Od kultury ja do kultury siebie - Roma Sendyka - Książka | Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie

Od kultury `ja` do kultury `siebie` (miękka)

książka

 • Wydawnictwo Universitas
 • Oprawa miękka
 • Ilość stron 464
 • GRATIS! Do każdego zamówienia zakładka mola książkowego!
 • Dostępność niedostępny

Od kultury `ja` do kultury `siebie` - opis produktu:

Seria HORYZONTY NOWOCZESNOŚCI. Tom 115

Od kultury `ja` do kultury `siebie` jest dyskusją z popularnym trybem badania tożsamości opartym na liniowym, synkretycznym modelu narracji. W antropologicznie zorientowanej analizie tekstów mogą okazać się użyteczne odmienne konstrukcje: na przykład te decentryczne i nieciągłe, odwołujące się do diachronii i epizodyczności. Kluczem do `innej koncepcji tożsamości` może okazać się - przybliżany w kilku odsłonach - relacyjny, `skręcony`, `zaimkowy`, niejednorodny i wielogłosowy model tożsamości określany terminem siebie. Jego zapleczem są dyskusje na temat self, selbst, soi - form tożsamości określanych zaimkiem zwrotnym - oraz na polskim gruncie koncepcje dotyczące jaźni. Praca przypomina teoretyczne ujęcia (m.in. szkoła chicagowskiego interakcjonizmu w socjologii, filozofia siebie Stanisława Brzozowskiego, troska o siebie u Michela Foucaulta) i wypróbowuje `zorientowane na tożsamość w zwrocie` dyskursy socjologiczne, psychoanalityczne, filozoficzne, posthumanistyczne i neurokognitywne. Skuteczność `narzędzi relacyjnych` testowana jest w konfrontacji z tekstami - m.in. Virginii Woolf, Waltera Benjamina, Ralpha Waldo Emersona,Michela de Montaigne, Marie de Gournay, Sei Shonagon, Susan Sontag, Rolanda Barthesa, Marka Bieńczyka i Tadeusza Komendanta.

Roma Sendyka – pracuje w Katedrze Antropologii Literatury i Badań Kulturowych WP UJ, prowadzi Centrum Badań nad Kulturami Pamięci. Zajmuje się teoriami badań literackich i kulturowych, w tym zwłaszcza badaniami nad kulturą wizualną i kulturami pamięci. Autorka książki Nowoczesny esej. Studium historycznej świadomości gatunku (2006), współredaktorka serii Nowa Humanistyka (IBL PAN). Przygotowała do druku antologie Od pamięci biodziedzicznej do postpamięci (2013) oraz Pamięć i afekty (2014).

Książka Od kultury `ja` do kultury `siebie` pochodzi z wydawnictwa Universitas. Autorem książki jest Roma Sendyka. Należy do gatunków: nauki humanistyczne, filozofia, inne, psychologia. Książka Od kultury `ja` do kultury `siebie` liczy 464 stron. Jej wymiary to 135x205. Oprawa jest miękka.
S
Szczegóły

Recenzje
image Nie wiesz, czy kupić? Sprawdź recenzje
Książka
Od kultury `ja` do kultury `siebie`

4.4/5 ( 10 ocen )
 • 5
  8
 • 4
  0
 • 3
  0
 • 2
  2
 • 1
  0

Zaloguj się i napisz recenzję na min. 700 znaków. Akceptując regulamin bierzesz udział w cotygodniowym plebiscycie. Do wygrania kupon 50 PLN i 15 punktów klienta.

imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

Podobał Ci się ten tytuł? Zainspirował Cię? A może nie zgadzasz sie z autorem, opowiedz nam o tym, opisz swoje doznania związane z lekturą.