Nadzieja / Katarzyna Michalak 29,85 zł | Książka w Gandalf.com.pl
Kategorie
 • image

Nadzieja (miękka)

książka

 • Oprawa miękka
 • Ilość stron 312
 • GRATIS! Do każdego zamówienia zakładka mola książkowego!
 • Wysyłamy w 3 - 5 dni + czas dostawy

Nadzieja - opis produktu:

Nadzieja jest jak pierwszy powiew wiosny: serce jeszcze zmrożone, ale w duszy już kiełkuje jasny promień...

Mała, samotna dziewczynka, i półdziki chłopiec, odrzucony przez rówieśników: tych dwoje odnajduje się w mrocznym świecie, gdzie dorośli, zamiast kochać - ranią. Dzieci mają tylko siebie, ale los nie jest łaskawy i rozdziela je na długie lata.

Nadzieja to powrót do domu, uśmiech po nocy pełnej łez, wiara w to, że jest gdzieś świat, w którym przyjaźń jest przyjaźnią, a kochanie, kochaniem...

Wzgardzona piękność, Liliana i Aleksiej, który z dzikiego dziecka wyrósł na mądrego, szlachetnego mężczyznę, ponownie się spotykają. Uczucia, jakie ich łączą: miłość i nienawiść, są silniejsze od przeznaczenia. Ona potrafi go tylko ranić, on nie umie o niej zapomnieć. Ona, Lilith, jest jak ogień, on - jak ćma. Miłość staje się obsesją, przeznaczenie zmienia się w fatum, a Liliana i Aleksiej nie potrafią, a może nie chcą się temu przeciwstawić.

Pozostaje tylko Nadzieja...

Katarzyna Michalak oddaje do naszych rąk poruszającą opowieść o samotności, której doświadcza niejedna z nas, o miłości, która przezwycięża wszystko, i nienawiści, która wszystko potrafi zniszczyć.
S
Szczegóły
 • Dział: Książki
 • Kategoria: literatura piękna,  dla kobiet
 • Oprawa: miękka
 • Okładka: miękka
 • Wymiary: 125x195
 • Ilość stron: 312
 • ISBN: 9788395199257
 • Wprowadzono: 01.07.2012

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

 • -35%
Róża wiatrów

Agnieszka Krawczyk

25,85 zł 39.77
 • -42%
Marzycielka

Katarzyna Michalak

23,07 zł 39.77
 • -30%
Zjazd absolwentów

Guillaume Musso

27,09 zł 38.69
 • -40%
Kolejne 365 dni

Blanka Lipińska

23,89 zł 39.82
 • -45%
Kołysanka z Auschwitz

Mario Escobar

21,81 zł 39.66
 • -35%

Katarzyna Michalak - przeczytaj też

 • -25%
Bezdomna

Katarzyna Michalak

29,85 zł 39.81
 • -30%
Dla Ciebie wszystko

Katarzyna Michalak

27,87 zł 39.81
 • -42%
Marzycielka

Katarzyna Michalak

23,07 zł 39.77
 • -33%
Pisarka

Katarzyna Michalak

26,65 zł 39.77
 • -24%
Trzy życzenia

Katarzyna Michalak

30,23 zł 39.77
 • -30%
W imię miłości

Katarzyna Michalak

27,87 zł 39.81
 • -30%
Wiśniowy Dworek

Katarzyna Michalak

27,87 zł 39.81
 • -33%
Zagubiona

Katarzyna Michalak

26,69 zł 39.84

Zobacz również

 • -30%
Kolory pawich piór

Jojo Moyes

27,85 zł 39.77
 • -35%
Serotonina

Michel Houellebecq
29,24 zł 44.99

 • -33%
Zagubiona

Katarzyna Michalak

26,69 zł 39.84
 • -35%
Mister

E. L. James

25,85 zł 39.77
 • -45%
365 dni

Blanka Lipińska

21,89 zł 39.81
 • RRecenzje
 • Książka
 • Nadzieja
4.4/5 ( 22 ocen )
  5
  15
  4
  4
  3
  1
  2
  1
  1
  1
imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

Uwaga!!! Nie jesteś zalogowany. zaloguj się by zgłosić recenzję do konkursu i mieć szansę na wygraną w cotygodniowym plebiscycie!

