Onyx & Ivory - Mindee Arnett - Książka | Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie

Onyx & Ivory

 • Promocja
  image-promocja

książka

Onyx & Ivory - opis produktu:

Nazywają ją Zdrajczynią Kate. To przydomek, który Kate Brighton odziedziczyła po ojcu, po tym, jak próbował zabić arcykróla Rime.

Wypędzona z szeregów szlachty Kate pracuje jako kurierka pocztowa. W tym fachu mogą przetrwać tylko najlepsi i najszybsi z jeźdźców, bo kiedy zapada noc, na świat wychodzą gadźce - mordercze bezskrzydłe smoki. Na szczęście Kate ma sekret, który zapewnia jej przewagę. Jest dzikunką, władającą zakazaną magią, która pozwala jej wpływać na umysły zwierząt.

I właśnie ta magia doprowadza ją do miejsca, gdzie gadźce za dnia dokonały masakry całej karawany, z której ocalał tylko Corwin Tormane, syn króla. Jej pierwsza miłość, chłopak, którego poprzysięgła zapomnieć po tym, jak skazał jej ojca na śmierć.

Teraz, gdy ich drogi znów się skrzyżowały, Kate i Corwin muszą zapomnieć o przeszłości, by stawić czoło nowemu zagrożeniu i jeszcze mroczniejszym siłom, budzącym się w królestwie.

Książka Onyx & Ivory pochodzi z wydawnictwa Jaguar. Autorem książki jest Mindee Arnett. Należy do gatunków: dla dzieci i młodzieży, literatura młodzieżowa, fantastyka, fantasy, miecz i magia. Książka Onyx & Ivory liczy 478 stron. Jej wymiary to 145x215. Oprawa jest miękka. Publikacja dostępna jest również w formie elektronicznej.
S
Szczegóły

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

RECENZJE - Książka - Onyx & Ivory

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.3/5 ( 10 ocen )
 • 5
  7
 • 4
  1
 • 3
  0
 • 2
  2
 • 1
  0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Amanda Says

ilość recenzji:175

brak oceny 31-03-2019 22:42CIEMNOŚĆ OZNACZAŁA ŚMIERĆ
Onyx & Ivory to rozpoczęcie serii, które ma wszystko, by zainteresować czytelnika. Dlaczego? Już tłumaczę. Od pierwszego zdania byłam oczarowana historią. Tu, na zewnątrz, ciemność oznaczała śmierć. Brzmi klimatycznie, prawda? I tak jest do samego końca! Dodatkowo, fabuła zawiera kilka elementów, obok których nie potrafię przejść obojętnie. Mamy wątek fantastyczny - bohaterów panujących nad żywiołami oraz podobne do smoków niebezpieczne potwory, które w starciu z człowiekiem nie zostawiają im większych szans na przeżycie. Z wątkiem fantastycznym powiązany jest także motyw królewski - bowiem książęta rywalizują ze sobą o tron w rytuale uroru, który owiany jest ogromną tajemnicą i nikt tak naprawdę do końca nie wie, na czym on polega. Do tego dorzucamy magów, którzy trochę mają na sumieniu oraz tajemnice z przeszłości, których większość zabrał ktoś ze sobą do grobu. Mało Wam zalet? To dorzucę jeszcze świetnie rozplanowaną i dynamiczną akcję, w której pełno zwrotów akcji oraz porządną kreację bohaterów, których nie sposób nie lubić. I chociaż książka skończyła się w taki sposób, że spokojnie mogłaby uchodzić też za jednotomówkę, to i tak jestem ciekawa, co autorka przygotowała dla nas w kontynuacji. Zwłaszcza, że mamy kilka otwartych wątków i parę furtek do pociągnięcia akcji.

STRUKTURA
Książka podzielona jest na trzy części, w ramach których mamy numerowane rozdziały. Są one w dwóch perspektywach - Kate i Corwina, jednak z narracją trzecioosobową, która momentami jedynie śledzi naszych bohaterów, a innym razem zdradza nam również ich odczucia i myśli. Było to całkiem zgrabne rozwiązanie, a w połączeniu z przyjemnym w odbiorze stylem pisania Mindee Arnett sprawiło, że lektura była naprawdę udana. Od strony technicznej trzeba również pochwalić twórcę mapki z początku książki - jest przepiękna!

