SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Lwowska odyseja Powrót z piekła

Tom 2

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

Opis produktu:

Kontynuacja powieści `Pora westchnień, pora burz` o końcu beztroskiego Lwowa.

Jest koniec 1940 roku. Gustaw Lindner od sześciu miesięcy przebywa w łagrze Smolnyj gdzieś w samym sercu Syberii i może tylko śnić o powrocie do Lwowa, który jednego okupanta zamienił na drugiego. Całymi nocami rozmyśla o Mariannie, Lilce, Jakubie i małym Michasiu, a za dnia, razem z innymi, w nieludzkich warunkach pracuje przy wyrębie lasu. Jego towarzyszem niedoli jest stary Akim, dzięki któremu Gustaw poznaje przerażającą historię o Hartadze - pół człowieku, pół niedźwiedziu kryjącym się wśród leśnych syberyjskich ostępów otaczających baraki. Kiedy nocami rozlegają się dalekie wycia wilków, nikt nie powinien spać spokojnie.
W tym samym czasie we Lwowie Marianna z Lilką próbują odnaleźć się w wojennej rzeczywistości i kiedy już się wydaje, że czarne chmury nad ich głowami trochę się rozwiały, na rodzinę spada nieoczekiwany cios.

We Lwowie urodzili się moi dziadkowie. Po wojnie przyjechali na Ziemie Odzyskane, ale do końca życia nosili w sercu tamten świat katulających się tramwajów, śpiewnie zaciągających handełesów i burzliwej młodości, spędzonej w tym najpiękniejszym z miast.

Magdalena Kawka - pisarka z zamiłowania, z wykształcenia socjolog. Autorka książek o tematyce obyczajowej, m.in. `Alicja w krainie konieczności`, `W zakątku cmentarza`, `Rzeka zimna`, `Wyspa z mgły i kamienia`. Współautorka czterotomowego cyklu `Kobiety nieidealne`.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Promocje: Dzień Matki - literatura społeczno - obyczajowa
Wydawnictwa: Prószyński
Kategoria: Literatura piękna,  Powieść historyczna,  Powieść społeczno-obyczajowa,  Powieść wojenna,  książki dla starszych pań
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Rok publikacji: 2021
Wymiary: 125x195
Liczba stron: 440
ISBN: 9788382340648
Wprowadzono: 17.03.2021

Magdalena Kawka - przeczytaj też

RECENZJE - książki - Lwowska odyseja Powrót z piekła, Tom 2 - Magdalena Kawka

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.6/5 ( 7 ocen )
  • 5
    4
  • 4
    3
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

mommy_and_books

ilość recenzji:690

15-09-2022 11:46

"Powrót z piekła" to drugi tom sagi "Lwowska Odyseja" Magdaleny Kawki. Ta część jest bardzo emocjonująca. Czytając tę historię, buzowały we mnie różne emocje. Z jednej strony byłam bardzo szczęśliwa, a z drugiej byłam bardzo przygnębiona. Tyle się tutaj działo, że nie mogłam oderwać się od czytania. Byłam bardzo ciekawa jak potoczyły się dalsze losy rodziny Lindnerów oraz ich przyjaciół. Dzięki autorce w tym tomie przejdziemy przez syberyjską tajgę. Poznamy miejscową legendę dotyczącą Hartagi ? pół człowieka, pół niedźwiedzia. Czy ludzie cały czas wierzą, że taki potwór istnieje? Podobno nie interesują go martwi ludzie. Jak jest głodny, to poluje na ludzi. Czy zapoluje na kompanów Gustawa?
Gustaw został zesłany do obozu na Syberii. Panują tam spartańskie warunki. Jest bardzo zimno. Ludzie cierpią również z głodu. Muszą ciężko pracować, żeby przetrwać. Czy Gustaw przeżyje tę niedolę? Czy wróci do swojej ukochanej rodzinki? Non stop myśli o swojej ukochanej Mariannie. Czy do końca będzie jej wierny?
Marianna musi sobie radzić w tych trudnych, wojennych czasach. Ma za zadanie wychować najmłodszego synka Michasia. Ma nadzieję, że zobaczy jeszcze Lilkę i Jakuba. Czuje, że Gustaw żyje. Wie, że po wojnie się spotkają. Poczytajcie i dowiedzcie się jakie emocje towarzyszą jej każdego dnia.
Lilka będzie w bardzo trudnej sytuacji. Będzie walczyła o własne życie. Czy wywinie się ze szponów śmierci?
Jakub również nie będzie miał lekko. Czy jeszcze kiedyś zobaczy swoją rodzicielkę?
Co słychać u Oresta? Oczywiście dowiecie się tego podczas czytania.
Poczytajcie, jak Rosjanie nienawidzili Polaków (Lachów). Zobaczcie, co wyprawiali podczas drugiej wojny światowej. Autorka w swojej powieści pokazała nam przerażające oblicze wojny. Bardzo realistyczny obraz.
Czytając "Powrót z piekła" razem z bohaterami przeżyjecie okrutny czas wojny.
Zachęcam was do przeczytania tego i poprzedniego tomu. Bardzo udana saga. Warto ją poznać.
Z czystym sercem polecam "Powrót z piekła" mommy_and_books.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