 • 16-08-2019
 • 18:00

Mała, samotna dziewczynka, i półdziki chłopiec, odrzucony przez rówieśników: tych dwoje odnajduje się w mrocznym świecie, gdzie dorośli, zamiast kochać ? ranią. Dzieci mają tylko siebie, ale los nie jest łaskawy i rozdziela je na długie lata.

Wzgardzona piękność, Liliana i Aleksiej, który z dzikiego dziecka wyrósł na mądrego, szlachetnego mężczyznę, ponownie się spotykają. Uczucia, jakie ich łączą, są silniejsze od przeznaczenia: miłość i nienawiść. Ona potrafi go tylko ranić, on nie umie o niej zapomnieć.
Ona, Lilith, jest jak ogień, on ? jak ćma. Miłość staje się obsesją, przeznaczenie zmienia się w fatum, a Liliana i Aleksiej nie potrafią, a może nie chcą się temu przeciwstawić.

Pozostaje tylko Nadzieja?

"(...) kłopoty są zawsze, bez względu na to czy ich szukasz, czy unikasz. Większe, mniejsze, ale są."

"Nadzieja" to wznowienie powieści Katarzyny Michalak. Od razu muszę Wam powiedzieć, że ta książka tchnie realizmem, gdyż pokazuje brutalną prawdę jaka może rozgrywać się w niejednym domu. Nie każde dziecko ma szczęśliwe, beztroskie dzieciństwo. Niestety o tym na własnej skórze przekonała się bohaterka "Nadziei". Mała Lilka wychowywała się bez matki, ojciec zaś popadł w alkoholizm i znęcał się nad dziewczynką. Jakby tego było mało, w jej życiu pojawiła się macocha i przyrodnia siostra. Obie traktowały ją podle. Jednak Lila poznaje Aleksa, który jest wyśmiewany i szykanowany przez kolegów oraz nazywany "Ruskiem z Czarnobyla". Oboje mogą liczyć na wzajemne wsparcie i pocieszenie. Niestety później chłopak wraz z ciotką wyjeżdża. Czy jeszcze się kiedyś spotkają i będą razem? Czy uczucie, jakie się między nimi narodziło, będzie się miało szansę ziścić? Nie odpowiem Wam na te pytania, by nie psuć Wam przyjemności z czytania.

Autorka obrała sobie trudny problem przemocy w rodzinie. W ostatnich tygodniach głośno było w naszym kraju o znęcaniu się nad dziećmi, prowadzono rozmowy na temat wymierzania kary cielesnej oraz ich wychowania. Niektórzy żyją w przeświadczeniu, że "skoro ja byłem bity, to nic się nie stanie jak w ten sam sposób będę wychowywał własne dziecko". Takie mylne myślenie, że twarda ręka załatwi wszystko. Tylko czy później już jako dorośli będą potrafili kochać, okazywać uczucia? Czy same nie będą zadawać bólu?

Oprócz wiodącego tematu jest pojawia się również temat rasizmu, molestowania czy samookaleczania. Wydaje się, że dużo tego jak na jedną historię. Jednak uważam, że dzięki temu książka jest naprawdę interesująca i przede wszystkim jej fabuła nie pozwala się nam nudzić.

Muszę przyznać, że postać Lilith wzbudzała we mnie mieszane uczucia. Z jednej strony ze względu na trudne dzieciństwo współczułam jej, ale z drugiej nie zawsze rozumiałam jej irracjonalne decyzje, którymi przyczyniła się do tego, że krzywdziła nie tylko siebie, ale i innych. Była ofiarą przemocy, ale wszystkiego nie można tłumaczyć tym stanem rzeczy. Pragnęła miłości, a gdy ta się jej trafiła, uciekała od niej. Dlaczego pozwalała tak sobą pomiatać? Dlaczego nie potrafiła powiedzieć dość? Z kolei Alex to jej zupełne przeciwieństwo. To niezwykłe zdolny, gotowy do poświęceń chłopak. Chociaż wydaje mi się, że zbyt wiele dawał z siebie, a sam często nie otrzymywał nic.

"Wracałeś za każdym razem. Ja ciebie raniłam, zdradzałam, zawodziłam, ty odchodziłeś, leczyłeś rany na ciele i na duchu, wybaczałeś - za każdym razem mi wybaczałeś - by wracać."

