SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

PIERWSZE SŁOWO

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja
przeczytaj fragment

książka

Wydawnictwo Państwowy Instytut Wydawniczy
Oprawa twarda
Ilość stron 264
  • Wysyłamy w 3 - 5 dni + czas dostawy
  • Dostępność Ostatnie sztuki u dostawcy
    Ostatnie sztuki produktu u dostawcy.
    Spróbujemy go dla Ciebie sprowadzić.
    W przypadku braku tej pozycji, zamówienie zostanie zrealizowane bez niej.

Opis produktu:

Narodziny mowy i pisma należą do najbardziej interesujących zagadnień dziejów kultury. Martin Kuckenburg kompetentnie i pasjonująco podejmuje się przedstawienia tych zagadnień opierając się na wynikach aktualnych badań archeologicznych i historycznych.
Pierwsza część książki jest poświęcona problemom związanym z rozwojem mowy i dotyczy takich tematów, jak gen mowy (genetyczny warunek rozwoju języka), czy istnienie ludzkiego prajęzyka. Druga część daje przegląd systemów pisma stosowanych w najstarszych cywilizacjach: od starożytnej Mezopotamii, przez Egipt, Indie i Chiny, aż do pierwszego pisma alfabetycznego starożytnych Greków. Zostają w niej omówione także badania, które ożywiły dyskusję naukową ostatnich lat, dotyczące egipskich hieroglifów, pisma klinowego i nowej interpretacji germańskich runów.
Przełożył z niemieckiego Bartosz Nowacki
S
Szczegóły
Dział: Książki
Kategoria: historia,  archeologia,  Kulturoznawstwo,  nauki humanistyczne
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Oprawa: twarda
Wymiary: 170x244
Ilość stron: 264
ISBN: 978-83-06-03139-3
Wprowadzono: 24.01.2008

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

RECENZJE - książki - PIERWSZE SŁOWO - Martin Kuckenburg

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.7/5 ( 14 ocen )
  • 5
    13
  • 4
    0
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    1

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Froszti

ilość recenzji:1072

10-12-2021 10:30

W pierwszej części książki Kuckenburg skupia się głównie na zakresie ?powstania mowy? i ?pochodzeniu języka?. Wprowadza on tutaj stopniowo czytelnika w teorię zarówno rozwoju języka, jak i samego człowieka. Całość treści rozpoczyna się od historii stworzenia i biblijnego spojrzenia na ?słowo? (min. ?Wieża Babel?). Dalej poruszone zostaje kwestia dużego wpływu przyrody (szczególnie świata zwierząt) na rozwój komunikacji. W trzecim rozdziale dość szczegółowo stara się on opisać rozwój mózgu i przemiany zachodzące w organach mowy, dzięki czemu człowiek mógł znacząco ewoluować. Na odbiorcę czekają tutaj również treści, w których autor ukazuje jaki wpływ na ?język? (i odwrotnie) miał rozwój techniki i kultury. Tworzenie coraz to bardziej skomplikowanych narzędzi i postępujący rozwój intelektualny gatunku ludzkiego, wręcz wymuszał rozwój komunikacji, aby ułatwić coraz to bardziej złożone socjologiczne zależności pomiędzy ludźmi. Na sam koniec tej części książki przedstawione zostają najróżniejszego rodzaju badania i teorie, w których naukowcy starają się udowodnić istnienie prajęzyka, z którego wywodzą się wszystkie obecne języki świata.

Część druga publikacji skupia się zaś na tematyce powstania i ewolucji pisma. Autor rozpoczyna tutaj od przedstawienia rytów naskalnych (jako poprzedników pisma), później skupia się na księgowości Bliskiego Wschodu (liczby jako element rozwoju słowa pisanego), powstania pisma klinowego, hieroglifach i ich znaczeniu, kończąc na rozpowszechnieniu się pisma literowego, co znacząco wpłynęło na gigantyczną ewolucję społeczno-kulturową świata.

Kuckenburg w swoim dziele stara się więc dość różnorodnie podejść do poruszonej tematyki. Operuje on nie tylko na suchych faktach i naukowych odkryciach, ale również na całej masie różnych teorii czy filozoficznych rozważaniach. Czytelnik więc obok konkretnej wiedzy ma okazję skonfrontowania się z treściami wymuszającymi na nim głębszą indywidualną analizę przedstawionych niektórych tematów. Książkę Pierwsze słowo można więc śmiało określić mianem pozycji, która daje odpowiedzi na niektóre nurtujące człowieka pytania (dotyczące języka), jednocześnie odkrywając przed nim masę nowych wartych rozważenia pytań.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?