Pierwsze damy II Rzeczpospolitej / Kamil Janicki | Książka w Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie

Pierwsze damy II Rzeczpospolitej (twarda)

książka

 • Wydawnictwo Znak
 • Oprawa twarda
 • Ilość stron 300
 • Wysyłamy w 24h - 48h + czas dostawy

Pierwsze damy II Rzeczpospolitej - opis produktu:

Pierwsze damy II Rzeczpospolitej. To one uosabiały magię, czar i elegancję dwudziestolecia międzywojennego - Polski utraconej dla nas na zawsze.
Maria wywołała skandal bez precedensu. Prezydent Polski poślubił młodszą o 28 lat kobietę. I to kogo! Żonę własnego adiutanta i sekretarkę swojej pierwszej małżonki, która zmarła zaledwie kilka miesięcy wcześniej!
Michalina w młodości własnoręcznie konstruowała bomby i dobrze wiedziała, czego oczekuje od życia. Gdy jej mąż odrzucił propozycję objęcia urzędu prezydenta, wystarczył jej jeden telefon. Natychmiast zmienił zdanie i potulnie zgodził się na wszystko.
Mąż rewolucjonista porzucał Marię na długie miesiące. Ona nie zamierzała przejmować się rolą pierwszej damy. Zawsze i każdemu mówiła prawdę prosto w oczy. Czy to jej scysja z adiutantem marszałka Piłsudskiego doprowadziła do zamachu stanu i rozlewu krwi?
S
Szczegóły

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

 • -35%
Ja Elton John Pierwsza i jedyna autobiografia

Elton John

twarda
35,73 zł 54.98
Zapowiedź - 17.3.2020
 • -35%
Szczerze

Donald Tusk

twarda
29,18 zł 44.90
Dwóch papieży

Anthony McCarten

miękka
37,88 zł
Zapowiedź - 1.2020
 • -35%
Miłość zaczyna się od miłości

Olga Kora Sipowicz

twarda
32,49 zł 49.98

Kamil Janicki - przeczytaj też

 • -31%
 • -14%
Damy ze skazą Prawdziwe historie

Kamil Janicki

twarda
38,54 zł 44.80
 • -14%
 • -14%
Upadłe damy II Rzeczpospolitej

Kamil Janicki

twarda
34,23 zł 39.81
 • -14%
Żelazne damy Prawdziwe historie

Kamil Janicki

twarda
38,51 zł 44.78

Zobacz również

 • -34%
Stanisław Bareja alternatywnie

Maciej Replewicz

miękka
32,93 zł 49.90
 • -33%
HRABI Duszkiem tak

Paweł Łęczuk , Jakub Jabłonka

twarda
33,43 zł 49.90
 • -35%
Imperator Sekrety Ojca Rydzyka

Piotr Głuchowski

miękka
35,73 zł 54.98
 • RecenzjeRecenzje
 • Książka
 • Pierwsze damy II Rzeczpospolitej
4.3/5 ( 9 ocen )
  5
  7
  4
  0
  3
  1
  2
  0
  1
  1

Uwaga!!! Nie jesteś zalogowany. zaloguj się by zgłosić recenzję do konkursu i mieć szansę na wygraną w cotygodniowym plebiscycie!

imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

brak oceny

NatNormal

 • 22-11-2012
 • 21:46

recenzja nagrodzona 2.00pkt

Trzy kobiety w obliczu życia u boku prezydentów drugiej RP. Każda z nich poświęciła się realizacji celów swojego męża, czuwając przy nim wiernie, niezależnie od ich humorów, sodówki czy rozwiązywania problemów wagi państwowej. Każda z nich musiała wykazać się niezwykłą determinacją, odwagą i pewnością siebie. Dwie z nich, Maria Wojciechowska i Michalina Mościcka działały w konspiracji, dzielnie znosząc ryzyko pojmania, a nawet śmierci przez nieprzyjazne władze. Co więcej mówi się, że były od mężczyzn odważniejsze i zdolne do większych poświęceń i jak się okazuje dzięki tej lekturze, osądy te nie są bezpodstawne. Należy być dumnym z tych kobiet zaangażowanych społecznie, chcących pomagać najuboższym, wszystkim potrzebującym nie oczekując niczego w zamian. Warto poznać historie tych kobiet, którym nie było w życiu łatwo (przynajmniej dwóm z nich, Maria Mościcka wychowała się w zamożnej rodzinie, dość statecznych czasach), które musiały znosić nieobecność swoich mężów podczas wychowania córek, a nawet trwającej wokoło wojny. Przetrwały to jednak, by później móc dzielnie stać przy boku współmałżonków, a nawet ingerować w sprawy, które Ci nieudolnie próbowali rozwiązać - co ciekawe, z pozytywnym skutkiem. Świetna książka : )