Książka wywołała we mnie wiele skrajnych emocji - od złości, po wzruszenie. Obok przedstawionych wydarzeń i tego co spotkało Lili, nie sposób przejść obojętnie. Wszystko odczuwamy wraz z bohaterką - współczujemy jej, kibicujemy, by zeznała szczęścia.

Dla mnie duże znaczenie miało to, iż podczas lektury zostałam wielokrotnie zaskoczona kierunkiem, w jakim brnęła fabuła i poszczególne wątki. Prowadzona dwutorowo narracja, gdzie teraźniejszość miesza się z przeszłością, jest dobrym wyborem. W odpowiednim momencie czytelnik otrzymuje odpowiedzi na nurtujące go pytania.

"Nadzieja" to wzruszająca i zaskakująca powieść o miłości, a raczej jej poszukiwaniu. To książka o uczuciach, odrzuceniu, samotności, tęsknocie, bólu, przyjaźni, zaufaniu, odnajdywaniu siebie. Ale przede wszystkim to lektura o nadziei. Historia Lili wyraźnie pokazuje jak wielki wpływ na nasze dorosłe życie ma dzieciństwo. Polecam!

Czy recenzja była pomocna?
 • 14-08-2019
 • 15:45

Każdej książki Katarzyny Michalak jestem bardzo ciekawa, jednak doświadczenie z tą autorką pokazało mi, żeby nie oczekiwać zbyt wiele, bo inaczej mogę się porządnie zawieść. Są tytuły, które potrafią przypaść mi do gustu (chociażby trylogia autorska), jednak pojawiają się również te trochę gorsze. Prawdę mówiąc, dla mnie ,,Nadzieja" znajduje się gdzieś pomiędzy. Choć nawet mi się na swój sposób spodobała, to i tak miała ona trochę słabsze momenty. A szkoda, bo w tej historii dostrzec można spory potencjał na coś naprawdę dobrego!

Lilianna to młoda i piękna, jednak jąkająca się dziewczyna, która w dzieciństwie zaprzyjaźnia się z Aleksiejem, którym, ze względu na jego pochodzenie, gardzą praktycznie wszyscy rówieśnicy. Ich dzieciństwo nie należy do najłatwiejszych, dorośli potrafią jedynie ranić, a uczucie łączące dwójkę młodych ludzi musi zostać wystawione na ogromną próbę. Jak się jednak okazuje, choć minęło wiele lat, a oboje ogromnie się zmienili, ono wciąż pozostaje takie same. Czy Liliannie i Aleksiejowi mimo wszystko uda się pokonać wszystkie przeciwności losu i w końcu ze sobą być? Czy jest jeszcze dla nich jakaś nadzieja? Jak wiadomo, życie potrafi być o wiele bardziej przewrotne, niż może się z początku wydawać...
Nie będę ukrywać, że denerwowały mnie praktycznie wszystkie postacie, a zwłaszcza główna bohaterka. Starałam się zrozumieć jej postępowanie, no ale jednak niekoniecznie mi to wychodziło. Irytowało mnie jej zachowanie względem Aleksieja, a także podejście do wielu spraw. Czy ona naprawdę musiała go aż tak ranić? Czy musiała być aż tak tragiczną postacią? Choć, prawdę mówiąc, jej wybranek serca też nie jest bez winy i miał swój udział w tej przedziwnej relacji... Po jakimś czasie miałam najzwyczajniej w świecie serdecznie dość ciągłego schodzenia i rozchodzenia się tych tragicznych kochanków, a ciągłe humorki Lilianny coraz bardziej działały mi na nerwy.

Pomimo niezbyt przypadających do gustu i na dłuższą metę denerwujących bohaterów, książkę, przez jej prosty styl, czyta się niezwykle szybko, a także nawet mi się ona spodobała. Autorka starała się poruszyć trudne tematy, jakimi są chociażby samookaleczenie, dyskryminacja, czy też przemoc domowa. Pomimo wątpliwej jakości całokształtu, podziwiam Katarzynę Michalak za próby dotarcia do czytelnika i przedstawienia mu tak kontrowersyjnych treści.

Książka, w porównaniu z innymi tytułami autorki, jest dość ciężka i przygnębiająca. Najbardziej zaskoczyło mnie jej pełne emocji i poruszające zakończenie, które wyglądało inaczej, niż się spodziewałam. Jakby nie było, bardzo ciekawym doświadczeniem było spojrzenie na twórczość Katarzyny Michalak z zupełnie innej strony. Starała się ona zachować powagę, a także pokazać w swojej książce poważne problemy, z którymi borykają się osoby na co dzień nas otaczające, na które nawet nie zwracamy uwagi.

Reasumując, ,,Nadzieja" to historia ciekawa i momentami dająca do myślenia. Pomimo jej wad, warto samemu po nią sięgnąć i sprawdzić, czy opowieść o Liliannie i Aleksieju nas poruszy, a także czy zrozumiemy ich problemy i postępowanie. Choć momentami się przy tym tytule męczyłam, będę wspominać go raczej pozytywnie. Nie jest to być może książka idealna, ale na lekką, wakacyjną lekturę jest jak znalazł. Bywa przygnębiająca i smutna, lecz mimo wszystko znaleźć można w niej morał o tym, że nie warto tracić nadziei, gdyż ona może zostać jedynym, co nam w ciężkiej sytuacji pozostało.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny
 • 26-06-2013
 • 14:22

Miłośnicy książek Katarzyny Michalak będą nie lada zaskoczeni, gdy sięgną po Nadzieję. Jest to powieść, która w niczym nie przypomina innych dzieł tej autorki. Nie ma tu ani krzty Sklepiku z Niespodzianką, a tym bardziej Roku w Poziomce. Jedynym mostem, łączącym te skrajne bieguny, jest fakt, że pojawia się w nich pewien magiczny domek, w którym problemy znikają jak za ruchem czarodziejskiej różdżki. Nadzieja Katarzyny Michalak łączy w sobie gorzkie przeżycia dwóch młodych ludzi, którzy znają się od dziecka. Jest to powieść trudna, która porusza problemy ? wydawać by się mogło ? z zamierzchłych czasów. Czytelnik ma wrażenie, że trafił w XVII-XVIII wiek, a jednak wszystko ulokowane zostało współcześnie. Zaskoczenie, które towarzyszyć będzie kolejnym stronom utworu, potęguje fakt pierwszych fragmentów. Główną bohaterkę poznajemy w chwili, gdy stoi na brzegu mostu i żegna się z dotychczasowym życiem. Wyrzuca laptopa, komórkę i wszystko, co trzymało ją w miejscu, w którym dotąd tkwiła. Do tego ubrana jest w elegancki kostium. Miałam wrażenie, że właśnie poznaję kolejną Michalakową bizneswoman, która postanawia rzucić korporacyjny świat, aby zaszyć się gdzieś na odludziu w małym domku i znaleźć tam miłość swojego życia. Jakie było moje zdziwienie, gdy nic z tych moich przypuszczeń nie zostało przelanych na papier. Żeby opisywać trudne tematy, trzeba mieć wysoką wrażliwość wewnętrzną. Autorce udało się dotknąć sfery, która jest zapomniana. Jednocześnie pokazuje jak przeżycia z dzieciństwa mogą skrzywić psychikę młodej kobiety, która będzie raniła wszystkich dookoła, żeby tylko ochronić siebie. Lilith i Andriej to para głównych bohaterów. Razem z nimi przeżywamy ich wzloty i upadki, rodzące się uczucie i krzywdy wzajemnie wyrządzone. Andriej wielokrotnie obrywał za to, że bronił Lilith przed ciosami jej ojca, a ona zamiast dziękować zrzucała winę na niego. Próbowała złapać go na ciążę i zrobić wszystko, aby ratować swoją osobę. Gdy dojrzała do bezinteresownego uczucia los dał im jeszcze jedną szansę. Starała się zapomnieć o nieszczęśliwym dzieciństwie, o przekleństwie bycia atrakcyjną kobietą i o dotychczasowych błędach. Walczyła? jednak los miał dla niej inne plany. Niespodziewany wyjazd, choroba i nieodwetowana strata, osłodzona radością małych stópek. Książka, która porusza i która daje do myślenia. Zadziwia i smuci, aby gdzieś zza rogu pojawiła się nadzieja. Nadzieja na to, że może być inaczej. Fanom Katarzyny Michalak szczerze polecam Nadzieję jako przerywnik pomiędzy innymi słodkimi powieściami tej autorki. Ta historia będzie smakować niczym gorzka herbata wypita po zjedzeniu 2 tabliczek czekolady.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny
 • 28-04-2013
 • 15:18

