Nędzole / Zbigniew Masternak | Książka w Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie
przeczytaj fragment odsłuchaj fragment

Nędzole (miękka)

książka

 • Wydawnictwo Zysk I S-Ka
 • Oprawa miękka
 • Ilość stron 260
 • Dostępność niedostępny

Nędzole - opis produktu:

  Para młodych Polaków wyrusza w podróż po Francji w poszukiwaniu pracy. Po licznych przygodach dojrzewa w ich głowach myśl, by osiąść w kraju nad Sekwaną na stałe.
  Mało kto w Polsce podjął się opisania tak ważnego zjawiska jak Polacy na emigracji zarobkowej po 2005 roku Masternakowi się to udało, bez serialowego upiększania.
 "Nędzole" to kontynuacja trzech powieści, które złożyły się na bestsellerowy cykl Księstwo. Trylogię młodzieńczą. Masternak to najczęściej filmowany pisarz młodego pokolenia, może dlatego, że jego proza jest oparta na obrazach i dialogach. Ma szczęście do współpracy z wybitnymi reżyserami - po Andrzeju Barańskim po jego twórczość sięga legenda polskiego kina, Krzysztof Zanussi, i to zanim jeszcze powieść została wydana.

 `Nie umiem odpowiedzieć na pytanie, czemu ten tekst tak dobrze mi się czyta. Czy dlatego, że pobrzmiewa w nim rzadka dziś konwencja powieści łotrzykowskiej? Czy porusza mnie pewna symetria doświadczeń? Bo jako student z PRL-u tułałem się kiedyś po paryskim bruku, biedniejszy niż bohater tej powieści. A może o sympatii do tej autobiograficznej opowieści przesądza pasja bohatera, jego wiara w sens pisarstwa. Ludzi z pasją łatwo polubić. Na motywach fragmentu tej powieści powstaje scenariusz, który zamierzamy wyprodukować w TOR-ze. Polecam lekturę, zanim film powstanie.`
  Krzysztof Zanussi


Zbigniew Masternak (ur. w 1978 r.) - prozaik, autor scenariuszy filmowych, dramaturg. Pochodzi z Piórkowa, obecnie mieszka w Puławach. Studiował prawo na UMCS w Lublinie, następnie filologię polską na Uniwersytecie Wrocławskim. W 2009 r. ukończył Scenariopisarstwo w Krakowskiej Szkole Filmu i Komunikacji Audiowizualnej. Debiutował prozą w 2000 r. na łamach Twórczości. Pracuje nad autobiograficznym cyklem powieściowym pt. "Księstwo", pomyślanym jako współczesna polska epopeja. Dotychczas ukazały się trzy księgi z tego cyklu: "Chmurołap" (2006), "Niech żyje wolność" (2006), "Scyzoryk" (2008), na podstawie których reżyser Andrzej Barański nakręcił w Górach Świętokrzyskich film "Księstwo" (2011). Masternak jest także współautorem książki "Kino polskie 1989-2009. Historia Krytyczna", oraz noweli filmowej "Jezus na prezydenta!". Twórczość Masternaka jest tłumaczona na języki obce, m.in. wietnamski i mongolski, macedoński, słoweński oraz ukraiński. W 2007 r. przebywał na stypendium literackim Homines Urabni w Krakowie. Laureat Świętokrzyskiej Nagrody Kultury (2011). W 2003 r. zagrał siebie w filmie "Wiązanka" (reż. Cezary Fila). W 2005 r. na podstawie opowiadania "Stacja Mirsk" (z powieści "Scyzoryk") powstał film, którego Zbigniew Masternak był współproducentem. Obraz ten otrzymał Grand Prix na IX Krakowskim Festiwalu Filmowym KRAKFFA. W 2010 r. Zbigniew Masternak wystąpił wraz z żoną Renatą w teledysku "Ogród półcieni" grupy Closterkeller. Reżyser Jacek Raginis przygotowuje film o tematyce piłkarskiej "Transfer" według scenariusza Zbigniewa Masternaka. Masternak jest piłkarzem MSKS Puławiak Puławy. W latach 2010-2011 zdobył 20 bramek w 24 meczach.

inne wydania :

produkt cyfrowy
 • -10%

E-book

Nędzole - mobi, epub

Zbigniew Masternak

20,11 zł 22.34
produkt cyfrowy
 • -15%

MP3

Nędzole - mp3

Zbigniew Masternak

15,68 zł 18.45
 • -6%
Nędzole Książka audio MP3

Zbigniew Masternak

20,58 zł 21.89
S
Szczegóły
 • Dział: Książki
 • Wydawnictwo: Zysk I S-Ka
 • Oprawa: miękka
 • Okładka: miękka
 • Wymiary: 125x195
 • Ilość stron: 260
 • ISBN: 978-83-7785-259-0
 • Wprowadzono: 19.02.2014

