NOCNI WĘDROWCY (twarda)

książka

Wydawnictwo W.A.B.
Oprawa twarda
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Na północy Ugandy, na prawym brzegu Nilu, od lat toczy się zapomniana, choć wyjątkowo okrutna i krwawa wojna. Prowadzi ją partyzanckie wojsko, w którym walczą niemal wyłącznie dzieci. Porywane do buszu, zmieniane są tam w bezlitosne bestie, żywiące się śmiercią i cierpieniem. Ich dowódca, Joseph Kony, twierdzi, że rozmawia z duchami i aniołami. To one, a zwłaszcza najważniejszy z nich, Lakwena, wydaje mu rozkazy, podpowiada, co ma robić, by wygrać wojnę, ogłosić się prezydentem kraju i zaprowadzić w nim Boże Królestwo. Kony uważa, że Lakwena jest Duchem Świętym. W miasteczku Gulu w Ugandzie można spotkać dzieci, które wcielone do partyzantki uciekły z niej lub dostały się do niewoli rządowego wojska. Teraz przechodzą terapię. Poznajemy dziewięcioletniego Samuela, który zabił bardzo wielu ludzi. Zbyt wielu, by ich spamiętać, i zbyt wielu, by chcieć o tym pamiętać. Poznajemy Norę, nauczycielkę i wychowawczynię Samuela, oraz miejscowych księży, którzy próbują dokonać w chłopcu powtórnej przemiany. Przewodnikiem po kraju jest Jackson, dziennikarz lokalnej stacji radiowej. Podczas swoich wędrówek stara się opisać kraj, o którym mówi się, że ciąży na nim klątwa, ściągająca tam wszystkie plagi świata - makabryczne wojny domowe, tyranie, zarazy, powodzie i susze. Kolejne spotkania, rozmowy i podróże odkrywają świat miejscowych wierzeń, gdzie pełno jest duchów determinujących losy mieszkańców. Zetknięcie się z nim już jest odmianą; rewizji podlegają dawne wyobrażenia, wiedza i doświadczenie.


Wojciech Jagielski - ur. 1960. Dziennikarz Gazety Wyborczej. Świadek najważniejszych wydarzeń politycznych przełomu wieków na całym świecie. Relacjonował rozpad rosyjskiego imperium, załamanie się apartheidu w RPA, połączenie Hongkongu z Chinami, wojny, zamachy stanu, upadki dyktatorów w Afryce i Azji. Autor książek o Kaukazie (Dobre miejsce do umierania, 1994; wydanie uzupełnione W.A.B. 2005), o Czeczenii (Wieże z kamienia, W.A.B. 2004, wydanie rozszerzone 2008; międzynarodowa nagroda Literatura z frontu 2007 przyznawana przez miasto Cassino we Włoszech), o Afganistanie (Modlitwa o deszcz, W.A.B. 2002; nominowana do Nagrody NIKE 2003, zdobyła Nagrodę im. ks. Józefa Tischnera, Nagrodę Czytelników w konkursie Podporiusz 2003 oraz Bursztynowego Motyla w Konkursie im. Arkadego Fiedlera). Książki Wojciecha Jagielskiego są tłumaczone na włoski, hiszpański, angielski, niderlandzki.

Więcej książek z serii Terra Incognita
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: W.A.B.
Oprawa: twarda
Okładka: twarda
Wprowadzono: 06.05.2009

RECENZJE - książki - NOCNI WĘDROWCY

4.7/5 ( 3 oceny )
  • 5
    2
  • 4
    1
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0

ilo99

ilość recenzji:2401

brak oceny 9-01-2015 18:34

Tytułowi nocni wędrowcy to dzieci. Mali mieszkańcy Gulu, miejscowości znajdującej się w Ugandzie. Ponieważ w ich państwie trwają działania wojenne, a trzon armii stanowią dzieci porywane z rodzinnych wiosek i na siłę wcielane do wojska, dzieci zmuszone są nocować na ulicach miast, gdzie czują się bezpieczniej. Te, które mieszkają w wioskach oddalonych od większych aglomeracji prawie nie widują rodziców. Dnie spędzają w szkole, popołudnia w drodze do miasta, a noce w przypadkowych miejscach noclegu. Mali uczniowie organizują się w większe grupy, aby czuć się bezpieczniej, czym wprawiają w przerażenie dorosłych. Dlaczego? Ponieważ część z tych dzieci trzymała już w dłoniach karabin i zmuszona była, nomen omen, przez swoich rówieśników, do zabijania. Wojciech Jagielski opisuje kraj zmęczony długoletnimi działaniami wojennymi. Pokazuje jak społeczności lokalne, związane ze swoim miejscem zamieszkania ulegają rozkładowi, gdy zostają przesiedlone. Zapominają o własnej historii, legendach, obyczajach. Dorośli mężczyźni, którzy stracili swoje zajęcia, nie są szanowani przez młodych członków plemienia. Najboleśniejszą sprawą opisywaną przez reportera jest smutny los dzieci, które wracają z lasu, to znaczy uwalniają się z długich łap armii. Ich trudny powrót na łono rodziny, który nie zawsze kończy się happy endem, zmusza czytelnika do refleksji. Przejmująca lektura. Jedynym mankamentem jest nieoczekiwany koniec, taki trochę urwany. Podobną tematykę poruszył w swych felietonach Marcin Meller, w książce pt.: "Między nami wariatami".