SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Oceń to (twarda)

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Relacja.net
Data wydania 2018
z serii TED
Oprawa twarda w obwolucie
Liczba stron 128
  • Dostępność niedostępny
  • DPD dostawa za półdarmo

Opis produktu:

Zabawne spojrzenie na znaczenie pierwszego wrażenia - w projektowaniu i w życiu - od cenionego grafika i projektanta książek, Chipa Kidda.

Pierwsze wrażenie jest wszystkim. Ono decyduje, czy coś się wyróżnia, jak się z tym obchodzimy, czy to kupujemy i jaki mamy do tego stosunek. Słynny projektant Chip Kidd zaprasza nas do podejrzenia swojego dnia, w czasie którego spotyka się z różnego rodzaju pierwszymi wrażeniami. Projektant rozprawia się z designem rzeczy codziennego użytku, tym dobrym, złym, absurdalnym i genialnym, w sposób dostępny tylko komuś z krytycznym i wytrenowanym okiem. Od projektu naszej porannej gazety, przez biletomat w metrze, książki, które przeglądamy, smartfona, którego używamy, do opakowania czekoladowego batonika, którego kupujemy na przekąskę - Kidd ujawnia tajemnice stojące za każdym z wyborów projektowych, a wszystko to czyni ze sporą dawką humoru i specjalistycznej wiedzy.

To love story o designie, odsłaniająca często niewidzialne piękno i sprytne sztuczki towarzyszące różnym projektom, których większość z nas nigdy nawet nie zauważy. I z każdym kolejnym ocenianym obiektem Kidd udowadnia, że pierwsze wrażenie, niezależnie od tego, czy zdajemy sobie z tego sprawę, czy nie, ma ogromny wpływ na nasz sposób postrzegania świata.

Małe książki o wielkich ideach. Są na tyle krótkie, że można je przeczytać za jednym posiedzeniem, ale na tyle długie, że pozwalają na pogłębione poznanie tematu. Ta różnorodna seria zawiera pozycje, których tematyka krąży od architektury do świata biznesu, od podróży w czasie do miłości, i doskonale nadaje się dla ciekawych świata wielbicieli czytania.

Każdej z książek TED towarzyszy powiązana z nią prelekcja, którą można obejrzeć online na TED.com. Książki kontynuują tam, gdzie kończy się wykład.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Relacja.net
Oprawa: twarda w obwolucie
Okładka: twarda
Rok publikacji: 2018
Wymiary: 133x186
Liczba stron: 128
ISBN: 978-83-6579-648-6
Wprowadzono: 24.05.2018

RECENZJE - książki - Oceń to - Chip Kidd

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.5/5 ( 11 ocen )
  • 5
    9
  • 4
    0
  • 3
    0
  • 2
    2
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

margoz

ilość recenzji:9

15-12-2019 15:26

Kochani, przyznajcie się - jak to u Was jest z tym "ocenianiem książki po okładce"? Niby wszyscy jesteśmy zgodni, że nie należy powierzchownie oceniać drugiego człowieka - ale co jeśli chodzi na przykład o przedmioty (książki!), miejsca lub komunikaty które są przez nas odbierane?

Chip Kidd - guru designu i światowej sławy projektant zajmujący się tworzeniem okładek dla Alfred A. Knopf zabiera nas w kolorowy i lekko pokręcony świat grafiki, oceniania i pierwszego wrażenia. Bo pierwsze wrażenie jest ogromnie ważne i decyduje o naszym nastawieniu, postrzeganiu danego obiektu oraz jego ocenie.

Obrazy zdominowały współczesny świat - znaki drogowe, symbole wielkich korporacji, ostrzeżenia, znaki na banknotach - znamy je doskonale, bez problemu znajdziemy metro, publiczną toaletę, sklep konkretnej sieci, w mig odczytamy krzyczace do nas zewsząd informacje. Czy wiecie, że czytanie zachodzi nieświadomie? Wystarczy 1/5 sekundy aby nasz mózg coś przeczytał - chociaż to zbyt krótki czas, aby to świadomie zobaczyć! Nasze umysły są zaprogramowane do odczytywania informacji.

W TEDbooku "Oceń to." wraz ze zdobywcą Design Award oraz National Design Award będziemy oceniać! I to nie byle co! Czy kiedykolwiek zdarzyło Wam się ocenić klips do papieru, icebucketchallenge lub zeznanie podatkowe? U boku dowcipnego Chipa Kidda nie ominą Was takie niecodzienne przygody!

Książka ta ukazuje również jak działa umysł zdolnego i płodnego projektanta, który na swoim koncie ma już wiele powszechnie znanych okładek. Chip wyjaśnia na wybranych przykładach co zainspirowało go do stworzenia konkretnej grafiki, jak łączy się ona z danym tematem, czy jest raczej tajemnicza - a może zupełnie klarowna i w końcu jak w jej przypadku działa pierwsze wrażenie.

"Oceń to." jest rewelacyjną pozycją, spodoba się nie tylko fanom designu i tym, którzy pragnęli podglądnąć nieco rynek wydawniczy, ale i wszystkim tym, którzy lubią się dobrze bawić przy swojej lekturze!

