał się jednocześnie szpiegiem indyjskiego sułtana, chrześniakiem wielkiego odkrywcy Vasco Da Gamy i odkrywcą Brazylii.

Krzysztof Arciszewski, najwybitniejszy artylerzysta swej epoki, admirał i zdobywca Pernambuco, jako pierwszy Polak badał zaginione plemiona indiańskie i w specjalnym kombinezonie nurkował w podmorskich głębinach.

Maurycy Beniowski zjednoczył pod swoim berłem wszystkie plemiona Madagaskaru. Chcąc przejąć jego pamiętnik opisujący Północny Pacyfik, szpiedzy wielkich mocarstw dopuszczali się morderstw i podpaleń.

Porywające historie, barwne postacie i egzotyka.
Podróże przez lądy nietknięte stopą człowieka, niebezpieczeństwa i adrenalina.

Duma z odwagi i osiągnięć Polaków - na tle najpiękniejszych krajobrazów świata.

Książka bogato ilustrowana.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Fronda
Oprawa: twarda
Okładka: twarda
Wprowadzono: 21.06.2016

RECENZJE - książki - Poza horyzont. Polscy Podróżnicy

4.2/5 ( 17 ocen )
  • 5
    10
  • 4
    4
  • 3
    1
  • 2
    1
  • 1
    1

dobrerecenzje.pl

ilość recenzji:1

brak oceny 21-07-2016 20:44

Książka o polskich podróżnikach napisana przez małżeństwo Barszcz, to opowieść o Polakach, i mieszkańcach Rzeczypospolitej, którzy docierali do najodleglejszych zakątków świata, odkrywali nieznane rośliny i zwierzęta oraz malowali przepiękne obrazy Japonii, jak np. Julian Fałat, znany i wybitny malarz, który malował akwarelami.

Ale zacznę może od początku, czyli historii Świętosławy, matki trzech królów: Anglii, Danii i Szwecji - dumna i pewna siebie królowa z gnieźnieńskiego państwa. Poznajcie zwycięską podróż, jaką pokonała ta władcza królowa. Książka jest bogato ilustrowana, zawiera kolorowe zdjęcia łodzi Wikingów, festiwal Wikingów w Danii, hełmy Wikingów oraz wiele wiele innych przepięknych i ciekawych miejsc.

Autorzy książki opisują jak polscy rzemieślnicy uratowali życie kapitana Smitha i 21 lipca 1619roku - Polacy jako pierwsi zostali zrównani w prawach z obywatelami angielskimi, a w szczególności przyznano im prawo głosu i współdecydowania o losach społeczności, którą tworzyli.

Opisane są losy Beniowskiego, który przedostał się na wschodnie wybrzeże Madagaskaru, gdzie zbudował fort i zjednoczył wszystkie plemiona Madagaskaru, jednak zginął trafiony kulą w walce z wysłanymi przeciwko niemu oddziałami francuskimi.

Znany polski podróżnik Józef Warszczewicz, który odkrył orchideę w kształcie bucika, która wzbudziła sensację i dzięki właśnie Warszczewiczowi Ogród Botaniczny w Krakowie wzbogacił się o tysiące nowych okazów roślin.

Opisani są jeszcze: Benedykt Polak, który przekroczył granice świata, Krzysztof Arciszewski jak zdobył Brazylię, czy Benedykt Dybowski i jego tajemnica Świętego Morza oraz inni polscy wybitni podróżnicy.

Autorzy poprzez te niezwykłe osiągnięcia polskich podróżników chcieli wyrazić hołd, a także przybliżyć czytelnikowi te niezwykłe postaci.

Książka została przepięknie wydana, w twardej oprawie, szyta, zawiera 12 rozdziałów i 324 strony, bogato ilustrowana, jest zachętą dla czytelnika, aby po nią sięgnąć i pogłębić wiedzę na temat odwagi, osiągnięć polskich podróżników na tle najpiękniejszych krajobrazów świata.

Skorzystaj proszę drogi czytelniku z tej oferty, bo jest to szansa na poznanie tych barwnych postaci.

Zachęcam do przeczytania.

Moja ocena: 10/10
Polecamy, ...