PODSUMOWUJĄC
Onyx & Ivory to moja marcowa perełka, którą polecać będę wszystkim miłośnikom książek YA fantasy. Silna bohaterka kobieca, niezwykły książę i świetni bohaterowie drugoplanowi, masa tajemnic z przeszłości i walka ze złem w okrutnej gadźcowej postaci, a także wisienka na torcie - czarny charakter, którego nikt się nie spodziewał. Tej książki nie można przegapić!
Serdecznie polecam!

Czy recenzja była pomocna?

Inthefuturelondon

ilość recenzji:36888

9-06-2020 10:10

O tej pozycji nasłuchałam się bardzo dużo od różnych erów i vlogerów. Głównie były to pozytywne recenzje, więc już to skłoniło mnie do bliższego poznania tej powieści. Czy i ja dołączyłam do grona wielbicieli Onyx & Ivory?

Kate przed laty opuściła rodzinne miasto tuż po tym, jak skazano jej ojca na śmierć i została okrzyknięta zdrajczynią. Obecnie jest ona królewską kurierką, a w służbie pocztowej mogą pracować tylko najlepsi ? osoby, które będą w stanie przeżyć lub uciec przed atakiem gadźców ? morderczych potworów. Pewnego dnia do miasta przyjeżdża Corwin ? wysoko postawiony członek rodziny królewskiej, który jest przy okazji dawną miłością i dawnym przyjacielem Kate. Dziewczyna wymazała jego osobę z pamięci po tym, jak skazał on właśnie jej ojca na śmierć. Po ponownym spotkaniu będzie musiała podjąć decyzję ? czy ponownie zaufa Corwinowi i wspólnie stawią czoła wrogom, czy podejmie tę walkę zupełnie sama?

Jak zawsze (bez zaskoczenia moi mili) opowiem a początku o bohaterach tej powieści. Kate, czyli główna bohaterka jest postacią całkiem sympatyczną, choć w niektórych momentach nie mogłam się z nią w żaden sposób utożsamić - a bardzo cenię sobie taką możliwość przy lekturze danych powieści. Autorka dobrze wykreowała tę bohaterkę, jednak mnie jako czytelnikowi zabrakło jeszcze czegoś takiego, co jeszcze mocniej by mnie przyciągnęło do Kate.

Jeśli chodzi o drugiego głównego bohatera, czyli Corwina, to on z kolei nie wzbudził we mnie zbyt wielu emocji. Śmiem nawet rzec, że był on mi dość obojętny - nie pomógł tu nawet fakt, że tocząca się akcja w dużej mierze koncentrowała się w pewnym momencie tylko na nim. Tutaj Mindee Arnett mogła troszeczkę dokręcić korbkę i dodać temu bohaterowi jeszcze więcej charakteru. Niestety o Corwinie nie będę pamiętać zbyt długo.

Jak wspomniałam na początku, o Onyx & Ivory słyszałam wiele dobrego, a szczególnie o samej akcji. Czy była ona aż tak dobra, jak mówią? No cóż. Mnie owszem, ta historia wciągnęła, czuć było ten magiczny klimat oraz narastające napięcie. Nie ukrywam też, że przez większość książki zastanawiałam się, jak zakończy się ta historia. Happy end czy też niekoniecznie? Jednak ku mojemu niezadowoleniu, ta powieść chwilami mnie zwyczajnie nudziła.

Przechodząc jednak do samej treści, to jedno muszę autorce przyznać - potrafi ona mieszać w relacjach między bohaterami. Wątek love-hate przewija się tutaj dość często, ale nie jest to coś, co przeszkadza w odbiorze historii. Dla mnie było to wręcz urozmaicenie dla całej tej historii. Dodatkową zaletą książki jest fakt, iż autorka pokazała tutaj, że rzeczywistość nigdy nie jest tylko czarna albo biała - zawsze znajdą się kolejne i kolejne odcienie szarości, pokazujące zupełnie inne perspektywy. Pozwolę przytoczyć sobie cytat odnoszący się do tego wątku:
Świat jest czarny, biały i we wszystkich odcieniach szarości, pomyślała Kate.
Pod względem językowym nie mam autorce nic do zarzucenia. Powtórzę tylko, że dla mnie leży tutaj kreacja głównego męskiego bohatera oraz dynamika, która chwilami gdzieś zanikała. W ostateczności jednak muszę napisać, że jest to powieść dobra, którą czyta się szybko i przyjemnie. Myślę też, że jeśli w Polsce ukaże się być może drugi tom tej powieści, to z chęcią po niego sięgnę - głównie po to, by zobaczyć, jak autorka poprowadzi tę historię dalej.

Czy recenzja była pomocna?

