Poprawnie po polsku Poradnik językowy PWN / Aleksandra Kubiak-Sokół | Książka w Gandalf.com.pl
Kategorie

Poprawnie po polsku Poradnik językowy PWN (twarda)

książka

 • Wydawnictwo PWN
 • Oprawa twarda
 • Ilość stron 388
 • GRATIS! Do każdego zamówienia zakładka mola książkowego!
 • Wysyłamy w 24h - 48h + czas dostawy

Poprawnie po polsku Poradnik językowy PWN - opis produktu:

Poradnik wyjaśnia wiele wątpliwości językowych, czyni zrozumiałymi wyrazy trudne i rzadko spotykane, odkrywa tajemnice pochodzenia wielu wyrazów, objaśnia zawiłości pisowni oraz interpunkcji. Książka zawiera:- około 1000 najciekawszych i najczęściej zadawanych pytań wybranych z zasobów internetowej Poradni Językowej PWN, podzielonych na 13 tematycznych rozdziałów, takich jak np. Pisownia, Odmiana, Wymowa, Interpunkcja i Etymologia;- ciekawe i wnikliwe odpowiedzi językoznawców z największych ośrodków naukowych;- wiele informacji, których próżno by szukać w ogólnie dostępnych słownikach i poradnikach. Bogactwo informacji, staranny wybór najciekawszych pytań i odpowiedzi oraz przejrzysty układ sprawiają, że poradnik może być nie tylko bardzo pomocny w codziennym obcowaniu z językiem, ale też miłą lekturą do poduszki.
S
Szczegóły
 • Dział: Książki
 • Kategoria: nauka języków,  język polski,  inne
 • Wydawnictwo: PWN
 • Oprawa: twarda
 • Okładka: twarda
 • Wymiary: 147x212
 • Ilość stron: 388
 • ISBN: 978-83-01-17383-8
 • Wprowadzono: 07.09.2013

Aleksandra Kubiak-Sokół - przeczytaj też

 • RRecenzje
 • Książka
 • Poprawnie po polsku Poradnik językowy PWN
4.8/5 ( 9 ocen )
  5
  7
  4
  2
  3
  0
  2
  0
  1
  0
imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

Uwaga!!! Nie jesteś zalogowany. zaloguj się by zgłosić recenzję do konkursu i mieć szansę na wygraną w cotygodniowym plebiscycie!

brak oceny

Ewelina Artwik

 • 11-07-2014
 • 13:11

Kolejną publikacją, która trafiła w moje ręce dzięki Wydawnictwu Naukowemu PWN, jest Poprawnie po polsku. Poradnik ten jest zbiorem odpowiedzi udzielanych przez Poradnię Językową PWN. Ta znakomita książka powstała po opublikowaniu około 1000 pytań i odpowiedzi.

Publikacja została podzielona na trzynaście rozdziałów, dzięki czemu zaznajomimy się z problematyką składni, interpunkcji, odmiany czy pisowni. Poradnik wskazuje również, z jakimi problemami językowymi zmagają się Polacy. Językoznawcy udzielają ciekawych i wnikliwych odpowiedzi. Zazwyczaj możemy znaleźć również ciekawe przykłady użyte w odpowiedziach, które definitywnie rozwiewają nasze wątpliwości.

Poradniki językowe istnieją na rynku wydawniczym od wielu lat, pouczają, jak mówić i pisać. Występowały one do tej pory w przeróżnych formach, jednak tym razem mamy do czynienia z takim, który wyróżnia się zarówno swoją formą, jak i zawartością, gdyż informacji w nich zawartych nie znajdziemy w żadnym słowniku. Czymś, co dodatkowo wyróżnia tę publikację, jest to, że możemy czytać ją nawet jako zwykłą książkę. Jest bardzo ciekawa i nie wymaga od nas wielkiego skupienia.

Jerzy Bralczyk we wstępie wspomina, że zainteresowanie językiem jest piękne i dostarcza satysfakcji, ponieważ to ważne, abyśmy świadomie posługiwali się poprawną polszczyzną na co dzień. W słowniku znajdziemy wiele uwag, które inspirują nas do językowych dociekań. Pokazuje nam to, co w języku jest naprawdę ważne. Czasem jesteśmy pewni, że coś jest poprawne, ale nie rozumiemy, dlaczego tak jest. Odpowiedzi na wiele takich pytań dają reguły języka, składni, fleksji, słowotwórstwa, wymowy i pisowni ? a to wszystko znajdziemy w tym czterystustronicowym poradniku.