Małgorzata Bojarun

ilość recenzji:66

4-05-2021 14:34

Kiedy cztery lata temu wpadła mi w ręce książka pt. "Pora westchnień, pora burz", zakochałam się w niej bez pamięci. Przeżyłam rozczarowanie, gdy okazało się, że książka właściwie się nie kończy, a dalsze losy bohaterów pozostaną mi na długo nieznane. Pierwszy tom? Jakże to? Tak bez uprzedzenia? Długo śledziłam strony wydawnictwa Prószyński sprawdzając, czy nie pojawiła się kontynuacja losów członków lwowskiej rodziny Lindnerów. Czas mijał, a ja ciągle pamiętałam. Trochę jak przez mgłę, ale wyczulona byłam na nazwisko autorki jak na żadne inne. Sporo czasu minęło? Ostatnio zdziwiłam się bardzo, kiedy okazało się, że pierwszy tom został wznowiony w zupełnie innej okładce niż lata temu, a wraz z nim został wydany od razu drugi. Oba stanowią cykl zwany ?Lwowską odyseją?. Co więcej ? zaraz, zarutko ukaże się trzeci tom. Oniemiałam ze szczęścia. Oczywiście pierwszy tom przeczytałam jeszcze raz i upewniłam się, że nadal mnie zachwyca...
Już tytuł podpowiada, że obserwować będziemy głównie losy Gustawa ? głowy rodziny ? który został zesłany na Sybir. I rzeczywiście, pierwsze rozdziały to opis trudnego losu Polaków zesłanych w głąb Rosji. Łagier Smolnyj leży na takim odludziu, że Rosjanie nie martwią się ewentualnymi ucieczkami więźniów. Po prostu uciec nie ma dokąd. Gustaw radzi sobie jak może. Pomagają mu w przetrwaniu inni więźniowie oraz Rosjanka Oksana. Każdy list od Marianny to święto i relikwia pomagająca przeżyć to piekło. Ten wątek jest taki pierwotny ? pełen legend i wierzeń. Bohaterem jednej z opowieści jest Hartag - pół człowiek, pół niedźwiedź, który jest syberyjską legendą na miarę europejskiego potwora z Loch Ness. Przyznam się, że miałam ciarki na rękach czytając opowieść współwięźnia Akima o tym, jak porywa ludzi i czerpie z ich śmierci moc.
We Lwowie też sporo zmian. Sytuacja odwraca się o 180 stopni, kiedy wybucha wojna niemiecko - radziecka. Niemcy zaczynają wprowadzać swoje porządki tak odmienne od radzieckich. Żołnierz ze wschodu to prostak w szlafroku i z karabinem na sznurku. Żołnierz niemiecki to dżentelmen w odprasowanym mundurze i wypastowanych butach. Ten dżentelmen jednak jest dużo bardziej okrutny i zabija z większą premedytacją. Marianna i Lilka muszą się nauczyć żyć w nowej rzeczywistości. Śmierć przeplata się z narodzinami, a szczęście ze łzami rozpaczy.
Czytanie kolejnych rozdziałów książki sprawiało mi naprawdę masę przyjemności. Autorka ma świetne pióro, dzięki któremu czytelnikowi łatwo chłonąć atmosferę tamtego Lwowa ? jeszcze polskiego Lwowa. Kamieniczki i ulice zostały tak ślicznie przedstawione w powieści, że zmusiły mnie do odpalenia map Google i ?upuszczenia ludzika? na lwowskie ulice. Rzeczywiście coś przepięknego.
W powieści naprawdę sporo się dzieje. Przeplatanie wątku lwowskiego i sybirskiego powoduje, że czytelnik ciągle czeka na rozwiązanie zaistniałych sytuacji. Tu nie ma miejsca na nudę i stagnację? Połączenie prawdziwej historii z losami bohaterów i umieszczenie akcji na ulicach, które nawet dziś można zobaczyć? uwierzcie mi ? wrażenie niesamowite.
Trudno znaleźć wady tej powieści. Już w recenzji pierwszego tomu rozpływałam się w zachwytach i aż niezręcznie to powtarzać, ale trzeba. Pani Magdalena Kawka jest mistrzynią słowa pisanego. Jej opisy miejsc, bohaterów, czy też uczuć wbijają się w moją wyobraźnie i nijak nie chcą jej opuścić. Tak plastycznego operowania słowem dawno nie miałam przyjemności podziwiać. Do tego trzeba podkreślić, że ? pomimo czasu wojny, który przecież jest bardzo okrutny ? powieść emanuje ciepłem i nadzieją. Na lepszy los i lepsze jutro. Bohaterowie nie poddają się, walczą i hartują. Podejmują każdą pracę nie bacząc, czy wypada czy nie. Pomagają ludziom bez względu na narodowość. Kiedy trzeba pomóc Rosjaninowi Marianna bez zastanowienia robi to. Jak się potem okazuje dobre uczynki wracają ze zdwojona siłą. Niestety wielu bohaterów, z którymi się zżyłam i których szczerze polubiłam ? ginie i nie mają tu znaczenia dobre chęci naszych bohaterów.
Piękna książka, warta polecenia. Czytajcie kochani dwa pierwsze tomy "Lwowskiej odysei", a ja przebieram nóżkami w oczekiwaniu na trzeci. Już się nie mogę doczekać!

