SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Nomadland W drodze za pracą (twarda)

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Czarne
Data wydania 2020
Oprawa twarda
Liczba stron 280
  • Dostępność niedostępny
  • DPD dostawa za półdarmo

Opis produktu:

Ich oszczędności wyparowały po kryzysie w 2008 roku lub z powodu różnych życiowych wypadków. Zamiast przejść na zasłużoną emeryturę, żegnają się z wygodnym życiem przedstawicieli klasy średniej, które wiedli dotąd. Sprzedają domy, bo nie mogą ich już utrzymać, przesiadają się do kamperów, przyczep, vanów czy pikapów i ruszają w drogę. Jeżdżą od stanu do stanu w poszukiwaniu dorywczej pracy - na kempingach, przy zbiorach owoców i warzyw, w centrach logistycznych Amazona.

Dla wielu firm to pracownicy doskonali. Są wytrwali, odpowiedzialni, doświadczeni, bardzo zdeterminowani. Przywożą ze sobą cały swój dobytek, zmieniając postoje przyczep w efemeryczne miasteczka robotnicze, które pustoszeją, kiedy kończy się praca. Nigdzie nie zostają wystarczająco długo, żeby stworzyć związek zawodowy.

Niektórzy uważają ich za bezdomnych, ale koczownicy nowej ery nie lubią tej łatki. Mówią o sobie: bezmiejscowi. Twierdzą, że wyrwali się z niewoli czynszów, świadomie wypisali z zepsutego, demoralizującego systemu. Wielu nauczyło się cieszyć nową wolnością. Nawiązują przyjaźnie, dzielą się doświadczeniami, pomagają sobie nawzajem.

Czas zapiąć pasy! Dzięki Jessice Bruder możemy dołączyć do nomadów i wyruszyć na włóczęgę po innej Ameryce.

`Workamperzy, wędrowni robotnicy, rozproszone plemię. Krzywdzeni i poniżani, wyrzuceni poza nawias społeczeństwa, a mimo to dumni i pełni nadziei, że kiedyś przestaną być obywatelami `Ameryki, o której wszyscy zapomnieli`. Reportaż Bruder to nie tylko opowieść o współczesnych nomadach, ale też o niewolniczej pracy, Amazonie, końcu ery emerytur, nierównościach i nowej walce klas. Przejmująca i niezbędna.` Grzegorz Wysocki, `Gazeta Wyborcza`
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Czarne
Oprawa: twarda
Okładka: twarda
Rok publikacji: 2020
Wymiary: 142x222
Liczba stron: 280
ISBN: 9788381910781
Wprowadzono: 16.11.2020

RECENZJE - książki - Nomadland W drodze za pracą - Jessica Bruder

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.3/5 ( 3 oceny )
  • 5
    1
  • 4
    2
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Ewelina Chomicz

ilość recenzji:1

6-01-2021 23:28

"Nomadland" Jessici Bruder, to kolejny świetny reportaż od wydawnictwoczarne
który opowieda nam o losach amerykanów bez stałego miejsca zamieszkania. Ludzie Ci, z przeróżnych przyczyn zamieszkują w kamperach i właśnie ta książka opisuje to w bardzo przystępny i interesujący sposób.
Jak dla mnie był to świetny i ciekawy reportaż, który z pewnością otwiera oczy i skłania do myślenia. Przyznaję, trochę mi zajęło zabranie się za tę książkę, jednak jak już zaczęłam ją czytać, to kompletnie się w niej zatraciłam - przez co pochłonęłam ją w dwa wieczory. "Nomadland" porusza bardzo ważny jak i trudny temat, ale został tak umiejętnie przedstawiony, przez co nie miałam żadnych trudności w skończeniu go. Styl jakim operuje Jessica jest dość rzeczowy jak i płynny, więc nie obawiajcie się, że będą tutaj sama suche fakty. Autorka przedstawia nam tutaj obraz Ameryki, którego kompletnie nie znaliśmy, dzięki czemu uświadamiamy sobie, do czego prowadzi właśnie taki kapitalizm. Dla osób takich jak ja, czyli nie interesujących się losami współczesnych nomadów, ten reportaż będzie szokował i momentami nawet przerażał.
POLECAM!

Czy recenzja była pomocna?

read like a girl

ilość recenzji:1

11-12-2020 14:57

Marzenie o spokojnej emeryturze to luksus, na który bohaterów i bohaterki ?Nomadlandu? nie stać. W większości nie spłacają już kredytów, nie płacą czynszu, ani składek ale wciąż mają wydatki. Jedzenie i benzyna kosztują, a ideą koczowniczego życia jest podróż, w tym wypadku za pracą. ?Pomocną dłoń? wyciągnął Amazon, który od października do połowy grudnia potrzebuje sezonych pracowników. Na wielkich kempingach przed halami powstają tymczasowe miasteczka, których mieszkańcy na dziesięciogodzinnych zmianach zapełniają półki chińskimi towarami. Praca jest żmudna i ciężka. Nie bez powodu na magazynowych ścianach wiszą maszyny z darmowymi lekami przeciwbólowymi.

Wymagająca fizyczna praca przy zbiorach buraków, stróżowanie i sprzątanie turystycznych atrakcji w zamian na tymczasowe poczucie bezpieczeństwa, to dla mnie rzecz trudna do zrozumienia. To zmierzch idei amerykańskiego snu. Nomadowie ery technologii, którzy nie załapali się na pociąg do bezpiecznej starości, organizują sobie życie najlepiej jak potrafią. Są cenionymi pracownikami bo zależy im na pracy. Dobrymi sąsiadami ponieważ nigdzie nie zostają długo, a tam gdzie parkują starają się nie rzucać w oczy. Nie chcą być ciężarem dla dzieci więc dopóki mogą pracują, a z rodzinami widują się rzadko.

Takiego obrazu Ameryki nie znałam, te historie pokazują gdzie prowadzi rozbuchany kapitalizm. Jak pogłębiają się różnice społeczne, a pieniądze próbują odebrać ludzim godność. Nic dziwnego, że film na podstawie ?Nomadland? zdobył Złotego Lwa dla najlepszego obrazu na Festiwalu Filmowym w Wenecji.

Czy recenzja była pomocna?