Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Przyjaciółka   Książka 37,28 zł
Paderborn Langer Tom 2   Książka 32,93 zł
Tajemnica domu Uklejów   Książka 37,49 zł

Polska Jagiellonów (twarda)

książka

Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Oprawa twarda
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

W drugiej części słynnego cyklu esejów historycznych Paweł Jasienica kreśli dzieje dynastii Jagiellonów, która stworzyła w drugiej połowie XV wieku potężne imperium, obejmujące Polskę, Litwę, Czechy i Węgry. Było to pierwsze w dziejach Europy państwo wielu narodów, wiar i kultur. I był to prawdziwy Złoty Wiek Rzeczypospolitej - czas wielkich przemian, kształtowania się nowych form życia państwowego, rozwoju nauki i kultury. Esej - napisany w latach 1959-1960 i opublikowany w 1963 roku - zabarwia `nie naukowa beznamiętność, lecz jej przeciwieństwo - ton osobisty, bezpośrednie, jak najmocniejsze zaangażowanie się autora, przemawiającego wprost i na własną odpowiedzialność`.

Paweł Jasienica - Leon Lech Beynar, ps. Jasienica (ur. 10 listopada 1909 roku w Symbirsku, zm. 19 sierpnia 1970 roku w Warszawie) - polski pisarz historyczny, eseista i publicysta `Tygodnika Powszechnego`. W czasie II wojny światowej oficer Armii Krajowej. W lipcu 1948 roku został aresztowany przez komunistyczny Urząd Bezpieczeństwa i wypuszczony na wolność dzięki interwencji Bolesława Piaseckiego. Wstąpił do Stowarzyszenia Pax, z ramienia którego w 1950 roku zarządzał stowarzyszeniem Caritas. Od grudnia 1959 roku jeden z wiceprezesów Związku Literatów Polskich. Był również współredaktorem `Tygodnika Powszechnego` oraz działaczem i ostatnim prezesem Klubu Krzywego Koła (1962).
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Oprawa: twarda
Okładka: twarda
Wprowadzono: 28.02.2012

RECENZJE - książki - Polska Jagiellonów

4.6/5 ( 12 ocen )
  • 5
    9
  • 4
    2
  • 3
    0
  • 2
    1
  • 1
    0

SteFan

ilość recenzji:71

brak oceny 22-11-2008 10:26

Druga część dzieła Pawła Jasienicy, tym razem traktująca o Polsce doby Jagiellonów. Tak więc autor bierze się za tzw. złoty wiek Królestwa Polskiego. Historia zaczyna się wbrew tytułowi na władcach andegaweńskich, ale kończy się (już zgodnie z tytułem) na ostatnim z Jagiellonów - Zygmuncie II Auguście. Autor jak zwykle nie unikając subiektywizmu uważa, że Jagiellonowie zaprzepaścili cały dorobek Piastów, a kolejni władcy byli coraz gorsi. Udowadnia więc, iż wbrew temu czego uczą nas w szkołach Zygmunt I Stary był jednym z najbardziej nieudolnych władców, zaś jego brat Jan Olbracht wręcz przeciwnie. Cóż więcej można rzec? Polecam w szczególności zainteresowanym historią, którym z trudem czyta się literaturę naukową. Nie zawiedziecie się.