JolaK

ilość recenzji:350

brak oceny 30-06-2016 11:40

Książki podróżnicze i historyczne uwielbiam, więc gdy pojawiła się na rynku wydawniczym publikacja łącząca te dwa gatunki literackie, a do tego pierwsza tego typu w Polsce nie mogłam odmówić sobie jej poznania. Chodzi o książkę pt.,,Poza horyzont. Polscy podróżnicy" Joanny Łenyk-Barszcz, która jest kulturoznawcą, filozofem i podróżniczką oraz Przemysława Barszcza-leśnika, przyrodnika i także podróżnika.

Świętosława, córka Mieszka, jako pierwsza kobieta z ziem słowiańskich pokonała łodzią wikingów morze udając się na dwór Eryka w Szwecji. Tam wszystko było inne i obce, ale tęsknota ,,nie przysłaniała radości z odkrywania nowego świata. Już się go nie bała. Zaakceptowała dzikość i morskość, chłód wiatru i uczuć." Jej synowie zasiedli na tronie Anglii, Danii i Szwecji, a ona była z nich dumna. Pierwsza dokładna mapa terenów, po których podróżowała Świętosława powstała dopiero 500 lat później. Rycerz Jaksa Gryfita odbył wyprawę swojego życia do pustynnej Ziemi Świętej i w 1163 r. postawił w maleńkiej wiosce Miechów wierną kopię Grobu Pańskiego na pamiątkę tej wyprawy. Benedykt Polak, franciszkanin, w 1245 r. wyruszył wraz z Janem Carpini do Wielkiego Chana Mongołów, by dostarczyć mu list Innocentego IV, który był napomnieniem, a zarazem propozycją sojuszu. Wyprawa była bardzo niebezpieczna, ale zakończyła się sukcesem. ,,Benedykt i Jan byli jedynymi Europejczykami, którzy widzieli i rozmawiali z najpotężniejszym i budzącym niewyobrażalną trwogę Wielkim Chanem Mongołów Gujukiem." Kasper z Poznania służył na dworze Jusufa Adil Szacha, władcy Bidżapuru. Jako szpieg sułtana trafił na okręt Vasco da Gamy, ale szybko stał się przyjacielem, a jego wiedza o żeglowaniu po mahometańskich morzach, krainach oraz znajomość języku tubylców sprawiły, że stał się bezcenny dla wyprawy. Wkrótce został bliskim towarzyszem Vasco da Gamy i odkrył Brazylię.

Polacy docierali do najdalszych zakątków świata, odkrywali nieznane krainy i badali je. Za pamiętnik Maurycego Beniowskiego opisujący Północny Pacyfik mordowano, by zdobyć zawarte w nim informacje. Beniowski zjednoczył wszystkie plemiona Madagaskaru. Osiągnięcia rodaków są ogromne, a oprócz wspomnianych podróży w książce znajdują się też dzieje wyprawy polskich rzemieślników z Jamestown, którzy zbudowali pierwszy zakład przemysłowy w Ameryce. Podróż Michała Boyma-jezuity interesującego się Kaframi, który przemierzył cztery kontynenty i trzy oceany, a za cel wyprawy wybrał Makau w Chinach. Krzysztof Arciszewski- admirał, kawalerzysta, jako pierwszy Polak badał zaginione plemiona indiańskie i nurkował w stroju własnego pomysłu. Józef Warszewicz odkrył nieznane w Europie gatunki roślin, które zmieniły ogrodnictwo. ,,On sam z kilkoma Murzynami po puszczach tropikalnych goni. Śpi na drzewach, a żywi się wyłącznie małpami i szarańczą. To najprawdziwszy orchid hunter." Jan Kubary udokumentował odchodzącą kulturę mikronezyjską i znalazł szczęście na szmaragdowych wyspach. Przyrodnik Benedykt Dybowski został zesłany w 1864 r. na Syberię, którą pokochał i badał przez 12 lat, a akwarelista Julian Fałat udał się w podróż dookoła świata, którą dokumentował obrazami.

,,Poza horyzont. Polscy podróżnicy" to wspaniała i bogata publikacja, która wciąga w wir przygody od pierwszych stron. Niezwykłe i prawdziwe podróże pierwszych polskich podróżników, pełne niebezpieczeństw, barwne, egzotyczne i niezwykle ciekawe. Książka dopracowana w każdym szczególe, napisana plastycznym językiem, a do tego pięknie i starannie wydana oraz bogato ilustrowana. Dla miłośników książek podróżniczych oraz historycznych to niezwykła gratka, a ja jestem pełna uznania dla autorów i ich pracy.
Książkę oczywiście polecam:)