Podmuch

książka

Wydawnictwo Poligraf
Data wydania 2018
Oprawa miękka
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

`Podmuch` to powieść fantasy oparta na legendach podhalańskich i motywach z wielu mitologii, której akcja rozgrywa się w ciągu kilkunastu lat po stworzeniu świata.
W wiosce nieopodal gór ludzie wiodą spokojne życie, aż tu pewnego dnia zaczynają dziać się niepokojące rzeczy.
Niedługo później krainę nawiedzają niespotykane wcześniej zjawiska, a nad ludzkością zawisa złowróżbna przepowiednia.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Poligraf
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Rok publikacji: 2018
Wprowadzono: 09.11.2018

RECENZJE - książki - Podmuch

3.8/5 ( 14 ocen )
  • 5
    4
  • 4
    4
  • 3
    5
  • 2
    1
  • 1
    0

Książkowa Wieżą

ilość recenzji:110

10-09-2020 19:35

W swoim dziele Mateusz Dziadkowiec postanowił ukazać historię stworzenia świata i pojawienia się pierwszych ludzi. Odwołując się przy tym do lokalnych legend nawiązujących do powstania Podhala i tajemnicy Giewontu. W pierwszych rozdziałach ?Podmuchu? dowiadujemy się w jakich okolicznościach Bóg stworzył świat i ludzi oraz komu oni zawdzięczają powstanie pierwszych osad i rozwój techniki. Trudno jest wskazać w książce jednego lub kilku głównych bohaterów. Akcję obserwujemy początkowo z punktu widzenia dzieci Jakuba i Anny, by następnie śledzić ją za pośrednictwem aniołów i mieszkańców piekła. Głównym wątkiem opowieści jest walka między sługami dobra oraz mieszkańcami piekła, o to kto będzie rządził na ziemi oraz zdobędzie władzę w niebiosach. ?Podmuch? skierowany jest głównie do dzieci i młodzieży. Ze względu na lekki styl, dużo dialogów i szybko rozwijającą się akcję książkę czyta się jednym tchem. Na uznanie zasługuje wplecenie w fabułę dzieła postaci i symboliki znanej z biblii, mitologi greckiej i słowiańskiej. Moim ulubionym fragmentem książki był rozdział ?Podziemia? ukazujący budowę kolejnych kręgów piekła i przygotowania Szatana do inwazji na ziemię. Na uznanie zasługują również opisy bitew jakie autor przedstawił w swoim dziele. Również klimatyczna okładka książki autorstwa Izabeli Surdykowskiej-Jurek zasługuje na uznanie. Ukazane na niej połączenie czerni, zieleni i żółtego przykuwa wzrok.
Mimo, że ?Podmuch? to bardzo lekka i ciekawa lektura nie jest wolna od mankamentów. Mnie najbardziej irytowały dialogi pomiędzy poszczególnymi bohaterami, które moim zdaniem nijak miały się do sytuacji zagrożenia ukazanej w książce. Przykładem jest sytuacja powrotu ojca z wyprawy, który zamiast czym prędzej przekazać wieści mieszkańcom daje się przekonać żonie by najpierw zjeść obiad i odpocząć, a dopiero potem zameldować o tym czego się dowiedział. W książce zabrakło mi również rozwiniętego wątku powstania ludzkości, zrzucenia zbuntowanych aniołów do piekła. Niestety zostało to omówione przez autora dość lakonicznie.

Aleksandra Stasieńko

ilość recenzji:1

brak oceny 19-07-2019 16:30

Życie mieszkańców małej wioski, położonej w górach, upływało spokojnie na pracy i odkrywaniu pobliskich terenów. Panowała wśród nich życzliwość i umieli cieszyć się nawet z tych małych rzeczy. Pewnego dnia wszystko uległo zmianie, bowiem odkryto zjawiska i nadludzkie siły, które wykraczały poza zrozumienie prostych ludzi i bardzo szybko stały się dla nich zagrożeniem. Z biegiem czasu staje się jasne, że ludzie nie pokonają tych sił w pojedynkę i wkrótce zjawiają się niespodziewani sojusznicy. Mają oni również swój ukryty cel w stawieniu czoła siłom zła, jednak zastępy wroga mają przewagę liczebną. W maleńkiej wiosce rozstrzygną się losy świata i ludzi.

Mityczno-biblijne stworzenie świata, anioły, demony oraz walka dobra ze złem ? to wszystko można znaleźć w książce ?Podmuch?. Powieść czyta się bardzo szybko i przyjemnie. Całość osadzona jest w bardzo ciekawym klimacie, w którym mocno odczuwa się dziką, nieokiełznaną jeszcze przez ludzi naturę. Wielkie lasy, surowe góry i zjawiska nadprzyrodzone stworzyły niepowtarzalną atmosferę. Można również odczuć tajemniczość i nutkę grozy. Moim zdaniem to właśnie klimat jest bardzo dużym atutem ?Podmuchu?.

Chociaż akcja nie toczy się wokół jednego, konkretnego bohatera to charaktery ludzi, aniołów i demonów zostały krótko i zgrabnie nakreślone. Jak na tak niedużą objętość, w książce dzieje się naprawdę sporo. Bardzo podobały mi się wstawki z postaciami fantastycznymi, a zwłaszcza wizyta w piekle, gdzie można było zerknąć na kilka ?projektów? samego Lucyfera. To co bardzo mi się spodobało, to sposób ukazania piekła w stylu Dantego, z poziomami, niewolniczą pracą umęczonych dusz i demonów. Skrzydlaci wzbudzają sympatię i przypisano im cechy odpowiednie dla aniołów. Ciekawym rozwiązaniem był wątek ukazujący ich uwięzienie w świecie ludzi oraz to jak przystosowali się do życia na ziemi.

Styl autora bardzo przypadł mi do gustu, a całą powieść przeczytałam bardzo szybko, ani razu nie odczuwając znużenia. Jest to pozycja mało znana, ale fanom legend, mitów oraz klimatów z aniołami i zjawiskami nadprzyrodzonymi powinna się spodobać i okazać się przyjemną lekturą.