Zbuntowany Nowy Jork / Ewa Winnicka | Książka w Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie

Zbuntowany Nowy Jork (twarda)

Wolność w czasach prohibicji

książka

 • Wydawnictwo Znak
 • Oprawa twarda
 • Ilość stron 256
 • Wysyłamy w 24h - 48h + czas dostawy

Zbuntowany Nowy Jork, Wolność w czasach prohibicji - opis produktu:

Prohibicja miała ocalić konserwatywną Amerykę i otrzeźwić obywateli.
Nowy Jork odpowiedział po swojemu i pokazał, że nic nie inspiruje bardziej niż zakaz.

W przeddzień wprowadzenia prohibicji mieszkańcy Nowego Jorku pili na umór do północy. Już następnego dnia życie zaczęło toczyć się w tajnych barach, a wkrótce picie stało się obowiązkowym punktem wieczoru, podobnie jak obecność na Broadwayu.
Dziewczęta z dobrych domów sączyły martini z buteleczek chowanych za podwiązką, a wściekli katolicy nie chcieli zastąpić wina mszalnego sokiem winogronowym. Gangsterzy brylowali na wytwornych przyjęciach. Nawet burmistrz spędzał więcej czasu w kasynie niż w ratuszu.
Świetnie napisany reportaż o Nowym Jorku w czasach Wielkiego Gatsbyego, gangstera Luciano i szalonych wieczorów w Cotton Clubie. I o tym, że to, co nielegalne, pociąga najbardziej, a zakazy wcale nie zmieniają świata na lepsze.

Ewa Winnicka - reporterka, publicystka, dwukrotnie uhonorowana nagrodą Grand Press za teksty o tematyce społecznej. Nominowana do Nagrody Literackiej Nike, laureatka MediaTorów 2018 za reportaż Był sobie chłopczyk. Autorka książek non-fiction, m.in. Angoli, Milionerki, Londyńczyków.
S
Szczegóły

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

 • -35%
Życie średniowiecznej rodziny

Joseph Gies , Frances Gies

miękka
27,94 zł 42.99
Zapowiedź - 19.2.2020
 • -36%
 • -34%
Stanisław Bareja alternatywnie

Maciej Replewicz

miękka
32,93 zł 49.90
 • -35%
 • -31%

Ewa Winnicka - przeczytaj też

 • -10%
1939. Wojna? Jaka wojna?

Ewa Winnicka , Cezary Łazarewicz

miękka
35,83 zł 39.81
 • -37%
1968. Czasy nadchodzą nowe

Ewa Winnicka , Cezary Łazarewicz

twarda
28,28 zł 44.89
 • -27%
Angole

Ewa Winnicka

twarda
32,69 zł 44.78
 • -27%
Był sobie chłopczyk

Ewa Winnicka

twarda
29,05 zł 39.81

Zobacz również

 • -41%
Poczet królów i książąt Polski

PRACA ZBIOROWA

twarda
8,82 zł 14.95
 • -23%
Polacy z Mandżurii

Andrzej Giza

twarda
38,33 zł 49.77
 • -35%
Lekarz z Auschwitz

Szymon Nowak

miękka
25,94 zł 39.90
Zapowiedź - 28.2.2020
 • RecenzjeRecenzje
 • Książka
 • Zbuntowany Nowy Jork, Wolność w czasach prohibicji
4.5/5 ( 11 ocen )
  5
  8
  4
  1
  3
  1
  2
  1
  1
  0

Uwaga!!! Nie jesteś zalogowany. zaloguj się by zgłosić recenzję do konkursu i mieć szansę na wygraną w cotygodniowym plebiscycie!

imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

brak oceny

czytanie.na.platanie

 • 28-05-2019
 • 11:57

W jakich realiach budzą się Amerykanie 16 stycznia 1920 roku? Ameryka, która była symbolem swobód obywatelskich, praktycznie z dnia na dzień wprowadza prohibicję.

Gdzie doszukiwać się przyczyn jej wprowadzenia, jakich rezultatów oczekiwano, a jakie przynosi w rzeczywistości? Kto na niej najwięcej zarabia i dlaczego ją ostatecznie zniesiono? Jak wielką hipokryzją wykazują się ci, którzy prohibicję wprowadzili?

Jak to zwykle bywa zakaz prowadzi do naturalnego sprzeciwu społeczeństwa i wywołuje skutki odwrotne od zamierzonych. Przeciętny Amerykanin zaczyna spożywać trzykrotnie więcej alkoholu niż wcześniej. Nawet Ci którzy nie pili, teraz zaczęli, aby zamanifestować sprzeciw wobec władzy. Niemal na równi z mężczyznami po alkohol sięgają kobiety. Sposobów i recept na pokątną produkcję, dystrybucję i spożycie pojawia się co niemiara. Wiadomo przecież, że owoc zakazany zawsze lepiej smakuje, a prawo, szczególnie uznane przez społeczeństwo za niewłaściwe, można obejść.

