Poker z Pitagorasem

Matematyka za milion dolarów

książka

Wydawnictwo Carta Blanca
Oprawa miękka
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

W oparciu o bogactwo gier i szarad (a także za pomocą przykładów - od gry w klasy po postać Wayne`a Rooneya) Marcus du Sautoy ukazuje, że matematyka jest sercem wszystkiego, co robimy, i jak bardzo przydaje się w codziennym życiu. Książka podzielona jest na pięć rozdziałów: o liczbach pierwszych, o geometrii, o zagadkach i grach liczbowym, o wykorzystaniu matematyki w komunikacji i opracowywaniu szyfrów i o prawdopodobieństwie.
Marcus du Sautoy niezwykle zrozumiale tłumaczy w nich m.in. tajniki przewidywania przyszłości - od toru lotu asteroidów po nadchodzącą burzę, wyniki loterii kierunek ruchu podkręconej piłki Beckhama czy wzrost liczby ludności. Pokazuje nam, że kształty należy postrzegać w czterech wymiarach. Uczy, w jaki sposób matematyka może uczynić z nas lepszych graczy na loteriach i w karty.
Autor opisał również pięć problemów matematycznych, nad którymi od wieku głowią się naukowcy. Za rozwiązanie każdego z nich miliarder London T. Clay, założyciel Clay Mathematics Institute, ufundował nagrodę miliona dolarów.
Profesor matematyki zachęca czytelników do wzięcia udziału w wyścigu o milion dolarów.
Książka jest bardzo nowoczesna - ma swoją stronę internetową (www.fifthestate.co.uk/numbermysteries), do której autor niezwykle często odsyła, można stamtąd ściągać gry, zagadki, oglądać filmy obrazujące określone zagadnienia. Ponadto w wielu miejscach podano też kody, które można zeskanować smartfonem i dzięki temu pobrać zadania, gry i zagadki.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Carta Blanca
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wprowadzono: 24.05.2013

RECENZJE - książki - Poker z Pitagorasem, Matematyka za milion dolarów

4.1/5 ( 13 ocen )
  • 5
    9
  • 4
    1
  • 3
    0
  • 2
    1
  • 1
    2

jsbach

ilość recenzji:1

brak oceny 19-11-2012 19:22

Może nie pokocham dzięki tej książce matematyki, ale na pewno nie będę tak jej nie znosiła. Mam wrażenie, że gdybym częściej mogła czytać tak interesująco napisane książki o mniej lubianych przedmiotach, to mniej z nich było by między nielubianymi. Autor oddziałuje również na mój zmysł muzyczny, co niewątpliwie miało swoje przełożenie na moje zainteresowanie książka.

lira

ilość recenzji:1

brak oceny 7-11-2012 20:54

Zastanawiałeś się dlaczego David Beckham dumnie nosił na koszulce w Realu Madryt numer 23? A wcześniej 7? Niestety, kiedy trafił do Realu, siódemka była już zajęta.?kluczowi gracze Realu Madryt, grali z liczbami pierwszymi na koszulkach: Carlos (podstawa obrony) z numerem 3, Zidane (dusza rozgrywających) z numerem 5, Raul i Ronaldo (czołowi napastnicy) z numerami 7 i 11?. Liczby pierwsze otaczają nas zewsząd. Są w sporcie, w przyrodzie, wszędzie. A skoro wszędzie jest matematyka, to nauczmy się ją dostrzegać i cieszyć nią.

klucha

ilość recenzji:1

brak oceny 16-10-2012 18:49

Obyś cudze dzieci uczył. Dla niektórych nauczycieli ta klątwa nadal jest obowiązująca, co widać w ich pracy. Wielu z nich nie jest pasjonatami ani swojego przedmiotu, ani nauczania w ogóle. Jak mieliby spowodować zafascynowanie się ucznia np. matematyką, skoro sami swoją prace traktują jak pańszczyznę? Sadzę, że wiele osób ustrzegłoby się zniechęcenia, gdyby w odpowiednim momencie ktoś dał im do przeczytania Pokera z Pitagorasem. Dzięki Marcusowi du Sautoy odzyskałam szczerą radość i ciekawość matematyczną. Żałować można jedynie, że tak późno.