Bardzo długo czekałam na najnowszą książkę Katarzyny Michalak. Dotychczas my czytelniczki mogłyśmy śledzić życiowe perypetie bohaterów przedstawione czasem w dosyć zabawny lub ironiczny sposób, oczywiście nie brakowało wątków pełnych powagi czy wzruszeń. Co najważniejsze do samego końca nie było wiadome jakie będzie zakończenie. Pełne pozytywnego nastawienia, tchniące dobrą energią, motywacją do walki o własne te najbardziej ukryte lecz niezapomniane marzenia, podejrzewam ,że właśnie za to pokochałyśmy poziomki, jagódki, poczekajki i sklepiki,,,, "Nadzieja" - Gdy przeczytałam fragment na blogu byłam pewna ,że to będzie coś całkiem innego, poważnego czy nawet niekiedy tragicznego.... Mała samotna dziewczynka Poznajemy Lilianę Borową kobietę okrutnie doświadczaną przez życie już od najwcześniejszego dzieciństwa. Wychowującą się w domu bez miłości, ciepła i przede wszystkim wsparcia. Ojciec alkoholik , który nie szczędził przemocy fizycznej jak i psychicznej w stosunku do swej jedynej córeczki. Lilia dziewczynka pełna nadziei , że może w końcu któregoś dnia spełni się jej największe marzenie i tatuś pobawi z nią albo przytuli... niestety los nie jest łaskawy dla dziecka. Osamotniona w każdym calu spotyka na swej życiowej drodze chłopca imieniem Aleksiej i świat na chwilę staje się piękniejszy, po latach smutku dziewczynka zyskuje przyjaciela, żywego , wspierającego, który broni, pociesza, słucha. Lila i Aleks ich ścieżki życiowe bardzo szybko się rozeszły w brew obojgu, przecinają się na różnych etapach dorastania.Każde ich spotkanie ze sobą było tak piękne i bolesne,,, On prawdziwy przyjaciel gotów zabić w obronie bezbronnej dziewczyny, nazywany przez miejscowych "rusak" , odseparowuje się od rówieśników na szczęście mający u boku ukochaną ciotkę zawsze wspierającą. Nie odwracającą się mimo trudnych sytuacji. Ona dziewczynka posiadająca "rodzinę" mimo to samotna, wyśmiewana, poniżana bita przez najbliższą i najważniejszą osobę. Nie mającą u swego boku żadnej przyjaznej duszy. I tak zaczynają powolutku kiełkować u obojga dzieci nieznane do tej pory uczucia, przywiązanie, tęsknota, fascynacja, często również ból doświadczających krzywdy u któregoś z nich. Zagłębiając się w lekturę odnosiłam wrażenie, że jest ona tragedią, dwojga ludzi nie wyobrażających istnienia bez siebie, a jednak brutalnie rozdzielanych. Lila bardzo pragnąca bliskości drugiej osoby pełna kompleksów w dramatyczny sposób zaczyna walczyć o namiastkę szczęścia, niestety żadnych uczuć nie można kupić prezentami dla koleżanek bądź oddając się przygodnym mężczyzną. Nikt nie jest w stanie zastąpić tego jedynego , który potrafił zrozumieć. Czytając kumulowało się we mnie wiele uczuć, bardzo silnych i nawet teraz gdy przypominam sobie wybrane sceny czuję żal i złość z pytaniem "dlaczego w życiu często tak musi być ? " Spodziewałam się, że spotkam ze smutkiem, żalem, rozgoryczeniem jednak tak mocnej dawki cierpienia nie odczułam podczas czytania żadnej z książek. Uczucia bohaterki były do tego stopnia silne,że czułam jej ból , tęsknota była moją tęsknotą, Rozczarowanie Aleksa sprawiło ,że w danej chwili nie mogłam pojąć jak osoba, która była dla niego całym światem zawiodła, Pani Katarzyna postarała się aby każdy czytający mógł postawić się w sytuacji jednej i drugiej strony a następnie przed samym sobą odpowiedzieć czy mam prawo osądzać Jego albo Ją ?? Jak Ja bym postąpiła na miejscu kobiety lub mężczyzny mających taką przeszłość, z bagażem tylu przykrych doświadczeń ?? Nadzieja przeplata się od pierwszej do ostatniej kartki, nawet gdy w życiu Lilki jest beznadziejnie to własnie Ona dodaje siły by iść dalej, by później otrzymać maleńką dawkę szczęścia. Czy Aleksiej dotrzyma danego słowa i zostanie już nie tylko przyjacielem ale i mężem swej ukochanej Lilou i będą w końcu razem? Zapraszam każdego do przeczytania Nadziei nie tylko w celu sprawdzenia w jaki sposób potoczą się losy Liliany i Aleksieja ale również z powodu odnalezienia sensu tego co nie raz doświadczamy i nie rozumiemy ,nawet gdy czarne wydaje się jeszcze czarniejsze a uczucie utraty nadziei jest dotkliwsze bardziej niż kiedykolwiek i nie widzimy tego maleńkiego światełka . Powinniśmy zawsze pamiętać, że nadzieja umiera ostatnia...

