SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Polski El Greco (twarda)

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Iskry
Oprawa twarda w obwolucie
Liczba stron 276
  • Wysyłamy w 3 - 5 dni + czas dostawy
  • Dostępność Ostatnie sztuki u dostawcy
    Ostatnie sztuki produktu u dostawcy.
    Spróbujemy go dla Ciebie sprowadzić.
    W przypadku braku tej pozycji, zamówienie zostanie zrealizowane bez niej.
  • DPD dostawa za półdarmo

Opis produktu:

W małej miejscowości na Podlasiu ponad pół wieku temu dwie młode badaczki Izabella Galicka i Hanna Sygietyńska przez uchylone drzwi do mieszkania księdza zobaczyły obraz - przyciemniały, w dodatku z dziurą. Większość nie zauważyłaby w nim nic nadzwyczajnego. Jeden z księży podobno przeznaczył go do spalenia, inny z litości powiesił nad kanapą, bo przecież to święty Franciszek, a świętego nie wypada palić. Okazało się potem, że to autentyczne dzieło El Greca, ale zanim to się stało minęło kilkanaście lat wypełnionych niesamowitymi wydarzeniami dotyczącymi obrazu. I o tym jest ta książka.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Kategoria: Kulturoznawstwo,  literatura faktu, publicystyka,  Nauki humanistyczne
Wydawnictwo: Iskry
Oprawa: twarda w obwolucie
Okładka: twarda
Wymiary: 135x195
Liczba stron: 276
ISBN: 9788324410101
Wprowadzono: 13.10.2018

RECENZJE - książki - Polski El Greco - Katarzyna Kowalska

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.4/5 ( 5 ocen )
  • 5
    3
  • 4
    1
  • 3
    1
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Szkolny Klub Recenzenta

ilość recenzji:21

brak oceny 4-12-2018 10:53

Katarzyna Kowalska jest dziennikarką i reporterką. Zrealizowała setki materiałów i relacji z wydarzeń kulturalnych jako dziennikarka ?Panoramy? w TVP. Jej reportaże o tematyce kulturalnej i historycznej były emitowane na antenach TVP INFO i TVP2. W 2017 roku za liczne i wnikliwe relacje reporterskie otrzymała tytuł Dobroczyńcy, nadany przez Muzeum Narodowe w Krakowie. W wolnym czasie podróżuje - odwiedziła m.in. Wenezuelę, Kolumbię, Peru, Ekwador i Boliwię, a także Bangladesz i Demokratyczną Republikę Konga, w których nagrywała reportaże. Jest mamą dwóch żywiołowych chłopców, z którymi też podróżuje do różnych ciekawych miejsc, głównie na północy globu.

Przełomem jej kariery jest napisanie reportażu literackiego pt. ?Polski El Greco?, który opowiada o odkryciu dwóch badaczek Izabelli Galickiej i Hanny Sygietyńskiej. W Kosowie Lackim ujrzały przez uchylone drzwi mieszkania księdza zabrudzony obraz. Myślały, że odkryły coś niesamowitego, o czym będą mówili wszyscy, że to zaginione dzieło El Greca. Tymczasem o ?Ekstazie Św. Franciszka? wspominali tylko raz po raz dziennikarze. Dopiero po 40 latach ich przypuszczenia się potwierdziły i dzieło artysty z Toledo udostępniono na publicznej wystawie.

Książka przedstawia historię wplecioną w cykl pamiętnikowych wspomnień z inwentaryzacji studentek historii sztuki na terenie powojennej Polski oraz ich dziecięce lata, które miały wpływ na wybór dalszej drogi życiowej. Zasadniczym problemem podejmowanym w utworze są wielokrotne próby udowodnienia autentyczności obrazu. Cała procedura związana z badaniem znaleziska i jego niespodziewane przeniesienie do Kurii Biskupskiej znajdującej się w Kosowie również nawiązuje do badań nad dziełem spod pędzla hiszpańskiego malarza.

?Polski El Greco? ukazuje wielki kunszt Katarzyny Kowalskiej i jej wysublimowany język, który prawdopodobnie wywodzi się ze zrealizowania setek materiałów i relacji z kulturalnych wydarzeń. Szczególnym atutem reportażu jest łatwość czytania, która sprzyja czytelnikowi. Niezmiernie ciekawa jest forma pamiętnika, która daje chęć dociekania dalszego przebiegu historii. Jestem zdania, że ?Polski El Greco? to jedna z lepszych książek, które czytałem. Niepowtarzalny charakter i dzieje Polski powojennej zogniskowały całą moją uwagę. Osoby, które pragną przeżyć niesamowitą przygodę, siedząc w domowym zaciszu tych grudniowych wieczorów, powinny sięgnąć po tę książkę. Pasjonaci historii sztuki studiując reportaż mogą odczuć ogromne zadowolenie, że nie jest to kolejny artykuł, który trafi do kosza na śmieci razem z kubkiem po kawie na wynos. Jest w nim coś fascynującego, co przyciąga zarówno starszych jak i młodszych czytelników.
H. P., lat 17
źródło: www.szkolnyklubrecenzenta.pl

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?