rozwiń
rozwiń
zwiń
zwiń
wpisz minimum 3 znaki

Wybierz z dostępnych produktów

Na Kubie nikt nie już nie czeka na śnieg

G. Gołuchowska

książka (miękka)

26,74 zł taniej -33%

Szarlatanów nikt nie kocha - mobi, epub ...

K. Gałczyński

ebook, multiformat: mobi, epub

31,57 zł taniej -15%

MAPY, których nie masz Zestaw 24 map ...

D. Mizieliński

książka (twarda)

25,52 zł taniej -43%

Rzeczy, których nie wyrzuciłem Książka ...

M. Wicha

audiobook cd

21,18 zł taniej -29%

Kielce, których nie ma

K. Myśliński

książka (twarda)

28,91 zł taniej -34%

Zmęczony wymaganiami, których nie umiem ...

J. Vanvonderen

książka (miękka)

26,51 zł taniej -8%

Rzeczy, których nie wyrzuciłem

M. Wicha

książka (twarda)

22,41 zł taniej -39%

Rzeczy, których nie wyrzuciłem - mobi, ...

M. Wicha

ebook, multiformat: mobi, epub

22,63 zł taniej -10%

Historie, w których nic się nie dzieje

I. Kulikowski

książka (miękka)

23,71 zł taniej -34%

Nazwy

D. DeLillo

książka (miękka)

25,86 zł taniej -28%

Jak sprzedawać, gdy nikt nie kupuje. I ...

D. Lakhani

książka (miękka)

25,87 zł taniej -35%

Wszyscy patrzyli, nikt nie widział - ...

T. Marchewka

ebook, multiformat: mobi, epub

26,68 zł taniej -15%

Nazwy, których nikt już nie wymienia
ocena: 6, głosów: 28
 

Nazwy, których nikt już nie wymienia (miękka)

książka

Wydawnictwo: Pellegrina

Oprawa: miękka

Ilość stron: 144

Dostępność: niedostępny

Nasza cena: 20,62

Cena detaliczna: 21,94

U nas taniej o 6%

dodaj do przechowalni dodaj do listy życzeń

Przy zakupie 5 egz.
Cena hurtowa:

17,55

Powrót Darmowa wysyłka dla zamówień od 99zł. SPRAWDŹ!
  • Opis

  • Szczegółowe informacje

  • Recenzje (3)

Nazwy, których nikt już nie wymienia - opis produktu:

Nazwy, których nikt już nie wymienia. Jedna z pierwszych książek w Niemczech, która poruszyła problematykę niemieckiego dziedzictwa w Polsce w sposób otwarty: bez narodowych fobii i zadrażnień, zadrażnień jednocześnie z pełną świadomością utraty jakże bliskich stron rodzinnych jako konsekwencji II wojny światowej. Połączenie wiedzy historycznej z własnymi, osobistymi doświadczeniami sprawia, że książka hrabiny Dönhoff nadal zachowuje walor aktualnego, ważnego głosu w polsko-niemieckim dialogu.


