Odnajdywanie języka dyscypliny - Helena Markowska-Fulara - Książka | Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie

Odnajdywanie języka dyscypliny (miękka)

Literaturoznawstwo wileńskie i warszawskie 1809-1830

książka

  • Wydawnictwo Instytut Badań Literackich PAN
  • Oprawa miękka
  • Ilość stron 266
  • GRATIS! Do każdego zamówienia zakładka mola książkowego!
  • Wysyłamy w 24h - 48h + czas dostawy

Odnajdywanie języka dyscypliny, Literaturoznawstwo wileńskie i warszawskie 1809-1830 - opis produktu:

Helena Markowska-Fulara opisuje w swej książce warunki, które pozwoliły narodzić się w Polsce temu, co dzisiaj nazywamy literaturoznawstwem. Autorka posługuje się różnymi narzędziami metodologicznymi, ale najbliższe jej pozostaje spojrzenie historyka nauki. Takiego historyka, który nie szuka jednej, determinującej badane zjawisko przyczyny (czysto konceptualnej lub społecznej, gospodarczej, politycznej), lecz pokazuje splot różnych okoliczności (łącznie z biograficznymi), które w sumie przyczyniły się do powstania u nas wiedzy o literaturze w określonym kształcie, z polonistyką jako dziedziną ośrodkową i tłem komparatystycznym. autorka potrafiła z takiego tworzywa, nasyconego zresztą przez nią bogatszym historycznym konkretem, skomponować rzecz, którą można odczytywać nie tylko jako dzieje określonej dyscypliny, ale i jako przypowieść jak rodzą się akademickie praktyki oraz jak przekształca się ogólna świadomość kulturowa. (z recenzji prof. Zdzisława Łapińskiego)

Helena Markowska-Fulara - dr, pracuje w Zakładzie Poetyki, Teorii Literatury i Metodologii Badań Literackich na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, absolwentka MISHiS UW (polonistyka, cywilizacja śródziemnomorska). Interesuje się literaturą i wiedzą o literaturze oświecenia i romantyzmu. Ważne miejsce w kręgu jej zainteresowań zajmują także Juliusz Słowacki oraz Litwa. Publikowała m.in. w Pamiętniku Literackim, Ruchu Literackim, Zagadnieniach Rodzajów Literackich, Przeglądzie Humanistycznym.

Książka Odnajdywanie języka dyscypliny Literaturoznawstwo wileńskie i warszawskie 1809-1830, pochodzi z wydawnictwa Instytut Badań Literackich PAN. Autorem książki jest Helena Markowska-Fulara. Należy do gatunków: nauki humanistyczne, literaturoznawstwo. Książka Odnajdywanie języka dyscypliny liczy 266 stron. Oprawa jest miękka.
S
Szczegóły

Recenzje
image Nie wiesz, czy kupić? Sprawdź recenzje
Książka
Odnajdywanie języka dyscypliny, Literaturoznawstwo wileńskie i warszawskie 1809-1830

0/5 ( brak ocen )
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

Zaloguj się i napisz recenzję na min. 700 znaków. Akceptując regulamin bierzesz udział w cotygodniowym plebiscycie. Do wygrania kupon 50 PLN i 15 punktów klienta.

imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

Podobał Ci się ten tytuł? Zainspirował Cię? A może nie zgadzasz sie z autorem, opowiedz nam o tym, opisz swoje doznania związane z lekturą.