SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Pokuszenie

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Czwarta Strona
Oprawa miękka
Liczba stron 392
  • Dostępność niedostępny
  • DPD dostawa za półdarmo

Opis produktu:

Bogdan Popiołek postanawia skorzystać z zaproszenia swego kolegi i odwiedzić jego dom rodzinny we Wschowie. Wkrótce okazuje się, że detektyw-amator znajdzie się w samym sercu kryminalnej intrygi, gdy seria brutalnych morderstw wstrząśnie mieszkańcami spokojnego dotąd miasteczka.

Przy okazji Popiołek odkrywa niebezpieczną tajemnicę sprzed wieków. Nie jest jednak jedynym, który chce ją rozwikłać. Wizja skarbu ukrytego w gdzieś w starej części miasta kusi również pewnego kolekcjonera z Niemiec, a także lokalnego mafiosa. Zainteresowany sprawą Popiołek musi uważać, by nie stać się kolejną ofiarą mordercy.

Co łączy zabójstwo byłego kustosza muzeum z utonięciem żołnierza mafii o ksywce "Krzywy"? I co kryją mury tajemniczego Kripplein Christi?

Nowa powieść Piotra Bojarskiego to brawurowe pościgi samochodowe, śmiertelnie niebezpieczne wyprawy rowerowe, pogoń za mordercą i wielowątkowa historia z zaskakującym zakończeniem. Czy dasz zwieść się na pokuszenie?
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wymiary: 135x205
Liczba stron: 392
Wprowadzono: 29.06.2018

RECENZJE - książki - Pokuszenie - Piotr Bojarski

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.6/5 ( 9 ocen )
  • 5
    6
  • 4
    2
  • 3
    1
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Justyna Gul (Qultura słowa)

