Nobel literacki XXI wieku - Anna Maria Świątek - Książka | Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie

Nobel literacki XXI wieku (miękka)

Tom 2 2010 - 2019

książka

  • Wydawnictwo Fosze Wydawnictwo Oświatowe
  • Oprawa miękka
  • Ilość stron 224
  • GRATIS! Do każdego zamówienia zakładka mola książkowego!
  • Wysyłamy w 24h - 48h + czas dostawy

Nobel literacki XXI wieku, Tom 2 2010 - 2019 - opis produktu:

Jak wszystko w XXI wieku, także przyznawanie Nagrody Nobla w dziedzinie literatury pozostaje dyskusyjne. Twórczość nagrodzonych wzbudza ciekawość jednych, zachwyt drugich, oburzenie i sprzeciw innych, co wynika z płynnej i subiektywnej definicji wartościowej literatury. Na szczęście brakuje jednej miary w ocenie sztuki. Umożliwia to czytelnicze poszukiwania, a kapitule przyznającej nagrodę pozwala podsuwać rozmaite propozycje. Odbiorców skłania do dostrzegania różnorodnych zalet pisarstwa. Literacki Nobel wysoko wartościuje a to pisarzy o niepowtarzalnie indywidualnym spojrzeniu na rzeczywistość, a to twórców szczególnie wnikliwych, a to wizjonerów ludzkości, to znowu pióra wyjątkowo oryginalne. Nobla przyznaje się za niespotykane ujęcie zjawisk, mistrzowski styl, błyskotliwą konstrukcję utworu, trafne wyrażenie ludzkiego samopoczucia, sugestywnie przekonujące ujęcie kondycji swojej współczesności. Wartością wyróżniającego się pisarstwa jest jego szczerość wyrażona naturalną a nietuzinkową formą. Niełatwo o nią w świecie posiłkującym się grą, udawaniem, naśladownictwem, pozorami. Literacka Nagroda Nobla wzbudza kontrowersje, jeśliby przyjąć, że miarą uhonorowanych nią utworów pozostaje nadanie światowego rozgłosu pisarzom z różnorodnych kręgów kulturowych i miejsc świata. Przypuszcza się, że w wyróżnianiu najlepszych pisarzy kryterium światopoglądowe dominuje nad artystycznym. Literacka Nagroda Nobla wzbudza kontrowersje, bo od nagrodzonego twórcy zwykło się oczekiwać nienagannej postawy, podświadomie uznając go za autorytet moralny. I gdy okazuje się, że talent pisarzy nie idzie w parze z faktami biograficznymi, najczęściej czytelnicy doznają zawodu. Odwieczne i nieśmiertelne pytanie o konieczność adekwatności życia pisarza z przesłaniem jego pisarstwa pozostaje jak wiadomo nie od dziś otwarte. Literacka Nagroda Nobla wzbudza kontrowersje, bo potrafi odkrywać wstydliwe kulisy codzienności, kwestionować sprawiedliwość, wątpić w przewagę dobra nad złem, bezwzględnie podważać wiarę w szlachetność i piękno człowieka. Drażni tradycyjne przyzwyczajenia czytelnicze do dydaktycznej funkcji literatury. Eksponuje rolę pisarza w pierwszych dekadach XXI wieku. Powszechne oczekiwanie, by pełnił funkcję nauczyciela, przewodnika, mędrca, może spotkać się z rozczarowaniem. Literacka Nagroda Nobla wzbudza kontrowersje, bo stoją za nią niebagatelnie duże pieniądze. A pieniądze, szczególnie te związane ze sławą, potrafią rodzić złe emocje. Wzbudzają zazdrość, pytanie o sprawiedliwość, o relację między sztuką a praktycyzmem. Cynik powiedziałby, że w powszechnym odbiorze liczy się jedynie literatura przeliczona na pokaźne sumy. Nadanie tym sposobem rangi kulturze wysokiej zawdzięczamy nieprzecenionej intuicji szwedzkiego przemysłowca z drugiej połowy

Książka Nobel literacki XXI wieku Tom 2 2010 - 2019, pochodzi z wydawnictwa Fosze Wydawnictwo Oświatowe. Autorem książki jest Anna Maria Świątek. Należy do gatunków: historia, XXI wiek, nauki humanistyczne, literaturoznawstwo. Książka Nobel literacki XXI wieku liczy 224 stron. Jej wymiary to 170x240. Oprawa jest miękka.
S
Szczegóły

Anna Maria Świątek - przeczytaj też

Recenzje
image Nie wiesz, czy kupić? Sprawdź recenzje
Książka
Nobel literacki XXI wieku, Tom 2 2010 - 2019

0/5 ( brak ocen )
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

Zaloguj się i napisz recenzję na min. 700 znaków. Akceptując regulamin bierzesz udział w cotygodniowym plebiscycie. Do wygrania kupon 50 PLN i 15 punktów klienta.

imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

Podobał Ci się ten tytuł? Zainspirował Cię? A może nie zgadzasz sie z autorem, opowiedz nam o tym, opisz swoje doznania związane z lekturą.