Niedźwiedzica z Baligrodu - Marcin Szumowski - Książka | Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie
odsłuchaj fragment

Niedźwiedzica z Baligrodu (miękka)

i inne historie Kazimierza Nóżki

książka

Niedźwiedzica z Baligrodu, i inne historie Kazimierza Nóżki - opis produktu:

Wszyscy chyba znają historie, jak leśniczy Kazimierz Nóżka ratował niedźwiadki przed wilkami? Albo rozmawiał z niedźwiedziami Grzesiem i Lesiem? Marcin Szumowski, dziennikarz i pasjonat przyrody, zabiera czytelnika w świat jedynego w Polsce leśniczego, który przyjaźni się z niedźwiedziami i potrafi z nimi rozmawiać.
W książce "Niedźwiedzica z Baligrodu i inne historie Kazimierza Nóżki" słynny leśniczy po raz pierwszy ujawnia jak przebiegał dalszy ciąg wilczego polowania, który na krótkim filmiku obejrzały setki tysięcy osób. Okazuje się, że drapieżniki nie tak łatwo zrezygnowały z małych niedźwiedzi. Kazimierz Nóżka pokazuje świat zwierząt, który jest nieosiągalny dla przeciętnego mieszczucha. Spotykamy w nim wielkie niedźwiedzie, przemykające jak duchy rysie, polujące pod osłoną nocy wilki, majestatyczne żubry, zwinne wydry, kuny oraz skryte żbiki. A wszystko na wyciągnięcie ręki, w relacjach człowieka, który większość życia spędził w bieszczadzkich lasach.
To także wspaniała lektura dla wszystkich, którzy kochają historię Bieszczad. Bo jest nie tylko o zwierzętach. Poznajemy też przedziwne przygody miejscowych drwali, gajowych i smolarzy. Przytaczane historie raz mrożą krew w żyłach, innym razem przywołują uśmiech i wzruszają do łez.

Marcin Szumowski
Warszawiak, dziennikarz telewizji Polsat. Autor cyklu programów "Tajemnice Kniei", "EkoPolska" oraz dokumentów, m.in. "Niedźwiedź Wojtek", "Strach czai się w lesie". Pasjonat przyrody. Zakochany w Bieszczadach i przyrodzie Karpat. Jest przekonany, że to miłość odwzajemniona.

Kazimierz Nóżka
W Bieszczadach się urodził, mieszka i pracuje. Leśniczy leśnictwa Polanki z ponad czterdziestoletnim doświadczeniem. Znawca, tropiciel i dobry duch bieszczadzkich niedźwiedzi. Autor słynnych filmów o polowaniu wilków na rodzinę baligrodzkich niedźwiedzi oraz "rozmowy" z niedźwiedziami Grzesiem i Lesiem, które wybudziły się zimą. Współprowadzi z Marcinem Sceliną facebookowy profil nadleśnictwa Baligród. Jego krótkie filmy o bieszczadzkiej przyrodzie, zamieszczane w Internecie, biją rekordy popularności.

Blisko 100 unikalnych zdjęć, czarno-białych i w kolorze.

Książka Niedźwiedzica z Baligrodu i inne historie Kazimierza Nóżki, pochodzi z wydawnictwa Oficyna 4eM. Autorem książki jest Marcin Szumowski. Należy do gatunków: literatura faktu i reportaż. Książka Niedźwiedzica z Baligrodu liczy 304 stron. Jej wymiary to 135x205. Oprawa jest miękka. Publikacja dostępna jest również w formie elektronicznej.
S
Szczegóły

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Recenzje
image Nie wiesz, czy kupić? Sprawdź recenzje
Książka
Niedźwiedzica z Baligrodu, i inne historie Kazimierza Nóżki

5/5 ( 1 ocena )
  5
  1
  4
  0
  3
  0
  2
  0
  1
  0

Zaloguj się i napisz recenzję na min. 700 znaków. Akceptując regulamin bierzesz udział w cotygodniowym plebiscycie. Do wygrania kupon 50 PLN i 15 punktów klienta.

imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

brak oceny

patriseria.blogspot

 • 1-07-2019
 • 22:16

Początkowo myślałam, że będzie to książka typowo dla dzieci, jednak kiedy zobaczyłam jej format i ilość stron, poszła w zapomnienie, czego bardzo żałuję.
Kazimierz Nóżka to wieloletni leśniczy z Baligrodu, który z wprawą bajarza przeprowadza nas przez las nie mający przed nim tajemnic.
Leśnik personalizuje zwierzęta, nadaje im imiona i wyszukuje ludzkich cech. Żyje w zgodzie z nimi i dba o ich bezpieczeństwo. Anegdotki i historie, które go spotkały uatrakcyjniają bogato ilustrowany tekst.
Książka nie dotyczy tylko zwierząt, wiele historii dotyczy ludzi - swoistej symbiozy jaka łączy mieszkańców Bieszczad z leśną fauną i florą. Ciekawostki z zawodu leśnika i przybliżenie aspektów jego pracy, są niezwykle interesujące.
Styl autora jest bardzo przyjemny, książkę się pochłania i ma się ochotę na więcej i więcej.
Na uwagę zasługuje twarda oprawa wydania i piękne zdjęcia. Ciekawostką jest, że na FB można śledzić profil i oglądać opisywane filmy, ze świata zwierząt czy zdjęcia, ze świata roślin Polecam.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

Blanka94

 • 19-05-2019
 • 21:13

?Niedźwiedzica z Baligrodu i inne historie Kazimierza Nóżki? jest zbiorem leśnych opowieści leśniczego Kazimierza Nóżki z Leśnictwa Polanki (Nadleśnictwo Baligród), spisanych przez jego przyjaciela, dziennikarza i miłośnika przyrody Marcina Szumowskiego.

Leśniczego Kazka wiele osób może kojarzyć ze słynnego filmiku na YouTube, na którym ratuje on niedźwiedzicę Agę (z którą jak się później dowiemy z książki, łączy go niezwykła więź) i dwójkę jej małych synów Grzesia i Lesia przed atakiem watahy wilków. A ten krótki filmik to tylko fragment jednej z niesamowitych opowieści o świecie bieszczadzkich zwierząt przedstawionych szczegółowo w książce. W Internecie można znaleźć dużo innych filmów i zdjęć autorstwa pana Kazimierza, ponieważ chętnie dzieli się on swoim światem na fanpage Nadleśnictwa Baligród oraz na YouTube.

Pan Kazek spędził w swoim ukochanym lesie tysiące godzin, zna jego każdy zakamarek, rozpoznaje wiele zwierząt, do których się przywiązuje i nadaje im imiona. O lesie i jego mieszkańcach wie praktycznie wszystko. Przeżyte przygody może opowiadać godzinami. Dzięki temu i dobrze wykonanej pracy autora powstała ta książka.

Napisana jest lekko, czyta się ją bardzo przyjemnie. Bohaterami oprócz pana Kazimierza, autora i jego ekipy, są niedźwiedzie, wilki, rysie, jelenie i wielu innych mieszkańców lasu, pojawiają się również miejscowi, jak np. wypalacz węgla Oluś. Opowiedziane historie dostarczają rozmaitych uczuć. Są wesołe, wzruszające, czasami nawet straszne, a przede wszystkim prawdziwe! Mają też wartość edukacyjną, można się sporo dowiedzieć o lesie i jego mieszkańcach, historii Bieszczad, o tym, jak się żyje w tych trudnych, dzikich warunkach. Całość ma bardzo ładną oprawę graficzną i dużą ilość zdjęć.

?Kiedyś wśród znajomych zrobiłem quiz z pytaniem, czego najbardziej boją się w ciemnym lesie. Wycie wilków zdecydowanie wyprzedziło spotkanie z szalejącym zboczeńcem czy pijanymi dresiarzami. [?] Zapewne dużą rolę odgrywa kultura, w jakiej zostaliśmy wychowani. W filmach czy serialach o wampirach i wilkołakach wilk jest często synonimem zła ? że o bajce o Czerwonym Kapturku nawet nie wspomnę ? zatem jego głos musi budzić strach, choćby ten ukryty w najskrytszych zakamarkach naszej psychiki.?