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

Janek

 • 31-03-2015
 • 23:15

Kamil Janicki z wielkim poświęceniem przystąpił do zbierania materiału do tej książki. Pomysł na serię książek wydanych w takiej formie był strzałem w dziesiątkę. Po pierwsze autor nie zasypuje czytelnika lawiną suchych faktów, po drugie wyciąga wnioski z bardzo zróżnicowanego zbioru materiałów źródłowych. W tym miejscu należy zwrócić uwagę na obszerną bibliografię, w której pojawiły się źródła publiczne i ogólnie niedostępna dla zwykłego śmiertelnika. Do nich należy Archiwum Marii i Ignacego Mościckich na Jasnej Górze oraz Akta Władysława Grabskiego z Archiwum Akt Nowych, a także prywatne zbiory profesora Macieja Grabskiego, wnuka wspomnianego wcześniej Władysława Grabskiego oraz prezydenta Stanisława Wojciechowskiego.

Przede wszystkim nie traktuję tej (i poprzednich książek autora) jako ciekawostki. Dzięki niej poznałem okres XX-lecia lepiej niż dane mi było to zrobić w szkole. Książka czerpie pełnymi garściami z obszernej listy źródeł, jest swojego rodzaju kompilacją wywiadów, artykułów, pamiętników i relacji bohaterów z tamtych czasów. Całość tworzy bardzo przystępną opowieść o losach kobiet sięgających końca XIX wieku, a mających finał w historii nowożytnej. Nie jest to tylko sucha biografia głównych bohaterek, ale również rodzin, przyjaciół, współpracowników i przede wszystkim mężów - "władców" tamtej dawnej Polski. Przez pryzmat rządów Stanisława Wojciechowskiego i Ignacego Mościckiego możemy sięgnąć wzrokiem dalej - być świadkiem wielkich wydarzeń na arenie międzynarodowej. Autor, podobnie jak w poprzednich książkach, przytacza różne wydarzenia - także te o znaczeniu międzynarodowym, anegdoty z życia bohaterek, ale nigdy nie pozostawia konkretnego problemu bez dokładnego zbadania. Tym samym wielokrotnie odkręca historię przywracając zainteresowanym dobre imię, lub kompletnie ich pogrążając. To zdarzało się głównie przy okazji "podkręcania" wizerunku Pierwszych Dam.

Janicki pozostawia czytelnikowi rzetelną biografię, podstawę do oceny życiorysów kobiet, które zostały niemal całkowicie wyparte z kart historii. Niewątpliwie jest to pozycja warta przeczytania. Pomogła mi bardziej zrozumieć problemy społeczeństwa i czasów międzywojnia. Chcę więcej.

"Pierwsze Damy II Rzeczpospolitej" z uwagi na swoją nietypową konstrukcję zainteresują na pewno niejednego poszukiwacza ciekawych przedwojennych historyjek. Książka jest żywym dowodem na to, że możliwe jest uczenie historii w ciekawy i miejscami zabawny sposób.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

annike

 • 29-12-2012
 • 00:25

Wcześniej nie miałam bladego pojęcia o bohaterkach książki Kamila Janickiego: o Marii Wojciechowskiej, Michalinie Mościckiej i Marii Mościckiej. Na lekcjach historii uczy się tylko suchych faktów: był taki i taki prezydent, zrobił to i to, koniec. A przecież to, co dzieje się za kulisami władzy, życie prywatne wielkich postaci, jest o wiele, wiele ciekawsze i daje nowe światło na wydarzenia. Przedstawione w książce trzy kobiety były osobami nietuzinkowymi, którym przyszło wieść życie u boku głowy państwa. Kiedy mąż załatwiał sprawy krajowej wagi, one musiały zajmować się domem, dziećmi, życiem codziennym. I były w tym naprawdę dzielne. Bardzo ciekawa książka dla interesujących się tą bardziej przyziemną, ludzką stroną historii.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

ulster

 • 9-12-2012
 • 21:59

Niesłusznie zapomina się o kobietach obecnych na kartach historii, nawet jeśli nie piastowały najwyższych urzędów, nie oznacza to jednak, że były pozbawione jakiegokolwiek wpływu na najwyższe państwowe decyzje. Po lekturze ?Pierwszych dam II Rzeczpospolitej? Kamila Janickiego można się przekonać, że wiele decyzji na szczytach władzy zrodziło się pod wpływem prezydenckich żon ? chyba największym wydarzeniem, o którym autor pisze, jako sprowokowanym przez pierwszą damę, Marię Wojciechowską, jest przewrót majowy. Książka jest dobrze napisana, zawiera archiwalne zdjęcia, przywołuje liczne anegdotki (szczególnie o gafach pierwszych dam!) oraz cytuje wiarygodne opinie prezydenckiej służby. To bardzo interesująca książka, obowiązkowa dla każdego ciekawego XX-lecia międzywojennego.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

am

 • 3-12-2012
 • 12:18

Zwyczajne historie zwyczajnych kobiet. Taki tytuł powinna mieć książka, bo czym życie tych trzech dam różniło się od życia innych kobiet w tamtych czasach? Książka w bardzo ciekawy sposób ukazuje egzystncję tych kobiet. Ich zamążpójście, działanie w podziemiu, prowadzenie domów i wychowanie dzieci. Biografie pokazują nam, jakie są słuszne wartości, którymi powinniśmy się kierować w naszym życiu, a o których w dzisiejszych czasach tak często zapominamy. Warto sięgnąć po tę lekturę choćby po to, żeby sobie o nich przypomnieć i spojrzeć na nasze życie z innej perspektywy.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

czarnobiala

 • 23-10-2012
 • 17:00

recenzja nagrodzona 2.00pkt

Skandale, manipulacje, lekceważenie dobrych obyczajów, takie rzeczy na pewno nie pasują Pierwszym Damom, ale czy wszystkie Pierwsze Damy potrafiły obyć się bez drobnych wyskoków? Kamil Janicki w swojej książce "Pierwsze Damy II Rzeczpospolitej" opisuje historie trzech kobiet, trzech żon głów państwa w okresie II Rzeczpospolitej. Janicki w swojej książce przywraca sławę tym niezwykłym sylwetkom: Marii Wojciechowskiej, Michalinie Mościckiej i Marii Mościckiej. W czasie, kiedy w internecie ciężko znaleźć o nich jakąkolwiek wzmiankę, on zagłębia się w trzy cudowne historie rodem z harlequinów. Książka pochłania bez reszty, czyta się rewelacyjne, opisywane zdarzenia są zaskakujące i niezwykle ciekawe. Dzięki książce Janickiego dowiadujemy się jak w rzeczywistości rozkładała się siła rządząca w naszym kraju w tamtym okresie. Polecam!

Czy recenzja była pomocna?
image

Rekomendowane

 • -30%
Skaza / Wada

Robert Małecki

pakiet
34,84 zł 49.77
 • -30%
Parabellum Tomy 1, 2 i 3

Remigiusz Mróz

pakiet
55,79 zł 79.70
 • -48%
Kluseczka / Pudding

Julie Murphy

pakiet
25,88 zł 49.77
 • -36%
Salvator

Tomasz Kozłowski

miękka
14,63 zł 22.85
 • -37%
 • -36%
Kroniki Jaaru Koniec ery

Adam Faber

miękka
25,47 zł 39.81

Ciekawe pomysły Gandalfa

 • Jak robi kotek, a jak piesek? Co słyszymy, gdy przejeżdża straż pożarna? Dzięki tej obrazkowej książeczce twoje dziecko pozna różne odgłosy i będzie mogło je naśladować. Urocze ilustracje przyciągną uwagę malucha i pomogą w zdobywaniu nowych doświadczeń.

 • 29.91 zł
  20.04 zł

  Dalsze przygody zakochanej w tańcu Harper, którą poznaliśmy w pierwszej części trylogii - Wielka próba. Harper otrzymuje propozycję od swojej nauczycielki angielskiego - rolę taneczną w przedstawieniu Mała Syrenka. Ponieważ ma zatańczyć solówkę, zgadza się natychmiast. Również w szkole tańca...

 • Książki dla najmłodszych, którzy dopiero poznają świat. Dzięki oglądaniu obrazków i nazywaniu tego, co na nich przedstawiono dzieci wzbogacą swoje słownictwo i obudzą w sobie małych odkrywców.

 • Książki dla najmłodszych, którzy dopiero poznają świat. Dzięki oglądaniu obrazków i nazywaniu tego, co na nich przedstawiono dzieci wzbogacą swoje słownictwo i obudzą w sobie małych odkrywców.

 • 39.90 zł
  27.93 zł

  Pewnej nocy do jednej zamkowej celi trafia trzech morderców carów, a każdy z nich słuszny i jedyny. Wallenrod, Winkelried i Wawrzyniec, namaszczony może nie pośród królewskiego truchła w kościelnych podziemiach, ale przecież też w podziemiach... gorzelni. Stanisław Kozik nieoczekiwanie dla siebie...

 • Za każdym mężczyzną u władzy stoi kobieta, która pomogła mu zdobyć wpływy. Pierwsze Damy III Rzeczpospolitej. Dzieli je pochodzenie, doświadczenie i poglądy, a ich życie toczy się mniej lub bardziej w cieniu mężów. Anna Szarłat w szczerych i intymnych rozmowach z kobietami, ich bliskimi i...