Marion Hedda Ilse Dönhoff (niem. Marion Gräfin Dönhoff), ur. 2 grudnia 1909 we Friedrichstein w ówczesnych Prusach Wschodnich (obecnie Kamenka w rejonie gurjewskim, obwód kaliningradzki); zm. 11 marca 2002 w Crottorf) - hrabianka, niemiecka dziennikarka, współwydawca tygodnika Die Zeit, autorka ponad 20 książek, działała na rzecz pojednania Niemiec z krajami Europy wschodniej.
Dönhoff przyszła na świat w rodowym pałacu Friedrichstein w rodzinie arystokratycznej, która wyróżniła się także w służbie Polski. Jej ojciec hr. August Dönhoff (1845-1920) posiadał duży majątek ziemski koło Królewca, w dzisiejszym obwodzie kaliningradzkim, był posłem na sejm Prus i Rzeszy. Jej matka Maria von Lepel (1869-1940), była zaś damą dworu cesarzowej Augusty Wiktorii.
W roku 1932 Dönhoff podjęła studia ekonomii we Frankfurcie nad Menem. Po dojściu do władzy nazistów przeniosła się ze względu na poglądy polityczne do Bazylei w Szwajcarii, gdzie kontynuowała studia zdobywając w roku 1935 tytuł doktora nauk politycznych. Po studiach podróżowała po Europie, Afryce i USA. W roku 1938 wróciła do Niemiec, by przejąć zarządzanie majątkiem ojca. Była właścicielką Kwitajn. W latach drugiej wojny światowej działała w opozycji antyhitlerowskiej i współuczestniczyła w nieudanym zamachu na życie Adolfa Hitlera (zob. Claus von Stauffenberg). W wyniku represji po zamachu straciła większość ówczesnych przyjaciół, sama pozostała jednak na wolności. W styczniu 1945 opuściła Prusy Wschodnie, uciekając konno przed nadciągającą Armią Czerwoną. Tę siedmiotygodniową ucieczkę opisała później w książce "Nazwy, których nikt już nie wymienia".
W roku 1946 Dönhoff podjęła pracę w tygodniku Die Zeit, ukazującym się w Hamburgu. W roku 1955 objęła w nim kierownictwo działu polityki, a w roku 1968 stanowisko redaktora naczelnego. W 1972 roku została wydawcą tego pisma. W roku 1981 poparła Wojciecha Jaruzelskiego w czasie stanu wojennego - jako jedyna wówczas dziennikarka zachodnia przeprowadziła z nim wywiad i wyraziła o nim dość pochlebną opinię. W roku 1988 założyła fundację wspierającą porozumienie między Niemcami i sąsiednimi krajami poprzez stypendia, dotacje oraz nagrodę im. Marion Gräfin Dönhoff.
(źródło biografii: pl.wikipedia.org)

Tytuł oryginalny: Namen, die keiner mehr nennt

Nazwy, których nikt już nie wymienia - wybrana recenzja:

Czytelniczka 9/03/2017
recenzja dotyczy produktu: Książki

Nazwy, których nikt już nie wymienia ? Marion hrabina Donhoff
To tylko 142 strony, ale napisane sercem i miłością do stron rodzinnych - Prus Wschodnich. Tak drogich, bo utraconych, ale ciągle żywych we wspomnieniach pięknych i tragicznych.
Nazwy się zmieniły, ale wszystko wydaje się... (czytaj dalej)

Nazwy, których nikt już nie wymienia - szczegółowe informacje:

Dział: Książki
Wydawnictwo: Pellegrina
Oprawa:miękka
Okładka:miękka
Wymiary:145x205
Ilość stron:144
ISBN:978-83-9188-798-1
Wprowadzono: 22.02.2012
i zgarniaj nagrody napisz recenzję

