Paliwa i oleje smarujące w rolnictwie - Cezary Bocheński - Książka | Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie

Paliwa i oleje smarujące w rolnictwie (miękka)

książka

Paliwa i oleje smarujące w rolnictwie - opis produktu:

Wstęp do rozdziałów 1-8

Obecny XXI wiek jest okresem deficytu surowców paliwowych. Sięgać bę­dziemy do coraz głębszych i trudno dostępnych pokładów, następował będzie wzrost kosztów wydobycia. Zmniejszać się będą też zasoby ropy naftowej. Według prawdopodobnych prognoz w latach 2040-2050 udział tych surowców paliwowych stanowić będzie 20-30% w ogólnym bilansie zużycia, a dominować będą paliwa alternatywne, wytwarzane głównie z biomasy. Ropa, będąca surowcem do produk­cji paliw silnikowych i olejów smarujących, stała się ważnym czynnikiem strate­gicznym, od którego zależy bezpieczeństwo energetyczne kraju.

Pokłady ropy naftowej o odmiennych właściwościach i składzie chemicznym występują w różnych regionach geograficznych. Największe pokłady występują w krajach arabskich (Arabia Saudyjska, Kuwejt, Iran, Irak). Duże złoża występują w Rosji i Stanach Zjednoczonych. Znaczne pokłady tego cennego surowca znaj­dują się na dnie Morza Północnego. Wiele krajów posiada znaczące zasoby tego surowca, przekraczające własne zapotrzebowanie (Wenezuela, Indonezja i inne). Polska posiada niewielkie pokłady ropy naftowej szacowane na 400-600 tyś. ton, co powoduje konieczność jej importu, głównie z Rosji i krajów arabskich, w ilości około 13 min ton.

Ropa naftowa przetwarzana jest w Rafinerii Płockiej i Rafinerii Gdańskiej, produkujących głównie paliwa i oleje smarujące, znajdujące zastosowanie w silni­kach spalinowych, jednostkach napędowych pojazdów samochodowych, maszyn rolniczych i roboczych. W Polsce w 2001 roku eksploatowanych było 13 921 288 pojazdów, w tym:

- 9 213 251 - napędzanych silnikiem z zapłonem iskrowym (Zł),

- 4 708 037 - napędzanych silnikami z zapłonem samoczynnym (ZS).

Ponadto eksploatowanych jest:

- 856 500 pojazdów napędzanych silnikami zasilanymi gazem,

- 802 752 motocykli.

Roczne zapotrzebowanie w kraju na oleje napędowe wynosi 5-6 min ton, a na benzynę 4-5 min ton.

Książka Paliwa i oleje smarujące w rolnictwie pochodzi z wydawnictwa Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego. Autorem książki jest Cezary Bocheński. Należy do gatunków: literatura popularno - naukowa, poradniki, praca, biznes, inne. Książka Paliwa i oleje smarujące w rolnictwie liczy 267 stron. Jej wymiary to 170x240. Oprawa jest miękka.
S
Szczegóły

Recenzje
image Nie wiesz, czy kupić? Sprawdź recenzje
Książka
Paliwa i oleje smarujące w rolnictwie

4.6/5 ( 9 ocen )
 • 5
  8
 • 4
  0
 • 3
  0
 • 2
  0
 • 1
  1

Zaloguj się i napisz recenzję na min. 700 znaków. Akceptując regulamin bierzesz udział w cotygodniowym plebiscycie. Do wygrania kupon 50 PLN i 15 punktów klienta.

imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

Podobał Ci się ten tytuł? Zainspirował Cię? A może nie zgadzasz sie z autorem, opowiedz nam o tym, opisz swoje doznania związane z lekturą.