SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Odyseja Hakima (twarda)

Tom 1 Z Syrii do Turcji

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Non Stop Comics
Oprawa twarda
Liczba stron 270
  • Wysyłamy w 24h - 48h
  • DPD dostawa za półdarmo

Opis produktu:

Prawdziwa historia Hakima, młodego Syryjczyka, który musiał uciekać ze swojego kraju i wybrać los uchodźcy. Dojmujące świadectwo losów człowieka skazanego na życie w świecie, który o nim całkowicie zapomniał.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Kategoria: komiks,  historyczny
Wydawnictwo: Non Stop Comics
Oprawa: twarda
Okładka: twarda
Wymiary: 165x230
Liczba stron: 270
ISBN: 9788381109307
Wprowadzono: 28.11.2019

Fabien Toulme - przeczytaj też

RECENZJE - książki - Odyseja Hakima, Tom 1 Z Syrii do Turcji - Fabien Toulme

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4/5 ( 2 oceny )
  • 5
    0
  • 4
    2
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Po drugiej stronie okładki

ilość recenzji:34

4-01-2020 13:20

A gdybyś musiał uciekać z kraju?


Od bardzo dawna słyszy się o kolejnych ofiarach, które próbowały uciec z Syrii do Europy i zatonęły na Morzu Śródziemnym. I obojętnie, jaki mamy stosunek do tej całej sytuacji z imigrantami to prawda przedstawia się naprawdę tragicznie. A przecież każdy z nas jest człowiekiem i każdy z nas, kiedy wymagałaby od tego konieczność i tak zrobiłby to samo. Uciekł z kraju, aby móc znaleźć lepsze życie.
?Odyseja Hakima? to pierwszy tom historii o Hakimie, który nie bał się opowiedzieć historii swojej tułaczki.

FABUŁA

Hakim prowadził swoje życie, jak każdy człowiek. Od dziecka, był zakochany w roślinach, z racji, że jego tata był ogrodnikiem i, kiedy dorosłość zawitała w progu, mężczyzna założył małą firmę, w której można było dostać wszelakie rośliny. Hakim będąc szczęśliwym, że w życiu zaczyna mu się dobrze wieść i może pomóc rodzicom, zaczął rozglądać się za kobietą, z którą mógłby spędzić resztę życia i założyć rodzinę.
Wszystko zmieniło się pewnego dnia, kiedy przed domem jego rodziców przeszła manifestacja, mająca na celu pokazanie sprzeciwu wobec rządów. Po jednej manifestacji pojawiły się kolejne, które zaczynały zaostrzać całą sytuację. W końcu wojsko zaczęło zabijać uczestników przemarszów. Hakim wiedział, że lepiej nie będzie, a kiedy utrudniające powrót do domu kontrole w końcu zgarnęły go do więzienia, jedyne co postanowił to wyjazd z rodzinnej Syrii do znajomych, aby poszukać nowej pracy i przemyśleć, co dalej zrobić ze swoim życiem i, jak wyrwać swoją rodzinę z niebezpiecznej ojczyzny.

OPRAWA GRAFICZNA

Chociaż rysunki w tym komiksie są naprawdę bardzo proste, to przyciągają uwagę. Historia wygląda trochę, jak wyrwana z kreskówki, chociaż jej tematyka, nie jest już tak bardzo wesoła. Tom pierwszy wygląda jak solidna książka, a twarda oprawa całego komiksu dodaje nie tylko powagi, całej opowieści, ale też dbałości o szczegóły. Nie ukrywajmy, komiksy lepiej prezentują się w twardych oprawach, a przede wszystkim nie odginają się później okładki podczas czytania.

BOHATEROWIE

Hakim niewątpliwie jest najważniejszą postacią w tej historii. Autor na samym początku pisze o swoich obawach, w kwestii oddania tej opowieści na papierze, a także dodaje, że imiona zostały zmieniona, na potrzeby bezpieczeństwa swojego rozmówcy z Syrii oraz jego rodziny. W komiksie pojawia się cała masa postaci, które pomagają Hakimowi wyjechać z kraju, bądź starają się załatwić mu pracę, chociażby na czarno, aby ten mógł się utrzymać. Przede wszystkim mamy też tutaj rodzinę Hakima, która została w Syrii, a w końcowych kadrach mamy też rodzinę jego żony.

