Na szczycie stromej góry. Opowieści o transplantacjach

książka

Wydawnictwo Znak
Oprawa miękka
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Książka Dariusza Kortki i Judyty Watoły to lektura niezwykła i bardzo potrzebna w chwili, gdy polska transplantologia przeżywa kryzys. To wzruszające a zarazem ciekawe historie ludzi, którzy przeszli transplantacje różnych organów, opowieści ich rodzin oraz lekarzy - często zmuszonych do trudnych decyzji. Książka zawiera też informacje o historii transplantologii w Polsce, wiele ciekawostek, a także fotoreportaż z przeszczepu wątroby. Autorzy przeprowadzili wiele rozmów ze sławami polskiej medycyny, między innymi z profesorem Zbigniewam Religą, z księdzem bioetykiem Piotrem Morcińcem oraz socjolog Katarzyną Kowal. Dzięki temu chcieli pokazać problem transplantacji z różnych perspektyw. Opisali także dramatyczne historie dawców organów oraz ich rodzin. Na szczycie stromej góry to przejmujący reportaż, który na pewno przyczyni się do pozytywnego postrzegania kwestii przeszczepów w polskim społeczeństwie.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Znak
Oprawa: miękka
Wprowadzono: 23.10.2008

RECENZJE - książki - Na szczycie stromej góry. Opowieści o transplantacjach

4.6/5 ( 5 ocen )
  • 5
    4
  • 4
    0
  • 3
    1
  • 2
    0
  • 1
    0

gutta

ilość recenzji:10

brak oceny 28-03-2009 17:09

Po taką książkę nie sięga się codziennie. Można też czuć niechęć do czytania o takich sprawach, lecz czy można pozwolić, by wokół transplantologii narastały nieporozumienia czy tajemnice?
Autorzy, dwoje dziennikarzy: Judyta Watoła i Dariusz Kortko, podejmują ważną społecznie kwestię, obok której nie da się przejść obojętnie. Nie jest to książka manipulująca uczuciami, choć nie przeczę, że dostarcza mnóstwo wzruszeń i emocji. Nie jest też wysławianiem odwagi lekarzy, rodzin dawców czy społecznym przymusem.
Autorzy doskonale opanowali warsztat pisarski. Surowym, reporterskim stylem, bez żadnych zbędnych upiększeń i metafor, opisują ludzkie losy. Bohaterowie to ludzie szczególni – każdy jest jedyny i niepowtarzalny, jednak każdy zmaga się z niedoskonałościami swojego organizmu, ale też trudnymi pytaniami, na które ciężko znaleźć odpowiedź. Czy, aby mogło dojść do przeszczepu, musi zginąć inny człowiek? Czy moralnie słuszne jest decydowanie o oddaniu narządów swoich bliskich zmarłych? Z jakimi problemami borykają się lekarze-transplantolodzy? Na czym polegają ograniczenia w myśleniu bądź niedoinformowaniu o tego typu zabiegach i jak wpływają na rozwój transplantologii w Polsce?
To tylko niektóre z kwestii poruszanych na kartach książki. Autorzy podchodzą do tematu bardzo rzeczowo i naświetlają go z wielu perspektyw. Mamy więc zarys rozwoju transplantologii w Polsce, pierwsze pionierskie kroki w tej dziedzinie, stawiane przez lekarzy, ryzykujących nie tylko oskarżenia społeczne, ale też niekiedy prawne. Prócz historii znajdujemy tu także wypowiedzi socjologa, księdza-etyka, znanych lekarzy. Najważniejsze jednak są historie pacjentów, które napisało życie. To oni i ich rodziny ukazani ą w niezwykłych zmaganiach, niejednokrotnie o stawkę najwyższą – swoje życie.
Sucha i rzeczowa relacja nie zawiera komentarza odautorskiego, ale czy jest on potrzebny? Tekst przepełniony jest emocjami, jest żywy, skłania do zastanowienia się nad darem, który otrzymaliśmy - życiem. Ale równocześnie ukazuje, ile możemy zrobić dla bliźnich. Ile możemy ofiarować drugiej, potrzebującej osobie.
Książka trudna, ze względu na poruszany temat. Skłaniająca do refleksji. Myślę, że bardzo potrzebna na polskim rynku wydawniczym. Dyskutuje z schematami społecznymi, przypomina podstawowe wartości, ukazuje perspektywę i pacjentów, i lekarzy. Naprawdę bardzo polecam.