OBŁĘD 44 / Piotr Zychowicz 38,82 zł | Książka w Gandalf.com.pl
Kategorie
 • image

OBŁĘD `44 (miękka)

czyli jak Polacy zrobili prezent Stalinowi, wywołując powstanie warszawskie

książka

 • Wydawnictwo REBIS
 • Oprawa miękka
 • Ilość stron 512
 • GRATIS! Do każdego zamówienia zakładka mola książkowego!
 • Wysyłamy w 2 - 3 dni + czas dostawy

OBŁĘD `44, czyli jak Polacy zrobili prezent Stalinowi, wywołując powstanie warszawskie - opis produktu:

Książka Piotra Zychowicza, autora bestsellera Pakt Ribbentrop-Beck, nagrodzona tytułem Książki Roku 2013 Magazynu Literackiego KSIĄŻKI
Polskie Państwo Podziemne nie zdało egzaminu, twierdzi autor `Paktu RibbentropBeck`, książki, która zachwiała świadomością historyczną Polaków. Swoje koncepcje, zamiast na realiach, kierownictwo naszego podziemia oparło na złudzeniach i pobożnych życzeniach. Nakazując wspierać oddziałom AK wkraczającą do Polski Armię Czerwoną, dopuściło się kolaboracji z wrogiem. Był to obłęd. Komenda Główna AK wydała bowiem w ten sposób swoich żołnierzy w ręce sowieckiej bezpieki. Tysiące z nich zapłaciły za to najwyższą cenę.
Apogeum tego obłędu była decyzja o wszczęciu Powstania Warszawskiego. Zryw ten, choć bohaterski, nie miał najmniejszych szans powodzenia. Spowodował za to gigantyczne straty: zagładę 200 tysięcy Polaków, zburzenie stolicy wraz z bezcennymi skarbami kultury i zniszczenie AK. Jedynej poważnej siły, która mogła się przeciwstawić sowietyzacji Polski. Było to spektakularne, ale bezsensowne samobójstwo. Powstanie Warszawskie okazało się najlepszym prezentem, jaki mógł sobie wymarzyć Stalin.
Dlaczego Polskie Państwo Podziemne, z którego tak jesteśmy dumni, nie uchroniło 130 tysięcy naszych rodaków wymordowanych przez Ukraińców? Dlaczego zbrojne ramię tegoż państwa Armia Krajowa nie obroniło przed hitlerowskimi mordercami 150 tysięcy Polaków w Powstaniu Warszawskim? Dlaczego w ramach akcji Burza ta sama AK dopuściła się kolaboracji z sowieckim okupantem? `Obłęd `44` Piotra Zychowicza wywoła falę świętego oburzenia. Nie zaszkodzi ona jednak tej książce, której autor późny wnuk Józefa Mackiewicza rozprawia się z mitami narosłymi w ciągu ostatnich 70 lat. Mitami wyjątkowo trwałymi i równie wyjątkowo szkodliwymi. - Krzysztof Masłoń
Jeden z najwybitniejszych polskich polityków, pułkownik Ignacy Matuszewski, pisał, że podczas drugiej wojny światowej poniżaliśmy się w oczach Francuzów, a następnie pozwoliliśmy się zepchnąć do roli narzędzia polityki angielskiej. Po z górą półwieczu Piotr Zychowicz miał odwagę tę gorzką diagnozę rozwinąć. `Obłęd `44` to opowieść o polskiej naiwności, brutalnej wojnie i zagładzie polskiego narodu. O polityce, która nie zna pojęcia honoru i moralnego zwycięstwa, a także o agenturach, które trawiły nasze życie zbiorowe w chwilach decydujących dla narodowego bytu. Warto rozdrapywać zabliźnione rany, by już nigdy nie doprowadzić Rzeczypospolitej do samobójstwa i dziejowej katastrofy. - dr hab. Sławomir Cenckiewicz.
S
Szczegóły

Piotr Zychowicz - przeczytaj też

 • RRecenzje
 • Książka
 • OBŁĘD `44, czyli jak Polacy zrobili prezent Stalinowi, wywołując powstanie warszawskie
4.4/5 ( 18 ocen )
  5
  13
  4
  3
  3
  0
  2
  1
  1
  1
imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

Uwaga!!! Nie jesteś zalogowany. zaloguj się by zgłosić recenzję do konkursu i mieć szansę na wygraną w cotygodniowym plebiscycie!

brak oceny
 • 16-05-2014
 • 12:27

Bardzo wartościowa książka dla tych osób, które są zainteresowane czasami 2. Wojny Światowej, a w szczególności okresem Powstania Warszawskiego. Książka nie jest łatwa w odbiorze, jej lektura sprawia trudność, bo jesteśmy przyzwyczajeni do pojmowania Powstania jako patriotycznego uniesienia i "ułańskiego zrywu". Piotr Zychowicz brutalnie odsłania fakty i pozostaje zimny w swojej rzetelności. Decyzję o ocenie pozostawia jednak czytelnikowi. Książka na pewno poruszająca i wpływająca na opinię, szczególnie, że ujmuje kwestię Powstania z zupełnie innej strony niż dotychczas. Zdecydowanie warta przeczytania.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny
 • 19-03-2015
 • 11:54

Uprzedzam, że nie jest to książka łatwa, bo Zychowicz bezczelnie i bez kompromisów odziera Powstanie Warszawskie z glorii i chwały. Bardzo rzeczowo analizuje jego przebieg i skutki ? zarówno dla Polaków, sfery rządzącej, jaki i całej Europy. Warto przeczytać, aby poznać takie podejście do tematu i samemu zdecydować się na własną opinię.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny
 • 18-03-2014
 • 16:54

Nasz hymn mówi wiele o charakterze Polaków, a Powstanie Warszawskie, choć było nie do wygrania, stanowi kwintesencję polskości. To był obłęd. Za słuszną sprawę. Nie ma co gdybać, Powstanie miało miejsce, a dzięki niemu w perspektywie czasu umocniła się nasza świadomość narodowa. Z autorem zgodzę się tylko w jednym. Na przyczyny powstania trzeba rzucić światło, by wyciągnąć nauczkę i by nigdy więcej nie budować Sacrum w historii kosztem tylu set tysięcy żyć.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny
 • 2-01-2014
 • 13:00

Mocna, konkretna, a przy tym rzetelna i rzeczowa pozycja. Wiele osób, krytyków, czytelników i dziennikarzy zarzuca Zychowiczowi, że szarga jedno z najważniejszych wydarzeń polskiej historii. Zupełnie błędna ocena. Zychowicz docenia próby, nie ujmuje wielkości walczącym, ale też odważnie i jasno ocenia i opisuje błędne decyzje tych, którzy za broń nie chwytali. Nie jest to książka łatwa, ale na pewno warta przeczytania.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny
 • 6-12-2013
 • 10:46

Bardzo trudna książka, przez którą ciężko przebrnąć, bo podaje w suchy i zimny sposób to czego na co dzień nie pamięta historia. Mimo wszystko jest napisana rzetelnie i powinien ją przeczytać każdy, kto interesuje się historią Polski i dla kogo tożsamość narodowa jest bardzo ważna. Obłęd pozwala spojrzeć na niektóre rzeczy racjonalnie i choć może nie wszystkim zgadzam się z autorem, szczególnie nie ze wszystkimi tezami, ale książka na pewno zasługuje na uwagę.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny
 • 27-11-2013
 • 15:41

Zychowicz wywoła tą książką u każdego kto po nią sięgnie ogromne poruszenie. Jesteśmy przecież narodem dumnym, patriotycznym i odważnym. Wszystkie nasze zrywy mają na celu ukazanie światu naszego heroizmu i stawania do walki zawsze z podniesioną głową. To od zawsze pokazuje historia. I dobrze, bo jasno określa to naszą tożsamość. Zychowicz swoim Obłędem obala jednak mit naszego bohaterstwa, dokonuje czegoś na zasadzie sacrum profanum. Oto Powstanie Warszawskie odarte z emocji, marzeń o wyzwoleniu i bohaterskiej walki. Autor określa w tej książce wszystkie dobre i złe strony decyzji polskich polityków i działań Armii Krajowej. Niestety w jego książce tych drugich jest znacznie więcej. To nie jest książka ani prosta, ani wygodna, bo chociaż ukazuje suche fakty to jednak mocno porusza i wywołuje szereg emocji. Mimo wszystko myślę, że dla każdego kto interesuje się historią szczególnie z okresu 2. Wojny Światowej jest to absolutnie konieczna pozycja historyczna, która została przygotowana w charakterze rzetelnego dokumentu opartego na faktach i analizie. Niesie szereg informacji, o których warto wiedzieć, aby jasno móc określić swoje zdanie na temat działań polskiej polityki u kresu wojny.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny
 • 30-10-2013
 • 10:14

Sięgnąłem po ?Obłęd? Zychowicza, bo od dawna interesuję się tematyką II wojny światowej, a szczególnie okresu Powstania Warszawskiego. Zdania opinii publicznej są jednak na ten temat podzielone, a ja osobiście chętnie porównuję argumenty za i przeciw zarówno zwolenników, jak i przeciwników Powstania. ?obłęd?, jak głosi nawet samo rozwinięcie tytułu opisuje to Powstanie negatywnie, a autor uważa, że nie tylko było niepotrzebne, ale przede wszystkim przyczyniło się potem do objęcia władzy przez Sowietów. Książka Zychowicza jest bardzo kontrowersyjna i obdziera z chwały i mistycyzmu całe wydarzenie tak ważne dla Polaków - wg. niego zryw Polaków był choć bohaterski, to przede wszystkim skazany z góry na porażkę. Polecam wszystkim, którzy ineteresują się historią i chcą wyrobić swoje własne zdanie na podstawie zebrania różnych opinii.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny
 • 4-08-2013
 • 18:58

Książka opowiada prawdę. Nie emocjonalną, nie hurraoptymistyczną, ale rzeczową, pozbawioną złudzeń. Autor zadaje podstawowe pytanie, niczym detektyw historyczny - kto miał z tego powstania korzyść ??? To znakomity przykład wiwisekcji decyzji polskich polityków w 1944 roku - przykład "realpolitik" historycznej, tak rzadkiej w polskim wydaniu. Jeśli wywołuje oburzenie, to tylko faktem tak późnego jej powstania. Lektura obowiązkowa, choć bolesna dla każdego, kto jest patriotą

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny
 • 31-07-2013
 • 18:35

OBŁĘD 2013 AUTORA

Czy recenzja była pomocna?

Ciekawe pomysły Gandalfa

 • 35.90 zł
  35.19 zł

  `OBŁĘDnie wciągający thriller. Trzyma w kleszczach, czyniąc nas ofiarami Jolanty Bartoś, która ściele przed nami obraz wciągającego kryminału. Autorka gwarantuje nam, że co parę stron będziemy wstrzymywać oddech, a nasze serce pompować będzie krew w OBŁĘDnym tempie. Świetnie skrojona intryga,...

 • 39.81 zł
  27.07 zł

  Obłęd. Singielka i Otello to przygody atrakcyjnej, niezależnej Molly, znanej malarki, która irracjonalnie zakochuje się w nieciekawym i zakompleksionym naukowcu. Ogromnym wysiłkiem robi z niego eleganckiego mężczyznę. Jednak od początku do siebie nie pasują. Niby spokojny Docent, specjalista od...

 • Bestsellerowa szwedzka trylogia `Oblicza Victorii Bergman`, która wyszła spod pióra elektropunkowego muzyka i jego producenta. Debiut, który stał się natychmiastowym sukcesem na skalę światową, wyróżniony tegoroczną nagrodą specjalną przez Szwedzką Akademię Twórców Literatury Kryminalnej!...

 • Pewnego dnia, w połowie lipca przybiegł do mnie jeden z dziennikarzy tygodnika i powiedział, że do redakcji dzwonią czytelnicy wzburzeni książką Piotra Zychowicza Obłęd `44.(...) Nie wierzę, pomyślałem, znam przecież Piotra, niemożliwe, żeby takie były intencje. Wszakże intencje to jedno, a słowa...

 • Obłęd. Singielka i Otello to przygody atrakcyjnej, niezależnej Molly, znanej malarki, która irracjonalnie zakochuje się w nieciekawym i zakompleksionym naukowcu. Ogromnym wysiłkiem robi z niego eleganckiego mężczyznę. Jednak od początku do siebie nie pasują. Niby spokojny Docent, specjalista od...

 • 33.82 zł
  25.70 zł

  Policja znajduje w Sztokholmie zwłoki kilku chłopców. Noszą one ślady ciężkiego pobicia, są na nich dziwne znaki, jakby nakłuwano je igłami, a we krwi ofiar odkryto obecność środków odurzających. Do tego dwóm chłopcom sprawca obciął przed śmiercią genitalia, jednemu wydłubał oczy, obciął wargi i...