OPINIA OGÓLNA

?Odyseja Hakima? to pierwszy tom brutalnej i prawdziwej historii imigrantów z Syrii. Świadomość, że całość oparta jest na faktach zmienia myślenie podczas czytania i skłania do wyjęcia wniosków.
Przyznam szczerze, że nie za bardzo interesuje się światem i polityką, więc nie miałam zielonego pojęcia, jak wyglądają wybory w Syrii. To właśnie ten komiks pokazał mi, że czasami nie można wybrać mniejszego zła, bo takie nie istnieje. Po skończeniu pierwszego tomu, czekam z niecierpliwością, na kolejne dwa, bo chce poznać historię Hakima do samego końca jego podróży. Trzeba przyznać, że Fabien Tolumé oddał całą tułaczkę w sposób należyty i wciągający czytelnika w świat Hakima od pierwszych stron. Zdecydowanie polecam szczególnie, że komiks pokazuje nam prawdę, której nie narzuca na siłę.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

Michał

ilość recenzji:1

12-12-2019 06:59

UCIEC OD RZECZYWISTOŚCI ?Odyseja Hakima? to komiks, jakich na polskim rynku nie brakuje. Wystarczy wspomnieć choćby ?Araba przyszłości?, serię mocno przypominającą ten album pod wieloma względami albo podróżnicze komiksy Guya Delisle?a, z których całość ewidentnie czerpała. Oczywiście to tylko dwa spośród wielu przykładów, jakich można by w tym miejscu mnożyć. Jaki jest więc sens czytać po raz kolejny coś takiego? A choćby taki, że ta powieść graficzna to kawał świetnego komiksu dla dojrzałych czytelników. Rzecz ważna i warta poznania, bardzo przy tym udana i robiąca jednocześnie naprawdę duże wrażenie. Życie Hakima nagle się zmienia. Młody Syryjczyk, który nigdy nie spodziewałby się, że może zostać uchodźcą, a jednak. Wybuch wojny, tortury i szaleństwo, jakie ogarnia jego kraj zmuszają go do ucieczki. Do zostawienia domu, bliskich, pracy i wszystkiego, co składało się na jego dotychczasową egzystencję i zaczęcia tułaczego losu. Czy szczęście a przynajmniej spokój uda mu się znaleźć w sąsiedniej Turcji? Na początku wspomniałem o dwóch komiksach podobnych do ?Odysei Hakima? i trudno z tym faktem polemizować. Co prawda dzieła Delisle?a poruszają tematykę podróżniczą, trzeba jednak pamiętać, że skupiają się też na codziennym życiu w omawianych miejscach, w tym na Bliskim Wschodzie. Poza tym we wszystkich tych przypadkach szata graficzna jest bardzo do siebie podobna ? ba, tu nawet kolorystyka, oszczędna, ograniczona do dwóch, trzech barw, przypomina to, co znamy z tamtych dzieł. Ale i tak widać tu zasadnicze różnice. Bo u Delisle?a i w ?Arabie? mieliśmy do czynienia z człowiekiem z zewnątrz wrzuconym w świat Bliskiego Wschodu i próbującym odnaleźć się w jego realiach, tu zaś czeka na nas opowieść o ?człowieku stamtąd?, który próbuje uciec przed własną rzeczywistością. I opowieść ta robi wrażenie. Tym bardziej, że została oparta na fatach, a nie brak w niej przecież mocnych scen i elementów, które zapadają w pamięci na dłużej. Owszem, opowieść ta nie poraża aż tak bardzo, jak by mogła, ale też i nie pozostawia czytelnika obojętnym. Całość snuta jest w leniwym rytmie, ze sporą ilością tekstu, ale zarazem wciąga, intryguje i emocjonuje, a co ważne, angażuje nas ? nasze serca i umysły ? w to, co spotyka Hakima. Warto też docenić fakt, że jest to lektura co prawda zaangażowana, ale wstrzymująca się od epatowania oczywistym przesłaniem ? pokazuje prawdę, niczego nam nie narzuca i to się ceni. Docenić też warto szatę graficzną. ta jest prosta, cartoonowa, typowa dla podobnych powieści graficznych, ale zarazem bardzo udana, trafna i nieodmiennie przypominająca nam o ?Walcu z Baszirem?, animowanym filmie o Bliskim Wschodzie, który potrafił wstrząsnąć widzem, nawet jeśli stylistyka obu dzieł bardzo się różni. Do tego dochodzi świetne wydanie w postaci grubego tomu w twardej oprawie i dobra cena. W skrócie: naprawdę warto całość poznać i warto też czekać na dwa pozostałe tomy tej opowieści.

Czy recenzja była pomocna?