Patrycja Kuchta

ilość recenzji:168

brak oceny 10-07-2019 19:23

Magia bywa dzika i nieokiełznana, a zdaniem magistów Rime, wszyscy, którzy nią władają stanowią zagrożenie, które należy wyeliminować. Właśnie taką dzikuńską magię posiada Kate. Dziewczyna potrafi wniknąć w umysły zwierząt i je kontrolować. Umiejętność tą odziedziczyła po ojcu, który pełnił rolę naczelnego koniuszego w królewskich stajniach. Jego zdolności, choć oficjalnie zakazane w Rime, zapewniły Kate wygodne dzieciństwo w pałacowych murach u boku przystojnego księcia Corwina, z którym połączyło ją odwzajemnione uczucie. Ale to wszystko przeszłość. Jej ojciec dopuścił się zdrady próbując zabić arcykróla, za co został skazany na śmierć. Choć Kate błagała Corwina o łaskę dla ojca, książę nie mógł jej okazać. Zdradzona i zrozpaczona, Kate rozpoczyna nowe życie, z dala od stolicy i wygód, jako kurierka pocztowa. Teraz musi ukrywać nie tylko swoją moc, ale też pochodzenie, które jednak szybko wychodzi na jaw. Jako córka zdrajcy jest najbardziej znienawidzoną osobą w królestwie. I tak miało pozostać, przynajmniej do czasu, kiedy po latach ścieżki jej i Corwina ponownie się przecinają.

W przesyconym dziką magią Rime, czyha wiele zagrożeń, ale największym z nich wszystkich są gadźce- bezskrzydłe smoki, które nocą wypełzają ze swych jam, siejąc śmierć i zniszczenie. Nikt nie wie skąd się wzięły, za to wszyscy zdają sobie sprawę, że bez magicznych kamieni magistów chroniących mury miast, starłyby w pył całą ludzkość. W pracy Kate najważniejsze jest dostarczenie poczty przed zmrokiem, jeśli nie będzie dostatecznie szybka, zginie rozszarpana przez wrogie istoty. Bezpieczeństwo jakie dają promienie słońca okazuje się jednak złudne, kiedy gdźce atakują za dnia królewską karawanę. To właśnie wtedy, dzięki swojej dzikuńskiej magii, wracającej z misji Kate udaje się uratować Corwina przed śmiercią. Jednak ponowne spotkanie księcia rozszarpuje dawne rany i przywołuje tłumione od dawna pytania o tragedię, która rozegrała się trzy lata temu. Dzięki swojemu bohaterskiemu czynowi, Kate może wrócić do stolicy i wreszcie zająć się poszukiwaniem odpowiedzi, jednak to, co odkryje zmieni na zawsze nie tylko los jej i Corwina, ale także całego królestwa.

Fantastyka daje wręcz nieograniczone możliwości dla wyobraźni autora i Mindee Arnett korzysta z tego całą sobą. Magici, dzikuni, gadźce, znak urroru, walka o tron, powstanie i zbliżająca się wojna- autorka naszpikowała swoją powieść całą masą wątków, intryg, detali i emocji. Jej wizja jest niesamowicie złożona i skomplikowana, ale co najważniejsze, dopracowana w najdrobniejszych szczegółach, dzięki czemu tworzy zachwycającą i niesamowitą całość. Powieść jest do tego stopnia skomplikowana i drobiazgowa, że część mniej istotnych detali po prostu mi umykała. Szkoda, że autorka nie zdecydowała się stworzyć słowniczka, który pomógłby lepiej zrozumieć ten jakże złożony świat. Znalazła się tu z kolei mapka, nie tylko magicznego Rime, ale także sąsiadujących z nim krain, zaledwie wspomnianych w powieści, ale bardzo istotnych dla całej treści, które, jestem tego pewna, jeszcze odwiedzimy w kolejnych tomach.

Autorka znakomicie poradziła sobie z opisaniem magicznej wizji, intryg i sekretów, ale to bohaterowie są duszą tej powieści. Uwielbiam postać wojowniczej i nieustraszonej Kate- takie bohaterki w literaturze cenię najbardziej. Jej przyjaciółka Signe okazała się jeszcze bardziej nieokiełznana i pewna siebie, podobnie jak kilka innych żeńskich bohaterek. Autorka kreuje w swojej powieści sylwetki silnych i odważnych kobiet, co bardzo mnie cieszy, bo mam już dość słabych i płaczliwych bohaterek, polegających wyłącznie na innych. Co ciekawe, przy dzielnych kobietach, męscy bohaterowie wypadają raczej blado. Corwin początkowo wydał mi się zbyt wrażliwy i emocjonalny jak na przyszłego króla. Jego druh Dale, choć zabawny i pełen energii , okazał się zwykłym lekkoduchem, a przyjaciel Kate- kowal Bonner- mimo postury niedźwiedzia grizzly, jest milutki niczym pluszowy misiaczek. A jednak, jak ostatecznie się okazuje, zarówno bohaterki jak i bohaterowie mają w sobie siłę, hart ducha i niesamowitą odwagę, a kontrast ich charakterów przyjemnie równoważył się na kartach powieści.