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

michał

ilość recenzji:1

brak oceny 29-06-2018 14:24

DESIGN I OCENIANIE DLA KAŻDEGO
Jeśli czytacie moje recenzje, wiecie o mnie to i owo. Domyślacie się więc pewnie dlaczego sięgnąłem po niniejsze pozycje. Sprawa jest prosta, design sam w sobie nie szczególnie mnie fascynuje, ale jako człowiek, który od najmłodszych lat kochał rysować, siłą rzeczy musiałem liznąć temat. Czy na tyle, bym z zainteresowaniem złapał za te dwie pozycje? Pewnie nie, ale przekonały mnie dwie rzeczy. Mniej istotną był fakt, że miałem już kontakt z publikacjami TED i było to przyjemne doświadczenie, bardziej znaczący okazał się jednak fakt, że Kidd odwołuj się tu również do sztuki komiksu, a wystarczy rzucić okiem na recenzje, by wiedzieć, jak bardzo cenię tę gałąź sztuki. Ale nie żałuję, bo to naprawdę ciekawe pozycje, nieskomplikowane, łatwo przyswajalne i wciągające. I niech nie odstrasza Was podtytuł "dla nastolatków", bo oba tytuły spodobają się - i przydadzą - nie tylko im.


Treść. Co właściwie można w takim przypadku napisać o treści? Niezbyt wiele ? design czy jak ktoś woli projektowanie to hasło, które rozumie się samo przez się. Jeśli nie, autor podaje swoją definicję: ?to celowe planowanie, w wyniku którego formy, obrazy, słowa i znaczenia zostają połączone w taki sposób, by dało się osiągnąć konkretny cel?. Ale jakie słowa, jakie obrazy, formy i znaczenia i jak osiągnąć ów konkretny cel? O tym właśnie opowiada Chip Kidd (nie jest to jego prawdziwe nazwisko, ale dobry pseudonim to także element sztuki designu), który krok po kroku oprowadza nas po tej dziedzinie sztuki i pokazuje piękno, niezwykłość i kulisy nawet najbardziej denerwujących reklam.


Wybaczcie, że będzie to recenzja zbiorcza dwóch książek, ale ponieważ obie dotykają tej samej tematyki, utrzymują taki sam poziom i zrobione są przez jednego autora, byłbym zmuszony do powtarzania tych samych rzeczy, a nie o to przecież chodzi. Zarówno ?Design dla nastolatków i nie tylko? jak i ?Oceń to? to pozycje wzajemnie się uzupełniające, a zarazem doskonale nadające się do samodzielnej lektury, z których wniosek płynie jeden: ?Cokolwiek robisz, nie mów stop?.

Ok, ale co dokładnie znajdziecie w środku? Przystępne przybliżenie idei designu, z którym spotykamy się w naszym życiu. TED to zresztą inicjatywa, która ma nam w taki właśnie sposób podawać wszelkie zagadnienia pomagające zrozumieć świat i jego funkcjonowanie. To mówi wszystko i wszystko to jest tutaj. W ?Designie? dowiadujemy się, jakie znaczenie ma interlinia, powtórzenia, wzory, wartość DPI obrazu, kroje pisma, kolory plakatów? Długo można by wymieniać. Kidd, autor ponad 1000 okładek do książek pokazuje nam kiedy lepiej jest uprościć grafikę, a kiedy pójść w detale. Dowiecie się czym jest przestrzeń negatywna, a czym kerning, do czego przydaje się asymetria i jak kreatywnie wykorzystać pomniejszanie i powiększanie. Ba, autor zabiera nas nawet w podróż w czasie, sięgając do ciekawostek historycznych.


W przypadku ?Oceń to?, stajemy przed wyzwaniem, któremu codziennie, najczęściej nieświadomie stawiamy czoła. Ocenianie to coś, bez czego nie toczy się życie. Pierwsze wrażenie, któremu ulegamy, głębsza analiza, której poddajemy wszystko ? dotyczą one nie tylko dzieł sztuki, ale też ludzi czy wydarzeń. Nie należy oceniać książki po okładce, ale ? jak słusznie zauważa Kidd ? to właśnie robimy, a on pokazuje nam mechanizmy za tym się kryjące. Pomaga nam zrozumie wszystko i świadomie podejść do tej kwestii, za przykład biorąc jeden, zwyczajny zdawałoby się dzień. Tu także sięga do ciekawostek i historii, bardzo zagłębia się też w swoje życie i pasje i zachęca byśmy pochylili się nawet nad rynsztokiem, bo i tam można znaleźć niejedną fascynującą rzecz.


Wszystko to Chip Kidd serwuje nam w sposób prostu, przystępny i wciągający. Nie rozwleka się, nie przynudza, nie przybiera też mentorskiego tonu ? po prostu zabiera nas na fascynującą wyprawę w głąb tego, z czym na co dzień mamy do czynienia, ale nie przywiązujemy do niego wagi. Te dwie książki (jednak wielkości albumu, druga w sam raz do schowania w kieszeni, obie bardzo ładnie wydane) choć trochę zmienią nasz odbiór świata i nauczą niejednego nie tylko nastolatków. Każdy, kogo interesuje sztuka, z pewnością powinien rzucić na nie okiem, a potem raz jeszcze rozejrzeć się wokoło ? efekty mogą być naprawdę fascynujące.

Czy recenzja była pomocna?