Ogromnie ciekawy reportaż, wzbogacony zdjęciami, o niewątpliwym wpływie prohibicji na obecny kształt Ameryki. Napisany lekko, konkretnie i z pewną dozą ironii.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

na_marginesie_ksiazki

 • 27-05-2019
 • 09:55

Ameryka to kraj który od niemal swoich początków stał się symbolem swobód obywatelskich. To tam podpisano pierwsza konstytucję, w której miedzy innymi uchwalono poprawkę o zniesieniu niewolnictwa czy podział rasowy, to tam toczono walki o prawa o których w Europie dotąd nawet nie dyskutowano.

Do 16 stycznia 1919 r., kiedy została ratyfikowana prohibicja w USA wydawałoby się że w tym państwie niemal nie istnieją granice wolności obywatelskich. Prawo prohibicyjne zakazywało sprzedaży, produkcji oraz transportu alkoholu. Rządzący kierowali się utopijnymi założeniami, że ograniczenie dostępu do alkoholu polepszy zdrowie mieszkańców Stanów Zjednoczonych, a tym samym poprawie ulegnie moralność Amerykanów.

Ten szlachetny eksperyment, okazał się jednak klapą. Być może byłoby inaczej gdyby prohibicja nie była zwykłym legislacyjnym bublem. Ci którzy odpowiadali za egzekwowanie tego prawa najczęściej albo nie zdawali sobie sprawy z ogromu pracy, albo byli zwykłymi przekupnymi urzędnikami. Nowy Jork zaś stał się miejscem jawnego buntu i sprzeciwu wobec tego prawa. Miasto to było motorem pędu do wolności. Wolności która oznaczała nieograniczony dostęp do alkoholu. Picie i granie na nosie władzom stało się elementem obywatelskiej niezgodny. Sprzeciw ten zdecydowanie pobudził kreatywność nowojorczyków, a ich pragnienie zrelaksowania się przy szklaneczce whiskey rodziło zaskakujące i zabawne pomysły.

?Zbuntowany Nowy York. Wolność w czasach prohibicji? to ksiązka należąca do gatunku literatury faktu.
Książka ta zabiera nas w fascynującą podróż po Ameryce, a szczególnie po Nowym Jorku przelomu XIX/XX w. Tak wiec będziemy mieć okazję przejść się po Broadwayu i zobaczyć co akurat jest grane w tutejszych teatrach, obejrzymy kontrowersyjny pokaz burleski, zrobimy zakupy na sławnej piątej alei, poznamy gwiazdy literatury i muzyki tej epoki, zapoznamy się z najlepszymi barami w mieście serwującymi niezgodne z prawem drinki , aż wreszcie poznamy tajniki powstania najsłynniejszych gangów XX-wieku, dla których prohibicja stała się żyłą złota, a to wszystko przy taktach rodzącego się w barach jazzu.

Ewa Winnicka oprócz nakreślenia nam kulisów i funkcjonowania ustawy prohibicyjnej, serwuje nam ciekawą lekcje historii z realiów życia nowojorczyków i ciężkiego losu imigrantów dla których Nowy Jork był ziemią obiecaną . Autorka przytacza kilka historii ludzi, którym Nowy Jork dał okazje i którzy z niej skorzystali stając się celebrytami i gwiazdami swoich czasów jak np. Irving Berlin Czy Jimmy Durante. Książka pełna jest historii szans ludzi którzy byli wystarczająca pomysłowi, wystarczająco pragnęli sukcesu by miasto okazało się dla nich rajem. Dla tych niemogących odnaleźć się w nowej rzeczywistości i niemiejących wykorzystać sposobności pozostawały slumsy i życie na marginesie.

Ewa Winnicka stworzyła niezwykły obraz społeczeństwa, społeczeństwa wolnego, walczącego o swoje prawa ale przede wszystkim wyznaczającego nowe standardy. Bo Nowy Jork to nie tylko nowinki technologiczne i centrum przedsiębiorczości z słynnym Walk Street, to centralny punkt rewolucji obyczajowej, kulturowej i moralnej, szczególnie dla kobiet.
Przyznam ze dawno nie czytało mi się tak dobrze książki z tego gatunku. Ewa Winnicka ma lekkie pióro, język którym operuje trafia do czytelnika i jest łatwa w odbiorze, a fotografie i anegdoty ubogacają wszystkie te historie.

Zbuntowany Nowy Jork to bardzo ciekawy reportaż o wolności, przemianach społecznych, nadziejach na przyszłość i weryfikacji ich przez rzeczywistość wielkiego miasta.