O CZYM? ?Onyx & Ivory?, to pełna przygód powieść fantasy łącząca w sobie magię, intrygi, walkę o władzę i elektryzujący wątek miłosny. Jestem zachwycona złożoną wizją autorki i podekscytowana obietnicą dalszego odkrywania niesamowitego świata, który stworzyła. W Rime i poza jego granicami czyha mnóstwo pułapek i niebezpieczeństw, dzika magia walczy z tą oswojoną, przygoda czeka za każdym rogiem, a emocje z każdą stroną stają się coraz intensywniejsze. Prawdziwa perła high fantasy, niemal bez żadnej skazy, którą z przyjemnością postawię obok ?Okrutnego księcia? i ?Ember in the ashes?, a kolejnego tomu będę wypatrywać z niecierpliwością. Musicie ją przeczytać- NAPRAWDĘ WARTO!

Czy recenzja była pomocna?

Kate

ilość recenzji:146

brak oceny 13-06-2019 20:24

Z czystym sumieniem mogę stwierdzić, że "Onyx&Ivory" to bardzo dobra książka z gatunku fantasy, ale niezbyt oryginalna pod względem wykorzystanych motywów. Zawiera w sobie elementy znane nam z wielu innych historii. Mamy bohaterkę okrytą hańbą, zakazaną magię i rebeliantów, walkę o tron i trochę dyplomacji. Mimo tego Mindee Arnett napisała interesującą i wielowątkową historię, którą poprowadziła bardzo dobrze, angażując w wydarzenia bohaterów, stawiając przed nimi różne wyzwania i przeszkody.

Onyx&Ivory to dobra propozycją dla fanów gatunku, którzy lubią silne bohaterki, magię i wielowątkowe historie.

Czy recenzja była pomocna?

czytanie.na.platanie

ilość recenzji:560

brak oceny 8-04-2019 11:08

Cudownie było zanurzyć się w świecie fantazji pełnej magii, krwiożerczych bestii i dzielnych wojowników. Tak cudownie, że nie chciałam z niego wychodzić.

Okładka mnie urzekła, ale obawiałam się, że wnętrze nie będzie tak dobre, na szczęście zupełnie bezpodstawnie.

To głęboka, wielowątkowa powieść o miłości, zdradzie, bezpardonowej walce o władzę w magicznej krainie Rime. Krainie, w której dzikuni władający magicznymi zdolnościami uznanymi za niebezpieczne, zostali skazani na zagładę, a krwiożercze bestie atakują nie tylko w nocy, ale i za dnia.

Kate, naznaczona piętnem zdrajcy po próbie zabicia arcykróla przez jej ojca, skrywa również tajemnicę swojego pochodzenia. Potrafi panować nad zwierzętami i gdyby jej sekret wyszedł na jaw, zostałaby stracona.

Po ataku gadźców, jej los ponownie zostaje związany z księciem Corwinem i wraca do rodzinnego miasta, z którego została przed laty wygnana.

Czy uda jej się odkryć tajemnicę zdrady ojca i zachować własne? Czy ktoś steruje brutalnymi atakami gadźców i jaki ma w tym cel?

Rzeczywistość okazuje się bardziej przerażająca niż ktokolwiek mógłby się spodziewać, a bezpardonowa walka o władzę zmienia przyjaciół we wrogów w mgnieniu oka. Świetnie napisana fantastyka nie tylko dla młodzieży, gorąco polecam!

Czy recenzja była pomocna?

Ogród Książek

ilość recenzji:187

brak oceny 31-03-2019 21:31

Królestwo Rime od lat jest podzielone. Oprócz zwykłych obywateli żyją tu również osoby posługujące się magią. Jednak tylko zrzeszeni w zakonach magiści mogą z niej otwarcie korzystać, za sam fakt bycia dzikunem grozi aresztowanie i kara śmierci. Sytuacja staje się coraz bardziej napięta, a wśród poddanych zaczynają krążyć pogłoski o tajemniczym Powstaniu.

Życie Kate Brighton jest wyjątkowo skomplikowane i nic nie wskazuje na to, by coś miało się w tej kwestii zmienić. Nie dość, że jest dzikunką, czyli włada niedozwoloną magią, to jeszcze jej własny ojciec został stracony za próbę zamordowania arcykróla. Ciesząca się dotąd względami księcia Corwina dziewczyna, opuszcza Norgard i zatrudnia się w charakterze kurierki pocztowej, lecz przydomek Zdrajczyni Kate towarzyszy jej wszędzie, dokądkolwiek się uda. Choć jej praca jest trudna i ogromnie niebezpieczna, przynajmniej daje jej okazję do korzystania ze swojego daru. Tymczasem inkwizycja rośnie w siłę, a aresztowania stają się coraz częstsze. Podobnie jak ataki nocnych gadźców - śmiertelnie niebezpiecznych istot polujących po zmroku na każdego, kto nie zdąży schronić się za murami miasta. Gdy Kate ratuje arcyksięcia z urządzonej przez nie krwawej rzezi, wkracza na ścieżkę, która odmieni nie tylko jej życie, ale także losy całego kraju.

W tego typu opowieściach często trafiam na niedopracowanych bohaterów, którzy mnie irytują. Na szczęście "Onyx & Ivory" okazało się pod tym względem wyjątkiem. Dzielna Kate, pragnąca nade wszystko poznać prawdę o swoim ojcu i ochronić przyjaciół, od razu mi się spodobała. Cokolwiek robiła, czytałam o tym z przyjemnością, cały czas mając nadzieję, że wszystko skończy się dla niej pomyślnie. Podobnie było z Bonnerem i Signe, choć ta druga postać intrygowała mnie chyba najbardziej. Odważna, zabawna i tajemnicza, a do tego całkowicie nieprzewidywalna. Ogromnie polubiłam także Dala z jego poczuciem humoru, a Corwin ostatecznie także zyskał moją sympatię (choć akurat w tym przypadku miałam kilka chwil zwątpienia).

Historia opowiedziana przez Mindee Arnett zupełnie mnie oczarowała. Z zapartym tchem śledziłam losy bohaterów, starając się wraz z nimi rozwikłać wszystkie zagadki. Autorka wprowadziła wiele naprawdę interesujących wątków, jak choćby magistów starających się wyeliminować magię dzikunów, tajemnicze ataki dokonywane przez gadźce, motyw uroru i walki o władzę czy coraz bardziej realne zagrożenie wojną. Wątek romantyczny został zręcznie wpleciony w całą tę opowieść, dzięki czemu intrygował podobnie jak pozostałe, a jednocześnie nie był nachalny, pozwalając bez przeszkód skupić się także na innych elementach fabuły.

Prosty, lekki język sprawił, że historię Zdrajczyni Kate i Zbłąkanego Księcia czytało mi się bardzo szybko. Zdarzały się momenty, gdy akcja zwalniała, ale teorie i domysły bohaterów wcale nie były dla mnie mniej interesujące. Poza tym autorka wplotła w tę opowieść tyle wątków i tajemnic do rozwikłania, że nie sposób było się nudzić. Momentów zaskoczenia nie brakowało, a zakończenie tak trzymało w napięciu, że nie byłam w stanie odłożyć książki (zrezygnowałam nawet z wieczornego oglądania seriali na rzecz tych kilku ostatnich rozdziałów). Ogromnie wciągnęłam się w tę historię i nawet po tych niemal 500 stronach ciągle mi mało. Po takim wprowadzeniu seria Rime Chronicles zapowiada się naprawdę ekscytująco. Miłośnikom młodzieżowego fantasy polecam z całego serca.

Czy recenzja była pomocna?

Ania F (poszukwianieidealow)

ilość recenzji:3

brak oceny 28-03-2019 12:44

"Onyx & Ivory" to ciekawa lektura zarówno dla młodzieży, jak i dorosłych. Jeśli lubicie fantastykę, cenicie bogactwo opisywanego świata, magię, miłość to ta książka jest dla was :) Fantastyka, przygody, walka ze złem i miłość - to mieszanka, na którą możecie tu liczyć.

Polecam szczególnie osobom, które lubią "Eragona", "Dwór cierni i róż" "Dary anioła" - to lektury, które moim zdaniem wykazują spore podobieństwo co do klimatu i dopracowania świata.

Czy recenzja była pomocna?