Nazwy, których nikt już nie wymienia - recenzje klientów

9/03/2017
recenzja dotyczy produktu: Książka

Nazwy, których nikt już nie wymienia ? Marion hrabina Donhoff
To tylko 142 strony, ale napisane sercem i miłością do stron rodzinnych - Prus Wschodnich. Tak drogich, bo utraconych, ale ciągle żywych we wspomnieniach pięknych i tragicznych.
Nazwy się zmieniły, ale wszystko wydaje się tu bliskie i znajome. Opisy przyrody przenoszą nas nad jeziora, do samotnych leśniczówek, dworów, pałaców. Wszędzie ludzie serdeczni, życzliwi i uczynni, dzielący się jedzeniem i dachem nad głową.
Ta część Prus Wschodnich to ulubione dzisiaj przez wielu z nas wsie i miasteczka Mazur. Marion Donhoff opisuje mieszkańców tych ziem i przepiękne krajobrazy, które podziwiała podczas konnej wycieczki przez Mazury.
Zaledwie cztery lata później w 1945 roku, Jej konna, siedmiotygodniowa ucieczka przed nadciągającą Armią Czerwoną, jest walką o życie. Wielu zostało, bo wcześniej stracili bliskich i dorobek życia. Nie mieli dokąd ani po co uciekać.
Dużo tu ludzkiego cierpienia i dramatów, ale szczególnie wstrząsająca jest opowieść o rodzinie Lehndorffów. Ostatni właściciel Sztynortu, Heini Lendorff, należał do spiskowców przygotowujących zamach na Hitlera. Po nieudanej próbie zamachu gestapo szybko wytropiło spiskowców. Heini brawurowo uciekł z pałacu. Doskonale znał okolicę i pewnie udałoby mu się ukryć, przeważyła jednak troska o najbliższych i oddał się dobrowolnie w ręce ścigających. Przewieziony do więzienia w Berlinie uciekł ponownie. Ścigany listem gończym miał świadomość, że naraża każdą osobę do której zwróci się o pomoc. Ciągle też dręczył go niepokój o rodzinę. Jego żona była w ciąży. Niestety, musiał przegrać tę walkę. Schwytany, nie wyparł się swoich poglądów, nie próbował się też usprawiedliwiać. Po ciężkich torturach został powieszony 4 września 1944 r.
Duży fragment książki to wykład o historii rodu Donhoffów. Poznajemy ją z najlepszego źródła. Przez przypadek była to temat pracy naukowej autorki, a korzystała m.in. ze zbiorów i archiwów rodowego pałacu we Friedrichsteinie. Pałac ze wszystkimi zbiorami spłonął pod koniec 1945 roku.
Kiedy zamykamy ostatnią stronę już tęsknimy za Mazurami. Chciałoby się wsiąść do samochodu, pociągu, że o koniu nie wspomnę, i jechać tam choćby zaraz! Zawsze możemy to zrobić. Nazwy się zmieniły, ale miejsca pozostały te same.
I tylko w pamięci brzmią słowa Marion hrabiny Donhoff ? kochać to, czego już nie posiadasz, to najwyższa forma miłości.
Doskonały styl, zwięzłe i malarskie opisy krajobrazów czynią lekturę jeszcze atrakcyjniejszą. Na pewno duża w tym zasługa tłumacza, Pani Agi Paszkot-Zgagi.
Jeśli chcemy nadal pozostać w kręgu mądrych i dobrze napisanych książek warto od razu sięgnąć po ?Dzieciństwo w Prusach Wschodnich? Marion h Donhoff.

7/03/2014
recenzja dotyczy produktu: Książka

Obowiązkowa lektura dla historyków, politologów, studentów stosunków zagranicznych. Politykom też polecam. Niemiecki głos w dyskusji o rejonach utraconych przez Niemców po II wojnie światowej - o tym, jaka jest ich perspektywa po prostu trzeba wiedzieć, by umieć odpowiedzialnie uczyestniczyć w polsko-niemieckim dialogu.

4/12/2012
recenzja dotyczy produktu: Książka

Tyle szukałem tej książki......w końcu ją znalazłem, jestem zachwycony. Cudo, pięknie opisane Mazury, których już nie ma. Czytając, rozumiem co czuli Ci, którzy musieli uciekać. Ja też musiałem ale za tzw. chlebem i nie uciekałem tylko wyjechałem, a mimo wszystko tęskno mi. Nie wyobrażam sobie tego co czuli zmuszeni do ucieczki....no ale czy to nasza wina, my też straciliśmy tereny wschodnie.