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

Małgorzata Bojarun

ilość recenzji:66

26-04-2021 16:15

Kiedy cztery lata temu wpadła mi w ręce książka pt. "Pora westchnień, pora burz", zakochałam się w niej bez pamięci. Przeżyłam rozczarowanie, gdy okazało się, że książka właściwie się nie kończy, a dalsze losy bohaterów pozostaną mi na długo nieznane. Pierwszy tom? Jakże to? Tak bez uprzedzenia? Długo śledziłam strony wydawnictwa Prószyński sprawdzając, czy nie pojawiła się kontynuacja losów członków lwowskiej rodziny Lindnerów. Czas mijał, a ja ciągle pamiętałam. Trochę jak przez mgłę, ale wyczulona byłam na nazwisko autorki jak na żadne inne. Sporo czasu minęło? Ostatnio zdziwiłam się bardzo, kiedy okazało się, że pierwszy tom został wznowiony w zupełnie innej okładce niż lata temu, a wraz z nim został wydany od razu drugi. Oba stanowią cykl zwany ?Lwowską odyseją?. Co więcej ? zaraz, zarutko ukaże się trzeci tom. Oniemiałam ze szczęścia. Oczywiście pierwszy tom przeczytałam jeszcze raz i upewniłam się, że nadal mnie zachwyca...
Już tytuł podpowiada, że obserwować będziemy głównie losy Gustawa ? głowy rodziny ? który został zesłany na Sybir. I rzeczywiście, pierwsze rozdziały to opis trudnego losu Polaków zesłanych w głąb Rosji. Łagier Smolnyj leży na takim odludziu, że Rosjanie nie martwią się ewentualnymi ucieczkami więźniów. Po prostu uciec nie ma dokąd. Gustaw radzi sobie jak może. Pomagają mu w przetrwaniu inni więźniowie oraz Rosjanka Oksana. Każdy list od Marianny to święto i relikwia pomagająca przeżyć to piekło. Ten wątek jest taki pierwotny ? pełen legend i wierzeń. Bohaterem jednej z opowieści jest Hartag - pół człowiek, pół niedźwiedź, który jest syberyjską legendą na miarę europejskiego potwora z Loch Ness. Przyznam się, że miałam ciarki na rękach czytając opowieść współwięźnia Akima o tym, jak porywa ludzi i czerpie z ich śmierci moc.
