Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Po Zagładzie. Stosunki polsko-żydowskie 1944-1947

książka

Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej
Oprawa twarda
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Monografia Marka Jana Chodakiewicza stanowi ważne uzupełnienie wiedzy o stosunkach polsko-żydowskich po drugiej wojnie światowej. W nowatorski, zniuansowany sposób przedstawia te skomplikowane kwestie, poruszone także w najnowszej publikacji Jana T. Grossa `Strach`. Książka Chodakiewicza była pierwszym głosem w naukowej dyskusji w Ameryce o powojennych stosunkach polsko-żydowskich. Autor, korzystając z rozmaitych, mało znanych źródeł, zbadał i opisał przypadki wrogości i konfliktów między Polakami a Żydami. Jego zasługą jest to, że umiał dokonać rzetelnej analizy tego trudnego okresu, odrzucając anachroniczne stereotypy. Pokazał, że w złożonej i tragicznej sytuacji Polski po wojnie, determinowanej tak istotnymi czynnikami, jak obecność sowieckich wojsk okupacyjnych, samowola instalowanego przez Moskwę rządu, samoobrona podziemia niepodległościowego, masowe przesiedlenia ludności czy plaga przestępczości, sam konflikt między Polakami a Żydami był w istocie zjawiskiem wtórnym.

Marek Jan Chodakiewicz (ur. 1962) jest profesorem historii i dziekanem w The Institute of World Politics w Waszyngtonie. Doktoryzował się w Columbia University w Nowym Jorku. W 2005 r. prezydent Stanów Zjednoczonych mianował go członkiem Amerykańskiej Rady do Spraw Upamiętniania Holocaustu. Jest autorem wielu prac wydanych po polsku i angielsku.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Instytut Pamięci Narodowej
Oprawa: twarda
Wprowadzono: 15.01.2008

RECENZJE - książki - Po Zagładzie. Stosunki polsko-żydowskie 1944-1947

4.8/5 ( 9 ocen )
  • 5
    8
  • 4
    0
  • 3
    1
  • 2
    0
  • 1
    0

jedimaster

ilość recenzji:19

brak oceny 16-09-2008 22:19

Zweryfikowany zakup

Autor tej opinii jest naszym klientem. Kupił ten produkt w naszym sklepie.

Książka Marka Jana Chodakiewicza, amerykańskiego historyka polskiego pochodzenia, została w naszym kraju wydana jako odpowiedź na głośną i kontrowersyjną publikację „Strach” autorstwa socjologa Jana Tomasza Grossa. O ile jednak książka Grossa koncentruje się na przejawach rzekomo powszechnego po II wojnie światowej w Polsce antysemityzmu, to Chodakiewicz w „Po Zagładzie” stawia sobie cel o wiele bardziej ambitny, mianowicie chce ukazać faktyczne przyczyny leżące u podstaw licznych aktów przemocy o podłożu narodowościowym jakie zdarzały się nagminnie w latach 1944–1947. Co ciekawe, Chodakiewicz nie ogranicza się jedynie do przedstawienia agresywnej postawy ludności polskiej w stosunku do Żydów. Ukazuje także sporą ilość udokumentowanych przykładów kiedy to właśnie Żydzi, czy może ludność pochodzenia żydowskiego, dopu[...]a się morderstw na Polakach.
Nie dajmy się jednak zwieść pozorom. Nie jest to książka w żadnym stopniu antysemicka, czy choćby mająca zakwestionować martyrologię narodu żydowskiego i jego ciężkie położenie bezpośrednio po II wojnie światowej; sam autor jest zresztą członkiem amerykańskiej Rady Pamięci Holocaustu. Chodakiewicz przedstawia w sposób możliwie bezstronny wszystkie mechanizmy, które doprowadziły do eskalacji przemocy w budowanym przez komunistów państwie polskim, stara się odnaleźć przyczyny, które doprowadziły do nakręcenia spirali w[...]mnej nienawiści. Zajmuje się więc Autor problemem udziału Żydów w tworzonym przez komunistów aparacie represji, problemem zwrotu mienia żydowskiego, powszechnie występującym w owym okresie pospolitym bandytyzmem, wreszcie kwestionuje i dowodzi, iż to nie Narodowe Siły Zbrojne były głównym motorem napędowym występujących na ziemiach polskich przejawów antysemityzmu.
Główna wartość tej publikacji wynika z tego, że Chodakiewicz pisząc o temacie, który immanentnie wywołuje silne i skraje emocje, potrafi zachować konieczny w przypadku tak trudnych zagadnień chłód i dystans do opisywanych wydarzeń, co pozwala określić wizję przedstawioną w książce jako optymalnie obiektywną. Oczywiście praca, jako pionierska, zawiera wiele tez, które dopiero w toku dalszych mozolnych badań będą mogły ulec weryfikacji, lecz w żaden sposób nie umniejsza to jej wartości.