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny
 • 28-04-2013
 • 12:31

Z twórczością Kasi Michalak zapoznałam się po raz pierwszy czytając erotyk sensacyjny pt. ,,Mistrz?. Z racji pozytywnych przeżyć podczas tej lektury, a zarazem skuszona mającą się pojawić ,,Bezdomną?, która będzie opowiadała o problemach kobiety, która wpadła w depresję poporodową, postanowiłam zabrać się za Serię z Czarnym Kotem i tym samym zaczęłam ,,Nadzieję?, która z pewnością jest inna, niż pozostałe pozycje autorki. Liliana nie miała łatwego życia. Po śmierci matki została tylko z ojcem, który pogrążył się w alkoholizmie. Miał skłonność do przemocy na najmłodszej latorośli. Nawet wprowadzenie się nowej żony Mari wraz z córką Elżunią nie zmieniło jego postępowania. Lilka stała się kozłem ofiarnym, na którym wyżywał się za każde swoje niepowodzenie i gorszy dzień w pracy. Dziewczynka z czasem nauczyła się być niewidoczna dla otoczenia. Rówieśnicy także nie interesowali się jej losem, ponieważ dla nich była wyrzutkiem, jąkałą. Wszystko zmieniło się pewnego dnia, gdy uratowała pewnemu chłopcu życie. Od tej pory Aleksiej poprzysiągł jej, że będzie z nią już na zawsze. Nie mógł jej jednak uchronić przed ojcem sadystą, wszak był tylko 2 lata starszy od głównej bohaterki. Starał się jednak ze wszystkich sił umilić swojej towarzyszce życie. Dzieci zaczęły dorastać, ich drogi się rozchodziły, jednak zawsze do siebie wracali. Co ciekawe, po każdym zachowaniu Lilith, które raniło jego serce, wracał do niej. Nie mógł bez niej żyć, mimo, że manipulowała nim, jak chciała? Czy tak jednak miało być do końca ich dni? ,,Teraz ma cel: odnaleźć drogę do domu. Jedynego, w którym chciała się teraz znaleźć. Tam, gdzie może odzyska to, co ? wydawało się ? utraciła na zawsze. Nie, nie miłość tamtego chłopca, który teraz jest mężczyzną, a radość życie i ...szacunek. Szacunek dla samej siebie.? Powiem szczerze, że po części rozumiem postępowanie Lilki. Od kiedy tylko sięgała pamięcią była samotna. Nikt się nią nie interesował, ojciec ją bił. Nikt nie stanął w jej obronie, sąsiedzi mieli takie same problemy, więc nikogo to nie dziwiło, że mała dziewczynka chodzi z siniakami. Z tego powodu, gdy Lilka poznała Aleksa i Anastazję przylgnęła do nich całym sercem. Moim zdaniem bała się ich stracić. Gdy tylko poznała magię przyjaźni, miłości, związku nie potrafiła z tego zrezygnować, a zarazem nie potrafiła zmienić swojej psychiki? Nie mnie osądzać jej postępowanie, uważam, że nie potrafiła inaczej żyć, czego dowodem było jej dorosłe już życie u boku mężczyzny. Książkę przeczytałam z wielkim zainteresowaniem. Powieść, choć trudna, pochłonęła mnie już od pierwszych stron i przeczytałam ją w jedno popołudnie. Porusza bardzo wiele problemów, jak niemoc odnalezienia się w gronie najbliższych i próba radzenia sobie w inny sposób, jednak czy postępowanie Lilki było prawidłowe? Dlaczego żaden dorosły nie zareagował na jej problemy? Kasia Michalak stworzyła powieść, jakich mogłoby się wydawać wiele na naszym rynku, choćby powieści z gatunku historie prawdziwe. Nie czytałam jednak nigdy tak wzruszającej, porywającej za serce opowieści dorosłej kobiety, która przeżyła w dzieciństwie koszmar, a mimo wszystko w jakimś stopniu udało jej się z tego podźwignąć i w miarę normalnie funkcjonować. To historia Lilki, dziewczynki, jakich wiele w polskim społeczeństwie. Nie stójmy obojętnie i nie czekajmy, aż wydarzy się coś strasznego, tylko interweniujmy. Nie baczmy na to, że to nie nasza sprawa, nie my jesteśmy za to dziecko, czy sytuację odpowiedzialni, bo tak może myśleć każdy, a jeżeli w domu dzieje się komuś krzywda to nie jest to tylko sprawa rodziny, zamkniętej za drzwiami? ,,Nadzieję? polecam każdemu, kto chce przeżyć niesamowitą przygodę, która miejscami wzrusza, miejscami śmieszy, ale przede wszystkim zmusza do rozmyślań nad naszym życiem.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny
 • 3-01-2013
 • 19:03