We Lwowie też sporo zmian. Sytuacja odwraca się o 180 stopni, kiedy wybucha wojna niemiecko - radziecka. Niemcy zaczynają wprowadzać swoje porządki tak odmienne od radzieckich. Żołnierz ze wschodu to prostak w szlafroku i z karabinem na sznurku. Żołnierz niemiecki to dżentelmen w odprasowanym mundurze i wypastowanych butach. Ten dżentelmen jednak jest dużo bardziej okrutny i zabija z większą premedytacją. Marianna i Lilka muszą się nauczyć żyć w nowej rzeczywistości. Śmierć przeplata się z narodzinami, a szczęście ze łzami rozpaczy.
Czytanie kolejnych rozdziałów książki sprawiało mi naprawdę masę przyjemności. Autorka ma świetne pióro, dzięki któremu czytelnikowi łatwo chłonąć atmosferę tamtego Lwowa ? jeszcze polskiego Lwowa. Kamieniczki i ulice zostały tak ślicznie przedstawione w powieści, że zmusiły mnie do odpalenia map Google i ?upuszczenia ludzika? na lwowskie ulice. Rzeczywiście coś przepięknego.
W powieści naprawdę sporo się dzieje. Przeplatanie wątku lwowskiego i sybirskiego powoduje, że czytelnik ciągle czeka na rozwiązanie zaistniałych sytuacji. Tu nie ma miejsca na nudę i stagnację? Połączenie prawdziwej historii z losami bohaterów i umieszczenie akcji na ulicach, które nawet dziś można zobaczyć? uwierzcie mi ? wrażenie niesamowite.
Trudno znaleźć wady tej powieści. Już w recenzji pierwszego tomu rozpływałam się w zachwytach i aż niezręcznie to powtarzać, ale trzeba. Pani Magdalena Kawka jest mistrzynią słowa pisanego. Jej opisy miejsc, bohaterów, czy też uczuć wbijają się w moją wyobraźnie i nijak nie chcą jej opuścić. Tak plastycznego operowania słowem dawno nie miałam przyjemności podziwiać. Do tego trzeba podkreślić, że ? pomimo czasu wojny, który przecież jest bardzo okrutny ? powieść emanuje ciepłem i nadzieją. Na lepszy los i lepsze jutro. Bohaterowie nie poddają się, walczą i hartują. Podejmują każdą pracę nie bacząc, czy wypada czy nie. Pomagają ludziom bez względu na narodowość. Kiedy trzeba pomóc Rosjaninowi Marianna bez zastanowienia robi to. Jak się potem okazuje dobre uczynki wracają ze zdwojona siłą. Niestety wielu bohaterów, z którymi się zżyłam i których szczerze polubiłam ? ginie i nie mają tu znaczenia dobre chęci naszych bohaterów.
Piękna książka, warta polecenia. Czytajcie kochani dwa pierwsze tomy "Lwowskiej odysei", a ja przebieram nóżkami w oczekiwaniu na trzeci. Już się nie mogę doczekać!

