Oblicza prowincji Galicja w polskojęzycznej prozie pisarzy zaboru austriackiego II połowy XIX wieku - Michał Krajkowski - Książka | Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie

Oblicza prowincji Galicja w polskojęzycznej prozie pisarzy zaboru austriackiego II połowy XIX wieku (miękka)

książka

Oblicza prowincji Galicja w polskojęzycznej prozie pisarzy zaboru austriackiego II połowy XIX wieku - opis produktu:

Galicja w okresie autonomii, jak żadna inna dzielnica Rzeczypospolitej pod zaborami, doczekała się wyrazistych etykiet wskazujących na jej specyfikę. Najbardziej znane: Polski Piemont czy galicyjska nędza wskazują co prawda na dwoisty obraz regionu, na ogół jednak dominuje dziś sentymentalna wizja Galicji utrwalona m.in. przez literaturę dwudziestowieczną. Tymczasem, sięgając do tekstów pisarzy galicyjskich z drugiej połowy XIX wieku, zauważyć można bardzo krytyczny osąd obserwowanej przez nich współczesności, kontrastujący z późniejszymi mityzującymi przekształceniami. Celem książki jest zaprezentowanie tego `surowego`, notowanego na gorąco obrazu Galicji, w którym uparcie powtarzają się utyskiwania na gorszość, drugorzędność i marginalizację prowincji. Jest to jednocześnie opowieść o wychodzeniu z owej prowincjonalności i budowaniu silnej tożsamości zbiorowej. Książka nie jest przy tym typową pracą literaturoznawczą, lecz stanowi próbę analizy kulturowej dyskursu dotyczącego Galicji w piśmiennictwie drugiej połowy XIX wieku.

Książka Oblicza prowincji Galicja w polskojęzycznej prozie pisarzy zaboru austriackiego II połowy XIX wieku pochodzi z wydawnictwa Uniwersytet Mikołaja Kopernika. Autorem książki jest Michał Krajkowski. Należy do gatunków: nauki humanistyczne, literaturoznawstwo. Książka Oblicza prowincji Galicja w polskojęzycznej prozie pisarzy zaboru austriackiego II połowy XIX wieku liczy 322 stron. Jej wymiary to 158x226. Oprawa jest miękka.
S
Szczegóły

Recenzje
image Nie wiesz, czy kupić? Sprawdź recenzje
Książka
Oblicza prowincji Galicja w polskojęzycznej prozie pisarzy zaboru austriackiego II połowy XIX wieku

4.4/5 ( 14 ocen )
  5
  10
  4
  2
  3
  1
  2
  0
  1
  1

Zaloguj się i napisz recenzję na min. 700 znaków. Akceptując regulamin bierzesz udział w cotygodniowym plebiscycie. Do wygrania kupon 50 PLN i 15 punktów klienta.

imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

Podobał Ci się ten tytuł? Zainspirował Cię? A może nie zgadzasz sie z autorem, opowiedz nam o tym, opisz swoje doznania związane z lekturą.