chociaż wcześniejsze książki Katarzyny Michalak nie znalazły u mnie sympatii(chociaż Poczekajce dam drugą szansę bo ebookowo ja poznawałam i może ta forma rzutowała na odbiór), tak w ten świat wpadłam jak w bajkę, jak w magiczną krainę do której wystarczy uchylić drzwi(okładkę) by wessała bez reszty i nie chciała wypuścić nim nie zejdzie się jej wzdłuż i wszerz?. Dodam, że popłakałam się bezczelnie a później zganiałam na palące w oczy słońce(przecież chłopaki nie płaczą) Na samym początku poznajemy kobietę, która rozpoczyna ucieczkę, wyrzuca laptopa, komórkę, karty, wszystko co może pomóc ją namierzyć, przed kim ucieka? Dlaczego i gdzie? Kim jest tajemniczy człowiek, który jako jedyny ma numer na drugą komórkę którą zostawia? I czym/kim jest Nadzieja i jaka jest jej rola(poza tym, że ?jak pisze św. Paweł - zawieść nie może). Autorka posługuje się retrospekcją, przenosi Nas do momentu poznania Liliany i Aleksjeja, dwójki dzieci skazanych przez rówieśników na ostracyzm, Jego rodzice zginęli w Czarnobylu, a On w do niedawna bratnim kraju realnego socjalizmu, po przemianach ustrojowych jest wrogiem numer jeden. Liliana chociaż jest Polką z powodu jąkania również nie cieszy się sympatią, nie ma nikogo bliskiego, ojciec ją bije, dużo pije i chyba po prostu nienawidzi córki i obwinia ją za śmierć żony ? matka Liliany nie żyje . Dwójka dzieci w tym wspólnym wyobcowaniu odnajduje przyjaźń, najlepszą nagrodę, ale i przekleństwo. Czy miłość naprawdę wszystko zwycięża, czy pokona przepaść między dwoma światami? Czy pomoże Lili uwierzyć że nie może ciągle się bać, że musi walczyć i że dla kochanej osoby warto podjąć wysiłek a nie zamknąć się w skorupie? Najpierw polubiłam Lilianę, za to że do walizki wzięła ?Przeminęło z wiatrem?, później mnie denerwowała, tym że uciekała, że kłamała, że była taką egoistką, ale później starałam się zrozumieć, coś czego nie mam prawa rozumieć, permanentnego lęku, którego ja sama nigdy nie doświadczyłam i zrozumiałam tą dziewczynę, zrozumiałam ten dramat, chociaż czasami musiałam zamykać książkę, dosłownie zatrzaskiwać okładkę, żeby odciąć się od tych emocji, które zdawały się z książki parować. Zwłaszcza że związek Liliany i Aleksjeja przypomina historię Rhetta i Scarlett, chociaż to być może tylko moja opinia, Alek tak jak Rhett kocha swoją kobietę i podchodzi do ognia mimo że tyle razy się już sparzył, mimo że tyle razy już cierpiał, pcha go ta sama siła, która każe ćmie lecieć do ognia ? poddać się samounicestwieniu. Miłosny kamikadze, ale z drugiej strony przecież ? Amor vincit omnia ? no i Katarzyna Michalak lubi happy endy, tylko czy w takiej historii jest on możliwy? Przekonajcie się, a zapewniam Was że inwestycja w książkę o tak bajecznej okładce nie będzie złym wydaniem pieniędzy, wzruszycie się, wciągniecie, odejdziecie do innego świata. Nie popełniajcie mojego błędu i nie zaczynajcie czytać na Słońcu w południe, bo grozi Wam to że skończycie z oparzeniami i dostaniecie burę za siedzenie trzy!!(a w głowie pytanie, jak mogło minąć trzy godziny skoro siedzę góra 10 minut) godziny pełnym słońcu. Ale takie przeżycia warte są każdej ceny, w pieniądzu i w naturze. Jak wiecie fanką dotychczasowych powieści K. Michalak nie jestem, ale jestem ogromną fanką tej książki. Oddaną i szczerą? Książka delikatna i świeża ? jak jutrzenka, od pierwszej chwili obiecuje piękną historię, a co najlepsze ani na chwilę się z tej obietnicy nie wycofuje? Nie zawodzi, jak na Nadzieję przystało J

