Płynne pokolenie - Zygmunt Bauman - Książka | Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie

Płynne pokolenie (twarda)

książka

 • Wydawnictwo Czarna Owca
 • Oprawa twarda
 • Ilość stron 104
 • GRATIS! Do każdego zamówienia zakładka mola książkowego!
 • Wysyłamy w 24h - 48h + czas dostawy

Płynne pokolenie - opis produktu:

Zygmunt Bauman to polski profesor nauk humanistycznych. W swojej twórczości porusza tematy z działu socjologii i kultury współczesnej. Wykształcenie zdobywał na Uniwersytecie Warszawskim. Po zdobyciu stypendium umożliwiono mu naukę na London School of Economics, dzięki czemu w późniejszych latach zbudował swoją karierę na tle międzynarodowym. Jest uznawany za jednego z najważniejszych twórców koncepcji `ponowoczesności`.

Obraz społeczeństwa lat 80.
Książka ,,Płynne pokolenie` to debiutancki dialog Zygmunta Baumana z wybitnym włoskim publicystą Thomasem Leoncinim. Socjologowie rozmawiają na temat pokolenia urodzonego w latach 80 i jego charakterystycznych cechach. Dzięki odzwierciedleniu wiarygodnego obrazu środowiska, jakie zostało stworzone w ostatnich latach czytelnik może uświadomić sobie wady i zalety zglobalizowanego świata. Niepewność jednostki, moda na szokujące zachowania, agresję, tatuaże i chirurgię plastyczną to część aspektów, które podlegają zażartej dyskusji w książce.

Czy rzeczywiście mamy do czynienia z `nowoczesnością pogodzoną z klęską własnego projektu`?

Książka Płynne pokolenie pochodzi z wydawnictwa Czarna Owca. Autorami książki są Zygmunt Bauman, Thomas Leoncini. Należy do gatunków: nauki społeczne, socjologia. Książka Płynne pokolenie liczy 104 stron. Jej wymiary to 135x215. Oprawa jest twarda.
S
Szczegóły
 • Dział: Książki
 • Kategoria: nauki społeczne,  socjologia
 • Wydawnictwo: Czarna Owca
 • Oprawa: twarda
 • Okładka: twarda
 • Wymiary: 135x215
 • Ilość stron: 104
 • ISBN: 978-83-8015-864-1
 • Wprowadzono: 19.09.2018

Zygmunt Bauman, Thomas Leoncini - przeczytaj też

Recenzje
image Nie wiesz, czy kupić? Sprawdź recenzje
Książka
Płynne pokolenie

4.5/5 ( 13 ocen )
 • 5
  10
 • 4
  1
 • 3
  0
 • 2
  2
 • 1
  0

Zaloguj się i napisz recenzję na min. 700 znaków. Akceptując regulamin bierzesz udział w cotygodniowym plebiscycie. Do wygrania kupon 50 PLN i 15 punktów klienta.

imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

brak oceny

Coś Na Półce

11-12-2018 02:07

Rozważania o współczesności.

Zygmunt Bauman - postać w równym stopniu ciekawa co kontrowersyjna. Człowiek potrafiący wypowiedzieć się na każdy istotny z kulturowego czy socjologicznego punktu widzenia temat. Niezależnie od kontrowersji wokół tej postaci - już za powyższe wielki szacunek. Tym razem słów kilka od Baumana o... współczesności.

Bo tak naprawdę o tym w niniejszej książce czytamy. Z socjologicznego i kulturowego punktu widzenia na całą sprawę patrząc. Tematy istotne, ciekawe, pełne trafnych spostrzeżeń... I bynajmniej wiek nieżyjącego już Baumana (rocznik 1925) nie jest tutaj przeszkodą w trafnej ocenie otaczającego nas świata.

Bauman wraz z Leoncinim (książka ma formę arcyciekawego dialogu obu panów) snują swe rozważania w odniesieniu do pokolenia dzisiejszych 30-latków na płaszczyznach kulturowych przemian w obszarach wyglądu i aparycji, wzrostu zachowań agresywnych wraz z rozwojem mediów społecznościowych i szeroko pojętej socjologicznej aktywności w sieci, a także w sferze obyczajowości w odniesieniu do uczuć i seksu. Płaszczyzny rozważań... szalenie interesujące. Spostrzeżenia zaś trafne... tylko czy jest się czego cieszyć?

Założeniem i tak naprawdę głównym wnioskiem z tej książki płynącym jest ciągła zmiana, która jest swoistym znakiem naszych czasów. Fakt - ciągła, stale zwiększająca się dynamika rzeczywistości jest bezustannym pędem, brakiem stałych punktów zaczepienia, życiem w biegu do którego każdy musi się przystosować. Niesie to ze sobą konsekwencje.

Książkę podzielono na trzy obszary rozważań, są one jednak nierozerwalnie powiązane, na zasadzie akcja-reakcja. Zmiany socjologicznych zachowań zbiorowości ludzkich, ukierunkowanie na siebie, indywidualizm - to przekłada się nieuchronnie na zmiany w wyglądzie, w codziennym stylu bycia, w przemianach ogólnie przyjętych zasad i norm społecznych. One z kolei łącza się z aspektem wirtualnego funkcjonowania nas wszystkich (w mniejszym lub większym stopniu), które to wirtualne funkcjonowanie - z racji anonimowości - sprzyja zachowaniom agresywnym, nieskrępowanym. To wszystko z kolei, na zasadzie pewnego efektu lawiny, odbija się na najgłębszych sferach życia związanych z uczuciowością i seksualnością, które w konsekwencji stają się coraz bardziej płynne, rozmyte, odsuwające w tło pewną głębię odczuwania na rzecz "tu i teraz" ze wszystkimi tego faktu (wprawdzie "natychmiastowo" i w łatwy sposób "przyjemnymi") konsekwencjami, lecz także ze wszystkimi konsekwencjami o wydźwięku negatywnym, których skutki można obserwować dopiero wraz z upływem czasu.

Bez cienia wątpliwości jest to bardzo mądra książka. Trafna, inteligentna, a jednocześnie zrozumiała. I pozwalająca pojąć pewne rzeczy, część z nich sobie uporządkować. Mam takie wrażenie, że w wielu momentach czytałem o wszystkim co gdzieś intuicyjnie każdy z nas wie, lecz niekoniecznie na co dzień o tym myśli i to nazywa. Bez wątpienia warto się na chwilę zatrzymać i tego wrażenia (w trakcie lektury) doświadczyć.

Czy recenzja była pomocna?