Pan od poezji - Joanna Siedlecka - Książka | Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie

Pan od poezji (twarda)

O Zbigniewie Herbercie

książka

Pan od poezji, O Zbigniewie Herbercie - opis produktu:

`Kapitalnie wścibska Joanna Siedlecka wpuściła swoim `Panem od poezji` tyle życia do herpetologii - pisał krytyk Andrzej Horubała.
Jej książka o Herbercie jest bowiem barwną opowieścią o życiu Pana Cogito od kolebki po grób, dokumentującą jego kolejne etapy: Lwów, Sopot, Warszawę, Paryż, złożoną z relacji imponującej liczby świadków z najróżniejszych środowisk: szkolnych kolegów, przyjaciół, pierwszej wielkiej miłości i wielu ważnych nazwisk naszej literatury, m.in. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, Jerzego Giedroycia.
Jest też w `Panu od poezji` to, czego przede wszystkim szukamy w biografiach - Herbert prywatny, osobisty, intymny. Dręczony chorobą i cierpieniem, alkoholem, `wiecznie w podróży`. Pozorny kobieciarz, w istocie bał się kobiet, unikał trwałych z nimi związków.
Autorka odkrywa również mroczne, skrywane przez Poetę, bolesne rany - poczucie winy za brak udziału w konspiracji z powodu kalectwa i `sromotnej` ucieczki ze Lwowa w marcu 1944, gdy jego rówieśnicy szykowali się do walki.
Pierwsze wydanie książki było nominowane w 2003 r. do dwóch najważniejszych literackich laurów: Nagrody Nike i Nagrody im. Józefa Mackiewicza.
Drugie wydanie poszerzone zostało o sześć nowych, równie odkrywczych rozdziałów:
- `Czarne słońce` i `Przepraszam za męża` o Katarzynie Herbertowej w roli żony i wdowy po Herbercie;
- `Sopot, Bieruta 8` o wielkiej pomocy udzielanej mu przez ukochaną kobietę i rodziców - o czym milczał , `podkręcając` swój mit samotnie zmagającego się z potworem komunizmu;
- `Odwoływać nie będziemy` - o skutkach `Hańby domowej`, głośnego wywiadu Herberta z Jackiem Trznadlem o udziale polskich pisarzy w komunizmie;
- `Dosięgnie mnie ręka tych panów` o Panu Cogito w trybach bezpieki;
- `Przystań`- portret wymarzonego mieszkania Poety na ulicy Promenada, które okazało się nafaszerowaną podsłuchami pułapką, z sąsiadem - tajnym współpracownikiem.

O pierwszym wydaniu książki pisał sam Czesław Miłosz: `Czytam Siedlecką z wielkim zainteresowaniem, bo ona tam, w `Panu od poezji`, opisuje środowisko polonistyki warszawskiej w latach pięćdziesiątych, [...].To jest ważne świadectwo, bo nie mamy za wiele wspomnień o tamtych czasach. I jeszcze ta książka mówi o tym, co ja uważam za bardzo ważne, to znaczy, o terrorze środowiska. Na przykład kiedy się było poetą, miało się status poety i pryszczaci mówili: `Chodź na wódkę`, to jeśli się nie poszło z nimi, to właściwie opowiadało się po przeciwnej stronie.
(Agnieszka Kosińska, Miłosz w Krakowie, Znak, Kraków 2015)


Joanna Siedlecka - członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, `pani od biografii` zasłynęła głośnymi, wznawianymi reporterskimi książkami o pisarzach: `Jaśnie paniczem` o Witoldzie Gombrowiczu, `Mahatmą Witkacym` o Stanisławie Ignacym Witkiewiczu, `Czarnym ptasiorem` o Jerzym Kosińskim, dwoma tomami `Wypominków` o pisarzach przemilczanych. Jest też autorką trzech książek o ciemnym rewersie oficjalnego życia literackiego w PRL-u: `Obławy. Losy pisarzy represjonowanych`, `Kryptonimu Liryka` i `Biografii odtajnionych`. Laureatka wielu nagród, m.in. Nagrody Specjalnej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2007) oraz Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza (2016).
S
Szczegóły

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

 • -37%
 • -33%
Odziedziczone marzenia. Spadek po moim ojcu

Barack Obama

miękka
30,15 zł 44.99
 • -33%
Szczerze

Donald Tusk

twarda
30,08 zł 44.90
 • -36%
Miłość zaczyna się od miłości

Olga Kora Sipowicz

twarda
31,98 zł 49.98

Zobacz również

 • -32%
Stanisław Bareja alternatywnie

Maciej Replewicz

miękka
33,93 zł 49.90
 • -29%
 • -37%
HRABI Duszkiem tak

Paweł Łęczuk , Jakub Jabłonka twarda

31,44 zł 49.90
 • RecenzjeRecenzje
 • Książka
 • Pan od poezji, O Zbigniewie Herbercie
4.5/5 ( 10 ocen )
  5
  7
  4
  1
  3
  2
  2
  0
  1
  0

Uwaga!!! Nie jesteś zalogowany. zaloguj się by zgłosić recenzję do konkursu i mieć szansę na wygraną w cotygodniowym plebiscycie!

imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

Podobał Ci się ten tytuł? Zainspirował Cię? A może nie zgadzasz sie z autorem, opowiedz nam o tym, opisz swoje doznania związane z lekturą.