Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Oko świata. Od Konstantynopola do Stambułu

książka

Wydawnictwo W.A.B.
Oprawa miękka
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

W przeszłości i współczesności Konstantynopola - miasta miast, piętnastomilionowej metropolii - najlepiej widać historię i problemy Imperium Osmańskiego i Turcji. Analizując relacje podróżnicze Pierre`a Lotiego, Edmunda de Amicisa, Alphonse`a de Lamartine`a i Francois-Rene Chateaubrianda, Max Cegielski bada stworzone przez nich stereotypy, które stały się częścią dyskursu o krajach muzułmańskich: wirujący derwisze, lubieżni Turcy, orientalny despotyzm, haremy. Romantyczna wizja zamieniła się w orientalne urojenia i intelektualne uproszczenia, którymi wielu dziennikarzy posługuje się do dziś. Cegielski polemizuje także z wizją miasta, jaką przedstawia Orhan Pamuk - często idąc jego śladami, odnajduje zupełnie inną rzeczywistość. Obserwacja codziennego życia miasta splata się z analizą historyczną, polityczną, religijną i urbanistyczną. Erudycyjny przewodnik po turystycznych atrakcjach starego Konstantynopola przeradza się więc w dziennikarską relację ze współczesności. To zarazem panorama bolączek Turcji: Cegielski opisuje uczestników głodówkowych protestów więźniów politycznych, rozmawia z członkami terrorystycznych ugrupowań komunistycznych, a także z potomkami Szejka Saida, przywódcy kurdyjsko-muzułmańskiej rebelii przeciw reformom Mustafy Kemala Atatürka. Bo czy rzeczywiście po wojnie o niepodległość wprowadzono tu demokrację? Można odnieść wrażenie, że autorytarne rządy Atatürka były zbyt wysoką ceną za nowoczesność.
Oko świata to także wywiady ze współczesnymi artystami tureckimi, historia stambulskich biennale i tureckiej sztuki politycznej. Cegielski daje nam wielowymiarowy obraz dzisiejszej Turcji, jakże różny od tego, który znamy z prasy.


Max Cegielski (ur. 1975) - dziennikarz. Były prezenter telewizji Canal+, Radia Kolor, Inforadia (obecne TOK FM) i Radiostacji. Obecnie prezenter kanału TVP Kultura i stały felietonista stołecznych stron Dziennika. Drukował reportaże i artykuły w Gazecie Wyborczej, Tygodniku Powszechnym, Le Monde diplomatique. Współzałożyciel kolektywu Masala Sound System (www.masala.independent.pl). Laureat (wraz z Masalą) nagrody Antyfaszysta roku 2004, przyznawanej przez organizację antyrasistowską Nigdy więcej. Autor powieści Masala (2002)
i Apokalipso (2004) oraz reporterskiej książki o pakistańskim sufizmie, Pijani Bogiem (2007).

Więcej książek z serii Terra Incognita
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: W.A.B.
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wprowadzono: 30.03.2009

RECENZJE - książki - Oko świata. Od Konstantynopola do Stambułu

4.4/5 ( 5 ocen )
  • 5
    4
  • 4
    0
  • 3
    0
  • 2
    1
  • 1
    0