Narzeczona Schulza / Agata Tuszyńska | Książka w Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie
przeczytaj fragment przeczytaj fragment

Narzeczona Schulza (twarda)

książka

 • Wydawnictwo Literackie
 • Oprawa twarda
 • Ilość stron 256
 • Wysyłamy w 3 - 5 dni + czas dostawy
 • Dostępność mały zapas
  Brak na naszym magazynie.
  Spróbujemy go sprowadzić dla Ciebie.
  Szansa na realizację 60%.
  Potrzebny czas 3-5 dni roboczych.

Narzeczona Schulza - opis produktu:

  19 listopada 1942 roku. Na rynku w Drohobyczu zostaje zastrzelony Bruno Schulz. Kilka lat później "Sklepy cynamonowe" i "Sanatorium pod Klepsydrą" zdobywają status arcydzieł i rozpoczynają wędrówkę do kanonu światowej literatury. Legenda genialnego artysty zaczyna żyć własnym życiem. Pośmiertnym sukcesom Schulza z pewnego oddalenia przygląda się tajemnicza kobieta... To Juna, znana czytelnikom z dedykacji do Sanatorium pod Klepsydrą.
  Agata Tuszyńska w swojej książce proponuje niezwykłą literacką opowieść, w której mieszają się dramatyczne wątki miłości i wojny. Pisarkę zainspirowała tym razem postać Juny, Józefiny Szelińskiej, jedynej kobiety, której Bruno Schulz zaproponował małżeństwo.
  Miłość, sztuka, wojna i śmierć. Drohobycz, Warszawa, Gdańsk. Zasłyszane opowieści i nieliczne ślady, na podstawie których Agata Tuszyńska opisuje możliwe dzieje związku dwóch wybitnych osobowości.
  Dlaczego Schulz nigdy się nie ożenił? Dlaczego to on podpisał się pod polskim tłumaczeniem "Procesu" Kafki, choć przekładu dokonała Szelińska? Z jakich powodów Juna nie ułożyła sobie życia z innym mężczyzną? Jaki los spotkał Mesjasza, zaginiony rękopis ostatniej powieści Schulza?
  Piękna opowieść o miłości, stracie i sztuce, która po raz kolejny okazała się potężniejsza niż śmierć.Agata Tuszyńska - pisarka, poetka, reportażystka, córka znanego reportera sportowego Bogdana Tuszyńskiego i dziennikarki Haliny Przedborskiej. Ukończyła Wydział Wiedzy o Teatrze na warszawskiej PWST. Wykłada na Uniwersytecie Warszawskim. Jest autorką popularnych książek o teatrze i biografii m.in. Marii Wisnowskiej, Isaaca Bashevisa Singera oraz Ireny Krzywickiej. Również jej książki autobiograficzne: "Rodzinna historia lęku" oraz "Ćwiczenia z utraty" spotkały się z gorącym przyjęciem. Wydana w marcu 2005 bestsellerowa "Rodzinna historia lęku" (nominowana do Prix Medicis) to dramatyczna i wielowymiarowa opowieść o losach polskich i żydowskich przodków autorki. Zapis walki z chorobą nowotworową jej męża jest tematem osobistej książki "Ćwiczenia z utraty" (2007), która ukazała się także po francusku i koreańsku. "Oskarżona: Wiera Gran" - historia śpiewaczki z warszawskiego getta oskarżonej po wojnie o kolaborację z Niemcami była niekwestionowanym bestsellerem i tematem burzliwych dyskusji. "Oskarżona..." doczekała się wielu zagranicznych wydań, między innymi we Francji, Hiszpanii, Włoszech, Holandii, Grecji i Izraelu, w Niemczech i Stanach Zjednoczonych. "Tyrmandowie. Romans amerykański" (2012), to opowieść o ostatnim okresie życia autora "Złego" u boku jego amerykańskiej żony Mary Ellen Fox. Równolegle z biografistyką i reportażem Agata Tuszyńska uprawia twórczość poetycką. W swoim dorobku ma m.in. Nagrodę im. Ksawerego Pruszyńskiego, przyznawaną przez polski Pen-Club za wybitne osiągnięcia w dziedzinie literatury faktu.

inne wydania :

produkt cyfrowy
 • -10%

E-book

S
Szczegóły

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

 • -40%
Mnich z Mokki

Dave Eggers

miękka
23,94 zł 39.90
 • -41%
Podróż Cilki

Heather Morris

miękka
22,37 zł 37.91
 • -39%
 • -41%
Małe kobietki (okładka filmowa)

May Louisa Alcott

twarda
23,53 zł 39.88
 • -35%
Śmierć Jezusa

John Maxwell Coetzee

miękka
26,00 zł 39.99
Zapowiedź - 28.2.2020
 • -35%
Powtórka z rozgrywki

Marcin Wolski

miękka
25,94 zł 39.90
Zapowiedź - 2020

Agata Tuszyńska - przeczytaj też

 • -22%
Jamnikarium

Agata Tuszyńska

twarda
34,93 zł 44.78
 • -20%
KRZYWICKA. Długie życie gorszycielki

Agata Tuszyńska

twarda
46,28 zł 57.86
 • -15%
Rodzinna historia lęku

Agata Tuszyńska

miękka
38,06 zł 44.78
SINGER. Pejzaże pamięci

Agata Tuszyńska

twarda
52,77 zł

Zobacz również

 • -33%
Zimowla

Dominika Słowik

miękka
30,08 zł 44.90
 • -32%
Czas burz Tom 1

Charlotte Link

miękka
30,60 zł 44.99
Położna z Auschwitz

Magdalena Knedler

twarda
42,90 zł
 • -35%
Bibliotekarka z Auschwitz

Antonio Iturbe

miękka
25,94 zł 39.90
Zapowiedź - 28.2.2020
 • -35%
Okno z widokiem

Magdalena Kordel

miękka
24,70 zł 37.99
Zapowiedź - 29.1.2020
 • -35%
Prowadź swój pług przez kości umarłych

Olga Tokarczuk

twarda
29,11 zł 44.78
 • RecenzjeRecenzje
 • Książka
 • Narzeczona Schulza
4.4/5 ( 5 ocen )
  5
  3
  4
  1
  3
  1
  2
  0
  1
  0

Uwaga!!! Nie jesteś zalogowany. zaloguj się by zgłosić recenzję do konkursu i mieć szansę na wygraną w cotygodniowym plebiscycie!

imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

brak oceny

Lubie czytac LC

 • 4-04-2016
 • 12:39

Oto piękna historia. Historia tak szybko zakończona, wyrwana gwałtem z życia. To historia, która mogła trwać i skończyć się tak pięknie. Mimo skomplikowanych czasów, mogła trwać, istnieć i zaowocować. Ale nie. Stało się inaczej. Została przerwana, tak nagle, gwałtownie.

?Narzeczona Schulza? to opowieść o skomplikowanych losach kobiety, pięknej, mądrej i szczęśliwie zakochanej w Brunonie. Ich historia zaczęła się niepozornie, a przerodziła się w coś niespotykanego. Ona stała się jego natchnieniem, muzą, a On dla niej był Mistrzem i całym światem. To dla niego żyła, funkcjonowała, rozwijała się. To dla niego postanowiła zrobić pierwszy krok, aby wydobyć go z małego świata jakim był Drohobycz. Postanowiła, że jego talent ujrzy szerszy świat. Bo, że talent posiadał nie miała do tego wątpliwości. Przeniosła się do dużego miasta. To wtedy ich relacja zaczęły się zmieniłać. Jego ciągłe oddalanie decyzji o przeprowadzce, wymówki, które mnożył, aby tylko pozostać w ukochanym Drohobyczu, spowodowały, że zaczęli do siebie dużo pisać. Częściej wymieniali się słowem pisanym niż uściskami.
"Pojęła za to że Bruno jest listomanem, listografem, listożercą, że pisanie zastępuje mu rzeczywistość".

Początkowo relacje ich nie zmieniły się. Zmieniła się jedynie forma kontaktu. Oboje bardzo za sobą tęsknili. Ona jednak wiedziała, że musi być silna i wyciągnąć go do szerszej publiki, na co zasługiwał swoim talentem. Jego rysunki, poematy, mniejsze czy większe fragmenty, które pisał, w oczach Józefiny Szelińskiej były zbyt cenne, aby tylko mieszkańcy Drohobycza mogli je podziwiać. Starała się, aby obok swojej działalności jaką była praca w bibliotece zajmować się sprawami pisarza. To ona chciała stać się głową rodziny, zajmować się domem, rachunkami, zarabianiem pieniędzy. Jemu zostawiła pisanie. Przygotowała dla niego mieszkanie w stolicy. Jednak on nadal nie umiał z tego korzystać.
Po narzeczeństwie, które nastało nader niespodziewanie zaczęły pojawiać się rysy na ich związku. Józefina, piękna i młoda, zapewniana, że jest kochana przez Brunona, zaczęła wyczuwać niepewność, a nawet zagrożenie. Wynikało to z zaobserwowanych rysunków i notatek w notesie czy kalendarzu. Jej niepokój stanowiły panny lekkich obyczajów. Z tego też powodu przerwała nagle kontakt z Brunonem. Nie odbierała od niego przesyłek, listów, nie odpisywała, ani nie dawała znaków życia. Dodatkowo zbliżająca się wielkimi krokami wojna, nie sprzyjała szczególnie ludziom żydowskiego pochodzenia, jakimi byli narzeczeni. Ich kontakt obumarł. Wojna uniemożliwiła im wyjaśnienia sprzeczności, które między nimi zaistniały. Jednak Józefina Szelińska, została wierna Brunonowi do końca. On z wielkim talentem nie zdołał przeżyć wojny. Za to Ona do końca swoich dni nie ujawniając swojej tożsamości i wkładu w jego twórczość walczyła o jego dobre imię i pamięć.

Autorka w ciekawy, niebanalny sposób przedstawia twórczość, talent Brunona Schulza, który zbyt wcześnie został wyrwany z tego świata. Wszystko opisane oczyma jego ukochanej i oddanej Józefiny Szelińskiej. Słuchając historii drohobyckiej piękności poznajemy talent i samego Brunona Schulza, ale też wrażliwca, osobę, która nie umiała się dostosować się do panującej rzeczywistości i wymogów świata literackiego. Dzięki zastosowanemu przez autorkę języka dokumentu wraz z fikcją literacką, książka staje się niezwykłą biografią z wojenną rzeczywistością w tle.

Książka pięknie wydana. Rysunki, szkice i fotografie zamieszczone w książce, dodają atrakcyjności wydaniu. Dzięki temu czytelnik, ma możliwość z zapoznaniem się zarówno z urodą Juny (Józefiny Szelińskiej), ale również z twórczością Brunona Schulza. Wszystkie zdjęcia na blogu, pochodzą z owej książki.

Polecam. Bo to niezwykła biografia i historia miłosna razem.

Czy recenzja była pomocna?
image

Rekomendowane

 • -30%
Źródło Jak zmienić swoje życie na lepsze

Tara Swart

twarda
27,93 zł 39.90
 • -30%
Niebo na uwięzi

Christina Leunens

miękka
27,93 zł 39.90
 • -31%
Skaza / Wada

Robert Małecki

pakiet
34,35 zł 49.77
 • -31%
Parabellum Tomy 1, 2 i 3

Remigiusz Mróz

pakiet
54,99 zł 79.70
 • -48%
Kluseczka / Pudding

Julie Murphy

pakiet
25,88 zł 49.77
 • -37%
Salvator

Tomasz Kozłowski

miękka
14,40 zł 22.85

Ciekawe pomysły Gandalfa

 • 34.82 zł
  27.86 zł

  Wzruszająca powieść o miłości, która staje się jednocześnie przekleństwem i zbawieniem. O poczuciu winy, odkupieniu i o walce o resztki człowieczeństwa w czasach naznaczonych II wojną światową. Własnością młodego małżeństwa staje się stara, zagadkowa szafa. Barbara, której przeszłość też...

 • Kiedy w mieście bez kobiet bankrutuje pralnia, a w mieście bez mężczyzn rozlegają się tylko ciężkie westchnienia, to znak, że dalej tak być nie może. Samotne dusze w końcu muszą się spotkać. Lucky Luke ma przed sobą arcytrudne zadanie. Musi przeprowadzić tabor z przyszłymi narzeczonymi przez...

 • 37.82 zł
  28.37 zł

  Nowe wydanie klasycznej powieści, która wyszła spod pióra znanego scenarzysty Wiliama Goldmana, w tłumaczeniu Pauliny Braiter. Awanturnicza powieść fantasy i romantyczna historia miłosna w jednym. Jeżeli jeszcze dodamy do tego błyskotliwy dowcip i kultową ekranizację z plejadą gwiazd, to...

 • Angielski biznesmen Leo Morgan-White chce uzyskać prawo do opieki nad córką zmarłego brata. Musi udowodnić przed sądem, że jest gotowy zająć się dzieckiem. Jego dotychczasowe zwyczaje - ciągłe podróże i coraz to nowe kochanki - przeczą temu. Lecz gdyby Leo miał narzeczoną, miałby większe szanse....

 • Awanturnicza powieść fantasy i romantyczna historia miłosna w jednym. Jeżeli jeszcze dodamy do tego błyskotliwy dowcip i kultową ekranizację z plejadą gwiazd, to mamy prawdziwy międzypokoleniowy bestseller. Szermierka. Zapasy. Tortury. Trucizna. Prawdziwa miłość. Nienawiść. Zemsta....

 • Klasyka na e-czytnik to kolekcja lektur szkolnych, klasyki literatury polskiej, europejskiej i amerykańskiej w formatach ePub i Mobi. Również miłośnicy filozofii, historii i literatury staropolskiej znajdą w niej wiele ciekawych tytułów. Seria zawiera utwory najbardziej znanych pisarzy...