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

Monika

ilość recenzji:358

15-04-2021 14:42

"Powrót z piekła" to druga część lwowskiej odyseji.
Ta część w dużej mierze poświęcona jest ojcu Lilki - Gustawowi, który przebywa w łagrze, w samym sercu Syberii. Ciężko pracuje przy wyrębie lasu. W tym samym czasie, we Lwowie rodzina Lilki próbuje poradzić sobie w powojennej rzeczywistości.
"... w tej wojnie najgorszy jest strach wiecznej niepewności: o kolejną godzinę, o jutro, o losy bliskich".
Jest to, bardzo ciężka lektura, ale myślę, że każdy powinien się z nią zapoznać i wczuć się w historię tych trudnych czasów, w których przyszło żyć naszym przodkom.
" To wojna jest wszystkiemu winna, jeśli musisz kogoś oskarżać, oskarżaj ją. Wyobraź ją sobie jako żarłocznego potwora, który pełznie przez świat i pożera wszystko, co, stanie mu na drodze, bo taka jego natura. Bo wojna jest potworem, przemienia ludzi w bestie... "
Pani Magdalena doskonale przedstawiła wojenną tematykę. Chociaż niektóre sceny wywołują łzy w naszych oczach, to pomyślmy co czuli ci, którzy przeżyli to, na własnej skórze.
Czekam z niecierpliwością na trzecią część, a wam polecam lwowską odyseję.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

Monika

ilość recenzji:358

15-04-2021 14:25

"Powrót z piekła" to druga część lwowskiej odyseji.
Ta część w dużej mierze poświęcona jest ojcu Lilki - Gustawowi, który przebywa w łagrze, w samym sercu Syberii. Ciężko pracuje przy wyrębie lasu. W tym samym czasie, we Lwowie rodzina Lilki próbuje poradzić sobie w powojennej rzeczywistości.
"... w tej wojnie najgorszy jest strach wiecznej niepewności: o kolejną godzinę, o jutro, o losy bliskich".
Jest to, bardzo ciężka lektura, ale myślę, że każdy powinien się z nią zapoznać i wczuć się w historię tych trudnych czasów, w których przyszło żyć naszym przodkom.
" To wojna jest wszystkiemu winna, jeśli musisz kogoś oskarżać, oskarżaj ją. Wyobraź ją sobie jako żarłocznego potwora, który pełznie przez świat i pożera wszystko, co, stanie mu na drodze, bo taka jego natura. Bo wojna jest potworem, przemienia ludzi w bestie... "
Pani Magdalena doskonale przedstawiła wojenną tematykę. Chociaż niektóre sceny wywołują łzy w naszych oczach, to pomyślmy co czuli ci, którzy przeżyli to, na własnej skórze.
Czekam z niecierpliwością na trzecią część, a wam polecam lwowską odyseję.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

Książkolandia

ilość recenzji:147

9-04-2021 21:20

Druga część Lwowskiej Odysei, to kontynuacja losów bogatej rodziny Linderów oraz ich przyjaciół. Wojna trwa, ojciec rodziny, Gustaw został aresztowany i wywieziony na Syberię. Żyje tam w nieludzkich warunkach, pracując ponad siły w 60ciostopniowym mrozie. We Lwowie natomiast, pozostała część rodziny stara się sobie radzić. Najpierw Lwów jest okupowany przez okrutnych Rosjan, zachowujących się jak niecywilizowana dzicz. Gdy Rosjan wypierają czyści i eleganccy Niemcy, wydaje się że najgorsze jest już za Lwowianami. Okazuje się, że jest jeszcze gorzej, zbrodnie są okrutniejsze a głód coraz większy. W tej części autorka pokazuje, jak bardzo potrafią zmienić się ludzie w ekstremalnych warunkach, na jaw wychodzi szlachetność i siła charakteru lub słabość czy wręcz podłość.
Od pierwszej części zachwyca mnie styl autorki, która pięknie potrafi opisać zarówno miejsca jak i ludzi. Dzięki temu czytając ma się wrażenie, że zna się doskonale nie tylko całe miasto ale i każdą z postaci.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?