SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Od dyktatury do demokracji. I z powrotem

Autobiograficzna rozmowa o współczesnej Polsce

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Znak
Data wydania 2018
Oprawa miękka
Liczba stron 320
  • Dostępność niedostępny
  • DPD dostawa za półdarmo

Opis produktu:

Przespaliśmy demokrację. Wracamy do totalitaryzmu.
Mało kto docenił PiS i Jarosława Kaczyńskiego jako geniusza destrukcji. Znakomicie potrafi burzyć. Chwała mu, że przyczynił się do demontażu PRL, ale tylko za to. Teraz chce, byśmy zapomnieli, że każda władza się demoralizuje, każda ostatecznie przegrywa. Tym szybciej, im szybciej przestają w niej działać niezależne sądy, media, organizacje obywatelskie. I nie sądzę, bym akurat tutaj demonizował politykę PiS. Wręcz przeciwnie - obawiam się, że nie dostrzegam całej jej przewrotności.

Walczył z komunistami o demokrację przy Okrągłym Stole. Dziś o jej ocalenie w Polsce walczy z Jarosławem Kaczyńskim. Tworzył polskie prawo karne. Dziś uważa walkę z bezprawiem za swój obowiązek.

O tym, jak nie został prezydentem, o tym, że walka o zagrożoną demokrację daje mu większego kopa niż rozrusznik, trochę o sobie i wiele o Polsce opowiada w szczerej rozmowie z Markiem Bartosikiem, Andrzej Zoll, prawnik, profesor UJ, prezes Trybunału Konstytucyjnego, rzecznik praw obywatelskich, Kawaler Krzyża Komandorskiego z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Znak
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Rok publikacji: 2018
Wymiary: 135
Liczba stron: 320
ISBN: 978-83-240-4254-8
Wprowadzono: 27.11.2020

RECENZJE - książki - Od dyktatury do demokracji. I z powrotem, Autobiograficzna rozmowa o współczesnej Polsce - Andrzej Zoll, Marek Bartosik

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.5/5 ( 11 ocen )
  • 5
    8
  • 4
    1
  • 3
    2
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Anna Kaczmar

ilość recenzji:73

brak oceny 24-02-2018 13:06

W książce ,,Od dyktatury do demokracji i z powrotem?, która stanowi obszerny wywiad-rzekę prowadzony przez dziennikarza Marka Bartosika profesor Zoll snuje rozważania nie tylko na temat kondycji współczesnej Polski, ale przede wszystkim zwraca uwagę na historyczny aspekt przemian, które dokonały się w ciągu ostatnich lat.

Wbrew pozorom profesor Zoll jest osobą o raczej konserwatywnych poglądach. Fakt, że w ciągu ostatnich miesięcy stał się osobą bardzo medialną z powodu krytyki poczynań współczesnego rządu, mógł sprawić, że w oczach odbiorców wydawał się być człowiekiem o poglądach liberalnych. Tymczasem jest on osobą zwracającą uwagę na niuanse obecne we współczesnym kodeksie prawnym, które łatwo można interpretować na różne sposoby. Najistotniejszą sprawą, z powodu której Andrzej Zoll występuje przeciwko działaniom współczesnego rządu, jest stosunek partii do konstytucji. Profesor zwraca uwagę, że jest to najważniejszy dokument regulujący system sprawowania władzy i gwarantujący obywatelom prawa do wolności i poszanowania, który w interpretacji rządu stracił rangę i stał się narzędziem mogącym służyć ograniczeniu wolności i praw.

W słowach profesora Zolla można zauważyć diagnozę kondycji współczesnej Polski. Nie jest ona zbyt dobra, skoro stwierdza, że:

"Załamanie demokracji w Polsce nastąpiło nie na skutek wojny, rozkładu państwa, interwencji sąsiednich mocarstw, epidemii, kryzysu gospodarczego, ale na skutek wolnej decyzji wyborczej narodu. (...) To ich wspólna (głosujących na PiS i tych, którzy nie poszli do wyborów) wola przesądziła o tym, że partia, która obiecała rozdać obywatelom dużo pożyczonych pieniędzy, dotychczasowe elity zastąpić mianowanymi z dnia na dzień przez siebie, podźwignąć Polskę z ruin, których nikt nie widział, dostała władzę i korzysta z niej bez poczucia skrępowania prawem. I w dodatku próbuje wmawiać swoim zwolennikom i przeciwnikom, że jej poczynania to demokracja w najczystszej postaci"

Uwagę zwraca również na problemy związane z działaniami rządu, które rzutują także na sposób kształcenia młodych adeptów prawa:

" Latami będziemy naprawiali to, co teraz z taką niefrasobliwością psute. Jest jeszcze inna przyczyna mojego zgnębienia. W Rzeszowie prowadzę przedmiot konstytucyjne podstawy prawa karnego. Co ja mam teraz mówić studentom? O jakich podstawach, skoro konstytucja praktycznie nie obowiązuje albo jest bez żenady łamana"

Oprócz omawiania konkretnych aspektów politycznych i historycznych, profesor dzieli się z czytelnikami swoją własną historią. Opowiada głównie o czasach PRL-u, studiach, karierze naukowej, spotkaniach z przedstawicielami Solidarności, rozmowami z Janem Pawłem II. Wspomina również o losach swojej rodziny, która często musiała borykać się z brakiem zrozumienia i szykanami ze strony sąsiadów z powodu obcobrzmiącego nazwiska.

Podsumowanie

Dlaczego zdecydowałam się na lekturę tej książki? Przede wszystkim dlatego, by móc poznać zdanie fachowca w swojej dziedzinie. Chciałam przekonać się, czy rzeczywiście w ciągu ostatnich dwóch lat doszło do nagminnego łamania zasad demokracji w Polsce. Staram się patrzeć obiektywnie na polską politykę, dlatego zdanie profesora Zolla okazało się dla mnie szczególnie ważnym głosem w sprawie. Tym bardziej, że Zoll był jedną z niewielu osób, która w działaniach lidera partii PiS widziała potencjał do destrukcji.

Książkę mogę polecić każdej osobie, która choć trochę zainteresowana jest sytuacją polityczną Polski. Bez względu na poglądy, jakie sobą reprezentujecie warto, abyście w całości i ze zrozumieniem przeczytali, co ma do powiedzenia człowiek, który może opowiedzieć o wielu zmianach społeczno-politycznych, których był naocznym świadkiem. Profesor Zoll okazuje się świetnym rozmówcą, którego relacje czyta się z zainteresowaniem. To człowiek elokwentny, który potrafi interesująco opowiadać o najnowszej historii naszego kraju bez zbędnego przynudzania, czy wywyższania się. Kiedy prezentuje swoje spostrzeżenia zawsze jest bardzo konkretny i wskazuje racjonalne argumenty mające odbicie w polskim prawodawstwie. Nie stara się na siłę przekonać czytelnika do swoich racji, lecz odwołuje się przede wszystkim do przepisów prawa i wskazuje w jaki sposób jest ono łamane.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?