ilość recenzji:467

brak oceny 27-08-2018 14:20

Mordercze wakacje
Wakacje to czas relaksu, regeneracji sił tak, by wrócić do pracy w pełni wypoczętym. Dlatego też tak ważne jest oderwanie się od wszystkiego, porzucenie problemów i trosk dnia codziennego. Co jednak zrobić, kiedy problemy nas dopadają? Kiedy wydają się czekać na nasz przyjazd?
Z taką właśnie sytuacją mamy do czynienia w przypadku Bogdana Popiołka, czterdziestopięcioletniego nauczyciela historii, z wyjątkowym talentem do pakowania się w tarapaty. Nadchodzące wakacje miały być spokojne, leniwe, wypełnione pasjonującą lekturą książek, na które w ciągu roku szkolnego nie było czasu. Z pozoru niewinna propozycja kolegi z pracy, Marka Cichonia, była jednak równie nęcąca. Kilka dni spędzonych w klimatycznym, małym miasteczku pomiędzy Lesznem a Głogowem, wydawało się być doskonałym pomysłem. Szczególnie, że Wschowa to prawdziwa perełka dla miłośników historii, bowiem jej tereny doświadczyły wielu wydarzeń historycznych, w 1706 roku miała tu nawet miejsce bitwa, w której Szwedzi rozgromili połączone siły sasko-rosyjskie. Nikt jednak nie spodziewał się, że wakacyjny pobyt w takiej małej, sielskiej wręcz miejscowości, może mieć daleko idące skutki?
O tym, jak wyglądał obfitujący w wydarzenia urlop Bogdana Popiołka, możemy przekonać się z lektury wciągającej powieści ?Pokuszenie?, autorstwa Piotra Bojarskiego. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Czwarta Strona książka, to wspaniała przygoda, a przy tym fascynująca wyprawa w przeszłość. Przyjemność płynącą z zagłębienia się w tej historii znajdą wszyscy miłośnicy wrażeń, poszukiwania skarbów, pasjonaci tajemnic oraz ci czytelnicy, którzy cenią sobie dobrze napisane książki z intrygującą fabułą i swojskimi bohaterami.
Już pierwsze godziny pobytu w Wschowej dostarczają Bogdanowi i Markowi emocjonujących wrażeń. Na ustach całego miasteczka jest bowiem niecodzienne tu wydarzenie ? morderstwo jednego z miejscowych pijaczków, niegdyś szanowanego kustosza muzeum, Julka Zamiejskiego. Jego ciało zostało znalezione w domu w którym mieszkał, zaś ? biorąc pod uwagę nieufność wobec obcych ? prawdopodobnie mordercą był ktoś, kogo mężczyzna znał i kogo wpuścił do mieszkania. Jeszcze nie opadły emocje po tym pierwszym morderstwie, a pojawia się kolejny trup. Tym razem, ku utrapieniu bohaterów, odnajduje go właśnie Bogdan, który wraz z Markiem wybrał się na ryby. Co więcej, zwłoki wyłowione w jeziorze Lgińsko, to ciało niejakiego Krzysztofa Mąkiewicza, ratownika z WOPR-u, z którym koledzy dzień wcześniej rozmawiali. Czy te dwa morderstwa mają ze sobą coś wspólnego? Wydaje się, że tak, bowiem na narzędziu zbrodni, nożu, którym zabito kustosza, zostają znalezione odciski palców Mąkiewicza.
Policja szybko zatrzymuje podejrzanego, lokalnego gangstera o pseudonimie Krzywy, który w niejasny sposób powiązany był z Mąkiewiczem. Tyle tylko, że wszystko wskazuje na to, iż tym razem bandzior jest niewinny. Co więcej, sam chce odnaleźć winnego zabójstwa kolegi, zaś Bogdan ma mu w tym pomóc. W ten sposób historyk zostaje wplątany w tajemniczą historię ze skarbami w tle. Jak się bowiem okazuje, kustosz mimo nadużywania alkoholu, nie stracił nic ze swoich młodzieńczych zainteresowań i wciąż na własną rękę przeszukiwał okolicę w poszukiwaniu skarbów.
Czyżby na jakieś wartościowe rzeczy natrafił? Co tak naprawdę łączy te dwa zgony? Jakie tajemnice kryje Kripplein Christi, dawny zbór wschowskich luteranów? Pytania mnożą się w miarę zagłębiania się w historię, jesteśmy wciągnięci w wir wydarzeń, a sytuacja z każdym dniem robi się coraz bardziej niebezpieczna. Wygląda na to, że po raz kolejny Bogdan zostaje wplątany w niebezpieczne rozgrywki, zaś urlop ? zamiast odpoczynku ? przynosi stres i niesłabnące emocje, pozwalające jednak zapomnieć o pustym życiu (oraz o koszu, który dostał przed wyjazdem od Agnieszki, jednej z nauczycielek w gimnazjum w którym uczy). Rozemocjonowani są także czytelnicy, którzy śledzą rozwijającą się akcję i nie mogą oderwać się od lektury książki, zwracającej uwagę nie tylko poprawną kompozycją, wciągającą fabułą i bardzo dobrze zarysowanymi bohaterami, ale przede wszystkim pietyzmem, z jakim zostało odmalowane miasteczko oraz bogactwem szczegółów historycznych. Po skończonej lekturze mamy zaś tylko jedno marzenie ? znów wyruszyć na urlop z Bogdanem Popiołkiem!

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

Czytanka na Dobranoc

ilość recenzji:234

brak oceny 23-07-2018 21:19

Jest lato, wakacje więc i pora jest odpowiednia na lekkie, przyjemne, wakacyjne lektury. Jak widać nawet wielbiciele kryminałów, zagadek i szeroko pojętego suspensu, mogą znaleźć coś dla siebie i to w wersji "Light". Pamiętacie te czasy (pytanie do czytelników wychowanych w latach późnego PRL-u) kiedy z książką w rękach chowaliście się na strychu by przeczytać o najnowszych "Przygodach pana Samochodzika"? Wszystkie okoliczne zamki, bunkry a nawet szopy na narzędzia nabierały innego wymiaru, stawały się bardziej tajemnicze. Pan Piotr Bojarski zabrał mnie w przeszłość, w czasy kiedy największą wakacyjną przygodą było poszukiwanie zaginionego skarbu. Wywołał tęsknotę z której nie zdawałam sobie sprawy.