To naprawdę inspirująca lekcja historii o czasach kiedy pieniądz wyznaczał pozycje, posiadanie stawało się nowym kultem a konsumpcja nową koniecznością.

Tak więc jeśli szukacie ksiązki o tym jak zrodziła się potęga Nowego Jorku, o przemianach które stworzyły znamy nam dzisiaj świat to musicie sięgnąć po ?Zbuntowany Nowy Jork?.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

aa

 • 26-05-2019
 • 22:32

Bardzo ciekawa opowieść o zmieniającym się Nowym Jorku I połowy XX w. O tym, co mogą spowodować nakładane na społeczeństwo zakazy. Autorka opowiada i genezie wprowadzenia prohibicji i sposobu radzenia sobie z jej ograniczeniami. Ludzka kreatywność w sytuacjach kryzysowych nie zna granic, metody na radzenie sobie z zakazami przerosły nawet najśmielsze przypuszczenia. Alkohol w czasach prohibicji lał się strumieniami, a jego sprzedaż i spożycie wzrosło. Autorka opisuje także zmiany w obyczajowości, dążenie do łamania różnego rodzaju ograniczeń, niesamowity rozwój Broodwayu.
Można poczuć klimat czasów, gdy co wieczór Nowy Jork bawił się w zakazany sposób, co z jednej strony wzbudza refleksję, ale i wywołuje uśmiech na twarzy. Najbardziej rozbawiła mnie informacja o listach, które pisały do WŁADZ kobiety. Prosiły o nakazanie sprzedawcom (ZAKAZANEGO) alkoholu, by proponowali lepszy towar ich mężom (wcześniej po legalnym alkoholu podobno zachowywali się wobec żon znacznie lepiej).
Przyjemnie i szybko się czyta, zawiera liczne ciekawostki z różnych dziedzin. Serdecznie polecam!

Czy recenzja była pomocna?
image

Rekomendowane

 • -34%
Źródło Jak zmienić swoje życie na lepsze

Tara Swart

twarda
26,33 zł 39.90
 • -34%
Żywica

Ane Riel

twarda
26,33 zł 39.90
 • -20%
Niebo na uwięzi

Christina Leunens

miękka
31,92 zł 39.90
 • -31%
Skaza / Wada

Robert Małecki

pakiet
34,35 zł 49.77
 • -31%
Parabellum Tomy 1, 2 i 3

Remigiusz Mróz

pakiet
54,99 zł 79.70
 • -48%
Kluseczka / Pudding

Julie Murphy

pakiet
25,88 zł 49.77

Ciekawe pomysły Gandalfa

 • Interview: Nowy Jork, Los Angeles
  Laurel Holloway ma dwadzieścia siedem lat. Cztery lata temu przeprowadziła się do Seattle, żeby zdobyć wymarzoną pracę dziennikarki w Seattle Times i oddalić się od mojej dysfunkcyjnej rodziny najbardziej, jak to tylko możliwe. Dostała zlecenie na wywiady...

 • 36.91 zł
  26.58 zł

  Piękne lato w Hampton wcale nie musi się dobrze skończyć. Niestety, Gia nie wiedziała, jakie skutki będzie miała jej uprzejmość wobec przyjaciółki. To właśnie tej nocy poznała wytatuowanego faceta z trzydniowym zarostem na twarzy. Miał cudowne, wysportowane ciało i nieprzyzwoicie intensywne...

 • Trzecia część trylogii fantasy dla młodzieży, tzw. Trylogii Moorehawke. Po długo wyczekiwanym spotkaniu Raziego z Alberonem okazuje się, że lata wojen i rozłąki odcisnęły na braciach mocne piętno. Alberon nie wierzy w dyplomację i zdecydowany jest bronić królestwa siłą. Z dumą prezentuje wszystkim...

 • Nowa komedia romantyczna według scenariusza i w reżyserii Woody`ego Allena opowiada o zakochanej parze studentów, Gatsby`m (Timothee Chalamet) i Ashleigh (Elle Fanning), którzy postanawiają spędzić romantyczny weekend w Nowym Jorku. Niespodziewanie ich ścieżki rozchodzą się i każde z osobna...

 • Puzzle 1000 elementów z pięknym widokiem przedstawiającym Nowy Jork o świcie. Po ułożeniu powstanie obrazek o wymiarach 48 x 68 cm. Wysoką jakość, nasycenie kolorów i bezpieczeństwo układania zapewnia kalandrowany papier odbijający światło. Puzzle znanej marki Trefl wyróżniają się:...

 • Lakiery hybrydowe marki Neess posiadają nowoczesną formułę, która zapewnia perfekcyjny manicure hybrydowy. Staranne połączenie składników oraz idealnie dobrana gęstość sprawia, że struktura lakieru jest wyjątkowo trwała i łatwo dopasowuje się do płytki paznokcia. Lakier jest odporny na zadrapania,...