Czy recenzja była pomocna?

Ciekawe pomysły Gandalfa

 • 38.90 zł
  25.67 zł

  "Nadzieja tkwi w założeniu, że nie sposób przewidzieć, co się stanie w przyszłości, i że w tej szczelinie niepewności powstaje przestrzeń do działania" - twierdzi Rebecca Solnit. Nie zawsze jesteśmy świadomi tego, jak wielki wpływ na bieg historii mogą mieć drobne zdarzenia i nasze...

 • 34.10 zł
  27.63 zł

  Nadzieja aż po horyzont jest opowieścią o ludziach, których spotkała wojna. Nic o wojnie nie wiedzą, nie chcą wojny i się jej boją. Nagle, w jednej chwili, zmusza ich ona do pozostawienia całego znanego świata i wyruszenia w nieznane... Główna bohaterka na tułaczce doświadcza głodu, strachu,...

 • 34.91 zł
  26.53 zł

  Nigdy nie jest tak, żeby było cały czas źle, i nigdy nie jest tak, żeby było cały czas dobrze. Radość i smutek to wzajemnie przeplatające się emocje życia. Musi być smutek, żebyśmy docenili radość, i musi być radość, żebyśmy zapomnieli o smutku. Doceńmy każdą iskierkę w naszym życiu - cieszmy się...

 • 22.94 zł
  19.73 zł

  Jakub, samotny idealista szukający ucieczki przed światem, zaczyna pracę w domu opieki. Tam zostaje opiekunem Marii, która wciąż wymyka się z ośrodka. Nikt nie wie, dokąd kobieta się udaje i czy jest to wynikiem jej choroby, czy też skrywa ona jakąś tajemnicę. Z czasem pomiędzy Marią a Jakubem...

 • Kiedy chcemy mówić o rzeczach ważnych, zdarza się, że brakuje nam odpowiednich słów. Możemy wtedy sięgnąć po myśli pisarzy i filozofów. Ujęte w formę niewielkiej książeczki, opatrzone pięknymi fotografiami, mogą stać się miłym dodatkiem do prezentu, alternatywą dla kartki z życzeniami (ze...

 • 36.91 zł
  33.22 zł

  `Gdyby Bóg stworzył nowy program nauczania dla ludzkiej rasy - taki, który zapewniłby kontynuację naszego życia na tej planecie - zapewne Nadzieja byłaby lekturą obowiązkową. Mądra i radosna proza Andrew Harvey'a wyjaśnia niezbędny związek pomiędzy duchową praktyką a radykalnym działaniem. Jest...