Niska samoocena u dzieci / Margot Sunderland | Książka w Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie
 • image

Niska samoocena u dzieci (miękka)

Praktyczny poradnik dla specjalistów i rodziców

książka

Niska samoocena u dzieci, Praktyczny poradnik dla specjalistów i rodziców - opis produktu:

Dzieci powinny dorastać w miłości, w poczuciu, że są akceptowane i szanowane, że są wyjątkowe takie, jakie są. Dostarczenie przez rodziców odpowiednich wzorców zachowań i wsparcia jest konieczne do utrwalenia pozytywnych postaw. To zapewnia dzieciom siłę, umiejętność radzenia sobie z trudnościami i stabilne poczucie własnej wartości.

Dzieci z niską samooceną czują się nieważne, nie lubią siebie, wciąż mają poczucie, że nie są wystarczająco dobre, są samokrytyczne, nieustannie spodziewają się kolejnych porażek lub rozczarowań.

Dzieci, które są odpychane, zawstydzane, krytykowane, którym daje się odczuć, że są niechciane lub niepotrzebne, wykształcają wiele toksycznych, destrukcyjnych zachowań. Pozwalają się źle traktować, uważając, że nie zasługują na nic lepszego, lub gnębią innych, ponieważ czują się bezwartościowe. Unikają konfrontacji, zaniżają znaczenie własnych osiągnięć, wycofują się z zamierzonych działań. Mogą też być bardziej podatne na zaburzenia psychiczne, w tym depresję.

CO WYRÓŻNIA DZIECKO Z NISKĄ SAMOOCENĄ?

Zbyt łatwo się poddaje albo w ogóle nie podejmuje działania.
Nie zabiera głosu, wstydzi się wyrażać własne zdanie.
Przestaje wierzyć w pochwały, pozytywne opinie na swój temat, a nawet w to, że ktoś może je lubić lub kochać.
Przyciąga prześladowców, często wchodzi w rolę ofiary, nie broni się przed okrucieństwem czy cierpieniem - nie zna swoich granic.
Idealizuje innych i deprecjonuje siebie.
Nie lubi wyróżniać się z tłumu, stara się być "niewidoczne".
Rozwija negatywne myślenie i poczucie nieuniknionej porażki.
Żyje z wewnętrznym krytykiem w głowie.
Sabotuje dobre wydarzenia, niszczy pozytywne relacje, odrzuca szczęście - czując, że na to nie zasługuje.
Może przejawiać zachowania antyspołeczne i agresywne.
Jest podatne na zaburzenia odżywiania, samookaleczanie i depresję.

DZIĘKI TEJ KSIĄŻCE:

zrozumiesz dziecięce poczucie braku wartości;
dotrzesz do źródeł niskiej samooceny dziecka;
rozpoznasz emocje, które kryją się za jego "trudnym" zachowaniem;
dowiesz się, jak rozmawiać z dzieckiem, by pomóc mu przepracować problemy;
ułatwisz dziecku nazwanie niewypowiedzianych uczuć;
nauczysz dziecko wyrażania własnych emocji i opinii;
wzmocnisz poczucie własnej wartości dziecka.
S
Szczegóły

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

 • -37%
 • -34%
Niepokorni: Dziewczyna z ogrodu

Anka Sangusz

miękka
19,74 zł 29.90
 • -43%
Miłość leczy rany

Katarzyna Bonda

miękka
28,44 zł 49.90
 • -39%
Bieguni, Olga Tokarczuk

Olga Tokarczuk

miękka
24,29 zł 39.81
 • -36%
Nie ma

Mariusz Szczygieł

twarda
29,37 zł 45.89
 • RRecenzje
 • Książka
 • Niska samoocena u dzieci, Praktyczny poradnik dla specjalistów i rodziców
4.5/5 ( 2 oceny )
  5
  1
  4
  1
  3
  0
  2
  0
  1
  0
imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

Uwaga!!! Nie jesteś zalogowany. zaloguj się by zgłosić recenzję do konkursu i mieć szansę na wygraną w cotygodniowym plebiscycie!

brak oceny

Coś Na Półce

 • 1-05-2019
 • 23:58

Ważna książka dla każdego rodzica.

Dziecięca samoocena to aspekt rozwoju dziecka o którym można mnóstwo powiedzieć, a mimo to ma się wrażenie, że nie powiedziało się wystarczająco wiele. Mowa bowiem o czymś, co dzieje się i stale - jako pewien proces ? dokonuje się w głowach Naszych Pociech, a tam (pomimo szczerych chęci) nie jesteśmy w stanie ?siedzieć?. Jest to wszakże aspekt szalenie ważny, stąd warto docenić pozycje takie jak ta.

Samoocena u dziecka odgrywa niezwykle istotną rolę. Można powiedzieć ? rolę kluczową; zwłaszcza dla ukształtowania się dziecięcej psychiki, osobowości, systemu wartości i wszystkiego co stanowi o tym, kim dziecko stanie się jako osoba dorosła. Pozwolę sobie to podkreślić: samoocena jest dla dziecka niezwykle ważna. Jeśli nie jest pozytywna i jeżeli dziecko nie ma poczucia własnej (pozytywnej) wartości, może z tego nie wyniknąć nic dobrego. Zwłaszcza w długiej perspektywie czasu.