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Kółko się pani urwało

J. Galiński

książka (miękka)

23,99 zł taniej -35%

Morawiecki i jego tajemnice

T. Piątek

książka (miękka)

24,29 zł taniej -39%

Sodoma Hipokryzja i władza w Watykanie

F. Martel

książka (miękka)

32,38 zł taniej -35%

Trauma Komisarz Eryk Deryło, Tom 4

M. Czornyj

książka (miękka)

25,85 zł taniej -35%

Ciekawe pomysły Gandalfa

książka

33.18 zł

taniej -10%

Nazwy barw w powieściach Michała Choromańskiego

Książka na pograniczu problematyki językoznawczej i historycznoliterackiej, wpisuje się w cykl publikacji dotyczących nazw kolorów w twórczości autorów różnych gatunków i epok. Materiał badawczy stanowią wszystkie nazwy barw wynotowane z 14 powieści, obejmujących dwie epoki literackie: dwudziestolecie międzywojenne i literaturę powojenną Polski Ludowej....

książka

34.73 zł

taniej -30%

Nazwy środków czynności w gwarach...

Rozprawa jest próbą monograficznego przedstawienia rzeczowników zaliczanych do leksykalnej kategorii / klasy nazw środków czynności, mieszczącej nazwy narzędzi, substancji i materiałów pomocnych człowiekowi w wykonywaniu czynności, funkcjonujących w gwarach historycznej ziemi łęczyckiej i sieradzkiej, należących do leksyki ludowej. Są to nazwy powstałe w...

książka

25.86 zł

taniej -28%

Nazwy

"Nazwy" - to siódma w kolejności powieść Dona DeLillo, napisana w 1982 roku. Jej bohaterem jest James Axton, Amerykanin zamieszkały w Grecji pod koniec lat siedemdziesiątych XX wieku. Axton pracuje jako "analityk ryzyka" dla amerykańskiej firmy, która prowadzi rozmaite operacje (biznesowe, wywiadowcze?) w basenie Morza Śródziemnego i na...

książka

61.32 zł

taniej -10%

Nazwy miejscowości w Polsce Układ a tergo

Polskie nazwy miejscowości. Układ a tergo to pierwsze tego typu opracowanie w krajowej literaturze językoznawczej. Obejmuje nazewnictwo około 100 tysięcy obiektów zamieszkanych: miast i wsi oraz ich części, a więc osiedli, przysiółków, kolonii, w sumie ponad 55 tysięcy różnych nazw (wiele nazw się powtarza). Wszystkie nazwy miejscowości ułożone są w...

książka

40.33 zł

taniej -23%

Nazwy wodne dorzecza Warty od źródeł do ujścia...

Warta, największy dopływ Odry, wypływa z Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, płynie przez Wyżynę Wożnicko-Wieluńską, następnie przez Nizinę Południowowielkopolską do Pradoliny Warciańsko-Odrzańskiej. W opracowaniu szczegółowo opisano nazwy wodne dorzecza Warty od źródeł do ujścia Prosny, tj. obszar liczący 20 736 km2. Część I to Nazwy wód płynących, Część II...

ebook

16.69 zł

taniej -15%

Nazwy terenowe i miejscowe w przestrzeni...

Nazwa Polska pierwotnie oznaczała ziemię Polan, a dopiero później doznała rozszerzenia znaczenia, odnosząc się np. do terytorium państwa Bolesława Chrobrego. Nazwa Wiślanie pojawia się w IX w. w trzech niezależnych od siebie źródłach. Tym i wielu innym przykładom pochodzenia wielu nazw poświęcona jest ta książka. Wcześniej na podobne tematy ukazały się:...

Brak list życzeń:

Utwórz

zamówienie tradycyjne
Brak produktów w koszyku
Brak produktów w koszyku

23.89

2.99

14.99

14.99

2.99

1.98

8.99

Łączna wartość zamówienia: 0 zł0 zł
Dostawa i płatność › Płatność › przejdź do koszyka
rozwiń
Wpisz numer
Swojego zamówienia (xxxxxx/rrrr)
Sprawdź

Powiadom kiedy produkt będzie dostępny

Wpisz swój adres e-mail: