NATYCHMIASTOWE PRZEBUDZENIE. NAUCZANIE MISTRZA ZEN HUI-HAI - Hui-hai - Książka | Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie

NATYCHMIASTOWE PRZEBUDZENIE. NAUCZANIE MISTRZA ZEN HUI-HAI

książka

NATYCHMIASTOWE PRZEBUDZENIE. NAUCZANIE MISTRZA ZEN HUI-HAI - opis produktu:

Sutra Doktryny Przekazanej Przez Buddę Potomności mówi: "Wystarczy jedynie kontrola umysłu, aby wszystko stało się dla nas możliwe". W innej sutrze napisane jest: "Mędrcy poszukują w umyśle, a nie u Buddy; głupcy poszukują u Buddy, zamiast poszukiwać we własnym umyśle. Mądrzy ludzie porządkują raczej swoje umysły niż swoje osoby; głupcy porządkują raczej swoje osoby niż swoje umysły". Sutra Imion Buddy oznajmia: "Zło ma swoje źródło w umyśle, i przy pomocy umysłu zło zostaje pokonane". Stąd wiemy o tym, iż całe dobro i zło pochodzą z naszych umysłów, dlatego więc umysł jest korzeniem. Jeśli pragniesz wyzwolenia, musisz najpierw całkowicie poznać ten korzeń. Jeśli nie przenikniesz tej prawdy, wszystkie twoje wysiłki pójdą na marne, ponieważ, jeśli wciąż poszukujesz czegoś od form znajdujących się na zewnątrz ciebie, nigdy tego nie osiągniesz. Sutra Dhjanaparamita mówi: "Dopóki kierować będziesz swe poszukiwania ku formom dookoła ciebie, dopóty nie osiągniesz swojego celu nawet po upływie eonów, podczas gdy obserwując swoją wewnętrzną świadomość, możesz osiągnąć stan buddy w jednym błysku myśli".

Dzięki nakierowaniu swojego umysłu do wewnątrz czynimy go odpornym na osiem niepokojów, to znaczy: korzyść i stratę, oszczerstwo i komplement, wychwalanie i obwinianie, smutek i radość. Koncentrując się w ten sposób, nawet zwykli ludzie mogą wejść w stan buddy. Jak to możliwe? Sutra Wskazań Bodhisattwy mówi: "Wszystkie istoty przestrzegające Wskazań Buddy osiągają stan buddy". Inną tego nazwą jest wyzwolenie, osiągnięcie przeciwległego brzegu, przekroczenie sześciu stanów śmiertelnych istot, wzniesienie się ponad trzy światy, albo stanie się potężnym Bodhisattwą, wszechmocnym Mędrcem, Zdobywcą!

Hui-hai był mistrzem współczesnym Huang-po, o jego życiu wiemy niewiele, jednak z całą pewnością był uczniem Ma-tsu, najznakomitszego mistrza Zen całej dynastii Tang. "W pewnym sensie obecna praca stanowi uzupełnienie Przekazu Umysłu. Nauczanie Mistrza Zen Huang-po, ponieważ, podczas gdy obaj Mistrzowie zabierają nas do samego serca rzeczy, Huang-po zajmuje się tematem w sposób raczej bardziej ogólny, natomiast Hui-hai odnosi każdą część swojego wywodu bardziej szczegółowo do różnych tez właściwych Mahajanie jako takiej, albo do poszczególnych tez właściwych tej szkole lub innej, jak również do niektórych doktryn taoistycznych. Wydaje mi się, że Huang-po ukazuje nam znakomity ogólny obraz środków zmierzających do Celu, natomiast Wielka Perła zajmuje się równie znakomicie, lecz bardziej szczegółowo, większością.
Książka ręcznie wiązana
Przekład angielski: John Blofeld. Przekład polski: Bon Gak

Książka NATYCHMIASTOWE PRZEBUDZENIE. NAUCZANIE MISTRZA ZEN HUI-HAI pochodzi z wydawnictwa Miska Ryżu. Autorem książki jest Hui-hai. Należy do gatunków: nauki humanistyczne, psychologia, religie i mitologie, religie, buddyzm. Książka NATYCHMIASTOWE PRZEBUDZENIE. NAUCZANIE MISTRZA ZEN HUI-HAI liczy 110 stron. Jej wymiary to 190x260. Publikacja dostępna jest również w formie elektronicznej.
S
Szczegóły

RECENZJE - Książka - NATYCHMIASTOWE PRZEBUDZENIE. NAUCZANIE MISTRZA ZEN HUI-HAI

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

5/5 ( 4 oceny )
 • 5
  4
 • 4
  0
 • 3
  0
 • 2
  0
 • 1
  0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję: