Pochwała nudy - Josif Brodski - Książka | Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie

Pochwała nudy (miękka)

książka

 • Wydawnictwo Znak
 • Oprawa miękka
 • Ilość stron 240
 • GRATIS! Do każdego zamówienia zakładka mola książkowego!
 • Wysyłamy w 24h - 48h + czas dostawy
 • Okazje na książki w promocji!

Pochwała nudy - opis produktu:

Wznowienie legendarnego tomu esejów rosyjskiego noblisty.
Legendarne eseje rosyjskiego noblisty. Mimo upływu lat zaskakują dociekliwością i aktualnością. Brodski zmusza do rewizji poglądów i przemyślenia własnych postaw. Odsłania oblicze wiecznego buntownika.

Ostatni tom esejów Josifa Brodskiego, wznowiony z okazji 20 rocznicy śmierci poety odczytać można jako jego duchowy testament. Bardzo osobiste rozważania na temat kultury i współczesnego świata porażają szczerością osądów. Brodski zarówno wtedy, kiedy pisze o Marku Aureliuszu czy szpiegu rosyjskim Kimie Philby, jak i w przemówieniu do absolwentów Ann Arbor czy we wspomnieniu z podróży do Brazylii zmusza czytelnika do rewizji poglądów i przemyślenia własnych postaw. Równocześnie odsłania swoje oblicze wiecznego buntownika, zranionego przez życie i kochającego je do upojenia.

Eseje Josifa Brodskiego - pomimo upływu czasu - wciąż zaskakują swoją dociekliwością i aktualnością. Lektura obowiązkowa, dla każdego, kto chce lepiej rozumieć kulturę i sytuację duchową współczesnego człowieka.


Josif Brodski miał w Nowym Jorku opinię wielkiego aroganta, a w tej dziedzinie konkurencja była potężna. Czytelnik nowego wydania Pochwały nudy rozpozna bez trudu jego ironiczny, a nawet dość bezczelny ton.
Brodski demonstracyjnie wszystko robi inaczej, (...) konsekwencja, z jaką unika przewidywalnego, jest jedynym, co daje się tu przewidzieć. (...)
Przez wszystko przebija jednak tragiczna wizja życia. Ani ironia, ani dowcip, czy nawet bezczelność nie mogą ukryć cierpienia. Spieszył się, jego życie było ucieczką do przodu - choroba serca nieustająco odmierzała mu czas. (...) Walczył, byśmy my, jego czytelnicy, nie wygładzili go, nie zapeklowali. Dlatego stara się nas drażnić. Ale my się tak łatwo nie poddajemy.
(Z Przedmowy Ireny Grudzińskiej-Gross)

Tłumaczenie: Michał Kłobukowski, Anna Kołyszko

Książka Pochwała nudy pochodzi z wydawnictwa Znak. Autorem książki jest Josif Brodski. Należy do gatunków: eseje, felietony i publicystyka literacka. Książka Pochwała nudy liczy 240 stron. Jej wymiary to 144x205. Oprawa jest miękka.
S
Szczegóły

Recenzje
image Nie wiesz, czy kupić? Sprawdź recenzje
Książka
Pochwała nudy

4.6/5 ( 7 ocen )
 • 5
  6
 • 4
  0
 • 3
  0
 • 2
  1
 • 1
  0

Zaloguj się i napisz recenzję na min. 700 znaków. Akceptując regulamin bierzesz udział w cotygodniowym plebiscycie. Do wygrania kupon 50 PLN i 15 punktów klienta.

imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

brak oceny

Martyna

7-12-2016 10:23

Pochwała nudy to zbiór fascynujących esejów rosyjskiego noblisty. Najciekawszą - w mojej opinii - refleksją, Brodski podzielił się w tytułowym eseju "Pochwała nudy". Wywyższył bowiem tę, przed którą uciekamy i bronimy się za wszelką cenę. Namówił, by pozwolić dać się jej ogarnąć i powalić. Do czego miałoby prowadzić życie, będące ciągłą pogonią za doznawaniem intensywnych emocji? Dlaczego nie potrafimy cieszyć się i doceniać rutyny, za którą idzie poczucie bezpieczeństwa? Czemu wciąż tęsknimy do czegoś, czego aktualnie nie mamy zamiast skupić się na docenianiu tego, co jest w chwili obecnej? Z pewnością Brodski przemówi do zwolenników duchowości chrześcijańskiej, minimalizmu oraz życia w prostocie. Polecam jednak również tym, którzy z wcześniej wymienionymi nie mają nic wspólnego - ot tak, by poświęcić krótką chwilę na istotną refleksję. Refleksję o nudzie, ale głębiej: o życiowej dojrzałości. Ukłony dla Brodskiego, znakomity zbiór.

Czy recenzja była pomocna?