Nowe życie

książka

Wydawnictwo Literackie
Oprawa miękka
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Przeczytałem tę książkę pewnego dnia i całe moje życie zmieniło się - to zdanie wypowiedziane przez głównego bohatera, młodego studenta o imieniu Osman, rozpoczyna powieść Orhana Pamuka Nowe życie. Przeczytana książka, czy raczej obsesja na jej punkcie, każe mu udać się w niebezpieczną podróż, w której towarzyszyć mu będzie zagadkowa i piękna kobieta, Canan. Szukając najgłębiej skrywanych tajemnic książki, a przy okazji także ukochanego Canan, dwójka podróżników wpadnie w wir sensacyjnych przygód. Staną w obliczu morderstwa, spisków i tajemnych stowarzyszeń... Pod wpływem tej wyprawy zmieni się nie tylko życie Osmana, zmieni się sam Osman. Bo ta wyprawa to także psychologiczna podróż w głąb samego siebie.

Nowe życie łączy tradycję powieści drogi z wątkami mitycznymi oraz sprawnie napisanym thrillerem, pełnym suspensów i zagadek. To najbardziej postmodernistyczna z wszystkich powieści Pamuka, wyrosła z klimatu fikcji Borgesa. Jednocześnie jest to książka, w której powracają znane już polskim czytelnikom Pamukowe tematy i problemy, zwłaszcza ten, który dotyczy konfliktu między Wschodem a Zachodem.


Orhan Pamuk (ur. 1952) - najwybitniejszy współczesny pisarz turecki, laureat literackiej Nagrody Nobla. Autor 7 powieści oraz autobiograficznego tomu wspomnień Stambuł. Miasto i Wspomnienia (tyt. roboczy - przekład polski w przygotowaniu).
Przełożyła: Anna Polat
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Literackie
Oprawa: miękka
Wprowadzono: 25.01.2008

RECENZJE - książki - Nowe życie

5/5 ( 4 oceny )
  • 5
    4
  • 4
    0
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0

AL

ilość recenzji:11

brak oceny 5-11-2009 10:10

Pamuk podejmując kwestię różnic między Wschodem a Zachodem, umiejętnie wprowadza atmosferę niedopowiedzenia. I dobrze! Nic bowiem tak nie mierzi jak tendencje do uposzczeń i nachalny dydaktyzm.
"Nowe życie" to powieść wielowarstwowa. Czytając, ma się wrażenie, że myśli bohatera, jego pragnienia i dążenia ujawniają się nie tylko w rzeczywistości, ale że realizują się w marzeniach sennych tak, jakby życie każdego człowiek było nieustannym poszukiwaniem anioła, poszukiwaniem pełnym oniryzmu i niezaspokojonej tęsknoty.

Magdalena Borkowska

ilość recenzji:326

brak oceny 7-08-2016 11:02

"Nowe życie" to książka specyficzna i nie każdemu przypadnie do gustu. Jedni uznają ją za przejaw geniuszu, metaforyczną, magiczną; drudzy - za niejasną, pogmatwaną, rozczarowującą. Z mojego punktu widzenia: obie oceny są trafne :-) Młody narrator, Osman, po lekturze książki, postanawia rzucić dotychczasowe życie i podążyć tropem nowego, wszystko bowiem nabiera dla niego innego wymiaru. W drodze towarzyszy mu Canan, studentka, w której zakochuje się na zabój. To dla niej Osman przeczytał tę rewolucyjną książkę, Canan czytała ją bowiem wcześniej. Jak się okazuje, to wcale nie przypadek, że bohater po lekturę sięga... W Turcji tymczasem trwa zacięta walka między tradycją a cywilizacją Zachodu; między utrzymaniem świata funkcjonującego według odwiecznych wzorców a światem fast-foodów, coca-coli i wszechobecnej nowoczesności. Doktor Narin, ojciec zaginionej miłości Canan, nie ma wątpliwości: utrzymać tradycję można jedynie za cenę śmierci tych, którzy zmieniają się pod wpływem lektury... Jego syn, Nahit, porzucił rodzinę właśnie pod przeczytaniu książki, w której widział obietnicę innego życia. Powieść Pamuka, rzeczywiście momentami trudna, skomplikowana, sprawia czasem wrażenie historii o niczym, zwłaszcza w swej pierwszej części. Zapewne w tym momencie część czytelników rzuca książkę w kąt. I też dobrze. Można jednak dobrnąć do połowy i zostać pozytywnie zaskoczonym jej drugą "częścią". Idea powieści w końcu się wyklaruje. To metaforyczna, dziwna opowieść o próbie ratowania ojczyzny przed utratą swej tożsamości - próbie, która wydaje się skazana na porażkę, zwłaszcza że sam sposób to przecież brutalna przemoc. "Nowe życie" ze swoją magicznością, niejasnością, metafizyką przypomina utwory Murakamiego. Sami zdecydujcie, czy w związku z tym, odrzucacie czy bierzecie :-) Ja wolę Pamuka w bardziej "rzeczywistym" wydaniu :-)