Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Podmiotowość cywilnoprawna w prawie polskim. Wybrane zagadnienia

książka

Wydawnictwo Uniwersytet Wrocławski
Oprawa miękka
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Niezwykle interesujący tom, o którego wartości decyduje nie tylko tematyka, ale w większym może jeszcze stopniu nazwisko jego redaktora, uznanego cywilisty, prof. Edwarda Gniewka. Składają się nań artykuły poświęcone zagadnieniom, których ranga wzrosła po roku 1989. To jest w okresie, gdy kraj nasz odzyskał warunki, by znów móc stać się państwem prawa, a nie wyłącznie ideologii.
Łukasz Błaszczak wykazuje na przykładach, że może istnieć podmiotowość procesowa (a więc zdolność sądowa) bez podmiotowości prawnej (a więc zdolności prawnej).
Edward Gniewek analizuje tę nieco ułomną osobę prawną, jaka jest powołana do zarządzania nieruchomością wspólną, tak zwaną wspólnotą mieszkaniową.
Rafał Gołąb przedstawia kwestię ograniczania de facto zakresu zdolności prawnej niektórym podmiotom prawa cywilnego (szczególnie osobom fizycznym), choć jak konstatuje, w doktrynie nie ma o tym mowy.
Anna Koronkiewicz zajmuje się źródłami i niektórymi aspektami podmiotowości cywilnoprawnej spółki cichej, a zwłaszcza jej aktualnym, bardzo niepokojącym normatywnym niebytem.
Joanna Kuźmicka-Sulikowska omawia współczesne polskie ustawodawstwo wyznaniowe i osobowość prawną związków wyznaniowych w RP nieco wbrew tytułowi poczynając od II Rzeczypospolitej i dochodząc do III RP przez okres PRL-u.
Piotr Machnikowski pisze o zdolności deliktowej osoby fizycznej i pewnych niedomogach zdolności deliktowej osoby prawnej jako konsekwencji jej konstrukcji w polskim prawie.
Elwira Marszałkowska-Krześ i Ewa Rudkowska-Ząbczyk rozważają wybrane aspekty postępowania odrębnego w sprawach gospodarczych po nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego w listopadzie 2006 r.
Marcin Podleś i Bogusław Sołtys analizują obowiązujący obecnie w polskim prawie charakter prawny spółki cywilnej i jego konsekwencje (także zdecydowanie niepożądane) dla jej reprezentacji wobec osób trzecich.
Anna Stangret-Smoczyńska zajmuje się bankiem jako osobą prawną szczególnego rodzaju oraz poszczególnymi obowiązkami i uprawnieniami banków, które takie ich klasyfikowanie uzasadniają.
Robert Stefanicki wreszcie zajął się ewolucją pojęcia konsument na terenie Wspólnoty Europejskiej od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku poczynając. Zauważając pozytywne aspekty tego procesu, podkreśla jednocześnie, że wyraźną cezurą jest tu początek lat dziewięćdziesiątych do tego czasu pojęcie to było zdecydowanie niedookreślone.
Na koniec Wojciech Szydło przedstawił katalog (niepełny) regulacji normatywnych Skarbu Państwa instytucji prawnej istniejącej od wczesnej starożytności, a przecież do dzisiaj rozumianej bardzo niekiedy niejednoznacznie, co jest niewątpliwie konsekwencją jego długiego istnienia i funkcjonowania w bardzo różnych okresach historycznych i bardzo różnych strukturach politycznych i formalno-prawnych.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Uniwersytet Wrocławski
Oprawa: miękka
Wprowadzono: 27.06.2008

RECENZJE - książki - Podmiotowość cywilnoprawna w prawie polskim. Wybrane zagadnienia

4.5/5 ( 6 ocen )
  • 5
    4
  • 4
    1
  • 3
    1
  • 2
    0
  • 1
    0