Piękne Polki - Bogumił Liszewski - Książka | Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie

Piękne Polki (miękka)

Opowieść o lwowskich klaudynkach

książka

 • Wydawnictwo Replika
 • Oprawa miękka
 • Ilość stron 208
 • GRATIS! Do każdego zamówienia zakładka mola książkowego!
 • Wysyłamy w 24h - 48h + czas dostawy

Piękne Polki, Opowieść o lwowskich klaudynkach - opis produktu:

Klaudynki - zwyczajne dziewczyny, chcące służyć ojczyźnie i społeczeństwu
W XIX wieku lwowskie dziewczęta spontanicznie powołały do życia stowarzyszenie mające służyć narodowej sprawie. Z powodzeniem wcielały w życie ideały ich nauczycielki - Felicji Wasilewskiej oraz patronki - Klaudyny Potockiej.

Książka o nich jest opowieścią o wierności, miłości do ojczyzny i poszanowaniu prawdy. Mówi o mądrze pojętej rywalizacji, o działaniu na rzecz innych oraz o zdobywaniu wiedzy i samorozwoju, a przy tym o okazywaniu szacunku dla nauczycieli i rówieśników.
Osobiste losy klaudynek nakreślone zostały na tle uwarunkowań historycznych. Piękne Polki były także obiektami westchnień oraz muzami. Wandę Dybowską uwiecznił Wincenty Pol, a Leonia Wild inspirowała Kornela Ujejskiego.

Klaudynki to dziewczęta z pozoru zwyczajne, a jednak niepospolite, bo o wielkich sercach. Wyróżniał je entuzjazm, zaangażowanie oraz konsekwencja w dążeniu do celu. I te cechy udało się autorom podkreślić szczególnie.
Dzieje stowarzyszenia to lektura ciekawa i pouczająca. Zachęca do głębszego zapoznania się z rozmaitymi formami działalności społecznej prowadzonej przez naszych przodków. Wszak historia to nie tylko polityka i wojny, ale też codzienna działalność, zwyczajna, z pozoru błaha, a przecież tak istotna.
- Ewa i Bogumił Liszewscy

Małżonkowie z 26-letnim stażem. Pasjonują się historią Polski, a za swą życiową misję uznają budzenie patriotyzmu wśród Polaków.
Autorzy dwóch książek: Polskie bohaterki (2009) oraz Dzielne Polki (2013), niezliczonych biograficznych artykułów prasowych, a także wielu stron internetowych, w tym poświęconych niezłomnej polskiej sanitariuszce Danusi Siedzik "Ince" czy bohaterce powstania styczniowego Marii Piotrowiczowej, poległej w walce z Rosjanami w bitwie pod Dobrą w woj. łódzkim.

Książka Piękne Polki Opowieść o lwowskich klaudynkach, pochodzi z wydawnictwa Replika. Autorami książki są Bogumił Liszewski, Ewa Liszewska. Należy do gatunków: historia, powszechna do końca XIX wieku. Książka Piękne Polki liczy 208 stron. Jej wymiary to 145x205. Oprawa jest miękka.
S
Szczegóły

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Recenzje
image Nie wiesz, czy kupić? Sprawdź recenzje
Książka
Piękne Polki, Opowieść o lwowskich klaudynkach

3.8/5 ( 9 ocen )
 • 5
  6
 • 4
  0
 • 3
  0
 • 2
  1
 • 1
  2

Zaloguj się i napisz recenzję na min. 700 znaków. Akceptując regulamin bierzesz udział w cotygodniowym plebiscycie. Do wygrania kupon 50 PLN i 15 punktów klienta.

imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

Asia

19-03-2021 09:10

1. Ksiażka wykonana na papierze kredowym i sklejana. Po pierwszym (i jedynym) przeczytaniu nadaje sie do wyrzucenia. każda strona jest osobno.
2. Ciekawy temat o dziewczętach/kobietach "siłączkach", lecz niestety przedstawiony bardzo schematycznie i - niestety - bez polotu pisarskeig autorów. Standardowe i bardzo podobne opisy działań osób, podlane "sosem" religilności i emfazy,która już raczej nie trafia na podatny grunt wśród oczytanych czytelników. Autorzy zwracają uwagę jedynie na niesienie (polskiego) kaganka oświaty i patriotyzmu wsród ubogich dzieci i młodzieży, prawdopodobnie ukraińskiego pochodzenia. Po przeczytaniu ksiażki i znajac trochę historie tego regionu, w szczególności będącego dzisiaj w grancach Ukrainy, nie dziwię się, że mogły zaistnieć takie zdarzenia jak pogromy.
3. Być może, zachwyci innych. Mnie niestety - nie.

Czy recenzja była pomocna?