SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Marek Derewiecki
Oprawa miękka
Liczba stron 520
  • Dostępność niedostępny
  • DPD dostawa za półdarmo

Opis produktu:

Nienasycenie jest uznawane przez wielu krytyków za naj­wybitniejszą powieść S. I. Witkiewicza. Przede wszystkim ze względu na efektowne i nowatorskie pomieszanie stylów, tonacji i konwencji. Ale nie tylko: również ze względu na wagę i znaczenie skomplikowanej materii tematyczno-problemowej. Jest to bowiem powieść o dokonującym się na wielu płaszczyznach egzystencjalnym wtajemniczeniu głównego jej bohatera. Erotyka, sztuka, psychologia, filozofia, polityka - oto dziedziny, które pomagają Genezypowi Kapenowi zdefiniować własne jestestwo oraz zdobyć niezbędne doświadczenie życiowe. Wszystkie jed­nak mają wspólny mianownik: dobitnie uświadamiają młodemu adeptowi "potworność metafizyczną istnienia". Tego rodzaju odczuciom sprzyja dodatkowo fakt, że akcja powieści rozgrywa się w "okresie największej rewolucji świata". Nieprzypadkowo utwór wieńczy fantastyczno-katastroficzna wizja chińskiego najazdu na Europę - nie­powstrzymanego "żółtego potopu", który w konsekwencji doprowadzi nie tylko do "końca rasy białej", ale i - co ważniejsze - do "absolutnego ujednolicenia ludzkości". Witkiewicz po raz kolejny zatem kreśli tragigroteskowy obraz unicestwienia jednostki ("Istnienia Poszczególnego") oraz upadku całej kultury.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Marek Derewiecki
Oprawa: miękka
Wymiary: 140x205
Liczba stron: 520
ISBN: 978-83-61199-74-8
Wprowadzono: 26.07.2006

RECENZJE - książki - Nienasycenie - Stanisław Ignacy Witkiewicz

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.7/5 ( 9 ocen )
  • 5
    7
  • 4
    1
  • 3
    1
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Mateusz Wajzer

ilość recenzji:28

brak oceny 26-05-2008 19:17

Stanisław Ignacy Witkiewicz w „Nienasyceniu” przedstawił okres poprzedzający uderzenie na Polskę armii mongolsko-chińskiej. Jego bohaterowie, czyli pisarze, malarze, muzycy, filozofowie i wojskowi charakteryzują się cechami właściwymi dla pokolenia schyłkowego. W ich dekadenckich zachowaniach oprócz irracjonalizmu, pesymizmu i emocjonalizmu dostrzegamy przede wszystkim pustkę duchową. Religia przestała być elementem spajającym całe społeczeństwo. Została brutalnie wyparta przez filozofię dostępną tylko dla nielicznych. Nadto bohaterowie mają poczucie bezprzedmiotowości oraz absurdalności swoich decyzji i działań. Dominuje w nich „ukąszenie heglowskie” wyrażające się w wierze, iż w historii dominują nieubłagane prawa, wobec, których jednostka jest bezsilna. Obraz ten dopełnia pojawienie się charyzmatycznego przywódcy, który w oczach społeczeństwa jest ostatnią deską ratunku przed żółta masą ze wschodu.
W obliczu tych przemian bohaterowie ulegają rozkładowi moralnemu. Putrycydes Tengier tworzy niezrozumiałą muzykę opartą na dysonansach; Genezyp Kapen popada w obłęd; Kniaź Bazyli ulega fałszywemu nawróceniu się na katolicyzm etc. Oprócz tego wszyscy jak jeden mąż stają się podatni na mniej bądź bardziej uciążliwe schorzenia psychiczne, lubują się w perwersjach erotycznych, nieobce są im również narkotyki.
Tak rozdarte, bierne i konformistyczne społeczeństwo staje się łatwym łupem dla wyznawców Nowej Wiary.
Warto nadmienić, iż fatalistyczna wizja Witkiewicza spełniła się 17 września 1939 roku, kiedy awangardy Armii Czerwonej przekroczyły wschodnią granicę Polski. Na wieść o spełnieniu się proroctwa zawartego w „Nienasyceniu”, autor popełnił samobójstwo.
Po przeczytaniu książki polecam uwadze czytelników ekranizację Wiktora Grodeckiego.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?