Mogę z czystym sumieniem polecić tę książkę każdemu. Pozwala ona na chwilę zapomnieć o pędzącym nie wiadomo dokąd świecie i poczuć klimat towarzyszący dzikiej przyrodzie. Po przeczytaniu aż się chce rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady ????

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

Paulina Wu

 • 16-05-2019
 • 18:41

Od dłuższego czasu obserwuje profil na FB Nadleśnictwa Baligród, gdzie pan Kazimierz Nóżka oraz jego towarzysze, przybliżają nam największe tajemnice bieszczadzkich lasów, szczególnie ciekawe są nagrania z bliska czy też z fotopułapek ich dzikich mieszkańców - niedźwiedzi, wilków, żubrów. Tym razem historie pana Kazimierza, zostały spisane i wydane w postaci tej wyjątkowej książki Marcina Szumowskiego.
Niedźwiedzica z Baligrodu wciągnęła mnie po same uszy od pierwszych stron, ciężko się oderwać od tej lektury, niesamowitych historii, których zwykły turysta nigdy by nie przeżył. Magia Bieszczadów oraz ich niepowtarzalni mieszkańcy, zarówno pracujący tam ludzie, bytujace zwierzęta, zaczaruje Was od początku do końca - nawet jeśli nigdy nie byliście w tym miejscu.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

Martak180

 • 1-05-2019
 • 21:05

Leśniczy Kazimierz Nóżka z Bieszczad z ponad 40-letnim doświadczeniem to skarbnica wiedzy o leśnych zwierzętach. Kocha niedźwiedzie i cieszy się ze spotkania z nimi, one go rozpoznają i z nim rozmawiają. Mają swoje imiona. Damianek, Dawidek i Karolek to niedźwiedzia młodzież, ucząca się życia poprzez przewrócenie ula, rozkopania mrowiska, przestraszenia turysty. Szalony Józefek lubi taplać się w czymkolwiek, a Borys to olbrzymi niedźwiedź, przed którym Kazek czuje respekt. I jego ukochana niedźwiedzica Aga, która darzy go zaufaniem.
Kazek opowiada o zwierzętach leśnych, ich naturze, zwyczajach, ?wyczynach?. Czytelnik dowiaduje się, w jaki sposób wilki jedzą czyste mięso, jak postępuje tchórzliwy byk, czym się różni kuna domowa od leśnej, skąd słychać mlaskanie zwierząt, jakie zdolności mają żubry, czym są wilcze kapliczki. Częścią opowieści leśniczego są ludzie. Porusza historia smolarza Olusia. Z kolei ?Botanik? Marcin Scelina opowiada o biologii i botanice historycznej.
Dzięki małej kamerce mieszczącej się w kieszeni i 4 fotopułapkom Kazek jest jednoosobowym przyrodniczym studiem filmowym. Swoje zdjęcia i filmy udostępnia na Facebooku, a Studio Baligród ma rzeszę sympatyków. Fotopułapki Kazka polują na kłusowników, złodziei drewna, ludzi wywożących śmieci do lasu. Trzeba uważać na niewybuchy. Las to dynamiczny twór i cały czas zaskakuje. Tu nic się nie marnuje. Śmierć jelenia zapewnia zimą wyżywienie kilkunastu innym, a leśniczy to fryzjer lasu.
Opowieści leśniczego wprawiają w zdumienie, a snuje je jak prawdziwy gawędziarz. Pokazuje świat leśnych zwierząt swoimi oczami, w którym niedźwiedzie mają imiona i traktują leśniczego jak przyjaciela; ludzi, którzy więcej wiedzą o przyrodzie od profesorów, a mieszczuchy nie mają o nim pojęcia. Bieżące wydarzenia stają się przyczynkiem do wspomnień, opowieści o historii Bieszczad. Autor również zabiera głos i opowiada. Wszystkie leśne opowieści wywołują w czytelniku grozę, zdumienie, śmiech i łzy, skłaniają do zadumy i są zaproszeniem na turystyczne szlaki.
Trudno się oderwać od książki i autentycznych opowieści, w których czuć miłość leśniczego i autora do lasu i zwierząt. Dajcie się oczarować leśnym historiom i przepięknym zdjęciom natury.

Czy recenzja była pomocna?