SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Oddział chorych na raka (twarda)

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo REBIS
Data wydania 2017
Oprawa twarda w obwolucie
Liczba stron 456

Opis produktu:

 Książka długo zakazana w ZSRR, opublikowana na Zachodzie w 1968 roku.
 Sportretowany przez Sołżenicyna szpital to alegoria państwa totalitarnego. Oleg Kostogłotow i inni bohaterowie walczący z rakiem przekonują się, jak bezduszna i obojętna jest ta instytucja powołana do ratowania życia. W obliczu śmierci rozmyślają oni nad sensem egzystencji, samotnością, naturą świata. Kanwą powieści stały się doświadczenia autora, który w 1953 roku po ośmioletnim pobycie w łagrze z wyrokiem dożywotniego zesłania wychodzi na wolność. Jeszcze w obozie przechodzi operację nowotworu. Dwa lata później następuje nawrót choroby i wycieńczony pisarz trafia do szpitala. Spodziewa się śmierci, jednak choroba ustępuje.


Aleksander Sołżenicyn (1918-2008) - aresztowany w 1945 roku i skazany na osiem lat obozu pracy, do 1956 roku przebywał na zesłaniu. W 1970 roku otrzymał literacką Nagrodę Nobla. W 1974 roku został ponownie aresztowany, pozbawiony obywatelstwa ZSRR i deportowany do RFN. Do ojczyzny wrócił dopiero w 1994 roku.

Tytuł oryginału: Le pavillon des cancereux
Przekład: Michał B. Jagiełło
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: REBIS
Oprawa: twarda w obwolucie
Okładka: twarda
Rok publikacji: 2017
Wymiary: 150x225
Liczba stron: 456
ISBN: 978-83-7510-428-8
Wprowadzono: 02.06.2010

RECENZJE - książki - Oddział chorych na raka - Aleksander Sołżenicyn

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.7/5 ( 10 ocen )
  • 5
    9
  • 4
    0
  • 3
    0
  • 2
    1
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Magdalena Borkowska

ilość recenzji:326

brak oceny 8-10-2014 12:31

To naprawdę oryginalne posunięcie, by umieścić akcję powieści w szpitalu i ze szpitalnych łóżek snuć opowieść o pozaszpitalnej rzeczywistości w czasach stalinowskiego terroru. Sołżenicyn nie zaprowadzi nas tym razem do sowieckich więzień i morderczych gułagów. W smutnej szpitalnej sali spotkają się ci, którzy na zewnątrz nie mieliby szansy się spotkać. To tu pacjent Paweł Rusanow, radziecki urzędnik partyjny, spotyka "wywrotowców" i "wrogów systemu". Przesiąknięty stalinowską propagandą długo, naprawdę długo stroni od "towarzyszy niedoli": burzą jego wizję idealnego systemu, z którym nie tyle trzeba, co warto współpracować. A jeśli gdzieś ktoś ponosi ofiarę... Cóż... niewinnych nie ma, prawda? To dlatego Rusanow święcie, ślepo, tępo wierzy, że akurat jego rak jest uleczalny, akurat z jego przypadkiem medycyna musi sobie poradzić. Jakże to? Władze radzą sobie z największymi oponentami, a prawdziwy, radziecki szpital nie poradzi sobie ze zwykłym rakiem? I to czyim rakiem? Wiernego, oddanego sprawie partyjniaka? I jakże to być może, by lekarze jemu - własnie jemu! - nie poświęcili specjalnej uwagi?! By traktowali go zwyczajnie, bezdusznie, jak pozostałych, jakby on - Paweł Rusanow - miałby być im równy. Nie wiem, czy Rusanow czegokolwiek się tu nauczył... Śmiem wątpić. Nie wiem, czy nawet w obliczu choroby, choć na chwilę - tak szczerze - dotarło, że śmierć nie wybiera między myślącymi "poprawnie" a myślącymi "inaczej", tylko bierze jak chce, kiedy chce i kogo chce, bez względu na jakiegokolwiek zasługi Rusanowa w "budowaniu nowego świata". "Oddział chorych na raka" to opowieść wcale nie subtelna, wcale nie delikatna (bo i jak?) o czasach komunistycznego horroru. To opowieść o raku, który od lat toczył kraj. Czy warto przeżyć, by wrócić na łono zainfekowanej ojczyzny? Jaki sens mierzenia się z nowotworem, gdy na zewnątrz rak ciągle wygrywa? To też opowieść o zmaganiach człowieka z losem, z chorobą, ze strachem przed śmiercią, w sytuacji, gdy nic już tak naprawdę nie zależy od niego. Książka mądra, momentami brutalna, czasem przerażająca, napisana doskonałym językiem. Dla mnie - najlepsza książka Sołżenicyna.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?