Mam nieodparte wrażenie, że sfera dziecięcej samooceny jest niezwykle i karygodnie często pomijana, a jej rola umniejszana. Często się tę sferę bagatelizuje, a to duży błąd? Wielokrotnie dorośli tłumaczą sobie pewne dziecięce zachowania jako niedojrzałe, mało znaczące (?to przecież tylko dziecko?, ?wyrośnie z tego?, ?nauczy się? ? itd.), a to prosta droga do nie zauważenia czegoś dziwnego, co jako niepokojące zachowanie wynika właśnie ze złej samooceny dziecka i może w przyszłości rzutować na funkcjonowanie osoby dorosłej, którą dziecko prędzej czy później się stanie. Rola dorosłych ? przede wszystkim rodziców ? jest na tym polu szczególnie ważna. Pierwsza i naczelna rada zatem: zauważać, nie bagatelizować, rozmawiać, uczyć, wzmacniać pozytywną samoocenę.

Książka nie jest może napisana językiem prostym, ale za to logicznym, a po przenalizowaniu treści ? w pełni zrozumiałym. Nie sposób podważyć tez tu zawartych. Niniejsza lektura została napisana przede wszystkim z myślą o dorosłych, lecz stało się tak nie bez przyczyny ? to dorośli bowiem kształtują młode umysły i wpływają najbardziej (obok środowiska rówieśniczego) na stan emocjonalny i psychiczny dzieci. Warto o tym pamiętać.

Lektura w przejrzysty sposób punktuje i kładzie nacisk na wszystko to, co można w omawianej sferze zrobić dla dziecka. Pozytywne wzmacnianie komunikatów, ocen, wygaszanie negatywów w dziecięcym życiu, dużo rozmów, słuchanie, zrozumienie, konstruktywny dialog ukierunkowany na odczucia i potrzeby dziecka ? w niczym ta mała wyliczanka Ameryki nie odkrywa, ale jest szalenie istotna. Każdy rodzic, pedagog i wychowawca powinien wszystko co powyżej stosować w codziennych kontakcie z dzieckiem. W trosce o to dziecko właśnie.

?Samoocena?? to pozycja, którą powinien przeczytać w pierwszej kolejności każdy rodzic. Można sobie rzecz jasna poradzić na co dzień i bez takich lektur, ale nie można zaprzeczyć temu, że takie książki mogą wiele rzeczy lepiej naświetlić, na wiele kwestii zwrócić uwagę, co nieco uporządkować i w efekcie po prostu pomóc. Przeczytanie tych kilku rozdziałów o emocjonalnych zagrożeniach, sposobach ich niwelowania oraz o najlepszych strategiach postępowania ? a w konsekwencji wychowania ? nikomu z całą pewnością nie zaszkodzi. Wręcz przeciwnie moim zdaniem.

Gorąco polecam.

Dziękuję Gdańskiemu Wydawnictwu Psychologicznemu za egzemplarz recenzencki.

Czy recenzja była pomocna?

Ciekawe pomysły Gandalfa

 • Naturalny odplamiacz do ubranek dziecięcych skutecznie usuwa plamy. Odplamiacz na bazie naturalnych, bezpiecznych składników bez optycznych wybielaczy i niebezpiecznej chemii Wybierz świadomie: -Bezpieczny skład - Wszystkie produkty ATTITUDE pozbawione są składników rakotwórczych, czynników...

 • Hypoalergiczny delikatny płyn do płukania dziecięcych ubranek Wykorzystywanie zwierząt aby uczynić nasze ubrania miękkimi i puszystymi? Dla Attitude jest to nie do pomyślenia! Podczas gdy większość dostępnych na rynku płynów do płukania tkanin zawiera zwierzęcy tłuszcz, Attitude Płyn do...

 • Ten hipoalergiczny produkt ułatwi rozczesywanie włosków dziecięcych. Nigdy więcej łez podczas czesania splątanych włosków. Można używać zarówno na suche i wilgotne włosy, nie trzeba go spłukiwać. Ponadto tak samo jak u pozostałych produktów ATTITUDE możesz liczyć się z tym, że zawiera wyłącznie...

 • Revlon Equave Kids Hypoalergenic Detangling Conditioner Green Apple to delikatna hipoalergiczna 2-fazowa odżywka bez spłukiwania ułatwiająca rozczesywanie włosów, stworzona specjalnie dla dzieci. Stworzona z myślą nad ochroną, pielęgnacją i nawilżeniem dziecięcych włosów. Wzbogacona keratyną,...

 • Wybór pomiędzy delikatnością i bezpieczeństwem a skutecznością w usuwaniu plam? Nie musisz go dokonywać, ponieważ płyn do prania Little ones łączy w sobie wszystkie te ważne cechy. Wyprodukowany na bazie naturalnych składników, hipoalergiczny, pozbawiony substancji nawet potencjalnie...