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

 • -33%
Teraz albo nigdy

Szymon Hołownia

miękka
23,44 zł 34.99
 • -33%
 • -10%
Wiedźmin Tom 1-8 Komplet

Andrzej Sapkowski

pakiet
270,00 zł 300.00
 • -20%
Pestki

Anna Ciarkowska

twarda
31,85 zł 39.81
 • -34%
Księgi Jakubowe, Olga Tokarczuk

Olga Tokarczuk

twarda
46,02 zł 69.73
 • -31%
Bieguni, Olga Tokarczuk

Olga Tokarczuk

miękka
27,47 zł 39.81
 • RecenzjeRecenzje
 • Książka
 • Nędzole
4.7/5 ( 6 ocen )
  5
  5
  4
  0
  3
  1
  2
  0
  1
  0

Uwaga!!! Nie jesteś zalogowany. zaloguj się by zgłosić recenzję do konkursu i mieć szansę na wygraną w cotygodniowym plebiscycie!

imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

brak oceny

kuba koisz

 • 7-04-2014
 • 00:06

Nie każdy musi tyrać za granicą za kilka euro. Główny bohater powieści Nędzole Zbigniewa Masternaka żyje jednak w innym świecie, pozbawionym wygodnictwa i jasnej ścieżki zawodowej, przegrany na starcie. Nie wie, co dalej, tak po prostu, po ludzku. Poza tym targa za sobą dziewczynę. Z jednej strony chce zostać pisarzem i chłonąć doświadczenie, z drugiej gardzi emigracją francuską, na którą skazało go życie. Koniec końców i tak wszystko kręci się wokół spraw przyziemnych ? przeżyć kolejny parszywy dzień. A o wiele gorzej się żyje dźwigając krzyż niespełnionych artystycznych ambicji.

Masternak pisał tę książkę kilka lat i jak mówi w wywiadach ? bał się, że ktoś w tym czasie ugryzie temat emigracyjny i zrobi to podobnie albo lepiej. Niepotrzebne te zmartwienia, ponieważ nie wyszła mu książka tylko o emigracji, a nawet jeśli głównie o niej, to jej obraz wychodzi poza nawias. Spodziewałem się czegoś innego, bowiem wątek tułaczki po Francji pełni tutaj podobną rolę do zmieniającej się scenerii w poprzednich powieściach świętokrzyskiego pisarza. Pejzaż skakał w tak zwanym cyklu ?Księstwo? z wiejskiego, mrocznego i dusznego, na miejski, równie rozczarowujący. Historia, w której wyśnione i idealizowane ?wysokie? ściera się z ?niskim? jest bolesnym doznaniem. Na takim poziomie książka radzi sobie bardzo dobrze ? to wypełniona dygresjami oraz prozą życia, a nie wzniosłą liryką, opowieść o zapieprzaniu za euro. Masternak złośliwie sobie pogrywa z czytelnikiem, bo narrator, który podróżuje po Paryżu ze swoją nie mogącą narzekać na brak uwagi partnerką, porusza się na dwóch płaszczyznach. Jedna jest surowa, wręcz reportażowa i pełna opisów zmagania się z codziennością, szukania pracy, choćby dorywczej. Historia spisana jako notatki z emigracji niekiedy przybiera też inną formę, wtedy już objawia się pełny obraz mentalności bohatera, bo druga płaszczyzna to literackie dygresje o poszukiwaniu spełnienia twórczego. Dziwi niekiedy optymizm, a jeszcze bardziej to, że bohater żyje złudzeniami. By może pomaga mu erudycja, która ? jak sam często powtarza ? jest zbiorem niepragmatycznych opowiastek. To człowiek filtrujący obraz Francji przy użyciu doświadczeń związanych z lekturami. Taki coraz bardziej kwaśniejący ?czytacz?, który przyjechał nad Sekwanę tyrać jak inni robole, a różni się od reszty tylko a może aż aspiracjami i poziomem wrażliwości na piękno. Przykre jest, jak ten romantyzm skonfrontowany jest z emigracyjnym kotłem. Uderza dysonans poznawczy, jaki towarzyszył narratorowi przez całe życie, a najmocniej objawia się wtedy, gdy odlewa się on pod pomnikiem Adama Mickiewicza. Ideał to w tym momencie to nic więcej niż morka plama pod pomnikiem. Brzmi dołująco? Nie zdradzę szczegółów, ale to w dalszym ciągu literatura o nadziei.

Masternak uparł się, aby pisać o sobie i w pierwszej osobie, co po lekturze Nędzoli nie powinno dziwić. Nie jest może odkrywczym fakt, że każdy szuka siebie, wszędzie, codziennie, co chwilę. I niektórym się nie udaje. Jest jednak coś podnoszącego na duchu w historii mężczyzny, który czasami bierze najbardziej parszywą pracę pod słońcem, aby za chwilę ?na lewo? napić się dobrego wina w restauracji i zaserwować swojej ukochanej wykład na temat ulic Paryża, cyganerii i napływających mas emigracyjnych. Masternak tryumfuje dzięki dwóm cechom ? jest tym zaczytanym w Balzakach wrażliwcem, który chętnie chłonie różne opowieści i zdarzenia, aby później utkać z nich krytykę społeczną, autentyczną, gorzką i niepoprawną politycznie. Jest też kimś więcej. Jest łotrem, który włóczy się po Francji, aby przeżyć. Mieszanka to niebanalna i głos pokolenia, który wcale ? wbrew obawom pisarza ? się nie zdezaktualizował.