Bogdan Popiołek, nauczyciel historii, na stałe mieszkający w poznaniu czterdziestolatek, na prośbę przyjaciela, również nauczyciela, wybiera się wraz z nim na wakacje. Celem wyprawy jest Wschowa, małe przygraniczne miasteczko z bogatą historią. To właśnie stamtąd pochodzi kolega Bogdana, Marek. Już pierwszego dnia, podczas zapoznawczego spaceru, mężczyźni są świadkiem zgromadzenia. Z jednej ze wschowskich kamienic wynoszone jest ciało byłego kustosza tamtejszego muzeum. Okazuje się, że mężczyzna został zamordowany. Mężczyźni na własną rękę postanawiają się dowiedzieć, kto stoi za tą zbrodnią. W wyniku własnego śledztwa natrafiają na ślad tajemnicy
sprzed wieków. Jednak nie tylko oni interesują się wydarzeniami z przeszłości. W sprawę zaangażowana jest również miejscowa "mafia".

Piotr Bojarski jest z wykształcenia historykiem, jednak prawdziwą jego pasją są książki, których w swoim dorobku ma już kilka. Część z nich to powieści historyczne jednak doskonale odnajduje się również w beletrystyce. Jego pierwsza, nigdy nie wydana powieść, pod tytułem"Tajemnica Woźnego", którą napisał jeszcze w latach szkolnych, inspirowana była twórczością Edmunda Niziurskiego, autora książek dla młodzieży z serii Pan Samochodzik (jeśli nie czytaliście to gorąco zachęcam). Ta fascynacja, pomimo upływu wielu lat, nie wygasła, co możemy śmiało stwierdzić czytając "Pokuszenie". Oczywiście nie chcę przez to powiedzieć, że najnowsza książka Bojarskiego
jest powieścią dla młodzieży gdyż z pewnością nią nie jest. Jej targetem będą wszyscy ci dorośli czytelnicy, którzy tęsknią za dzieciństwem i chcieliby jeszcze raz przeżyć wakacyjną przygodę. Właśnie to oferuje nam autor, wakacje dla dorosłych. Będzie skarb, słoneczna pogoda i trup w tle. Wakacje jak z najgorszych koszmarów więc dla osłody dostaliśmy dawkę dobrego humoru i lekcję historii Wschowa. Na początku mojej recenzji zwróciłam uwagę na fakt, że "Pokuszenie" jest lekkim kryminałem, kryminałem w wersji "soft", żeby nie powiedzieć kobiecym. A może nawet powieścią przygodową? Z pewnością nie znajdziecie tutaj opisów brutalnych zbrodni ani wulgarnego języka, nie będzie pościgów czy strzelanin. Nasi bohaterowie będą po prostu chcieli rozwikłać zagadkę śmierci kustosza kiedy cała sprawa się pokomplikuje i dojdzie do kolejnej zbrodni. I jak przystało na małe, urokliwe miasteczko, każda uliczka czy zakamarek będą kryły jakąś podpowiedź czy trop, który zaprowadzi naszych dzielnych detektywów wprost do rozwiązania. Na swojej drodze spotkają dociekliwego dziennikarza, szefa lokalnej mafii oraz prostytutkę, której język rozwiązuje się dopiero jak zobaczy 50 złotych. Choć okładka książki wywołuje mroczne skojarzenia, to tak naprawdę w powieści nic mrocznego nie ma. Zamiast na zbrodni skupiamy się na śledztwie i tajemnicy z przeszłości, która za sprawą nieznanych sprawców wyszła na jaw.

Czytając książkę możemy zauważyć, że napisana została przez pasjonata historii. Piotr Bojarski urodził się we Wschowie i za pomocą tej powieści chciał pokazać nam swoje ukochane miasto i przybliżyć jego dzieje. A wierzcie mi Wschowa to miejsce szczególne, które odegrało dużą rolę w historii Polski. To właśnie tutaj w 1706 roku rozegrała się decydująca bitwa pomiędzy wielką armią szwedzką a wojskami Saksonii i Rosji. Niektórzy historycy twierdzą, że gdzieś w okolicach miasta znajdziemy groby tysiąca jeńców, ofiar ludobójstwa. Wschowa była również miejscem posiedzeń Senatu oraz spotkań królów, którzy nie chcieli jeździć do Warszawy i wybrali to przygraniczne miasto na przyjmowanie poselstw z zagranicy. Za czasów komuny władze postawiły pomnik byka rozpłodowego Iliana. Rokrocznie, na Wielkanoc, jego przyrodzenie jest malowane na różne kolory przez nieznanych "artystów". Te ciekawostki to zaledwie garstka z tych, którymi dzieli się z nami autor. Czasem czułam się jak podczas czytania przewodnika dla podróżnych i jednocześnie książki historycznej. Jednak tutaj wszystko podane było w bardziej przystępnej, zabawnej formie. Widać było miłość autora do swojego miasta. Sprawił, że naprawdę mam ochotę odwiedzić Wschowę, choć przyznam, że do tej pory nawet nie wiedziałam, że zaledwie sto kilometrów od Poznania znajduje się tak malownicze miasto.