Ta publikacja otwiera oczy na wiele kwestii językowych, o których prędzej nie mieliśmy pojęcia. Mam tutaj na myśli głównie takie przypadki, gdy jesteśmy w stanie dać uciąć sobie rękę, że dane zdanie czy słowo jest przez nas używane poprawnie, tymczasem okazuje się, że już byśmy tę rękę stracili. Korzystanie z tego słownika ułatwia spis tematów umieszczony na jego końcu. Znajdziemy tam kluczowe słowa lub wyrażenia, które odsyłają nas do poszczególnych stron, na których znajdziemy związane z nim pytanie i odpowiedź.

Nawiążę jeszcze do językoznawców, którzy nigdy nie odsyłają nas z kwitkiem, tylko odpowiadają na nasze wątpliwości bardzo rzetelnie i wnikliwie. Bardzo często swoją wypowiedź popierają różnymi zasadami zaczerpniętymi ze słowników i przykładami. Dodatkowo często informują o błędnej pisowni i wymowie. Na pytania odpowiada cały zespół językoznawców, dlatego też przy każdej odpowiedzi znajdziemy inicjały osoby, która jej nam udziela. Dzięki temu tekst jest bardzo zróżnicowany i przyjemniejszy w odbiorze.

Mnie najbardziej spodobał się rozdział poświęcony odpowiedziom na pytania dotyczące składni i interpunkcji. Przyznam, że czytając tę książkę, nieraz łapałam się za głowę, gdyż nie zdawałam sobie sprawy, że można zapytać o daną kwestię. Absolutnie moim celem nie jest tutaj urażenie kogokolwiek, wręcz przeciwnie, chylę czoła osobom, które pomyślały nad niektórymi zdaniami czy nawet słowami, w których można dopatrzyć się błędów.

Na koniec chciałabym zaznaczyć, że po zapoznaniu się z tą publikacją mogę z czystym sumieniem stwierdzić, że wyniosłam z niej bardzo dużo. Poradnik ten jest nadzwyczaj wartościowy i cenny. Nadaje się dla każdej osoby, która chce poszerzyć swoją wiedzę z zakresu języka polskiego. Co ważne, nie nudzi, a wręcz przeciwnie ? bardzo wciąga i ciekawi. Pragnę również dodać, że Wydawnictwo Naukowe PWN wydało wiele książek o podobnej tematyce np.: Walczymy z bykami, Mówi się, Gdzie postawić przecinek i inne. Ja już teraz mogę wam powiedzieć, że planuję zapoznać się z nimi wszystkimi, jak tylko będę miała taką możliwość.

Czy recenzja była pomocna?

Ciekawe pomysły Gandalfa

 • Poprawnie wymawiam tr dr to pomoc logopedyczna służąca do utrwalania poprawnej wymowy głoski r po głoskach t i d . Książka jest przeznaczona do pracy z dzieckiem pod kierunkiem rodziców, a także w gabinetach logopedycznych. Zawiera bogato zilustrowany materiał językowy, opracowany w postaci...

 • "Poprawnie wymawiam pr br" to pomoc logopedyczna służąca do utrwalania poprawnej wymowy głoski r po głoskach p i b. Książka przeznaczona jest do pracy z dzieckiem pod kierunkiem rodziców, a także w gabinecie logopedycznym. Zawiera bogato zilustrowany materiał językowy, opracowany w...

 • Zmagania z językiem to często istna corrida, szczególnie kiedy zaczynają targać nami wątpliwości, a pochylonych nad tekstem gonią terminy. Walczymy z bykami to zbiór krótkich felietonów w przystępny sposób rozwiązujących główne problemy językowe. Ich dobór wynika z wieloletnich obserwacji zachowań...

 • Poradnik wyjaśnia wiele wątpliwości językowych, czyni zrozumiałymi wyrazy trudne i rzadko spotykane, odkrywa tajemnice pochodzenia wielu wyrazów, objaśnia zawiłości pisowni oraz interpunkcji. Książka zawiera: - około 1000 najciekawszych i najczęściej zadawanych pytań wybranych z zasobów...

 • Poradnik wyjaśnia wiele wątpliwości językowych, czyni zrozumiałymi wyrazy trudne i rzadko spotykane, odkrywa tajemnice pochodzenia wielu wyrazów, objaśnia zawiłości pisowni oraz interpunkcji. Książka zawiera: - około 1000 najciekawszych i najczęściej zadawanych pytań wybranych z zasobów...

 • Z ebooka dowiesz się między innymi: 1. Jak ocenić ryzyko zawodowe 2. Na czym polega szkolenie wstępne bhp 3. Kiedy przeprowadzić szkolenie okresowe bhp 4. Jakie badania lekarskie musi mieć kierowca 5. Jak pilnować stanu bhp