Autor: Kuba Koisz

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

Anna

 • 16-04-2014
 • 09:01

?Nędzole? to nieco sarkastyczny obraz ukazujący emigrację zarobkową i samych emigrantów. Polaków można spotkać wszędzie za granicą, o czym sama niedawno przekonałam się w Toskanii. Widać i słychać ich z daleka, często są wulgarni, brudni, czy po prostu pijani. Oczywiście, są i kulturalni polscy emigranci, ale oni starają się nie wyróżniać z tłumu i zbliżyć do narodowości, z którą żyją.
Są jakby dwie grupy emigrantów ? pierwsza, pracująca za najniższe stawki i wykonująca prace, których inni nie chcą robić. Mieszkają kątem u znajomych lub we wspólnych lokalach, piją, zdarza im się kraść. Nie są naszą chlubą narodową. Ale jest i druga grupa, wykształcona, która co prawda pracuje w pocie czoła, ale za godziwe pieniądze i ma szansę na dalszy rozwój. Ci wtapiają się w tło i udają mieszkańców kraju?. Plusy i minusy. Niestety, podejmując decyzję o wyjeździe trzeba brać pod uwagę różne sytuacje. Czasem zastana rzeczywistość okazuje się brutalna, ale pieniądz przyciąga.
W książce, oprócz dylematów Polaków za granicą, czeka nas całkiem niezła podróż przez Francję. Autor odmalowuje przed nami fascynujące miejsca i piękne plenery, aż by się chciało tam być i zobaczyć wszystko na własne oczy.

?Nędzole? to na pewno oryginalna pozycja, bardzo specyficzna, ale ciekawa. Widzimy różne strony emigracji, różne sytuacje. Myślę, ze powinna to być ciekawa lektura dla planujących takie eskapady ? bywa pouczająca.

http://markietanka-mojeksiazki.blogspot.com/2014/04/nedzole-zbigniew-masternak.html

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

Emigrant

 • 6-04-2014
 • 14:35

Uważam, że to najlepsza rzecz o polskiej emigracji od czasów "Emigrantów" Mrożka i "Szczuropolaków" Redlińskiego

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

Czytelnik

 • 6-04-2014
 • 09:47

Dobra rzecz! Masternak się rozwija!

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

ela

 • 25-02-2014
 • 11:24

Po cyklu powieściowym "Księstwo" z niecierpliwościa czekałam na najnowszą książkę Zbigniewa Masternaka. Podoba mi się jego realistyczny sposób przedstawiania świata, w ogóle sposób pisania :). "Nędzoli" przeczytałam błyskawicznie i z uznaniem. Mam za sobą epizod na emigracji, więc wiem, jak wygląda tam życie i że dalekie jest od sielanki. Zachęcam do przeczytania!

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

ela

 • 25-02-2014
 • 11:23

Po cyklu powieściowym "Księstwo" z niecierpliwościa czekałam na najnowszą książkę Zbigniewa Masternaka. Podoba mi się jego realistyczny sposób przedstawiania świata, w ogóle sposób pisania :). "Nędzoli" przeczytałam błyskawicznie i z uznaniem. Mam za sobą epizod na emigracji, więc wiem, jak wygląda tam życie i że dalekie jest od sielanki. Zachęcam do przeczytania!

Czy recenzja była pomocna?
image

Rekomendowane

 • -35%
Nocturna

Maya Motayne

miękka
25,94 zł 39.90
Zapowiedź - 14.2.2020
 • -30%
Bohaterowie

Joe Abercrombie

miękka
34,21 zł 48.88
 • -34%
Irma

Marcin Gryglik

miękka
26,33 zł 39.90
 • -35%
Żółte ślepia

Marcin Mortka

miękka
26,00 zł 39.99
Zapowiedź - 28.2.2020
 • -33%
Zgasić Słońce Szpony Smoka

Robert J. Szmidt

miękka
26,73 zł 39.90
 • -35%
Kobieta w masce

Dorian Zawadzki

miękka
25,94 zł 39.90
Zapowiedź - 12.3.2020
 • -33%
Widzenie wojownicy potęga trójki  
26,67 zł 39.81
 • -30%
Anioł exterminatus Żelazo i ciało

Graham McNeil

miękka
33,53 zł 47.89

Ciekawe pomysły Gandalfa

 • 49.78 zł
  43.31 zł

  Komiksowa adaptacja wątków z powieści Zbigniewa Masternaka pod tym samym tytułem. Para młodych Polaków wyrusza w podróż po Francji w poszukiwaniu pracy. Po licznych przygodach dojrzewa w ich głowach myśl, by osiąść w kraju nad Sekwaną na stałe. Mało kto w Polsce podjął się opisania tak...