"Pokuszenie" jest typową wakacyjną lekturą. Książkę czyta się szybko, z rosnącym zainteresowaniem. Cały czas pojawiają się nowe wątki i postaci a zagadka wraz z malejącą ilością stron staje się coraz bardziej skomplikowana. To połączenie naszej rodzinnej klasyki przygodowej, którą znamy z książek Niziurskiego, z książkami króla gatunku Dana Browna. Oczywiście fabuła nie jest tak monumentalna jak w książkach twórcy "Kodu da Vinci" jednak motywy tajemnicy i poszukiwań nasuwają pewne skojarzenia. Polecam jak najbardziej czytelnikom, którzy mają ochotę na coś lekkiego i przyjemnego, tym co chcą się jeszcze raz przenieść w świat dzieciństwa. Wybierzcie się razem z Piotrem Bojarskim na poszukiwanie skarbu. Z pewnością go odnajdziecie.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

red_sonia

ilość recenzji:161

brak oceny 13-07-2018 10:05

o łączy zabójstwo byłego kustosza muzeum z utonięciem ratownika wodnego? I co kryją mury tajemniczego Kripplein Christi? Porwanie, śmiertelne niebezpieczne śledztwo i wielowątkowa historia z zaskakującym zaskoczeniem. Czy dasz zwieść się na pokuszenie? Ja dałam i nie żałuję :)

?Pokuszenie? wbrew okładce nie jest kryminałem, ja klasyfikowałabym ją raczej do powieści przygodowej o zabarwieniu kryminalnym. I choć mamy zabójstwo ? a nawet dwa, to cała otoczka i prowadzone śledztwo, jest po prostu świetną przygodą, która niejednokrotnie wywołuje uśmiech.

Dwójka głównych bohaterów to zwyczajni mężczyźni w średnim wieku. Bogdan i Marek, bo o nich mowa, są nauczycielami i pracują w tym samym gimnazjum. Wspólny wyjazd do rodzinnej miejscowości Marka ma być dla nich wypoczynkiem po długim i ciężkim roku szkolnym. W perspektywie mają męskie wieczory przy zimnym piwku, wypady na ryby oraz relaks. Krótko po przyjeździe do Wschowy, zostają wplątani w kryminalną intrygę. O ile Bogdan od razu chce zostać ?prywatnym detektywem?, o tyle Marek zostaje wciągnięty niemalże siłą w śledztwo prowadzone przez przyjaciela. Z pomocą lokalnego dziennikarza Roberta Gromadzkiego probują odkryć kto i dlaczego zabił Juliana Zamiejskiego i Krzysztofa Mąkiewicza.





Mnie najbardziej do gustu przypadła postać ?Krzywego?. Sceny z lokalnym gangsterem, którego ulubionym powiedzonkiem jest ?man?, za każdym razem wywoływały uśmiech na mojej twarzy. Ten Wschowski ?mafioso? ubarwia cała powieść. Jak na niebezpiecznego człowieka przystało, potrafi również skutecznie zastraszyć, o czy główni bohaterowie przekonują się na własnej skórze, jednak mnie bardziej bawił, niż się go bałam.

Piotr Bojarski dużo miejsca poświęcił na ukazanie historii Wschowy. Zrobił to w sposób bardzo przystępny i wplótł w fabułę tak naturalnie, że historyczne tło tworzy nieodłączny element powieści. Główny wątek wiąże się z pewnymi wydarzeniami sprzed kilkuset lat, więc jest to po części uzasadnione. Jednak mimo celowości, nadaje fabule bardzo interesujący ton i wprowadza ciekawy klimat, aż sama mam ochotę tam pojechać!

Nieszablonowi bohaterowie, wciągająca fabuła i genialnie wplecione autentyczne bitwy i historyczne wydarzenia powodują, że od ?Pokuszenia? nie sposób się oderwać. Piotr Bojarski to kolejny polski autor, na którego książki warto zwrócić uwagę. Polecam :)

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?